نیکی کریمی: من سوپراستار نیستم


نیکی کریمی: من سوپراستار نیستم

 نیکی کریمی، کارگردان، مولف و صاحب بیشترین جوایز بین‌المللی به عنوان بازیگر است. او این روزها سرگرم کارگردانی سومین فیلم بلند خود به‌نام «روایت» است. نیکی کریمی در گفت‌وگو با دویچه‌وله از قصه فیلم تازه خود می‌گوید.

نیکی کریمی

دویچه وله : در تاریخ سینما معدود بازیگرانی بوده‌اند که وارد عرصه کارگردانی شده‌اند و توانسته‌اند کارگردانانی مطرح و موفق باشند. نیکی کریمی جزو همین افراد است. در سینمای دنیا او را به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین کارگردانان ایرانی می‌شناسند. او داور جشنواره‌های کن، رن فرانسه، فیلم دهلی، کارلوویواری چک و ...بوده است.  رفته رفته باید او را در مقام یک کارگردان مطرح ایرانی شناخت و نه یک سوپراستار. او این روزها مشغول کارگردانی فیلم سوم بلند خود با نام «روایت» است. «یک شب» و «چند روز بعد» دو فیلم قبلی نیکی کریمی است. شهاب حسینی، اشکان خطیبی و هستی مهدوی‌فر از بازیگران فیلم «روایت» هستند. نیکی کریمی که علاوه بر کارگردانی، فیلمنامه فیلم را نیز خودش نوشته، در گفت و گو با دویچه وله، آرام آرام قصه فیلمش را لو می‌دهد.
 
دویچه وله: در خبرها آمده این روزها مشغول کارگردانی فیلم سوم خودتان به اسم «روایت» هستید، کار تهیه این فیلم چه‌قدر پیش رفته و با فیلم‌های قبلی شما چه فرقی دارد؟ لطفا از حال و هوای این فیلم بگویید.

نیکی کریمی: تقریبا پنجاه درصد از فیلم‌برداری فیلم را تمام کردیم. فیلم‌نامه را من تقریبا سه سال پیش نوشتم و برای گرفتن پروانه ساخت، به وزارت ارشاد دادم. مشکلاتی برای گرفتن پروانه ساخت وجود داشت ولی به هر حال پروانه این فیلم را گرفتیم و تقریبا از بیست روز پیش فیلمبرداری را شروع کردیم.

خانم کریمی، یکی از دلایل موفقیت فیلم «یک شب» به نظر خیلی از منتقدین، داستان سر راست فیلم بود. این که خیلی‌ها با جمله‌ای که از قصه فیلم می‌شنیدند برای دیدن فیلم کنجکاو می‌شدند. این که مادری از دخترش می‌خواهد، شب را بیرون از منزل و به خانه بستگان‌شان برود چون دوست‌پسر مادر به خانه آن‌ها آمده و مادر می‌خواهد شب با دوست‌پسرش تنها باشد. دختر به‌جای این که به خانه فامیل برود، شب را در خیابان‌های تهران صبح می‌کند. این قصه بار دراماتیک زیادی برای جذابیت فیلم داشت. ممکن است کمی از قصه فیلم «روایت» بگویید، البته کمی بیشتر از آن چیزی که در خبرها آمده یعنی، زوج مستندسازی که درگیر سوژه فیلم خودشان می‌شوند­؟

معمولا هیچ کارگردانی در این مرحله، قصه فیلم خودش را لو نمی‌دهد ولی تا آن‌جا که می‌توانم بگویم، مثل توضیحی که شما برای فیلم «یک شب» دادید، داستان فیلم «روایت» راجع به یک زوج مستندساز ا‌ست که برای تکرار یک صحنه فیلم‌شان دچار مشکل می‌شوند. به‌خاطر این‌که یکی از بازیگرانی را که در آن صحنه بازی کرده، پیدا نمی‌کنند. زوج مستندساز در مرحله مونتاژ فیلم متوجه می‌شوند که آن صحنه باید تکرار شود. وقتی آن بازیگر را پیدا می‌کنند، می‌بینند که او مشکلی دارد و چون این زوج مستندساز خودشان فیلم‌ساز هستند، درگیر مشکل بازیگرشان می‌شوند تا بتوانند، راه‌حلی برای آن پیدا کنند. چیزی که باید اضافه کنم این است که این فیلم، نسبت به دو فیلم قبلی من، به اصطلاح داستانی‌تر است. دو فیلم قبلی من از لحاظ درام و فیلم‌سازی تقریبا ضد قصه بودند ولی این فیلم تقریبا داستان دارد. البته سلیقه من داستان‌گویی صرف نیست ولی « روایت» داستانی دارد که در آن با شخصیت‌های فیلم درگیر می‌شویم. می‌توانم بگویم برای خود من، نسبت به دو فیلم قبلی‌ام، تجربه نسبتا متفاوتی است.

نیکی کریمی در صحنه‌ای از فیلم سه زن

در خبرها آمده که فیلم «روایت» اولین فیلمی است که با سرمایه بخش خصوصی ساخته می‌شود. آیا این‌طور است؟

ببینید، خیلی از فیلم‌ها با سرمایه بخش خصوصی ساخته شده ولی ما این مسئله را بیشتر به این علت عنوان کردیم که الان تقریبا دو، سه سالی است که اکثر فیلم‌سازها و اکثر تهیه‌کنندگان به ساخت فیلم‌های تجاری روی آورده‌اند. شخصی که سرمایه‌گذار فیلم ما است در حال و هوای سینما نبوده و برای اولین بار است که در سینما سرمایه‌گذاری می‌کند. در حقیقت می‌خواهیم اشخاصی که در سینما نیستند را ترغیب کنیم تا بیایند و سرمایه‌گذاری کنند برای فیلم‌هایی که هدفشان صرفا تجارت و سرگرمی نیست، بلکه برای اهداف دیگری ساخته می‌شوند. ولی به هر حال دوست دارند با اقبال مردم روبرو شوند. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران ریسک می‌کنند و ما هم به همین علت از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

خانم کریمی شما در عین این که کارگردان و مولف هستید جزو سوپراستارهای سینمای ایران هم هستید. الان در مقام یک کارگردان باید از سوپراستارهای دیگر برای ایفای نقش در فیلم « روایت» بازی بگیرید. فکر می‌کنید این جنبه از قضیه روی کار شما، نحوه برخورد شما و کلا ارتباط شما با بازیگران فیلم‌تان می‌تواند تاثیر بگذارد؟

من به این موضوع فکر نمی‌کنم که کی هستم و دارم چه کاری می‌کنم. آن چیزی که برای من سر صحنه مهم است، این است که من فیلم را با عواملم بسازم و بتوانیم به بهترین نحو فیلمنامه را به فیلم تبدیل کنیم. نه تنها من، بلکه بقیه هم همین قصد و نیت را دارند. بنابراین، من خودم را به صورت سوپراستار نمی‌بینم، بقیه هم همین‌طور. من فکر می‌کنم در این فیلم با سوپراستارها کار نمی‌کنم بلکه با بازیگرانی کار می‌کنم که همگی دوستان من هستند و آن‌ها هم بازیگرانی حرفه‌ای هستند و نیت‌شان این است که نقش‌ها را به بهترین نحو بازی کنند. فکر می‌کنم بهتر است که آدم به تیترهایی که وجود دارد فکر نکند بلکه در شرایط حاظر به کاری که انجام می‌دهد ایمان داشته باشد.

کتابی از شما منتشر شده که در آن هایکوهای ژاپنی را ترجمه کرده بودید به اسم «نور ماه بر درختان کاج». آیا این روزها به جز سینما دلمشغولی دیگری هم دارید؟

من قبل از هایکوها، کتابی را ترجمه کرده بودم به اسم نزدیکی، از نویسنده‌ای پاکستانی به نام حنیف قریشی. الان کتاب دیگری از حنیف قریشی را ترجمه می‌کنم که ده ‌داستان کوتاه دارد. ۹ داستان  را ترجمه کرده‌ام و یکی باقی مانده. فکر می‌کنم تا یک ماه آینده تمام و منتشر ‌شود.

Dadar2010 - ایران - تهران
خانم نیکی کریمی ، امیدواریم کارگردانی شما مثل بازیگری تون نباشه .
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
سوپر استار فقط هما هامبورگی. هما جان یک کامنت بده کمی بخندیم. خیلی مخصلیم.
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
Dadar2010 - ایران - تهران از سرتون هم زیاده!!!این همه جوایز بین المللی بردن الکی نیست!
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

movafagham - مالزی - کوالالامپور
ما شما رو به سوپر استاری قبول داریم انشاللا خدا هم قبول کنه
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

alireza.iran.culture - المان - هامبورگ
نیکی کریمی: بازیگر نویسنده کارگردان مترجم. علی دایی: فوتبالیست تاجر اکادمیک. مموتی:استاد رییس جمهور مهندس پیامبر مدیر جهان. مشایی: رییس دفتر رییس جمهور نظریه پرداز سیاسی اقتصای اجتماعی دینی. هدیه تهرانی : بازیگر عکاس. . همه همه چی هستتنو هیچی نیستن!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

Dadar2010 - ایران - تهران
wildpiony - هند - بمبیی @. از سر ما که خیلی زیاده ، ولی برای شما مناسبه . به هر حال هر شخصی به اندازه ی سوادش اظهار نظر میکنه . حتمآ طبق سواد سینمایی جنابعالی ایشون سوپر استار هستند . فیلم هندی زیاد نبین ، تو سلیقت تاثیر منفی میگذاره . جوایز بین المللی ؟ کدام جوایز بین المللی ؟ . بهتره خودمون رو گول نزنیم . معمولآ اکثر جوایزی که به فیلم سازها و بازیگران ایرانی خارج از کشور داده میشه ، بیشتر از اینکه هنری تخصصی باشه ،. پشتوانه های سیاسی تبلیغاتی داره . شما ظاهرآ تصاویر حضور خانم کریمی در هالیوود را دیده اید . نه کسی ایشون رو تحویل میگرفت . نه همراهی داشت . یقول ایرانی ها خودش رو یه جوری جول کرده بود . حتی آرایش مناسبی نداشت در مقایسه با دیگر حضار لباس واقعآ افتضاحی پوشیده بود . هم میخواست در هالیوود باشه هم فکر برگشتن به ایران بود . حالا شما میگید سوپر استار ؟ رزومه ی هنری ایشون در مقایسه با دیگر هم نسلان ایشون تفاوت چندانی نداره ، خانم نیکی کریمی بیشتر در حسرت و حسادت کسانی چون گلشیفته فراهانی هست . از قدیم گفتن یا رومیه روم یا زنگیه زنگ .
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
Dadar2010 - ایران - تهران خیلی خوشم اومد ازت ای ول (جواب دندان شکنی به این دختره ...wildpiony - هند - بمبیی دادی).شاد باشی دوست من
جمعه 22 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
Dadar2010 - ایران - تهران تو که اصلا در حد اون ها نیستی که بفهمی چه شخصیتی دارن...ما که باهاشون نشست و برخاست داریم بهتر از شما میدونیم...میدونی لیاقت شماها و اون دختر سمنانی دهاتی خودفروش هایی مثل هدیه تهرانی و یا ده نمکی سپاهی هستن که میرید سینما یه خزعبلات اونا میخندید.. من گلشیفته رو دوست دارم ولی اون کسی هستش که پا روی ایران گذاشت و رفت...و بعدشم ایران رو مسخره میکنه.. هاها بعدشم من نه هندم و نه فیلم هندی میبینم...از سوادم هم نمیتونی ایراد بگیری چون دانشجوی دندانپزشکی هستم...به اندازه ی موهای سرم فیلم دیدم و خودم یه پا نقد کننده هستم...چه تو بخوای چه نخوای نیکی کریمی تو تاریخ سینمای ایران جاودان شده تا کور شود هرآن که نتواند دید.
جمعه 22 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
dokhtare_semnani-ایران- سمنان در آرزوی ایتالیا دیگه داری گنده تر از دهنت حرق میزنی عقده ای.
جمعه 22 مرداد 1389

Dadar2010 - ایران - تهران
wildpiony - هند - بمبیی @ . از ادبیات شما مشخص هست که با چه کسانی نشست و برخاست دارید . هدیه تهرانی جایگاه خود را در سینما داشت و هر چه بود ولی خود را در هالیوود جول نکرد. گلشیفته فراهانی کسی است که برای اعتقادش ایستاد و دوری از ایران و خانواده و هزار و یک اتهام و ناسزا را بر خود خرید . در آخرین اظهار نظرش هم گفته من در ایران شاه ماهی رودخانه بودم ولی اینجا ماهی در اقیانوس . لطفآ بگوئید گلشیفته فراهانی چطور و کجا ایران را مسخره کرد؟ظاهرآ شما از آن دسته آدمها هستید که گلشیفته فراهانی در همخوانی اش با محسن نامجو آنها را مورد خطاب قرار داد. شما که با ایشان نشست و برخاست دارید و اصلآ شاید دندان های پوسیده و گندیده آقای ده نمکی را شما ترمیم میکنید باید بهتر یدانید که اخراجی ها چه فروشی داشت و چه انتقاد های تندی از جانب تندرو های سپاه به آن فیلم شد. درضمن گفتید به اندازه ی موهای سر من فیلم دیدید . آنوقت اگر من کچل باشم تکلیف چیست ؟
جمعه 22 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
Dadar2010 - ایران - تهران دوست عزیز من نمیخواستم توهین کنم ولی بعد از اینکه کامنت اون کاربر بعد از شمارو دیدم به قدری عصبانی شدم که بد حرف زدم...در هر صورت شرمنده...باور کنید من عاشق بازی گلشیفته هستم..درباره ی الی یا میم مثل مادر یا گیس بریده را به جرات بگویم بیش از 10 بار دیده ام. اما زمانی که ازش پرسیدن دلت برای ایران تنگ شده گفت واسه ی موش های ولی عصر و .. اینا زیاد خوشم نیومد...در ضمن من واقعا با نیکی نشست و برخاست داشتم...واقعا تن به خواری نداده و حتی چندین مستند ساخته که شدیدا به رژیم اعتراض کرده...حتی میگفت گلشیفته نخواست ایران بمونه و این فقط به خاطر خودش بود اما من میخوام تمام فعالیت هنریم فقط تو ایران باشه و من به شخصه خیلی احترام براش قائلم. درسته فیلم های آبگوشتی هم زیاد بازی کرده اما خوب به هرحال توانایی های زیادی داره.و در مورد ده نمکی هم فقط یه سوال اگر از خودشون نبود 1% احتمال داشت که به کارش اجازه ی پخش بدن؟!!!
جمعه 22 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
و در مورد موها و اینا واقعا خیلی فیلم تماشا میکنم ایرانی و خارجی...در حال حاضر هم با اجازتون میخوام برم salt رو سیتما تماشا کنم:) امیدوارم اگرهم کچل هستید به تعداد فیلم هایی که من دیدم مو بکارید:) راستی اگه عذرخواهی کردم به این دلیل بود که به اون کاربر اهمیت ندادید...شاد و سربلند باشید
جمعه 22 مرداد 1389

Dadar2010 - ایران - تهران
wildpiony - هند - بمبیی @. وقتی ده نمکی مستند فقر و فحشا را ساخت و مورد انتقاد حکومت قرار گرفت و به او مجوز پخش ندادند ، سوگلی خیلی از آنهایی شده بود که امروزه بدترین انتقاد ها را به او میکنند . شخصآ از ده نمکی خوشم نمی آید . چون بعدها او را خریدند و نشان داد که اصلآ شخصیتی در حد یک کارگزدان یا تهیه کننده ی بزرگ را ندارد . در مورد خانم نیکی کریمی هم عرض کردم امیدواریم کارگردانی ایشون مثل بازیگریشون نباشه . یعنی امیدواریم بهتر از بازیگری شون باشه و اشتباهات دوره ی بازیگریش رو در کارگردانی تکرار نکنه . و هرگز هیچ صحبتی در مورد شخصیت ایشون یا زندگی شخصی شون نکردم یا اتهامی به ایشون نزدم . هر صحبتی بود در مورد نقد بازیگری و سینما بود .
جمعه 22 مرداد 1389

Dadar2010 - ایران - تهران
wildpiony - هند - بمبیی @. و در مورد اظهار نظر گلشیفته هم عرض کنم شخصآ از جواب ایشون خوشم اومد چون کنایه داشت به خیلی از معضلات و مشکلات جامعه ی ایران . شاید اشخاصی چون من و شما هر چقدر هم درباره ی مشکلات فریاد بزنیم بگوش کسی نرسد ولی هنرمندی در جایگاه استاد شجریان یا گلشیفته فراهانی با یک اظهار نظر مختصر میتوانند بازگو کننده ی بسیاری از مشکلات باشند . درضمن خوشبختانه یا شوربختانه من کچل نیست . ولی به اندازه ی موهای سرم هم فیلم ندیدم . کار و گرفتاری هیچوقت چنین وقت برایم نگذاشته .
جمعه 22 مرداد 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
خانم کریمی ما هم نگفتیم که شما سوپر استار هستبد ! این اقای مشایی است که شما را سوپر استار تصور می کند.صد بار بدی کردی و دیدی ثمرش را ......همین روزهاست که وامها و الماس ها رو پس بدی !!!!
جمعه 22 مرداد 1389

wildpiony - هند - بمبیی
arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن میگم مادرزنت بخورتتا...انقدر باباش مایه دارههه که به پول اینا نیاز نداره...قبل اینکه بازیگر بشه آمریکا درس میخونده.. خیلی شخصیت خاص و محترمی داره...تو هیچ کدوم از این bullshit ها خودشو قاطی نکرده بیخودی قضاوت نکن آرش جان
شنبه 23 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.