بی‌خبری از رضا شهابی؛ اسانلو را آزاد نکردند، همکارانش را گرفتند


بی‌خبری از رضا شهابی؛ اسانلو را آزاد نکردند، همکارانش را گرفتند

رضا شهابی

رادیو فردا : رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در تاریخ ۲۲ خرداد ۸۹ در محل کارش بازداشت و همچنان در زندان به سر می برد. بنا بر گزارش‌ها وضعیت جسمی آقای شهابی قبل از دستگیری نا مساعد بوده و این موضوع بر نگرانی‌ها در مورد این فعال کارگری افزوده است. از سوی دیگر مقام‌های قضایی اطلاعی در مورد وضعیت وی به اعضای خانواده اش نداده اند.

علیرضا نوایی از فعالان مدافع حقوق کارگران در مورد رضا شهابی به رادیو فردا می‌گوید: ۴۵ روز است که از آقای شهابی خبری نیست و خانواده اش وقتی مراجعه می کنند به دادسرای انقلاب و دادگاه حقوق شهروندی هیچ خبری به آنها نمی دهند و اجازه ملاقات ندارند و حتی وکیل او نیز نتوانسته هیچ خبری بگیرد.این مسئله موجب نگرانی ما بود و می خواستیم این خبر را به افکار جهانی بدهیم که آقای رضا شهابی در زندان جمهوری اسلامی به سر می برد و این خطر وجود دارد که با آزار و شکنجه ای که طبق معمول به تمامی زندانی های سیاسی از جمله فعالان سندیکایی و کارگری وارد می کنند، دچار مشکلات اساسی شود.

آقای رضا شهابی طی اعتصاب کارکنان شرکت واحد در سال ۱۳۸۴ نیز به زندان رفت، اما با حکم تعلیق آزاد شد. در مورد فعالیت های او بیشتر توضیح دهید.

آقای شهابی عضو هیئت مدیره سندیکا بود و در تمام فعالیت های سندیکای شرکت واحد شرکت داشت. او درس حقوق خوانده و وکیل بود و یکی از فعالیت هایش این بود که بعد از اخراج و تعلیق کارگران شرکت واحد یا فعالان سندیکایی شرکت واحد، در بازگشت به کار این افراد در وزارت کار نقش بسیار فعالی داشت. در واقع در وزارت کار نقش وکیل این کارگران را به عهده داشت و توانست طی این مدت کارگران زیادی را به سر کار برگرداند. به خاطر جوی که حراست سندیکای شرکت واحد ایجاد کرده است، آقای شهابی را با این که در مرخصی بیماری به سر می برد و از کمر درد رنج می برد، به بهانه های مختلف او را کشاندند به شرکت تا بتوانند دستگیرش کنند.

چندی پیش دبیرکل اتحادیه کارگران کشتیرانی و ترابری بریتانیا هم از رضا شهابی حمایت کرده است. شما در ادامه فعالیت های خود چه اقدام دیگری می توانید انجام دهید؟

ما تماس هایی با اتحادیه های کارگری و تمام فعالان کارگری در خارج داریم. علاوه بر کشتیرانی، سندیکای بزرگ کارگری اینجا (فرانسه) یعنی س.ژ.ت هم نامه ای اعتراضی درباره دستگیری رضا شهابی به احمدی نژاد نوشته و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط او شده است.

ما سعی می کنیم این اخبار را به طور وسیع به اتحادیه های کارگری به عنوان حامیان جنبش کارگری برسانیم تا جمهوری اسلامی که می خواهد در سکوت این فعالان را سرکوب کند نتواند به هدف خود برسد.

از طرف دیگر اینها می خواهند با شگردهای مختلف در مجامع بین المللی و با سازمان های کارگری برخورد می کنند، ولی ما می خواهیم این شگرد را افشا کنیم. اینها نه تنها آقای اسانلو را آزاد نکردند بلکه یکی دیگر از همکاران و فعالان سندیکا یعنی آقای شهابی را هم دستگیر کردند و خانواده او بسیار نگران است.

Azadikhah - هلند - تکسل
ننگ به این دولت بی وجدان
شنبه 23 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.