پاتایا؛ از پایگاه سربازان آمریکایی تا مقصد تازه گردشگران ایرانی


پاتایا؛ از پایگاه سربازان آمریکایی تا مقصد تازه گردشگران ایرانی

نمایی از ساحل پاتایا در تایلند که زمانی محل استراحت نیروهای آمریکایی در جریان جنگ ویتنام بود و اکنون به مقصد گردشگران ایرانی تبدیل شده است.

رادیو فردا : تفریحگاه «پاتایا» که ابتدا به عنوان محلى براى استراحت و تجدید قواى نیروهاى نظامى آمریکا در طول جنگ ویتنام به شمار مى آمد، طرفداران تازه اى براى سواحلش پیدا کرده است؛ گردشگران ایرانى.

این تفریحگاه ساحلى که در حدود ۱۰۰ کیلومترى جنوب شرقى بانکوک قرار دارد در سال هاى اخیر با افزایش چشمگیر توریست هاى ایرانى مواجه شده است.


دو برابر شدن ورود گردشگران ایرانى به تایلند توجه مقامات اداره گردشگرى تایلند و به ویژه شهر ساحلى پاتایا را به خود جلب کرده و آنان را به این فکر انداخته است که بازاریابى سال آینده خود را بر گردشگران ایرانى متمرکز کنند.

یک مدیر آژانس تورهاى خارجى در تهران از افزایش ۳۰ درصدى سفر ایرانیان به تایلند و از جمله شهر پاتایا در سال گذشته نسبت به سال هاى قبل مى گوید:

«الان نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری به چشم مى خورد و چیزى حدود ۳۰ درصد مسافران ما براى شرق آسیا و به خصوص تایلند و شهرهاى مانند بانکوک و پاتایا افزایش یافته اند. اگر من بخواهم عدد اعلام کنم چیزى حدود ۳۰ درصد افزایش توریست به این شهرها نسبت به سال گذشته داریم.»

دلایل متعددى در رشد تمایل گردشگران ایرانى به سوى شرق آسیا و از جمله تایلند دخیل هستند. با نگاهى به مجموعه عوامل تاثیرگذار مى توان به آسان بودن شرایط دریافت روادید تایلند به عنوان مهم ترین انگیزه اشاره کرد.

آن دسته از گردشگران ایرانى که به دنبال محلى براى استراحت و لذت بردن از آفتاب ساحلى هستند با توجه به پیچیدگى ها و سختگیرى هاى روزافزون دریافت ویزا از کشورهاى غربى و اروپایى با بخشیدن عطاى آنها به لقایشان به کشور تایلند روى مى آورند.

مدیر آژانس تورهاى خارجى در این باره مى گوید: «امکان دارد گردشگران ایرانى کشورهاى اروپایى را در لیست مقصد خود قرار ندهند، چون مى دانند ممکن است نتوانند ویزا بگیرند.»

از سوى دیگر تحریم هاى آمریکا و اروپا علیه برنامه هسته اى ایران، مسئولان صنعت توریسم تایلند را نسبت به جذب هر چه بیشتر پول هاى سرگردان گردشگران ایرانى ترغیب کرده است.

یکى از مدیران مسئول اداره گردشگرى پاتایا در تایلند در گفت وگو با خبرگزارى آلمان با پولدار توصیف کردن مسافران ایرانى، تحریم هاى آمریکا و اروپا علیه برنامه هسته اى ایران را فرصتى دانسته که تایلند مى تواند از آن به نحو احسن براى جلب گردشگران ایرانى استفاده کند.

ولى چه بسا مسئولان جمهورى اسلامى هم چندان از این تغییر گرایش گردشگران ایرانى از سمت کشورهاى غربى به سوى شرق آسیا ناراضى نباشند و با فراهم آوردن تسهیلات از جمله پروازهاى مستقیم تهران- بانکوک، هم خودشان و هم کشورهاى شرق آسیا را از این خوان نعمت بى بهره نگذاشته اند.

مدیر آژانس تورهاى خارجى در تهران می گوید: «شرکت ماهان براى بانکوک پشت سر هم پرواز دارد و در واقع مسئولان ما تلویحاً و غیرمستقیم دارند زمینه سفر به کشورهاى شرق آسیا به خصوص تایلند را فراهم مى کنند. »

تحریم هاى آمریکا و اروپا علیه برنامه هسته اى جمهورى اسلامى مضرات اقتصادى بسیارى بر روند زندگى مردم ایران برجاى مى گذارد ولى هم زمان منافعى را هم با خود همراه آورده است، اما نه براى ایرانیان بلکه براى صنعت گردشگری تایلند.
قازقلنگ - ایران - تهران
تازه تبدیل نشده خیلی وقته که ایرانیا میرن اونجا البته از همه جای دنیا میان. اقا عجب سعادتیه بخدا خدا نسیبتون کنه ایشالله. ما که رفتیم خیلی عالی بود بهشت دنیا اونجاست چه خبرهههه. راستی یه توصیه: اقایون خانم بچه ها رو نبرن مگه سرخر میخواهید؟ دوم اینکه موتور که احاره کردید کلاه کاسکت بذارین جریمه داره پلیس هم اگه به هر دلیل جلوتونو گرفت اصلا باج ندید چون باجی که میخواد بگیره از جریمه قانونیش بیشتره بهش بگید ادرس جایی رو که باید جریمه رو بدید بهتون بده تا برید جریمه رو بدید ما یه بار این بلا سرمون اومد. ضمنا همش شیطونی نیکنید یهذره هم برید بگردید جای گشتنی هم کم نداره سفر خوش التماس دعا
چهار‌شنبه 20 مرداد 1389

sonet - ایران - تهران
این خانم دنبال کی میگرده من اینجام عزیزم
چهار‌شنبه 20 مرداد 1389

farzande_iran - سوید - یوته بوری
مهمترین علت جذب توریست در تایلند به خصوص پاتایا جاذبه های جنسی شه که بیشتر توریست ها برای همین هدف به این منطقه می رن.این نوع توریست ها هم از همه حای دنیا میرن تایلند و از کشور خاصی نیستند.
چهار‌شنبه 20 مرداد 1389

be man megan khoda - کویت - کویت
جایی بسیار توپی هست برید حتما
چهار‌شنبه 20 مرداد 1389

mjh24 - ایران - کرج
پاتایام دیگه خز شده
چهار‌شنبه 20 مرداد 1389

oldboy - انگلستان - لندن
به نظر من از بهترین جاهای دنیا برای تفریح و حتی در صورت امکان زندگیه.عین بهشت میمونه.اصلا آدم زنده بودنشو حس میکنه و لذت میبره نه مثل اروپا که فقط تقلا کنه زنده بمونه .الان که از لندن به اونجا فکر میکنم انگار دارم از جهنم به بهشت فکر میکنم!
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
قازقلنگ - ایران - تهران . از شما انتظار نداشتم از همسر بعنوان..سر خر. نام ببرید چنانچه سفر یک سفر جنسی است اصلا چرا باید متاهل باشید که مجبور به خیانت شوید انهم ایرانی که زن با کوچکتری لغزشی حکم سنگسار می گیرد.کمی فکر کنید اکر اسلامی نیستید.
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

قازقلنگ - ایران - تهران
ARTEMIS - SW ببخشید عزیز بخدا اشتباه کردم من حاضرم به خاطر این اشتباه اگه مجرد هستید از شما خاستگاری کنم اگه بنده رو قابل بدونید. دینم هم هرچی که شما یگید اختیار میکنم فقط شما منو ببخش
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

mashkok - ایران - ایران
یک سر هم به جزیره ساموئی بزنید جالبه
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

saeidbaman - تایلند - بانکوک
برید شما خیرشو ببینید.ما که اینجا هر ۲ سال یک بار هم نمیریم. ساحل با آب کثیف و دختر‌های دسته چندمی و دره پیتی .puket,chiang mai,rayong,yarat,khosam moi.اینجا‌ها برید تا بفهمید تایلند جهای دیدنی‌ بسیار داره
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
قازقلنگ - ایران - تهران . سپاس از مهر شما گاهی واژه ای را استعمال می کنیم بی تفکر به معنی ان اشکالی نیست عزیز.
پنج‌شنبه 21 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.