کشف اجساد هشت پزشک خارجی در افغانستان


کشف اجساد هشت پزشک خارجی در افغانستان

اجساد گلوله‌باران شده یک گروه ۱۰ نفره پزشکی در افغانستان پیدا شد. ظاهراَ شش تن از این افراد پزشکان آلمانی هستند. هویت این افراد هنوز رسماَ تایید نشده، اما به گفته پلیس افغانستان سه قربانی زن نیز تابعیت آلمانی دارند.

اجساد هشت خارجی و دو افغانی در مناطق کوهستانی و جنگی افغانستان کشف شد

به گفته پلیس افغانستان در مجموع اجساد ۱۰ تن در شمال شرقی افغانستان پیدا شده است. این افراد شامل یک گروه‌ پزشکی بوده‌اند که از ولایت بدخشان به مقصد نورستان در حرکت بوده‌اند.

 

مقامات محلی تایید کردند که دو تن از قربانیان آمریکایی و پزشک متخصص چشم ‌بوده‌اند. تنها یک فرد از این حادثه جان سالم بدر برده است. وی در توضیحات خود به پلیس گفته است که در آخرین روز سفر یک گروه مسلح آنان را متوقف کرده است. به گفته وی مهاجمان نخست گروه پزشکی را به صف کرده، و سپس با رگبار گلوله پزشکان را به قتل رسانده‌اند. به گفته پلیس سه تن از قربانیان زن هستند.

 

اجساد قربانیان در یک منطقه جنگلی و کوهستانی پیدا شده است. اغلب کشته‌شدگان با تعداد زیادی گلوله به قتل رسیده‌اند. وسایل پزشکی و پول قربانیان ربوده شده، اما پاسپورت و کارت‌های شناسایی قربانیان پیدا شده است. به گفته پلیس این امر سبب تسریع شناسایی کشته‌شدگان شده است.

 

رئیس پلیس بدخشان گفت که سه زن قربانی آلمانی هستند. ظاهراَ این تیم پزشکی در سفر خود در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان چادر زده بودند. این مقام پلیس افزود، بنا به اظهارات فرد نجات یافته کشتار گروه پزشکی در دو هفته پیش اتفاق افتاده، اما بدلیل صعب‌العبور بودن منطقه کوهستانی، اجساد قربانیان نخست در روز پنج‌شنبه (۵ اوت/۱۴ مرداد) کشف شده است. فرد نجات یافته، یک افغانی و از کارکنان بیمارستان کابل است.

 

به گفته پلیس افغانستان احتمالاَ شورشیان در کشتار این پزشکان دست داشته‌اند، اما هنوز هیچ‌کس مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته‌است و از عاملان این کشتار نیز سند و مدرکی در دست نیست. تنها فرد نجات‌یافته به پلیس گفته است که «مهاجمان ریش‌های بلند داشته‌اند. آنها نخست پزشکان خارجی را تفتیش کرده و سپس به قتل رساندند.»

 

اجساد در نزدیکی خودروی پزشکان پیدا شده است. به گفته پلیس در این مناطق ستیزه‌جویان طالبان و افراد وابسته به گلبدین حکمت‌یار تردد دارند. مهاجمان به احتمال زیاد برای جلوگیری از شناسایی‌خود خودرو‌های قربانیان را سرقت نکرده‌اند.

 

ناروشنی درباره هویت قربانیان

 

وزارت امورخارجه آلمان هنوز هویت کشته‌شدگان آلمانی را تایید نکرده است

وزارت امورخارجه آلمان در بامداد شنبه (۷ اوت) از تایید کشته شدن شش پزشک آلمانی خودداری کرد. یک سخنگوی وزارت امورخارجه آلمان به رسانه‌ها گفت که سفارت آلمان در کابل با مقامات افغانی در تماسی مستقیم بوده و منتظر اطلاعات بیشتر و تایید هویت قربانیان است.

 

در مقابل کایتلین هایدن سخنگوی سفارت آمریکا در کابل تایید کرد که «چند شهروند آمریکایی از جمله کشته‌شدگان این حادثه هستند.» خانم هایدن افزود که هنوز «نمی‌توان بطور قطعی درباره هویت قربانیان اظهار نظر کرد.» سفارت آمریکا برای شناسایی قربانیان با مقامات محلی همکاری می‌کند.

 

چگونگی کشف اجساد

 

۱۰ جسد کشف شده در نزدیکی ۳ خودروی گلوله‌باران شده قربانیان قرار داشته‌اند. به گفته روستاییان منطقه، در ۱۵ روز پیش (از زمان کشف اجساد) پزشکان خارجی با خودروهای خود در منطقه دیده شده‌اند.اما روستاییان پس از چندی خودروهای بدون سرنشین را پیدا کرده و مقامات انتظامی را از ماجرا مطلع می‌کنند.

 

برخی از مقامات محلی گفته‌اند این امکان نیز وجود دارد که مهاجمان، مجرم و از جمله باند‌های سارق در منطقه هستند.

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
این هم نتیجه فعالیتهای انسان دوستانه. روحشان شاد.
شنبه 16 مرداد 1389

ahmad shah niazy - افغانستان - کابل
کشورهای خارجی باید دیگر دانسته باشند که نمی شود هم همراه دولت افغانستان و هم همراه گروه های مخالف دولت کمک کرد. کشورهای غربی همراه با سیاست دولت بریتانیا که ( آب را گل آلود کن و ماهی بگیر ) در اشتباه بزرگی هستند و اگر همین گونه پیش بروند به سرنوشت جمایر شوروی سابق دچار خواهند شد.
شنبه 16 مرداد 1389

ezatdf - ایران - تهران
اون دیگه چه احمقیه که از آلمان بلند می شه تا بره این انسانهای غار نشین رو از مرگ نجات بده - به جای اینکه نجات شون بدید کاری کنید زودتر نسلشان منقرض شود
شنبه 16 مرداد 1389

danial nabi - سوئد - سوئد
اشغال این پیامدها را به همراه دارد.
شنبه 16 مرداد 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
کو زیتون بسیج که بگه اسرائیل هها اینهارو کشتن نه اوباشهای علی چکه ای?
شنبه 16 مرداد 1389

rezanl - هلند - امستردام
danial nabi - سوئد - سوئد . میگم وجدانا وقت کردی یه سر راجع به زندگی مردم افغاستان در دوران طالبان تحقیق کن و خودتو راحت قانع نکن.
شنبه 16 مرداد 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
طالبان و دین کثافتشون باید از روی زمین کنده بشن ولی متاسفانه رژیم وحشی اسلامی ایران و دیکتاتوری علی چکه ای برای منافع خودش حاضر همه ایرانی ها و افغانی ها را بکشه. به امید روزی که تمام دنیا خصلت واقعی دین وحشی طالبان را درک کنند و انسانیت را با از بین بردن این نفرت اسمانی نجات دهند. اخه کدوم ادم عاقل میتونه به صورت بدون دماغ یک دختر بچه و جسد دکترهایی که فقط میخواستند به مردم بدبخت کمک کنند نگاه کنه و باز بگه: الله اکبر?
شنبه 16 مرداد 1389

آزادی برای ایران - آلمان - اشتوتگارت
برای این ملت باید پزشک مرگ المانی بفرستید نه چشم پزشک.
شنبه 16 مرداد 1389

siah76 - امریکا - لوس انجلس
خوب گفتی(ازادی از المان)فقط دکتر مرگ اونم از نوع1943-germany
یکشنبه 17 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
هی پاچه ی غرب و امریکا را بگیرید مثل پاچه شاه در ایران--- بابا تحجر و عقب ماندگی در ذهنیت اکثر افغانیهاست مثل اکثر ایرانیان...ملتهای عقب مانده همیشه اشتباهات خود را به گردن دیگری می اندازند برای رفع تکلیف.. ولی حقیقت اینستکه///امریکا به ژاپن و المان هم حمله کرد و نابودی بخشی از این دوکشور ولی چون خل و چل اسلامی نبودند و احزاب شعار دهنده و تو خالی !!!!شدند ابر قدرت صنعتی ولی افغانستان و عراق خود ملت عقب افتاده افتادند به جان یکدیگر در افغانستان قاتلان کثیف پشتو و طالبان در عراق جنگ شیعه و سنی. و کمونیستها هم برای توجیه این جنایات!!!! معدود جنایات و خطاهای سربازان بیگانه را اگراندیسمان می کنند برای پوشاندن حماقت خود این دو ملت و مبارزه ی مسخره ی خودشان با سرمایه داری//که یک فریب بزرگ است// هگل هر ملتی لایق حکومتیست که بر او حاکم است//کمتر سر خود را شیره بمالید استثمار زنان کشتن دختران برای رفتن به مدرسه کشتن پزشک این به خود ملت بر می گردد و جنایاتی که در ایران در جریان است گناه غرب نیست حماقت خود ملتهاست.
یکشنبه 17 مرداد 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
خاک بر سرعقب موندگان ادم کش !
دوشنبه 18 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.