در دادگاه چارلز تیلور، نئومی کمبل دریافت سنگهای کثیف را تائید کرد


در دادگاه چارلز تیلور، نئومی کمبل دریافت سنگهای کثیف را تائید کرد

بی بی سی : نئومی کمبل، مدل بریتانیایی، برای پاسخگویی به سئوالاتی در رابطه با پرونده رسیدگی به اتهامات جنایات جنگی چارلز تیلور، رئیس جمهوری سابق لیبریا به دادگاه بین المللی لاهه احضار شد.

از خانم کمبل در خصوص تائید ادعایی مبنی اهدای چند قطعه "سنگ کثیف" از سوی چارلز تیلور به او در سال 1997 سئوال شد و او تائید کرد که در شب مهمانی نلسون ماندلا، از دو مرد "دو یا سه تکه سنگ کثیف" دریافت کرده است.

اعضای تیم دادستانی پرونده چارلز تیلور بر این باورند که شهادت خانم کمبل به اثبات ارتباط آقای تیلور با الماس های موسوم به "الماس های خونین" کمک خواهد کرد. آقای تیلور متهم است که این الماس ها را در ازای دادن اسلحه به گروه های درگیر در جنگ داخلی سیرالئون دریافت کرده است.

نئومی کمپل در ابتدا گفته بود که مایل نیست که در دادگاه شهادت بدهد

خانم کمبل در دادگاه گفت که بعد از یک مهمانی شام به میزبانی نلسون ماندلا که چارلز تیلور هم در آن شرکت داشت، در اتاقش خوابیده بود که دو مرد در اتاقش را زدند و به او کیسه ای دادند که داخلش دو یا سه تکه سنگ کدر و کثیف بود. خانم کمبل گفت: "آنها گفتند این هدیه برای شماست."

به گفته خانم کمبل، آن دو مرد خود را معرفی نکردند و او هم بدون اینکه محتویات کیسه را نگاه کند، آن را کنار تختش گذاشت و دوباره خوابید.

"من کیسه را صبح روز بعد باز کردم ... چند تکه سنگ دیدم که خیلی کوچک و کثیف بودند."

خانم کمپل در دادگاه گفت: "هیچ توضیح و یادداشتی هم وجود نداشت."

"صبح روز بعد به خانم میا فارو و کارول وایت (کارگزار سابقم) گفتم چه اتفاقی افتاده و یکی از آنها گفت: "او قطعا چارلز تیلور بوده"و من گفتم: "فکر کنم که همین طور است."

خانم کمبل گفت که سنگ ها را به جرمی رتکلیف، از مسئولان بنیاد خیریه کودکان نلسون ماندلا داده است. بنا به ادعای خانم کمپل، در سال 2009 تلفنی با آقای رتکلیف صحبت کرده و آقای رتکلیف گفته است که الماس ها هنوز نزد اوست.

اما در نامه ای که وکلای مدافع به دادگاه ارائه کردند، مسئولان بنیاد خیریه کودکان نلسون ماندلا اعلام کردند که "آنها هرگز الماس یا الماس هایی از خانم کمبل یا کس دیگری دریافت نکرده اند، و چنین کاری نادرست و غیرقانونی است."

دلیل انکار در گذشته

خانم کمبل گفت پیش از این، اتهام دریافت سنگ ها را انکار کرده چرا که به خاطر خانواده اش می ترسیده، چون آقای تیلور "کسی بود که در اینترنت خوانده بودم که گویا هزاران نفر را کشته است."

دادستان گفت چرا خانم کمبل پیش از اینکه هر سوالی تمام شود، پاسخ می دهد و از او پرسید "آیا عصبی هستید؟"

او در پاسخ گفت: "نه. خب، من نمی خواستم اینجا بیایم. مجبور شده ام. مشخص است که می خواهم این ماجرا زودتر تمام شود و به زندگی ام ادامه بدهم."

موضع چارلز تیلور

چارلز تیلور متهم است با فروش الماس، نیاز تسلیحاتی جبهه متحد سیرالئون را که به قطع دست و پای مخالفان خود با شمشیر معروف بودند، تامین کرده است

آقای تیلور اتهام ها علیه خود را رد کرده است و می گوید هرگز در فروش الماس یا تعویض آن با سلاح ها دست نداشته است.

ادعای اهدای قطعه الماسی صیقل نخورده به نئومی کمبل نخستین بار در اظهارات میا فارو، هنرپیشه آمریکایی، مطرح شد.

او مدعی شد که نئومی کمبل به او گفته است که در جریان ضیافت شامی در آفریقای جنوبی به میزبانی نلسون ماندلا، رئیس جمهوری سابق این کشور، قطعه الماسی از چارلز تیلور هدیه گرفته است.

خانم کمبل در ابتدا گفته بود که مایل نیست که در دادگاه شهادت بدهد اما قاضی پرونده حکم کرد که او باید در این دادگاه حاضر شود.

چارلز تیلور تمام اتهامات خود در خصوص نقشش در جنایات جبهه متحد انقلابی سیرالئون در جنگ داخلی این کشور را رد کرده است.

در جریان این درگیری ها که از سال 1991 آغاز شد و در سال 2002 پایان یافت، هزاران نفر جان خود را از دست دادند.

این اتهام ها شامل مواردی مانند تروریسم، کشتار، تجاوز و شکنجه است.

آقای تیلور همچنین متهم است که با فروش الماس های به دست آمده از کار اجباری، اسلحه می خریده و نیاز تسلیحاتی جبهه متحد انقلابی سیرالئون را که به قطع دست و پای مخالفان خود با شمشیر معروف بودند، تامین می کرده است.

چارلز تیلور در سال 1997 پس از چند سال جنگ داخلی، ریاست جمهوری لیبریا را بر عهده گرفت.

او در سال 2003 به وسیله شورشیان مسلح برکنار شد و از کشور فرار کرد.

آقای تیلور در سال 2006 از نیجریه به لیبریا بازگردانده شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.