گشایش شصت و سومین دوره جشنواره فیلم لوکارنو


گشایش شصت و سومین دوره جشنواره فیلم لوکارنو

گلشیفته فراهانی از اعضای هیات داوران جشنواره لوکارنو است

شصت و سومین جشنواره فیلم لوکارنو، شب گذشته با نمایش فیلم « در اعماق جنگل» ساخته فیلمساز فرانسوی بنوا ژاکو گشایش یافت.

در مراسم افتتاحیه شب گذشته که با حضور مقامات سیاسی و فرهنگی دولت سوئیس و برخی چهرهای سرشناس عالم سینما در سینمای روباز هشت هزار نفری پیاتزا گرانده برگزار شد، بروس لابروس، فرانسوا ساگات، لوئیس گارل، آنیتا کاپریولی، میگل گومز، والریا گولینو و گل شیفته فراهانی شرکت داشتند.

در این مراسم، گری هافستتر، هنرمند برجسته تئاتر سوئیس، نمایشی بصری را بر روی دیوار قلعه شهر لوکارنو اجرا کرد که تم اصلی آن یوزپلنگ یعنی نماد اصلی جشنواره لوکارنو بود.

قرار است امشب (پنج شنبه)، یوزپلنگ افتخاری جشنواره به جیا ژانگ که، کارگردان جوان چینی و سازنده فیلم هایی چون پلتفورم، لذت های ناشناخته، شهر پلاستکی و طبیعت بیجان اهدا شود. همچنین قرار است فیلم «پلتفورم» ساخته این فیلمساز و فیلم مستند «ای کاش می دانستم» او که امسال در بخش مسابقه کن شرکت داشت نیز در این مراسم نشان داده شود.

جشنواره فیلم لوکارنو که هر ساله در ماه اوت در شهر لوکارنو سوئیس برگزار می‌شود، یکی از معتبرترین و قدیمی ترین جشنواره های فیلم جهان به حساب می آید ونامش همواره در کنار جشنواره های فیلم معتبر اروپایی مثل کن، ونیز و برلین قرار می گیرد.

این جشنواره امسال با مدیریت هنری تازه ای آغاز به کار کرده و الیویه پری به جای مدیر هنری قبلی و سرشناس آن یعنی مارکو مولر انتخاب شده است.

برخلاف سنت جشنواره های بزرگ اروپایی، جشنواره فیلم لوکارنو اهمیت زیادی به سینماگران مستقل و تازه کار از سراسر جهان می دهد و در سال های اخیر نقش ویژه ای در کشف و معرفی برخی چهره های خلاق سینمایی جهان و ایران داشته است.

فیلم های بخش مسابقه

امسال مطابق معمول هر سال هجده فیلم در بخش مسابقه اصلی این جشنواره برای به دست آوردن یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم جشنواره با هم رقابت می کنند.

فیلم «بافوند» به کارگردانی ایزیلد لو بسکو از فرانسه، «دنیای سفید سفید» به کارگردانی اولگ نوکوویچ از صربستان، «هوای سرد» به کارگردانی آرون کتز از آمریکا، «مردی در حمام» ساخته کریستوف هونور ازفرانسه، «زامبی» به کارگردانی بروس لبروس محصول آلمان، آمریکا و فرانسه، «راهزنان نور» ساخته هلنا ایگنز و ایکارو مارتینز از برزیل، «پیترو» ساخته دانیله گاگلیانو از ایتالیا، «مو» به کارگردانی «تایفون پیرسلیم» محصول ترکیه و یونان و «ترانه عشق و نفرت» ساخته کاتالین گودروس از سوئیس، از جمله فیلم های حاضر در بخش مسابقه است که برای دریافت یوزپلنگ طلایی با هم رقابت دارند.

جشنواره فیلم لوکارنو همچنین قصد دارد در برنامه امسال از جان سی ریلی بازیگر هالیوودی و چیارا ماسترویانی، بازیگر فرانسوی و دختر مارچلو ماسترویانی نیز به خاطر فعالیت های سینمای شان تقدیر به عمل آورد.

گلشیفته فراهانی داور جشنواره

جشنواره لوکارنو تا چهاردهم اوت ادامه دارد

سینمای ایران امسال فیلمی در جشنواره لوکارنو ندارد اما به جای آن نماینده ای دارد که به عنوان داور بخش مسابقه اصلی جشنواره، فیلم های این بخش را داوری می کند.

گلشیفته فراهانی؛ بازیگر مستعد ایرانی که مدتی است در خارج از ایران زندگی می کند، به عنوان عضو هیئت داوران این جشنواره انتخاب شده است.

پیش از این نیکی کریمی نیز در سال ۲۰۰۵ به عنوان داور در این جشنواره شرکت داشت.

ریاست هیئت داوران این دوره جشنواره را اریک کو، فیلمساز سنگاپوری و سازنده فیلم جادوی من که نامزد دریافت نخل طلای جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۰۸ بود، برعهده دارد.

غیبت سینمای ایران

امسال با تغییر مدیریت جشنواره فیلم لوکارنو، سینمای ایران جایی در برنامه های آن ندارد و فیلم کردی «ماندوو» تنها فیلمی است که از یک سینماگر ایرانی در این جشنواره شرکت دارد.

جشنواره لوکارنو با مدیریت هنری مارکو مولر، در طی سال های گذشته توجه ویژه ای به سینمای ایران نشان داده و بعد از جشنواره کن، یکی از مهم ترین تریبون های معرفی و پرتاب سینماگران ایرانی به عرصه بین المللی بوده است. توجه مارکو مولر به سینمای ایران تا حدی بود که برخی از رسانه های سوئیسی وی را عامل جمهوری اسلامی ایران معرفی کردند.

به هر حال بسیاری از سینماگران برجسته امروز ایران موفقیت بین المللی خود را تا حد زیادی مدیون جشنواره فیلم لوکارنو می دانند. عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، جعفر پناهی، رخشان بنی اعتماد، ابوالفضل جلیلی و تعدادی دیگر، ابتدا از طریق جشنواره فیلم لوکارنو به جهانیان معرفی شدند.

فیلم «سیاوش در تخت جمشید»، ساخته فریدون رهنما نخستین فیلم ایرانی بود که در سال ۱۹۶۴ در جشنواره لوکارنو به نمایش درآمد و جایزه هنری ژان اپستاین را به خاطر ارتقا بیان سینمایی دریافت کرد.

سینمای ایران در سال های اخیر جایگاه مهمی در جشنواره لوکارنو داشته و در واقع این جشنواره در کنار جشنواره کن، کاشف برخی فیلم ها و سینماگران جوان ایرانی مثل جعفر پناهی و ابوالفضل جلیلی بوده است.

فیلم ناخدا خورشید ساخته ناصر تقوایی، نخستین فیلم ایرانی بعد از انقلاب بود که توانست یوزپلنگ برنزی جشنواره لوکارنو را در سال ۱۹۸۸ دریافت کند.

پس از آن فیلم خانه دوست کجاست ساخته عباس کیارستمی، دومین محصول سینمای ایران بود که در سال ۱۹۸۹ برنده یوزپلنگ برنزی این جشنواره گردید.

به دنبال آن جعفر پناهی با فیلم آینه در سال ۱۹۹۷ برنده یوزپلنگ طلایی و ابوالفضل جلیلی با فیلم رقص خاک در سال ۱۹۹۸ و بیژن میرباقری با فیلم «ما همه خوبیم» در سال ۲۰۰۵ برنده یوزپلنگ نقره ای این جشنواره شدند.
رخشان بنی اعتماد نیز در سال ۱۹۹۵ به خاطر فیلم روسری آبی، یوزپلنگ برنزی این جشنواره را به دست آورد.
جشنواره لوکارنو همچنین در سال ۲۰۰۷ برنامه ویژه ای در بزرگداشت رخشان بنی اعتماد برگزار کرد و مجموعه ای از فیلم های این سینماگر زن سرشناس و موفق ایرانی را به نمایش گذاشت.

ابراهیم سعیدی تنها کارگردان ایرانی جشنواره

فیلم «ماندوو» اولین ساخته «ابراهیم سعیدی» کارگردان جوان ایرانی که محصول وزارت روشنبیری (فرهنگ و هنر) کردستان عراق است در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم جشنواره لوکارنو شرکت دارد.

این فیلم با اینکه عراقی است اما با همکاری فنی ‌و هنری عوامل ایرانی ساخته شده است.

حسین مرتضائیان آبکنار، داستان نویس معاصر و نویسنده فیلمنامه کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد ساخته بهمن قبادی، نوشتن فیلمنامه این فیلم و بایرام فضلی، فیلمبردار چیره دست ایرانی نیز فیلمبرداری آن را به عهده داشته اند.

این فیلم که در شهر کرکوک عراق فیلمبرداری شده، داستان یک خانواده آواره کرد ایرانی در عراق است که پس از ۲۸ سال اقامت در عراق تلاش می‌کنند تا به زادگاهشان در ایران بازگردند.

بزرگداشت ارنست لوبیچ کارگردان سینمای کلاسیک آمریکا و بزرگداشت سوزو چکی د آمیکو فیلمنامه نویس بزرگ سینمای ایتالیا و نویسنده شاهکارهایی چون دزدان دوچرخه (ویتورو دسیکا) و یوزپلنگ (لوکینو ویسکونتی) که چند روز قبل درگذشت، از برنامه های دیگر جشنواره امسال فیلم لوکارنوست.

جشنواره فیلم لوکارنو تا چهاردهم اوت در شهر کوچک و زیبای «لوکارنو» واقع در جنوب سوئیس در نزدیکی مرز ایتالیا ادامه دارد.

iranazadiran - ایران - تهران
با تخریب هنری فرهنگی اقتصادی که این حکومت مخصوصا میمون نژاد و کابینه تقلبی و کودتایی اش به انتخاب ضحاک کرده و نوکری و بردگی چینیها از افتخاراتشان است از سال دیگه کارگردانهای چینی و فیلم چینی به جای ایرانی راهی جشنواره خواهد شد.
جمعه 15 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.