واکنش منفی چین به فشارهای آمریکا در مورد روابط تجاری پکن و تهران


واکنش منفی چین به فشارهای آمریکا در مورد روابط تجاری پکن و تهران

جیانگ یو، سخنگوی وزارت خارجه چین

در حالی که وزیر نفت جمهوری اسلامی برای ترغیب مقامات پکن به سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در صنعت نفت و گاز ایران در چین به سر می‌برد، دولت چین روز چهارشنبه به فشارهای آمریکا در زمینه روابط تجاری با ایران واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با «طبیعی» خواندن مبادلات تجاری این کشور با جمهوری اسلامی از دیگر کشورها خواست که از انتقاد از این روابط و مبادلات دست بردارند.

به نظر می‌رسد این گفته پاسخی باشد به
اظهار نظر رابرت آین‌هورن
، مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور خلع سلاح و کنترل تسلیحات، در روز دوشنبه گذشته که از چین خواست در نظر داشته باشد که جمهوری اسلامی برای محدود شدن جاه‌طلبی‌های هسته‌ای‌اش تحریم شده است.

دولت‌های غربی و در راس آنها ایالات متحده چین را تحت فشار گذاشته‌اند که از میزان روابط خود با جمهوری اسلامی در بخش انرژی و اقتصاد بکاهد. از نظر این دولت‌ها، روابط مذکور تا حدی از اثر فشارهای بین‌المللی بر تهران می‌کاهد.

رابرت آین‌هورن، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه در همین زمینه با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی پکن و حمایت این کشور از حل مسئله هسته‌ای ایران از راه مذاکره گفت: «ما از چین می‌خواهیم که خود را در برابر تصمیمات جامعه جهانی علیه ایران مسئول بداند.»

آقای آین‌هورن همچنین تلویحا اشاره کرده بود که چین از پای‌بندی دیگر کشورها به تحریم ایران سوء‌استفاده می‌کند، نکته‌ای که خبرگزاری رویترز آن را اشاره‌ای به سرمایه‌گذاری‌های شتابان چین در بخش انرژی ایران دانسته بود.

جیانگ یو، سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به این اتهام روز چهارشنبه گفت: «رابطه تجاری چین با ایران مبادله‌ای طبیعی است که به منافع دیگر کشورها و جامعه بین‌الملل لطمه‌ای نمی‌زند.»

به گفته خانم جیانگ، چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل «همواره به قطعنامه‌های این شورا احترام گذاشته است».

چین که پس از تعلل بسیار و پافشاری فراوان بر راه حل دیپلماتیک برای روبه‌رو شدن با پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی قطعنامه تازه شورای امنیت، قطعنامه ۱۹۲۹، را پذیرفت اخیرا تحریم‌های مضاعف و یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی را به باد انتقاد گرفته است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در تحریم‌های یک‌جانبه خود علیه تهران بخش انرژی ایران و به‌ویژه فروش بنزین را هدف گرفته‌اند که ایران با مصرف روزانه بالا بسیار به واردات آن وابسته است.

ایران یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کننده‌های نفت خام برای چین است که پس از ایالات متحده بیشترین مصرف نفت در جهان را دارد.

روابط تجاری دو کشور چین و ایران نیز در چند سال گذشته رشد سریعی داشته است:‌ در سال ۲۰۰۵ ارزش این روابط اقتصادی بیش از ده میلیارد دلار بود، اما این رقم در سال ۲۰۰۹ به بیش از ۲۱ میلیارد دلار رسید.

از سوی دیگر در نیمه نخست سال جاری میلادی تجارت بین ایران و چین نسبت به سال گذشته نزدیک به ۳۴ درصد رشد داشت، و میزان صادرات چین به ایران نیز نزدیک به ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.
منگوله مشهدی - ایران - مشهد
آقایون تئوریسین غربی چی شد زورتون به این یکی نمیرسه ؟ بهرحال این زنیکه انتر و همفکرانش در چین چرا از این فرصت طلایی استفاده نکنند؟ مگه چلاغن ؟ . تغییر سرنوشت ایران فقط و فقط با یک حمله سطح بالای نظامی و سپس حمایت از مردم در کف خیابانها و سپردن حکومت به منتخبین اونها امکانپذیره ، گزینه نظامی بدترین اما موثرترین و زودبازده ترین راه هاست . در طول تاریخ تنها چیزی که جاودانه بوده قدرت چماق بوده نه قدرت فلسفه و منطق !
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

abdozdak - آلمان - کلن
آمریکا هیچوقت نمیتونه چین را قانع کنه، ایران و چین و روسیه و چند کشور زپرتی دیگه باهم مجمع تشکیل دادند تا جلو نفوذ و توسعه آمریکا در منطقه خاورمیانه را بگیرند و این بازی موش و گربه چین با آمریکا هم به این دلیله، آمریکا فقط یک راه داره براندازی رژیم را باید بررسی کنه.
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

danial nabi - سوئد - سوئد
با یک قطع نامه جعلی 5 تا کشور و نصفی که نشد راه حل. بعد هم مثل خر تو گل گیر میکنند .بهتر است که همه کشورها در یک امر شایسته با هم تبادل نظر داشته باشند .زمان زورگوئی دیگر گذشته .
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
منگوله مشهدی - ایران - مشهد هموطن عزیز. غربیها بدنبال منافع مادی خودشون هستند و بعید بنظر میاد که آمریکا به ایران حمله کنه!!! البته شاید برای ترسوندن رژیم حمله کوچکی هم بکنه ولی نه مثل حمله به عراق. این رژیم پوسیده فقط بدست ازادیخواهان میتونه سرنگون بشه و بس. حالا چه نظامی و چه غیر نظامی فرقی نمیکنه. شاد و سربلند باشید
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
surena1611 - آلمان - اشتوتگارت. ممنون
جمعه 15 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
منگوله مشهدی.خدا اغا ممد خان رو رحمت کنه که می دونست چطور باید از کله امثال تو-خائن-برج ومناره بسازه.چقدر جای جلاد لاجوردی"قهرمان"خالیه!منافقین هم همین حرفهای تو رو میزدن ومی زنن.همونهایی که سگ درگاه استان صدام وخبر بیار سیا شده بودن!!!!"دیدی اخر وعاقبتشون رو تو اوین ودیزل اباد وقرارگاه اشرف"وپند وعبرت نگرفتی????
جمعه 15 مرداد 1389

khosh-kheyal - ایران - شیراز
من نمی دونم چرا بعضی ها فکر می کنند با حمله نظامی خارج ها به ایران ازادی میاد تو این کشور. بد نیست وضع کشورهایی مثل عراق یا افغانستان را هم ببینید.اینها(اروپا و امریکا) فقط به فکر منافه خودشون هستند.
جمعه 15 مرداد 1389

shahab46 - المان - هانور
این کوتو له ها دست بر دار نیستند
جمعه 15 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف . برای من از تیرک اقا ممدخان آویزون نشو چون منم که یادش میکنم میگم خدا بیامرزش ! خائن کسیه که زجر و تجاوز و شکنجه میلیونها ایرانی رو در 30 سال ببینه هنوز تو اوهام اصلاح و تغییر از داخل مونده باشه هنوز راضی به این هزینه دادن دردناک باشه و هنوز چشمای کورش به این نتیجه نرسیده باشه که اگر شدنی بود تا الان شده بود ! خوب جناب وطن پرست که امثال منو خائن میبینی بگو ببینم چند هزار کشته و قربانی تجاوز و اعدامی و کوفت دیگه لازمه تا ما یه چشمه ازین وطن پرستی امثال وراج هایی مث شما رو رویت کنیم لااقل خودمون بفهمیم خائنیم؟ - ضمنا در مورد مجاهدین که حرف میزنی دهنتو آب بکش لااقل اگه 2 تا رهبر پفیوز و بازیگر داشتن خیلیاشون اونقدر مرد و وطن پرست بودن که از همه چیشون برای امثال من و تو گذشتن.از تو و روشنفکر ماب هایی مث تو بهتر میشناسمشون ...
جمعه 15 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
منگوله خان.من هرگز ادعای روشنفکری نداشته وندارم.درود به اغا محمدخان ولاجوردی فرستاده ومی فرستم ومعتقدم که برای مردمی مثل "ما"باید باشه "چوب تر"!وگرنه یا می ریم زیر علم شعبون و(روم به دیوار)"مرگ بر مصدق" می گیم یا روشنفکر میشیم وتوده ای وار غلام حلقه به گوش برادر بزرگ میشیم یا اسلحه دست میگیریم رجوی وریگی وار (به ادعای دفاع از حقوق به حق خلق وبلوج)جنایت می کنیم وارمانهای ملت مظلوم بلوچ وقهرمانانی چون حنیف وبدیع زادگان رو-با خوش خدمتی ودم تکان دادن وواکس زدن پوتین های دشمنان متجاوز به ایران-به باد فنا می دیم????تو از کدوم قماشی که منگوله وار به این واون اویزون میشی که با حمله به کشورت-حالا به خیال خام توبه تاسیسات کشور" که باید نیازهای خواهر زاده های من وبچه های تو رو در اینده براورد کنن"-برات ازادی وصلح وصفا بیارن?
جمعه 15 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف. پرسیده بودی از کدوم قماشم ، بذار بهت بگم از کدومشم : ازون تنها مونده های منزوی و بدبختی که هنوز اونقدر نپکیدن که نتونن دو کفه هزینه و درآوردو بسنجن ، این یکی رو باهات خوب موافقم که برای ما چوب تر لازمه خوب اومدی اما یادت باشه اونایی که تو این 30 سال بهشون ذره ذره تجاوز شد و سرشون تو کثافت فرو رفت و خانوادشون شد فاحشه و گرسنه خیابونی و هزار نکبت دیگه بقول خودت خواهر زاده های من و بچه های تو بودن و نه اصلا غریبه ، از کی تابحال محور تفکر "صبورانه و شبه منطقی" به اصطلاح سازنده جنابعالی و طرفداران فکریتون که عجیبم به چماغ آلرژی دارن شده نماینده تعیین تکلیف راه این ناشمار قربانی؟ شما خون دادی؟شما مورد تجاوز بودی؟شما رو گلاب به روتون سرتونو کردن تو ...؟خوب بفرمایید با این خط مشیی که دارید چند هزار قربانی دیگه لازمه که شاید یکم در مورد پسخورد عملی منطق ظاهرا قشنگتون تجدید نظر کنید؟فکر کردی من واقعا پابوس آمریکام ؟یا از قیافه نکبتشون خوشم اومده؟داداش من من ازون قماشم که از صبرش برای قربانیها هزینه نمیکنه
جمعه 15 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف. پرسیده بودی از کدوم قماشم ، بذار بهت بگم از کدومشم : ازون تنها مونده های منزوی و بدبختی که هنوز اونقدر نپکیدن که نتونن دو کفه هزینه و درآوردو بسنجن ، این یکی رو باهات خوب موافقم که برای ما چوب تر لازمه خوب اومدی اما یادت باشه اونایی که تو این 30 سال بهشون ذره ذره تجاوز شد و سرشون تو کثافت فرو رفت و خانوادشون شد فاحشه و گرسنه خیابونی و هزار نکبت دیگه بقول خودت خواهر زاده های من و بچه های تو بودن و نه اصلا غریبه ، از کی تابحال محور تفکر "صبورانه و شبه منطقی" به اصطلاح سازنده جنابعالی و طرفداران فکریتون که عجیبم به چماغ آلرژی دارن شده نماینده تعیین تکلیف راه این ناشمار قربانی؟ شما خون دادی؟شما مورد تجاوز بودی؟شما رو گلاب به روتون سرتونو کردن تو ...؟خوب بفرمایید با این خط مشیی که دارید چند هزار قربانی دیگه لازمه که شاید یکم در مورد پسخورد عملی منطق ظاهرا قشنگتون تجدید نظر کنید؟فکر کردی من واقعا پابوس آمریکام ؟یا از قیافه نکبتشون خوشم اومده؟داداش من من ازون قماشم که از صبرش برای قربانیها هزینه نمیکنه.
جمعه 15 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
MIRZADEH E ESHGHI- دوسلدورف- دوسلدورف واقعا متاسفم که چنین دیدگاهی داری!!! درود به لاجوردی؟!!! کسیکه منفور همکاران اوینی خودش بود و در بین اقوام و آشنایان خودش کثیف تلقی میشد!!! امثال تو لیاقت "چوب تر" دارند و نه ملت ایران. ظاهرا تو هستی که به نوکری و حلقه به گوش بودن عادت کرده ای و نه آزادیخواهانی مثل منگوله مشهدی - ایران - مشهد!!! کامنت هایی که میذاری نه بوی وطن پرستی میده و نه اعتقادات مذهبی!!! تو واقعا از کدوم قماش هستی؟!!! مزدور و یا سرخورده از غربت؟!!! ایکاش حداقل کمی مذهبی بودی و جنایتهای حکومت ترا بیدار میکرد. اگرچه منافع شخصی ات به تو اجازه نمیده تا به فکر خدا و مردم باشی. امیدوارم حالا که در خدمت اربابت هستی خودت رو به قیمت کمی نفروخته باشی. یادت نره انسان ارزشش بیش از این حرف هاست.
شنبه 16 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
surena1611 - آلمان - اشتوتگارت . کامنتهای این خود فروخته رو تو این سایت زیر نظر دارم ، کاش این مزدوری به مواجبش بیارزه ...
شنبه 16 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
منگوله مشهدی !!!توان بحث داری?نداری?چرا خودت روملعبه دست سورناهامیکنی?به نظرتو من خودم رو به کی "فروختم"?موضع گیری جلو غرب وغربی از دید تو خودفروختگیه?امثال سورناها که من رو بی خط و"سرخورده"از غرب میشناسن فقط تا نوک دماغشون رو میبینن.ملعبه دستشون نشو!!!!!آزادیخواهی? گلسرخی وار باش!حنیف وار باش!ماندلا وچه گواراوار باش.ناز شصتت?????از ریگی ها ورجوی هاالگونگیر.گربه های امریکایی وآلمانی درراه خدا موش نمیگیرن.
شنبه 16 مرداد 1389

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
راستی تفالی بزن به مرحوم دهخدا بلکه طرز صحیح نوشتن "چماغ" رو بیاموزی.
شنبه 16 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
توان بحث دارم اما برای باورمندی مث شما توان کرگدنم برای نشون دادن بدیهیات کمه ، برو یه کم تاریخ بخون ببین رادیکالها کی ملعبه دست بودن ، نه اتفاقا موضع گیری جلوی غرب خیلی هم منطقیه اما ندیدن اولویتهای بدیهی کشورت با وضعیتی که داره اهم تره اگه میفهمیدی ، سیستم فکری امثال تو تنها وقت به نفع جنایتکارها میخره و خریده کو چشم بینا ، میشه بگی چطور به این نتیجه رسیدی که از ریگی ها و رجوی ها خط گرفتم برای خودم هم جالبه ، کاش بینشت هم مثل دیکتت بود عمو مکتبی ....
یکشنبه 17 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
توان بحث دارم اما برای باورمندی مث شما توان کرگدنم برای نشون دادن بدیهیات کمه ، برو یه کم تاریخ بخون ببین رادیکالها کی ملعبه دست بودن ، نه اتفاقا موضع گیری جلوی غرب خیلی هم منطقیه اما ندیدن اولویتهای بدیهی کشورت با وضعیتی که داره اهم تره اگه میفهمیدی ، سیستم فکری امثال تو تنها وقت به نفع جنایتکارها میخره و خریده کو چشم بینا ، میشه بگی چطور به این نتیجه رسیدی که از ریگی ها و رجوی ها خط گرفتم برای خودم هم جالبه ، کاش بینشت هم مثل دیکتت بود عمو مکتبی ....
یکشنبه 17 مرداد 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف خودشو به کسی یا چیزی نفروخته!!انیشتین میگه "حماقت نهایت نداره"
یکشنبه 17 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
من بهر که خوانم غزل سعدی و حافـــــــظ * در شهر غریبی که در او فهم سخن نیست * "سخت ترین کار دنیا قانع کردن کردن یک ابله جدید است" ...
یکشنبه 17 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.