محمد مصطفایی از کمیساریای عالی سازمان ملل در ترکیه درخواست پناهندگی کرد


محمد مصطفایی از کمیساریای عالی سازمان ملل در ترکیه
درخواست پناهندگی کرد

محمد مصطفایی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید محمد مصطفایی، وکیل دادگستری که پس از بازداشت نزدیکانش اعلام کرده بود خود را به دستگاه قضائی معرفی نخواهد کرد، از این سازمان در ترکیه تقاضای پناهندگی کرده است.

متین چوراب‌آتر، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه، روز چهارشنبه، ۱۳ مردادماه، در گفت‌وگو با رادیوفردا اعلام کرد که به نام فردی به نام محمد مصطفایی در دفتر امور پناهندگان این سازمان در ترکیه پرونده درخواست پناهندگی باز شده است.

همچنین به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است که در حال بررسی پرونده محمد مصطفایی است و راه‌های درخواست پناهندگی برای آقای مصطفایی باز است.

این خبرگزاری به نقل از یک روزنامه چاپ ترکیه می‌نویسد که آقای مصطفایی پس از ورود به ترکیه به دلیل برخی مشکلاتی «که به پاسپورت وی مربوط می‌شد» بازداشت شده است.

محمد مصطفایی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، روز شنبه،‌۲ مردادماه، به زندان اوین مراجعه کرد.  آن طور که شخص وی در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است، پس از مراجعه به زندان اوین بازپرس شعبه از او در مورد نحوه کمک وی به موکلینی که در سن کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده بودند و حساب بانکی که آقای مصطفایی به منظور جمع‌آوری مبلغ دیه جهت اخذ رضایت خانواده‌های مقتولین باز کرده بود، پرس و جو کرده بود. 

آقای مصطفایی پس از بازجویی زندان را ترک کرد، اما پس از خروج وی، مقامات زندان بار دیگر با وی تماس گرفته و وی را برای بار دوم به زندان احضار کردند.

پس از آن که محمد مصطفایی برای بار دوم به زندان مراجعه نکرد، مأموران امنیتی فرشته و فرهاد حلیمی، همسر و برادر همسر محمد مصطفایی را به اتهام مخفی کردن آقای مصطفایی
بازداشت کرده و آزادی آن‌ها را منوط به مراجعه آقای مصطفایی به شعبه دوم دادسرای شهید مقدس در زندان اوین کردند.

منابع آگاه به رادیو فردا گفته‌اند که یوسف حلیمی، پدر همسر آقای مصطفایی نیز پس از چند روز به اتهام «گفت و گو با رسانه‌های خارجی» بازداشت شد و در نهایت روز دوشنبه، ۱۱ مرداد ماه یوسف حلیمی با قرار وثیقه ۳۰ میلیونی و فرهاد حلیمی با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومانی آزاد شدند.  این درحالی است که فرشته حلیمی به اتهام «همکاری نکردن با بازجو» همچنان در سلول انفرادی به سر می‌برد.

پس از این بازداشت، آقای مصطفایی
در نامه‌ سرگشاده‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران،‌از وی و قوه قضائیه خواست تا به «گروگان‌گیری» نزدیکانش پایان دهند.

وی در این نامه می‌نویسد که پس از شنیدن خبر بازداشت نزدیکانش قصد مراجعه به زندان اوین را داشته است، اما «طاقت این قدر بی‌قانونی و نقض حقوق اولیه‌ای را که یک انسان می‌تواند داشته باشد» را نداشته و برای همین ترجیح داده خود را معرفی نکند.

محمد مصطفایی وکالت شماری از پرونده‌هایی را برعهده داشته است که متهمان آنها به اعدام یا سنگسار محکوم شده بودند. پرونده بهنود شجاعی و سکینه محمدی آشتیانی که کمپینی بین‌المللی را به دنبال داشت از جمله این پرونده‌هاست.
sargalesh - ایران - شیراز
بچه های محترم بسیجی از شماها خواهش میکنم نظرتان در اینطور موارد بنویسید, که ایا اینطور فشار روحی برای یک " وکیل " ( در تمام کشورهای دنیا حتا واسه جنایتکاران وکیل وجود داره ) انسانی و اسلامی هست ?
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

FARHAD_SWISS_ZURICH - ایران - تبریز
بدبخت شد !!! باید تو اون جهنم سه چهار سال باید اب خنک بخوره!!!
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

flix - ایران - شیراز
میگما چه جوری میشه پناهندگی گرفت؟خداییش اگه بشه پناهندگی گرفت از ایران فرار میکنم و تا رژیم بعدی نگاه ایران هم نمیکنم
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

FARHAD_SWISS_ZURICH - سوییس - زوریخ
flix - ایران - شیراز _ اصلا فکر ترکیه رو از سرت دور کن ولی اروپا بد نیست به امدنش می ارزد !
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

surena1611 - المان - اشتوتگارت
امیدوارم کار پناهندگی اش سریع درست بشه. مرگ بر خامنه ای و مزدوران جنایتکارش
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

togyan - انگلیس - لندن
sargalesh - ایران - شیراز . دوست عزیز, پرسش شما همانند این است که از یک گله سگ وحشی پرسی که ایا حمله کردن و دریدن یک بچه اهوی بی دفاع کاری درست است یا نه.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
ای کسانیکه در خانه های راحت در کشورهای ازاد ارمیده اید ایا اندیشیده اید انتظار برای اعدام و سنگسار انهم سالها چه جهنمی در روح محکوم ایجاد می کند????? و این وکیل با شرف مسئله سکینه زن بینوا را جهانی کرد یک موی او می ارزد به فریبکارانی که سر ملت را گرم می کنند با جفنگیات و سد راه ملت هستند در راه ازادی واقعی. مرگ بر شورش ننگین 57 مرگ بر بسجی پاسدار کور و کچلهای خمینی و کل ملایان با عمامه و بی عمامه.پناهندگی حق مسلم این شخص است نه 80 در صد کسانیکه با این عنوان در خارج هستند.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
sargalesh - ایران - شیراز . فشار بر این وکیل انسانی نیست ولی 100 در صد اسلامیست.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

ashkan.h - سوئد - فلینگزبرو
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس ,منم باهات موافقم
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

sargalesh - ایران - شیراز
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس : جالب گفتید !
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

victorsiamak - بلژیک - بروکسل
flix - ایران - شیراز ترکیه اصلا برو اروپای غرب
شنبه 16 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.