احمدی‌نژاد: صنعت نفت ایران ملی نیست!


احمدی‌نژاد: صنعت نفت ایران ملی نیست!

بخش اصلی سخنان محمود احمدی‌نژاد در سفر استانی دولت به همدان به مسئله تحریم‌های غرب، آمادگی برای گفتگو با اوباما و تبادل سوخت اتمی، و انتقاد از منتقدان اختصاص داشت. او ادعا کرد که صنعت نفت ایران واقعا ملی نشده است.

 

محمود احمدی‌نژاد در حال سخنرانی در همدان

هفتاد و سومین سفر استانی دولت، ظهر چهارشنبه ۱۳ مرداد ۸۹، با سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در ورزشگاه قدس همدان آغاز شد. او پس از اظهاراتی در تمجید از مردم استان و جوانان کشور، سخنرانی خود را با انتقاد از کشورهایی که "استکباری" می‌خواند ادامه داد. احمدی‌نژاد در این سخنرانی نیز، بار دیگر تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران را بی‌اثر خواند و مدعی شد عدم فروش کالا به ایران و خودداری از سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز، موجب خوشحالی مردم کشور خواهد شد.

 

انگلیس در غرب آفریقا؟

 

منابع خبری داخلی بخش‌های مختلفی از سخنان محمود احمدی‌نژاد در همدان را تغییر داده‌اند یا تصحیح کرده‌اند. یکی از این موارد به سخنان او در مورد انگلستان مربوط می‌شود. احمدی‌نژاد این کشور را "جزیره کوچکی در غرب آفریقا" خواند و از استعمار انگلیس در هند انتقاد کرد. خبرگزاری ایسنا این عبارت را به "جزیره‌ی کوچکی در قلب اروپا" تغییر داد و خبرگزاری ایرنا فقط از عبارت "انگلیس که جزیره‌ای کوچک است" استفاده کرد. ساعتی پس از خاتمه این سخنرانی، فایل صوتی این بخش از سخنان احمدی‌نژاد که در تلویزیون دولتی ایران پخش شد، در بسیاری از سایت‌های اینترنتی قرار گرفت.

 

رئیس دولت دهم در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: «برخی کشورهای اروپایی که در نقشه‌ها به اندازه یک نقطه دیده می‌شوند، کشورهایی با جمعیت ۱۰۰ میلیون را به زیر سلطه خود در آوردند.» او از نام بردن از این کشورها خودداری کرد.

 

محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود گفته بود: «جوانان ایرانی گل سرسبد جوانان جهان هستند و الگوی مناسب برای سایر جوانان جهان می‌باشند و چشم امید ملت‌ها برای رهایی، به دست و اندیشه‌های این جوانان ایرانی است.»

 

۶۰ درصد سود نفت به جیب خارجیان می‌رود

 

احمدی نژاد در نیویورک آمریکا
محمود احمدی‌نژاد افزود: «صنعت نفت ما به ظاهر ملی شده، ولی از ۱۰۰ واحد سود ناشی از صنعت نفت، ۶۰ واحد آن به جیب آن کسانی می‌رود که در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری می‌کنند.» این سخن به این معناست که ۶۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت ایران، توسط شرکت‌های خارجی انجام شده است.

 

احمدی‌نژاد در توضیح منظور خود اضافه کرد: «علاوه بر دریافت کارمزد جهت سرمایه گذاری در اکتشاف و استخراج نفت از منابع ایرانی این ماده خام را از ما خریده و پس از تبدیل کالا به چند برابر قیمت اولیه به ما می فروشند.» محدود کردن سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز ایران در کانون تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی به ویژه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد. ایران، گرچه چهارمین ذخایر نفت و دومین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد، از بزرگترین واردکنندگان بنزین دنیاست.

 

ملی شدن واقعی با تشدید تحریم‌ها؟

 

به گزارش خبرگزاری مهر احمدی‌نژاد ادعا کرد: «اگر غرب در بخش صنعت نفت ایران سرمایه گذاری نکند، ما خودمان با کیفیت بهتری می‌توانیم فقدان آن را جبران کنیم.» احمدی‌نژاد در مورد علت انجام نشدن این کار در سی سال گذشته، که به گفته‌ی مسئولان جمهوری اسلامی، کشور همواره از سوی غرب تحریم بوده، توضیحی نداد.  او گفت: «در این صورت است که می‌توانیم از ملی شدن صد در صدی صنعت نفت کشورمان مطمئن شویم.»

 

احمدی‌نژاد خطاب به کشورهای اروپایی گفت: «برای ملت ما بهتر است که شما دیگر کالا به ایران نفروشید، چرا که ایرانیان خود کالاهای بهتری از شما می‌سازند و در آینده نیز خواهند ساخت.» رئیس دولت دهم افزود:«آن روز که شما از بازار کالای ایران خارج شوید روز جشن ملت ماست. شما منزوی هستید و  نمی‌دانید در دنیا چه می‌گذرد.».

 

۴ سال تحریم، ۲ برابر توسعه صنعتی؟

 

مسئولان جمهوری اسلامی تحریم‌های غرب را بی‌اثر عنوان می‌کنند. احمدی‌نژاد با اشاره به تازه‌ترین قطعنامه تحریمی شورای امنیت، که علت صدور آن عدم شفافیت اهداف فعالیت‌هسته‌ای ایران ذکر شده، گفت: «ما به آن‌ها می‌گوییم آن‌قدر پای قطعنامه‌ها بایستید تا زیر پایتان علف سبز شود.» او با اشاره به تحریم‌هایی جدیدی که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا چند روز پیش در مورد آن به توافق رسیدند، افزود: «به رغم این تحریم‌ها، در ۴ سال گذشته مبادلات تجاری ما ۴ برابر شده، توسعه صنعتی دو برابر و پیشرفت‌های علمی ۱۰ برابر شده است.»

 

این ارقام را خبرگزاری ایسنا از قول احمدی‌نژاد نقل کرده. در گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، "توسعه صنعتی" حذف و میزان افزایش مبادلات خارجی یک و نیم برابر ذکر شده است.

 

«آثار تحریم را نادیده نگیرید»

 

همزمان با اظهارات احمدی‌نژاد در همدان، محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز، در یک نشست خبری به تحریم‌های غرب علیه ایران پرداخت. او با اشاره به آنچه وضعیت نامطلوب اقتصادی کشور خواند، گفت:«نباید تحریم و آثار آن را نادیده انگاشت.»

 

نهاوندیان افزود: «البته قبول تحریم به معنای قبول سیاست تحمیل انزوای ایران از سوی دشمن نیست، بلکه باید برای رفع تحریم و آثار آن تلاش کنیم.» او افزایش چشمگیر چک‌های برگشتی را، که مورد تایید بانک مرکزی است، نشانه قرار نداشتن اقتصاد کشور در مسیر مطلوب ارزیابی کرد.

 

بی‌اعتنایی‌های آمریکا به درخواست احمدی‌نژاد

 

رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید، پیشنهاد احمدی‌نژاد برای گفت‌وگو با اوباما را رد کرد

محمود احمدی‌نژاد می‌گوید، در زمان ریاست جمهوری جورج بوش در "سه سفر پیاپی به نیویورک" اعلام آمادگی کرده با او مناظره کند و اکنون هم حاضر است در سفر شهریور خود به آمریکا، با باراک اوباما به مناظره بنشیند. تاکنون تمام درخواست‌های احمدی‌نژاد برای گفتگو یا مناظره با سران ایالات متحده با بی‌اعتنایی یا پاسخ منفی روبرو شده. او روز گذشته نیز گفته بود آماده‌ی گفتگو با اوباماست.

 

شب گذشته رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید گفت، پیشنهاد احمدی‌نژاد برای گفت و گو با باراک اوباما «ناشی از فشار تحریم‌های بین‌المللی است.» سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، فیلیپ جی کراولی نیز اظهار داشت: «افزایش فشارهای بین‌المللی بر ایران باعث شده این کشور برای گفت و گو تلاش کند.» او افزود: «تجارت با ایران، به تدریج مشکل‌تر شده و هزینه معاملات برای ایران بالاتر رفته است.» کراولی همچنین اضافه کرد:«آن چه می‌بینیم باعث دلگرمی است.»

 

انتقاد از رفسنجانی و موسوی

 

محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنرانی خود در همدان، به منتقدان سیاست خارجی دولت پرداخت. بسیاری، از جمله میرحسین موسوی، بارها دولت را متهم کرده‌اند با "ماجراجویی‌های خود در سیاست‌خارجی، کشور و منافع ملی را به خطر می‌اندازد.

 

احمدی‌نژاد ظاهرا با در نظر داشتن این افراد گفت: «عده‌ای در داخل وقتی جلوی آن‌ها [غربی‌ها] ایستادگی می‌کنیم می‌گویند ماجراجویی نکنید و هر وقت هم که می‌خواهیم گفت‌وگو کنیم می‌گویند شما سازش می‌کنید.»

 

احمدی‌نژاد در اشاره‌ی دیگری به منتقدان، که ظاهرا هاشمی رفسنجانی را مد نظر داشت، گفت: «عده‌ای هستند که تحت فشار ملت ایران قرار دارند و ملت ما یقه آن‌ها را گرفته است، آن‌ها ۲۰ سال بر بیت‌المال تسلط داشتند و سه سال پیش که در اوج فشارها بودیم و ملت ایران ایستادگی کرد و دولت هم به تبعیت از ملت و رهبر ایستاد، این‌ها زبانشان دراز بود که ماجراجویی نکنید و دشمن را بزرگ و ملت را کوچک فرض کرده بودند.»

 

رئیس دولت دهم با اشاره به آیت‌الله خمینی، که پذیرش صلح با عراق را به سرکشیدن جام زهر تشبیه کرد، گفت: «آن‌ها در جلسات داخلی خود گفته‌اند که ما همانطور که در جنگ جام زهر را آماده کردیم آن را مجددا باید آماده کنیم.» او می‌گوید: «اگر ۱۰۰ تا هم از جام زهر پر کرده باشید ملت با دست خود و با تبعیت از رهبری در کام منافقین فرو می‌کند.»

 

احمدی‌نژاد خطاب به منتقدان داخلی گفت: «من به این‌ها می‌گویم که ملت شما را شناخته است. به دامن ملت برگردید.» او خطاب به اوباما نیز اظهار داشت: «من به شما نصیحت می‌کنم به راه ملت‌ها برگردید.»

 

نصحیت کردن اوباما

 

به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایالات متحده را نصیحت کرد که «از فرصت‌ها استفاده کند و این قدر آمریکا را به ذلت نکشد.» او گفت: «یکی از این فرصت‌ها پیشنهاد ایران برای تبادل سوخت بود که از آن استفاده نشد.» احمدی‌نژاد تاکید کرد: «البته این پیشنهاد هنوز روی میز است و دولت ایران اعلام کرده از نیمه دوم ماه رمضان آماده گفت‌وگوست.»

 

سخنگوی کاخ سفید شب گذشته تاکید کرد: «ما همیشه گفته‌ایم که در صورت جدی بودن ایران حاضریم پشت میز مذاکره بنشینیم و درباره برنامه اتمی این کشور مذاکره کنیم.» او جمهوری اسلامی را متهم کرد که به تعهدات بین‌المللی خود پایبند نیست و تا امروز جدیتی برای ادامه مذاکرات نداشته است. مسئولان غربی در مورد صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی ابراز تردید می‌کنند و یکی از علت‌های آن را برملا شدن فعالیت‌های پنهان ایران می‌دانند. تهران این اتهام‌ها را بی‌اساس می‌داند.

asal.bano - انگلستان - غرب افریقا
مموتی امشب یه دم کرده بخور خیلی هزیان می گی
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
بابا محمود درست میگه صنعت نفت وقتی ملی میشه که یارانه ها کاملا قطع بشه و کل فروش به طور عادلانه بین کشورهای دوست و برادر تقسیم بشه و تحریم هم اثری نداره هرچی لازم بشه از بقالی سر کوچه محمود اینا میتونیم بخریم
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
بیماریهای تشخیص داده شده تا کنون : پارانوید اسکیزوفرنی ، فوبیای جهانی ، عقب افتادگی ذهنی ، جنون زر زر ، اختلالات شخصیتی رفتاری در میان سایرین ، تمارض ، مظلوم نمایی ، مازوخیسم ، اختلالات توجه و جلب توجه بویژه در حضور ، انواع تیک بخصوص در مناظره های تلویزیونی ، گسیختگی نخود شخصیت ، خود شیفتگی ، نوسانات شدید خُلقی ، اختلالات هذیانی ، خود هاله انگاری مزمن ، اسکیزو افکتیو حاد ، خود معماربینی جهانی و ... از تیمهای پزشکی بدون مرز متخصص در علاج و مهار بیماران زنجیری بنمایندگی از میلیاردها نفر از سراسر جهان درخواست کمک فوری میشود .
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
بالاخره یه حرف راست از این مموتی شنیدیم، خوب راست میگه، صنعت ملی‌ نیست مال خواصه (عظما و دوستان).
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

Garfieldx - ایران - تهران
این آقا به زودی راهی تیمارستان میشه. قول میدم. ظرفیت استرس های پرزیدنت بودن رو نداره. کاملا مشخصه که به هم ریخته. اوضاعش روانیشم روز به روز داره وخیم تر میشه! قول میدم یکسال نمیشه. lol
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

sargalesh - ایران - شیراز
نصیحت ما به شما : با مخالفان جمهوری اسلامی با احترام برخورد کن, برای انان ارزش قائل شو. به ازادی بیان , عقیده و ارای مردم احترام بگذار, .............. یک کم هم سواد جغرافیایی تو قوی کن.
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

alireza.iran.culture - المان - هامبورگ
ترجمه...یعنی مصدق نفت رو ملی نکرد.منو مسایی و رحیمی با کمک امام زمان داریم ملیش میکنیم.قهرمانیه واسه خودش مموتی.موش بخوره تو رو....
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
دیشب زوزه محمود از لانه اش نیامد گویا به زیر گاری پوزش رفته باشد
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

shahab46 - المان - هانور
الاغ راست میگه دیگه خصوصی کرنش.خودشون میخورن
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

porharfi - هلند - آرنم
سیــد ِهلنددوکـــی."اگه جــــوانان ِ ایرانی گُل ِ سـر سبـــد ِ .........هستند؟؟پس چرا آن گُلهای. ســـــــر سبـــــــــد" در سبــــــــد های میله ایی شکنجه گاهای ِ زندانها . قــــــــــرار داده شده انــــــــــد؟؟!!!!...
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
اگر 60 در صد سود نفت میره توی جیب کافران ضد اسلام پس شما اسلامی ها در31سال گذشته چه قلطی کردید?جز دزدی?
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

ukguy4u - بریتانیا - لندن
خدایا از اینکه رییس جمهورم را دلقکی قرار دادی تو را سپاس میگویم چون این دلقک و رهبر دیوانه اش برای آیندگان درس بزرگی خواهند بود تا برای همیشه دین را از سیاست جدا کنند .
جمعه 15 مرداد 1389

hassan5 - ایران - تهران
کاخ سفید همش میخواهد در مورد برنامه اتمی ایران گفتگو کند در حالیکه نمیفهمد که این بحث برای احمدینژار کوچک است ولی اگر بخواهند درمورد جهان صحبت کندشاید احمدینژاد حاضر بشود که اوباما را بپذیرد...مگه الکیه
جمعه 15 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.