ژاپن سرگرم بررسی تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران است


ژاپن سرگرم بررسی تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران است

در حالی‌که در نشست هیأت دولت ژاپن تصمیم درباره اعمال تحریم‌های یک‌جانبه و شدیدتر به پایان ماه اوت موکول شده، برخی محافل خبری ایران با شادمانی گزارش از مخالفت توکیو با مجازات‌های گسترده‌تر علیه جمهوری اسلامی داده‌اند.

نائوتو کان، نخست‌وزیر ژاپن

دولت ژاپن در روز سه‌شنبه (۳ اوت / ۱۲ مرداد) اعلام کرد که خود را ملزم به رعایت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران می‌داند. بدین ترتیب اجرای مضمون قطعنامه ۱۹۲۹ سازمان ملل رویکرد ژاپن در قبال برنامه اتمی ایران را تعیین خواهد کرد.

 

دولت ژاپن به نخست‌وزیری نائوتو کان تصریح کرد که درباره برقراری تحریم‌های یک‌جانبه از سوی توکیو در ماه اوت تصمیم گرفته خواهد شد. به گفته ناظران سیاسی،دولت ژاپن سرگرم بررسی مجازات‌هایی نظیر پیشنهادات رابرت آینهورن، مشاور ویژه کنترل تسلیحاتی در وزارت امور خارجه آمریکا است.

 

در هفته پیش مقامات آمریکایی اعلام کردند که خواهان ترغیب کشورهای آسیایی نظیر چین، کره‌جنوبی و ژاپن برای پیوستن به تحریم‌های شدیدتر علیه جمهوری اسلامی هستند.

 

رابرت آینهورن در سفر آسیایی خود بزودی از ژاپن دیدار خواهد داشت. وی پیشتر گفته بود که آمریکا به نیازهای کشورهای آسیایی از جمله چین برای تامین انرژی خود واقف بوده، اما در حال حاضر این نیازها برطرف شده و دولت چین فارغ از نگرانی ‌در این زمینه است.

 

آینهورن با توجه به وزن کشورهای آسیایی در اقتصاد جهانی اظهار داشت که «چین به عنوان نماینده دائم شورای امنیت موظف است از گسترش جنگ‌افزارهای اتمی جلوگیری کند و بدین دلیل باید با فشار بر ایران، مانع از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی شود».

 

بررسی اقدامات تنبیهی ژاپن علیه ایران

 

ژاپن در شورای امنیت به سود برقراری تحریم‌ها علیه ایران رای داد. تصویری از رای‌گیری درباره قطعنامه ۱۹۲۹ در ژوئن سال جاری میلادی


یوشیتو سنگوکو، سخنگوی دولت ژاپن، تصریح کرد که توکیو در حال بررسی تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی است. تاکنون کشورهای کانادا، استرالیا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با برقراری تحریم‌های یک‌جانبه از اقدامات تنبیهی واشنگتن علیه تهران پیروی کرده‌اند.

 

در همین حال خبرگزاری نیمه رسمی فارس با درج تصمیم هیأت دولت ژاپن مدعی شد که توکیو «اقداماتی فراتر از قطعنامه شورای امنیت را نپذیرفته است».

 

به گزارش خبرگزاری فارس، مصوبه دولت ژاپن «بیانگر آن است که این کشور آشکارا از تبعیت از درخواست‌های فراتر از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد پرهیز کرده و حاضر نشده است با اقدامات تحریمی یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا همراه شود».

 

پیش از این احمدی‌نژاد و دیگر مقامات رسمی ایران نه تنها تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر را محکوم کرده بودند، بلکه قطعنامه شورای امنیت را نیز «ورق پاره‌» خوانده بودند.

 

سخنگوی دولت ژاپن گفت: «این کشور تحقیقاتی را درباره اقدامات تنبیهی علیه ایران در دست دارد که بزودی، احتمالاَ تا پایان ماه اوت، نتایج آن مشخص خواهد شد.»

 

وی افزود: «ما بر این باوریم که این موضوع را باید جدی گرفت و برای آن راه‌حلی دیپلماتیک و صلح‌آمیز یافت.»

مقایسه انتشار متفاوت این خبر  در دو خبرگزاری فارس نیوز و بی بی سی فارسی

kamia1 - المان - کلن
شکلات - ایران - تهران !! من که یه بار گفتم بازم میگم!!! تو واقعا شکلاتئ :)
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

Garfieldx - ایران - تهران
اینا فک کردن زمان تیغعلی شاهه که دروغ بگن مردم هم دستشون به جایی بند نباشه! احمق ها!
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

surena1611 - المان - اشتوتگارت
ساندیس خورها نگران نباشن چون ساندیس از چین وارد میشه.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.