خاتمى خواستار رسیدگى به ادعای جنتى درباره مخالفان شد


خاتمى خواستار رسیدگى به ادعای جنتى درباره مخالفان شد

رییس جمهور سابق ایران سیاست هاى دولت محمود احمدى نژاد را زیر سوال برد.

محمد خاتمى، رئیس‌جمهور سابق ایران، در سخنانى با انتقاد شدید از اظهارات آیت‌الله احمد جنتى در باره کمک یک میلیارد دلارى به سران مخالفان دولت از سوى خارجى‌ها، ادعاى وى را «دروغ‌پردازى» خواند و خواستار رسیدگى به این موضوع شد.

دبیر شوراى نگهبان روز پنجم مردادماه در سخنانى در مسجد جمکران قم گفت که «آمریکایى‌‌ها یک میلیارد دلار از طریق افراد سعودى که هم اکنون عامل آمریکا در کشورهاى منطقه هستند، به سران فتنه دادند».

وى افزوده بود: «همین سعودى‌ها که به نمایندگى آمریکا صحبت مى‌کردند، گفتند، اگر توانستید نظام را منقرض کنید، تا پنجاه میلیارد دلار دیگر را هم مى‌دهیم، اما خداوند این فتنه را به دست بندگان صالحش خاموش کرد».
محمد خاتمى روز دوشنبه در دیدار با دانشجویان عضو انجمن فرهنگ و سیاست شیراز، این اظهارات را به باد انتقاد گرفت و گفت: «به جاى رسیدگى به واقعیت‌ها و جلوگیرى از سقوط کشور و لطمه دیدن انقلاب ادعا مى‌کنند که میلیاردها دلار از خارج در اختیار کسانى قرار گرفته است براى ضربه زدن به انقلاب.»

وى افزود: «چرا همین امر پیگیرى نمى‌شود تا اگر واقعیت دارد (که از همین گفته معلوم است دروغ‌پردازى ناشایسته است) تکلیف روشن شود و اگر دروغ است با دروغ‌پردازى‌هایى که مصداق بارز تشویش اذهان عمومى است برخورد شود».

محمد خاتمى در ادامه گفت: «این تهمت‌ها وقتى از سوى کسانى مطرح مى‌شود که موقعیت حساس را در نظام و جامعه اشغال کرده اند و ایجاب مى‌کند که عادل باشند و دقیق حرف بزنند و مدافع حق و حقیقت باشند، تأسف‌بارتر است.»

سخنان هفته گذشته آیت‌الله جنتى که ۲۹ سال است به عنوان دبیر شوراى نگهبان فعالیت دارد با واکنش تند مهدى کروبى، دبیرکل حزب اعتماد ملى، و جبهه مشارکت ایران اسلامى نیز روبه‌رو شده بود.

آقاى کروبى با انتشار نامه‌اى ضمن اعلام شکایت از آیت‌الله جنتى به قوه قضاییه، وى را «شریک دزدان رأى مردم» خواند.

وى از دبیر شوراى نگهبان خواست اگر در مورد اتهامش، دلیل، مدرک و سندى دارد، افشا کند و تهدید کرد که «در غیر این صورت، دروغگویى و رسوایى بیش از پیش وى را آشکارا و در هر کوى و برزنى و با هر روشى که ممکن باشد، جار خواهد زد.»

آیت‌الله جنتى که از حامیان محمود احمدى‌نژاد، رئیس جمهور ایران، به شمار مى‌رود بارها از اعتراض‌هاى سال گذشته به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهورى با عنوان «خبیث‌ترین فتنه‌ها» نام برده است.

وى در سخنان هفته گذشته خود گفته بود: «سران فتنه با کمک آمریکایى‌ها، فتنه‌اى را برپا کردند و مطمئن بودند که با کمک آمریکا، دیگر کار انقلاب تمام مى‌شود و چیزى براى نظام باقى نمى‌ماند».

«سران فتنه» لقبى است که اصولگرایان و رسانه‌هاى وابسته به آنها براى معرفى میرحسین موسوى، مهدى کروبى و محمد خاتمى به عنوان عوامل آنچه که «اغتشاش‌هاى خیابانى» پس از انتخابات خوانده‌اند، مورد استفاده قرار مى‌دهند.

دبیر شوراى نگهبان در دى ماه گذشته نیز به مسئولان اجرایى، نیروى انتظامى و دستگاه قضایى توصیه کرده بود اگر معترضان «پررویى کردند، نباید امان‌شان دهند و سریعاً باید دستگیر و مجازات شوند».

دفاع از «آزادى‌هاى مشروع»

محمد خاتمى در سخنان روز دوشنبه خود همچنین تأکید کرد که «هیچکس به بهانه استقلال و تمامیت ارضى، حق ندارد آزادى‌هاى مشروع را حتى با وضع قوانین از بین ببرد؛ چه رسد به اینکه با بى‌قانونى و تجاوز از حدود قانونى آزادى را سرکوب کنند».

وى با بیان اینکه در برخورد با اعتراض‌هاى سال گذشته، «مسیر درستى انتخاب نشده است» اظهار داشت: «بعد از یکسال که مردم و به خصوص اصلاح‌طلبان و نخبگان جامعه هزینه‌های فراوانى پرداخته‌اند...باید همه دریافته باشند که تمام جامعه و نظام و حاکمیت زیان کرده‌اند و مردم از حکومت دورتر شده‌اند».

به گفته وى، «اگر حکومتى پایگاه مردمى‌اش را از دست بدهد ولو اینکه ابزار و امکانات قدرتمندى را هم در اختیار داشته باشد آینده خوبى ندارد».

رئیس جمهور سابق ایران همچنین سیاست‌هاى دولت محمود احمدى‌نژاد را زیر سؤال برد و گفت: «ما در دوره اصلاحات چشم‌انداز بیست ساله را تدوین کرده‌ایم و اینک مى‌پرسیم چرا رشد هشت درصدى جاى خود را به رشدى بسیار کمتر بلکه رشد منفى داد؟ این در حالى است که در این چند سال بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته‌ایم».
samin.s - ایران - تهران
توجه توجه!. فقط جنگ قدرتهاست . اصلا به فکر جوونها نیستند
سه‌شنبه 12 مرداد 1389

parichehr.iran - هند - دهلی
لعنت بر هرچی اخوند و ملا از خاتمی تا جنتی که هرچه بدبختی میکشیم از این کثافتهاست
سه‌شنبه 12 مرداد 1389

اینترنت ندیده - ایران - قم
فقط کروبی
سه‌شنبه 12 مرداد 1389

dadashi-Helsinki - فنلاند - هلسینگی
مرگ به هرچه ملا است به غیر از ملا نصرالدین.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

bahare azadi - انگلستان - انگلستان
این اقا کی می خواهد دست از بازی دادن مردم بردارد !!!
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

bache mahal - ایران - تهران
طفلک دوران ریاست خفه شده بود حالا کم میرسه جفتک میندازه بابا یه کمی درباره اموال قبل و بعد ریاست غیر جمهورئ توضیح بده گیرم جنتی را ادم کردی یه حوزه جنتی چی.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

fadaye iran - هلند - ارنهم
اقای خاتمی شما اگر انسان بودید و واقعا بفکر ملت و ایران میبودی اون زمانی که رئیس جمهور شدی و بیش از 80 درصد مردم بخصوص جوانها و کشورهای دنیا با تو و پشتیبانت بودن .چرا پس به همه خیانت کردی و گذاشتی که حرامزادهای مانند جنتی ودیگران که الان به خون خودت هم تشنه میباشند را از بین نبردی که به ملتی که پشتت بودن خدمت کرده باشی .در صورتی که خودت خیلی خوب میدانستی که اینها تک تک حرامی هستن و روزی ملت و ایران را نابود و حتی خود شما که همگی سره یک سفره از بیت المال میخوردید از بین خاهند برد .
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

fadaye iran - هلند - ارنهم
جالب اینجاست که الان هم که دارید میبینید از ترس زندگی و از دست دادن مال دنیا ساکت هستید و دستمال کشی اون رهبر از همه حرام لقه تر و جمهوریه اسلامی ا میکنی. ولی بدان که مرگ باشرافت بهتر از ... مالیه رهبر هست. ولا اقل اگر خودت به ان دنیا اعتقاد داری میدانی که اینطوری اون دنیا ا هم از دست دادی.در هر صورت هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی.خلاصه یک شب واقعا بهش فکر کن و ببین که اا زندگی مثل زندگی شما ارزش داره که حتی بعد از مرگتان یک خدا بیامرز واقعی هم نخواهید داشت بلکه چه بسا که فقط فحش و بد وبیرا بهت و بهتون بگن .در هر صورت خدا شما را نبخشه که این بلاها را به سر ما مردم و کشور زیبا و فرهنگ غنی ومردانگیهای که زبانزد دنیا بود اوردید .در اتش جهنم اگر و اقعا هست بسوزید.به امید ایرانی اباد ازاد و خالی از هر نوع اخوند و ملا چه درکشور وچه درلغت نامه.
چهار‌شنبه 13 مرداد 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
خاتمی= ترسو ترین بزدل دنیا
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
وقتی قدرت دست خاتمی بود هیچ غلطی نکرد، چه برسه به الان که هیچ قدرتی در دست ندارد و حتی اختیار دهنش را ندارد و با یک تهدید کوچک شروع به لیسیدن مقام ازمال وقاحت میکنه.
پنج‌شنبه 14 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.