توکلی: اعطای پول به نوزادان، یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌برد


توکلی: اعطای پول به نوزادان، یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌برد

احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی، تصمیم دولت برای اعطای پول برای نوزادان را یک تصمیم اشتباه خوانده که هزینه یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی بر کشور تحمیل می‌کند.

این نماینده مجلس گفته است اعانه و پول دادن از محل درآمدهای نفت کار درستی نیست. آقای توکلی ضمن غیرقانونی خواندن این تصمیم محمود احمدی‌نژاد  خواهان توقف آن از سوی دولت شده است.

احمد توکلی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان، ایسنا گفت:«تصمیم دادن یک میلیون تومان به هر نوزاد متولد سال ۸۹ یک تصمیم استراتژیک و دارای آثار بسیار منفی برای حال و آینده کشور است و وقتی دولت می‌پذیرد که به متولدین سال ۸۹ نفری یک میلیون تومان بدهد معنایش این است که با توجه به این‌که متولدین سال ۸۸، یک میلیون و ۳۴۸ هزار نفر بوده‌اند حتی بدون در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت در سال ۸۹ ، دولت باید مبلغی حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای این کار هزینه کند.»

این پول از کجا می‌آید

احمد توکلی همچنین گفته است: «در قانون بودجه‌ سال ۸۹ تحت عنوان برنامه تامین آتیه از محل فروش سهام، ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که با توجه به این‌که هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است حتی اگر ۵۰۰ میلیارد تومان از محل فروش سهام تحقق پیدا کند - که خواهم گفت تحقق پیدا نمی‌کند - باز هم دولت کسری اعتبار دارد و معلوم نیست با وجود دیون (بدهی‌های) زیاد دولت به دستگاه‌های مختلف، این چه تصمیمی است که اعتبارش موجود نیست و کسری آن از همین حالا معلوم است و دیون و بدهی‌های دولت را افزایش می‌دهد؟»

وی که عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم هست، اشکال دیگر این طرح این را در بالا بردن هزینه‌های دولت دانسته که باعث گسترش اعتبارات دولتی می‌شود.

 به گفته  احمد توکلی این اقدام محمود احمدی‌نژاد، نوعی تشویق برای ازدیاد جمعیت است.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: «امسال اگر هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول برای این کار لازم است، سال دیگر علاوه بر یک میلیونی که به نوزادان متولد سال آینده باید بدهد هم‌چنین باید به کودکانی که یکساله شده‌اند صد هزار تومان پول بدهد و این رقم تصاعدی بالا می‌رود و دولت‌های آینده را هم متعهد می‌کند.»

احمد توکلی همچنین تاکیده کرده است که این طرح به مصوبه مجلس نیاز دارد و افزود: «با این کار، بخشی از منابع کشور بدون توجه به نیاز به طور سرانه تقسیم می‌‌شود که این خود با عدالت سازگار نیست و با اصل سوم قانون اساسی ناسازگار است. بدترین اثر آن هم این است که توقع دریافت کمک بدون فعالیت را برای همه جوانان آینده کشور برخواهد انگیخت و چون این تصمیم عملی نخواهد بود و در عمل به شکست منجر می‌شود، نارضایتی اجتماعی را در آینده رقم می‌زند.»

دولت باید مجوز بگیرد

  به گفته احمد توکلی این اقدام رئیس دولت غیرقانونی است و طبق اصل ۵۳ قانون اساسی، کلیه پرداخت‌ها باید طبق قانون انجام شود و مواد ۲۳ و ۵۵ قانون محاسبات عمومی هم بر اساس اصل ۵۳ قانون اساسی تدوین شده است.

 احمد توکلی گفت: «دولت باید از مجلس جواز پرداخت بگیرد که من فکر می‌کنم مجلس به هیچ‌وجه با این کار موافقت نمی‌کند چرا که خلاف مصلحت بودن چنین اقدامی علیه روحیه‌ی کار و فرهنگ کار، فعالیت و مسئولیت ‌پذیری آشکار است و تعهداتی که به دولت‌های آینده تحمیل می‌شود تعهدات کمرشکنی است که دولت‌ها از پس آن برنخواهند آمد.»

طرح اهدا یک میلیون تومان به نوزادان

طرح اهدای یک میلیون تومان به نوزادان متولد سال ۱۳۸۹ به بعد در ایران، متقارن با روز نیمه شعبان در ایران افتتاح شد.

محمود احمدی‌نژاد رییس دولت دهم، با اهدای دفترچۀ پس انداز به ۱۲ نوزاد متولد سال ۱۳۸۹، طرح «تامین آتیه مهر امام رضا» را افتتاح کرد.

بر اساس این طرح، دولت برای همه نوزادان ایرانی که از امسال به بعد در ایران و خارج از کشور متولد شوند، حساب پس انداز یک میلیون تومانی افتتاح می‌کند. سپس سالانه مبالغی دیگر توسط دولت و والدین کودکان به این حساب‌ها ریخته می‌شود و  این کودکان در سن ۱۸ سالگی اجازه دارند از این موجودی استفاده کنند.

به گفته رییس سازمان ثبت احوال کشور، در چهار ماه اول امسال ۴۳۶ هزار نفر متولد شده‌اند که برای همه آنان حساب پس انداز یک میلیون تومانی افتتاح می‌شود.

منتقدان دولت می‌گویند این طرح بودجه لازم را ندارد و برنامه درستی هم برای آن مدون نشده، ضمن این که آثار منفی دارد و بار سنگینی را متوجه دولت های آینده، خواهد کرد.

مخالفان اصلاح‌طلب و منتقدان اصولگرای ، همواره با دادن مستقیم پول به مردم از سوی محمود احمدی‌نژاد،  مخالفت کرده‌ و می‌گویند اقتصاد ایران از این رهگذر لطمات بسیار جدی می‌بیند.

samin.s - ایران - تهران
ای بابا! . هر روز . یک وعده . هر روز . یک وعید . هر روز . روزها سپری میشه با خرابکاری های روزمره!!!!!!!! ولی فقط دودش تو چشم ما جوونها میره
دوشنبه 11 مرداد 1389

پارسا دادمهر - نیوزیلند - ولینگتون
اقا مردم در ایران ضروری ترین نیازشون ازادی از هر نوع می باشد که از نان شب هم واجب تره این راه سازی این پل سازی این یارانه هائی که همه دروغند پیشکش خودتون واین یک ملیون به هر نوزاد هم پیشکش خودتون ازادی ازادی ازادی ازادی ازادی چاره کار همینه فقط ازادی
دوشنبه 11 مرداد 1389

sargalesh - ایران - شیراز
بچه خرج دارد ! باید بهتر و بیشتر به بچه ها و خانوادهها رسید. باید با برنامه خوب از خرجهای زائد مانند خرید مهمات جنگی چشم پوشید و روی خانواده سرمایه گذاری کرد زیرا بچه ها بیشتر از همه زیر فشار هستند. و بهتر میبود عوض این سرمایه درازمدت یک حقوق ماهانه برای بچه ها در نظر میگرفتند که تاثیر بیشتری برای بچه ها و خانواده انان بهمراه خواهد داشت .
دوشنبه 11 مرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
زیر همین تعداد 8 قلو حامله اید تشویق به ازدیاد جمعیت???یا ندایتان به بسیجی ها و پاسدارهاست که جانورانی چون خود پس بیندازند!!
دوشنبه 11 مرداد 1389

فاتح - ایران - تهران
حالا که قضیه جدی شده روستاییان از امشب بعنوان پیشمرگ شروع می کنند : از تولید به مصرف ! البته بعداً می فهمن این طرح سرکاری بوده و بناچار بچه هاشون رو می فرستند تهران برای شغل شریف عملگی .
دوشنبه 11 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.