ایران: ‌در صورت توافق، غنی‌سازی متوقف خواهد شد


ایران: ‌در صورت توافق، غنی‌سازی متوقف خواهد شد

گرچه ایران غنی‌سازی اورانیوم را «حق غیر قابل مذاکره» خود می‌داند، اما مقامات رسمی همزمان اعلام کردند که در صورت دستیابی به توافق در مبادله سوخت هسته‌ای، برای چندین سال غنی‌سازی اورانیوم را متوقف خواهند کرد.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

یک مسئول بلندپایه ایرانی روز جمعه (۳۰ ژوئیه / ۸ مرداد) اعلام کرد که ایران از حق خود در غنی‌سازی اورانیوم عقب‌نشینی نخواهد کرد، ولی در صورت دستیابی به توافق در مبادله سوخت هسته‌ای با کشورهای خارجی، آنگاه برای چندین سال غنی‌سازی را متوقف خواهد کرد.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که تهران نمی‌تواند تعهدی در توقف غنی‌سازی اورانیوم بدهد، اما می‌تواند غنی‌سازی با درصد بالا را متوقف کند.

این موضعگیری جدید ایران ممکن است نقشی اساسی در از سرگیری مذاکرات با قدرت‌های بزرگ ایفا کند که از چندی قبل تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران به اجرا گذاشته‌اند.

احمد داوداوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه گفته بود که اگر کشورهای بزرگ با طرح مبادله سوخت هسته‌ای موافقت کنند، ایران غنی‌سازی اورانیوم با درجه خلوص بیست درصد را متوقف خواهد کرد.

ایران هزاران دستگاه سانتریفوژ برای غنی‌سازی اورانیوم با درجه خلوص ۵/ ۳ درصد در اختیار داشته و می‌گوید که هدفش از غنی‌سازی، دستیابی به سوخت برای تولید انرژی است. این در حالیست که تنش میان ایران و غرب از ماه فوریه و زمانی که ایران غنی‌سازی بیست درصد را شروع کرد، افزایش یافته است.

به گفته کشورهای غربی، غنی‌سازی با این درجه از خلوص به میزان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای بسیار نزدیک است.

مذاکرات ایران با گروه وین در اکتبر ۲۰۰۹ به شکست انجامید

«غنی‌سازی بیست درصد، حق ایران است»

صالحی در مصاحبه با خبرگزاری نیمه رسمی مهر، اعلام کرد که «غنی‌سازی به نسبت بیست درصد حق ایران است و از این حق کوتاه نخواهد آمد. با این حال و علیرغم این حق، چنانچه تبادل سوخت هسته‌ای مورد قبول واقع شود، دیگر ضرورتی به ادامه غنی‌سازی وجود نخواهد داشت».

در حالیکه شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته تا تمامی فعالیت‌های خود در زمینه غنی‌سازی را متوقف کند، تهران از زمان دستیابی به توافق مبادله سوخت با روسیه، فرانسه و آمریکا در اکتبر سال گذشته، هیچگونه مذاکره‌ای را صورت نداده و با طرح شروط جدید برای مذاکره، عملا توافق را به بن‌بست کشانده است.

بر اساس توافق به عمل آمده، ایران ۲/ ۱ تن اورانیوم (هفتاد درصد از ذخیره اورانیوم ایران) با درجه غنی‌شده پایین را به خارج منتقل کرده و در مقابل سوخت هسته‌ای لازم برای نیروگاه تهران را دریافت خواهد کرد. ایران از این نیروگاه برای پژوهش‌های پزشکی استفاده می‌کند.

ایران توان تبدیل اورانیوم غنی‌شده به سوخت را ندارد

این توافق بار دیگر در مذاکرات میان ایران با برزیل و ترکیه در ماه مه گذشته مطرح شد، اما کشورهای غربی از آن استقبال نکرده و گفتند که میزان ذخیره اورانیوم ایران از ماه اکتبر تا ماه مه افزایش یافته است.

تحلیلگران می‌گویند که ایران قدرت تبدیل اورانیوم غنی‌شده با درصد بالا به سوخت را ندارد، چرا که توان ساخت دستگاه‌های لازم برای این امر را نداشته و تنها چند کشور جهان مثل فرانسه و آرژانتین چنین فن‌آوری را در اختیار دارند.

علی‌اکبر صالحی در سخنان خود همچنین گفت که ایران ترجیح می‌دهد تا سوخت هسته‌ای مورد نیاز برای نیروگاه تهران را از خارج وارد کند چرا که «تولید محلی آن از نظر اقتصادی به صرفه نیست».

تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان ایران، برزیل و ترکیه از سوی کشورهای غربی رد شده است

مخالفت چین با اقدام اروپا در تحریم ایران

از سوی دیگر، چین روز جمعه اعلام کرد که با مجازات‌های جدید اعمال شده از طرف اتحادیه اروپا علیه ایران مخالف است.

چین همچنین از پیشنهاد ایران برای بازگشت بدون شرط به میز مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی تبادل سوخت، استقبال کرد.

وزیران خارجه کشورهای اروپایی دوشنبه گذشته در مورد افزایش تحریم‌های علیه ایران در سرمایه‌گذاری در زمینه‌های نفت و گاز به توافق رسیده بودند.

جیانگ یو سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که پکن هنوز امیدوار است تا مشکلات موجود در خصوص «بلند پروازی‌های هسته‌ای ایران» از طریق مذاکره حل و فصل شود.

وی افزود: «امیدواریم تا همه کشورهای دست اندرکار پرونده هسته‌ای ایران از راه‌حل‌های دیپلماتیک برای حل پرونده هسته‌ای ایران از طریق گفتگو حمایت کنند».

چین ماه گذشته میلادی از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران انتقاد کرده و گفته بود که واشنگتن نباید چنین تصمیماتی را خارج از مصوبات شورای امنیت اتخاذ کند.

abdozdak - آلمان - کلن
محمود لمپنی نژاد با دارودسته اش وقتی سنبه را پر زور ببینند تن به هر خفتی خواهند داد این انرژی هسته ای هم شده وسیله تا باهاش سر حکومت کردن با غربیها معامله کنند وگرنه اینها که عرضه ساخت چند تا پالایشگاه رو ندارند چطوری میخواهند بدون منت غربیها انرژی هسته ای تولید کنند.
شنبه 9 مرداد 1389

porharfi - هلند - آرنم
جای ِ رفیق کمونیست روس را چیـــــــن پُر کرده و ملا ها هم به این بازی. همچنان ادامه میدهند..!!
شنبه 9 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
غنی سازی میکنیم. ما میتوانیم.. ما قدرتمندیم .. ما .. ترا به خدا خفه شید. اه حالم بهم خورد از این حکومت بی لیاقت و آدمکش. کثافتها فکر میکنن با یه مشت عقب افتاده طرف هستن؟!!! فقط هارت و پوت و دروغ بلدند و البته آدمکشی و وطن فروشی جزوی از مسئولیتش مجسوب میشه. پاینده ایران
شنبه 9 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
مگه شروع کرده بود که حالا متوقف بکنه؟!!! اینها سی ساله دروغ میگن و این غنی سازی هم یکی از این دروغها بود. وقتی محمود هاله رئیس طویله باشه توقعی نیست!!!
شنبه 9 مرداد 1389

ironwill - کانادا - کلگری
abdozdak - آلمان - کلن. با عقیده شما کاملا موافقم. تحلیل سیاسی شما بسیار قوی است.
شنبه 9 مرداد 1389

Azadikhah - هلند - تکسل
باز دارن جا میزنن این خالی بندان!
شنبه 9 مرداد 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
باسلام به شما هموطنان و مسئولین زحمتکش سایتiranianuk. من روز اول به هموطن (زیتون بهبهان)گفتم که این تو بمیری از اون تو بمیرا نیست چرا که ابر قدرت یعنی آمریکا با تحریم سپاه لاشخوران و بعضی مسئو لین نظام وقیح رژیم را به زانو و مجبور به خوردن لیوان زهر میکند (تانباشد چوب تر..فرمان نبرد گاونر)
شنبه 9 مرداد 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
همیشه باعث سرافکندگی ایران و ایرانی هستید .تخمه عربهای نااهل شرمتان باد تروریست پرورهای خودفروش دیگه باید ایران کورش و ایران پارسایی را به ایرانیان باشرف و باغیرت تحویل داد و گورتان را برای همیشه گم کنید شما همان لایق فلسطین.و لبنان.آفریقا و ونزولا هستید که زندگی کنید.خودتونو جمع و جور کنید به درک واصل شید
شنبه 9 مرداد 1389

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
abdozdak - آلمان - کلن. کاملا درسته!
یکشنبه 10 مرداد 1389

salarkhan - آلمان - هامبورگ
قضیه شکر خوردن نخوردنه دیگه؟؟؟
دوشنبه 11 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.