آیت‌الله مکارم شیرازی: تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید واجب است


آیت‌الله مکارم شیرازی:
تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید واجب است

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به این استقتاء که آیا تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید واجب است یا نه، گفت: آری، واجب است.

به گزارش گروه "فضای مجازی " خبرگزاری فارس به نقل از شبکه ایران، آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به 3 استفتاء درباره مفهوم و جایگاه ولایت فقیه، فتوای خود را به شرح ذیل بیان کردند.

سوال: بیان می‌شود که ولی فقیه دارای شأن اداره جامعه اسلامی از میان شئون ائمه (ع) می‌باشد، سوال من این است که آیا این مطلب نوعی ورود به حریم ائمه (ع) نمی‌باشد؟
جواب: ما معتقدیم اداره شئون جامعه اسلامی باید از سوی خداوند که خالق همه انسانها است اجازه داده شود. (هر چند پذیرش مردم وسیله پیشرفت این هدف است) و نیز معتقدیم که ولی فقیه نماینده امام عصر علیه السلام در زمان غیبت است.

سوال: آیا تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید هم واجب است؟
جواب: آری، واجب است.

سوال: در صورتی که در زمینه سیاسی یا اجتماعی حکمی از جانب رهبری جهت عامه شیعیان صادر شود آیا برای مقلدین دیگر مراجع تکلیف می‌آورد؟ در زمینه‌های دیگر چطور و چرا؟
جواب: در مسائل حکومتی حکم ولی فقیه مطاع است.

Dionysos - فرانسه - پارسی
مثلا این عاقل ترین علمای شیعه ست! وقاحت به اینها گفته زکی!
جمعه 8 مرداد 1389

برگشته - بحرین - محرق
تو که اعلم از همه نیستى که فتوا براى علما صادر کنید بس کنید و چقدر چاپلوسى میکنید تو که به جایى که خواستى رسیدى . نکند خودت را براى بعد از خامنئى آماده میکنید . به مردم بزور قالب کردید این ولی فقیه که در مدت کوتاه به ایت اللهی و سپس به مرجعیت الکى رسید کجا رفت مستقل و مجتهدیت علما ؟!! دیکتاتورى حتى به شما سرایت کرده است !!!!
جمعه 8 مرداد 1389

romano - ایران - تهران
آخه دیوونه ولی قبیه باید خودش از اینها حکم بگیره، چطور بعد می‌شه بهش همونا بگن آره. چون این حکم اکثریت عام نداره می‌شه اقلیت خاص پس نتیجه اخلاقی همونها هم بهش بگن باید بگن آره (طبق قائده بادمجون دور قابچینی شما) ولی چون من نه با این آقا بیعت کردم و نه ایشون از من رای گرفته بنابر این بر اساس منطق، فقه و هر چرتی که تو کلت هست این آقا مشروعیت عامه نداره چون اعمه حد‌اقل بیعت می‌کردن. می‌شه بفرمایید کدوم امام بدون بیعت بود که ماهم یادمون بیاد، زکی. این همون شاهنشاهیه، اونی که رو سرت نه تاجه نه عقل بلکه پارچه تترون ژاپنیه هم برای کفن استفاده می‌شه و هم برای عمامه، ضمنا لباس زیر خانم جانتون هم از همون پارچه خارجی هست. بهتره بگی اگر کارخونه لاستیک سازی و نیشکر به مراجع داده بشه باید حرفشو قبول کنند. لول، خدا وکیلی شما چطور شدین آخوند، ولی فقیه و .. آخه اگه تو ولی ‌الله من درآوردی هستی من بعنوان انسان به حکم مستقیم قرآن خلیفه‌الله هستم. حالا بگو ولی بالاتره یا خلیفه. یادت می‌یاد قدیما می‌گفتن خلیفه والی فلانجا رو نصب کرد. حالا دست و پا بزنید تا بمونید از ما گفتن.
جمعه 8 مرداد 1389

KOREA - کره جنوبی - سئول
خاک بر سر تومرتیکه بی سواد پاچه خار ---.. تو ان کتاب گمراه کننده توضیح المسائلت .
جمعه 8 مرداد 1389

fadaiee - ائران - تهران
حضرت خامنه ائ تو پئغمبرئ فرمان بده نور خدا
جمعه 8 مرداد 1389

alaki khosh - اتریش - سالزبورگ
. هر طویله یا خوکدونی یه رییس میخواد دیگه طویله دونی اخوندا هم گنده لاتشون علی هندیکم یا به قول بچه محلاش مامان شیطونه
جمعه 8 مرداد 1389

ali.tooti - سوئد - لوند
ای تف به ذات دین فروشتون همه چیزتون رو به دنیا میفروشید و چنان ضربه ای به اسلام میزنید که تا مدتها مردم از دین فرار کنند وشاید همین باشد رمز پیروزی البته امیدوارم مردم از اون طرفش نیفتن
جمعه 8 مرداد 1389

azadandish - هند - پونا
اینم خر شده
جمعه 8 مرداد 1389

Ezhaq - ایران - تهران
این کثافت و امثال آن من رو ناراحت می کنند. ایرانیان انگلستان از شما در خواست می کنم مجموعه ای عکس از اخوندهای اعدام شده را بدون توضیح قرار دهد باتشکر
جمعه 8 مرداد 1389

LiliRose - کانادا - تورنتو
از خامنه ای خوشم نمی اد ولی فتواهای این مثل خمینی میمونه و مخ آدم سوت میکشه. تو این آخوندا روشنفکرشون همون خامنه ای بوده. تاکید می کنم تو گروه این آخوندا. نگفتم همه مردم. بد و بیراه بهم نگین
جمعه 8 مرداد 1389

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
چه بامزه
جمعه 8 مرداد 1389

ayatollah ozma haghighat - امریکا - لاس وکاس
ما که نمیپذیریم
جمعه 8 مرداد 1389

porharfi - هلند - آرنم
.......رو برم که " مرگ ِ زود رس ! به عمــــــــــــــامه دستی نمی آویزد!!...
جمعه 8 مرداد 1389

ali203 - ایران - ایران
اصولا اساس کار شسعه همین است احمقترین انها حکم خدایی دارد و بقیه امت گوسفند و هر کس بیشتر بوی تعفن بدهد مسلمانترو هر کس ریشش بلندتر بیشعورتر .
جمعه 8 مرداد 1389

immortal1977 - هلند - امرسفورت
fadaiee - ائران - تهران. ایول جالب گفتی واقعا باحال بود دمت گرم ;)
جمعه 8 مرداد 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
مورچه چیه که کله پاچش چی باشه. اول ثابت کن که اون بچه فضول تازی امام بوده بعد ادعای نمایندگی علی چکه ای رو بکن.
جمعه 8 مرداد 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
ای بابا من نمیدونستم خوب شد گفتی!!! پس در نتیجه: مرگ بر ولی وقیح و مزدوران جنایتکارش
جمعه 8 مرداد 1389

tiger.man - ایران - ابادان
1-من نمیدونم اینها چی فکر میکنند؟؟؟؟؟؟!!!!!!!. این حرف این .. مصداق این سخن اما علی (ع ) که فرمود: وای به علمای دینی که درگیر سیاست شوند ووای به حال ملتی که علمای دین حاکمان ان ملت باشند. نمی دونم کجای این اراذل واوباش به علم میاد. امام علی فرمود : هرکس حرفی به من بیاموزد مرابنده خودکرده است، با این حرفش ارزش احترام معلم رابیان کرده ( صرفه نظر از اینکه چه علمی است ) اما اون خمینی بی همه چیز به اساتیدش رحم نکرد وماجرای مصایبی را که بر شریعتمداری که معلمش بود نشاندهنده اینه که این احمق اصلا به امام علی اعتقاد نداره وکشتارهای بی حساب وکتابی که انجام داد نشون میده که به عدل که به قول خودشون از اصول دین است اعتقادی نداره.
جمعه 8 مرداد 1389

tiger.man - ایران - ابادان
این خامنه ای بی همه چیز هم که اول که اومد به خودش لقب ولی امر مسلمین داد که به اعتراض بیشتر کشورهای مسلمان انجامید تا حدی که محمد عابد الجابری نویسنده وفیلسوف واسلام شناس معروف مغربی در یکی ار مصاحبه هاش گفت : این اقا که خودش را ولی امر مسلمین میخواند یا نمی داند یا نمی خواهد بداند که ما ایشان را اصلا مسلمان وانقلابش را اسلامی به حساب نمی اوریم وخمینی را به نمرود وخامنه ای را به فرعون تشبیه کرد.ایت الله شیرازی که از بزرگترین مخالفان دخالت دین در امر سیاست است خامنه ای به ابوجهل تشبیه کرد . الان که خودش رو جای پیغمبر میدونه چند سال بعد ممکنه ادعای خدایی کنه.
جمعه 8 مرداد 1389

tiger.man - ایران - ابادان
روزنامه عکاض عربستان بعد از انتخابات که نوشت:تجربه عکس العمل سردمداران ایران به اعتراضات ملت خود نشان داد، که سردمداران که دربرابر ملت خود هر سلاحی را استقاده میکنند چه تضمینی هست که درصورت دستیابی به سلاح هسته ای از ان دربرابر دیگران استفاده نکنند. و محمد حسنین هیکل در یکی از مصاحبه هایش گقت : تجربه انتخابات نشان داد که حکومت ایران یکی از مکارترین حکومتهای جهان است که به هیچ اصلی جزقدرت پایبند نیست ومنطق در این حکونت جایگاهی ندارد.جالب اینجاست که هر انتقادی علیه این حکومت می شود ملت را هم قاطی کرده واون رو توهین به ملت ایران اعلام می کند وچندتا از دوستانی اینجا هستند کاملا بدون مطالعه واحساسی با توهین به اقلیت ها واقوام وعقائد دیگران درواقع نا خواسته با این حکومت سرتاسر ظلم وجور همراهی میکنند وبه اقوام دیگر تهمت جدایی طلبی میدهند غافل از اینکه دردنیای متمدن امروزی مرزهای سیاسی، نژادپرستی ومسایلی از این دست معنی نداردالان که خودش رو جای پیغمبر میدونه چند سال بعد ممکنه ادعای خدایی کنه.
جمعه 8 مرداد 1389

tiger.man - ایران - ابادان
واقعیت اینه که ما دردوره زندگی میکنیم که دنیا روبه محومرزهای سیاسی وتفکر نژادپرستی، واحترام به ادیان مختلف گام برمیدارد چیزی که متاسفانه تفکر حکومت ایران وهمینطور بسیاری از دوستانی که اینجا نظر میدهند ذاتا نمی توانند با ان کنار بیایند ونژادپرستی را شعبه ای از میهن پرستی می دانند وتوهین با توهین به اقوام مختلف فکر میکنند مثلا کار مفیدی را جهت بیداری ملت انجام میدهند. تا قرن 8 میلادی دانمارکیها انسان می خوردند اما تا حالا شده مثلا یک یونانی یا ایتالیایی به دانمارک متلک بزنند که ... ایران زمانی اباد می شود ( که مطمئنن نمی شود ) که احترام به اقوام وادیان مختلف در میان همه نهادینه شود چون این امر عامل اتحاد خواهد شد، امری که خیلی از دوستان یا متوجه نیستند یا نمیخواهند متوجه شوند.
جمعه 8 مرداد 1389

بابک - ایران - سبزوار
غلط کردی جیره خور بی حیا
جمعه 8 مرداد 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
چقدر خوبه که اهل تسنن از دست این خرافاتگریها راحت هستند.و پیرو این شئون ائمه و حریم ائمه نیستند..ما که بودیم و رفتیم به کجاو به چه نتیجه خوبی رسیده ایم و یا میرسیم.باور کنید از آنموقع که من ازدواج کرده ام خیلی چیزها را فهمیدم وبرایم روشن شده چون همسرم اهل تسنن واقعا زندگی بدون خرافات شیرینه شما هم امتحان کنید فقط اراده و شریک زندگی خوبی میخواهد
جمعه 8 مرداد 1389

برگشته - بحرین - محرق
خانه به دوش - سوئد - استکهلم . من بین اهل تسنن و وهابیها زندگی میکنم و سالها در مدرسه عربى تحصیل کردم و دینى که به ما میدادند طبق مذهب تسنن بود . اینجوری که جنابعالی میگوئید نیست شما فقط بروید به مسائل توحیدی و خدا شناسیشان که توأم با خرافات میباشد مطالعة کنید و یا فتواهاى عجیب و غریبشان بخوانید و یا تناقضاتی در صحاح اربعه ببینید و یا تحریفهاى تاریخى دقت کنید متوجه میشوید که خیلى از مرحله بدورند . البته شافعیها خیلى معقولترند و احمقترین فرقه همان وهابیت است که ساخته و پرداخته استعمار منحوس انگلیس است و تعصب متحجرانه اى دارند و اکثر مسلمانان را مشرک میدانند.
شنبه 9 مرداد 1389

shown - امریکا - دیترویت
واقعاحیف اسم شیرازکه دنباله اسم این ابله جیره خواره مسئله تون ایت الله شکرفروش ایاواردات بی رویه شکربه ایران وتعطیل کردن شکرهفت تپه اهوازوبیکارکردن کارگران اونجاوفروش دستگاهاوزمین شرکت هفت تپه که همگی توسط شخص شماوفرزنان ناخلفت صورت میگیره ازنظرشرعی حلاله یاحرام یااصلاموردتاییدامام زمان هست یانه
شنبه 9 مرداد 1389

laeik - ایران - تهران
سلطان شکر , به بیزنس خودت مشغول باش .
شنبه 9 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
tiger.man - کسی نگفته همه اعراب ایرانی و آذریهای گرامی جدایی طلبند. موضوع اینست که گروههایی جدایی طلب در این مناطق هستند که تلاش در شستشوی مغزی افراد بیسواد و ندار منطقه داشته و انها را تحریک میکنند. من به این حکومت کاری ندارم که به همه تهمت میزند، ولی این یک واقعیت است که جدایی طلبی از خارج از مرزهای ایران و بوِیژه ترکیه و آذربایجان و همین عربستان حمایت میشود و عده ای اندکی نیز فریب وعده های آنها را خورده اند. ضمنا نقش حکومت سعودی در حمایت مالی از القاعده و طالبان و ویرانی افغانستان و عراق و حملات تروریستی در سراسر دنیا و آشوب و گسترش اسلام وهابی و ....انکار ناپذیر است و در واقع سعودی از این نظر فرقی با ج.ا. ندارد. پس تلاش نکن با واژه های انساندوست نمایانه چهره تروریست این پادشاهی منفور را پاک و موجه جلوه دهی. شما عرب ایرانی خیلی راههای بهتری برای نشان دادن میهن پرستی داری تا اینکه از یک مشت وحشی تروریست نمونه بیاوری.
شنبه 9 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
tiger.man - ضمنا معلوم نیست کجا زندگی میکنی که میگویی دنیا بسوی احترام به ادیان گام برمیدارد!!! یک: احترام به ادیان دیگر در میان مسلمانان و کشورهای اسلامی بهیچ روی مشاهده نمیشود. نمونه اش کشتار و آواره کردن یهودیان و مسیحیان در کشورهای عربی. مسیحیان اجازه ساخت و ساز کلیساهای بیشتر را ندارند و نیز دسته دسته در حال فرار به کشورهای مدرن هستند. دو: پس از حملات القاعده به نیویورک موج ضد اسلامگرایی شکل گرفته که روزبروز هم بیشتر میشود و امیدی نیست که کاهش یابد. رفتار عقب مانده مسلمانان اروپا باعث رشد نفرت از اسلام شده و گروهها و احزاب راستگرا روزبروز قدرت بیشتری میگیرند و یکی از شعارهایشان محدود کردن مهاجرت مسلمانان به اروپاست. جنگ بورقا در اروپا شکل گرفته و کشورها یکی پس از دیگری آنرا ممنوع میکنند. نفرت مردم آزادیخواه و مدرن دنیا از اسلام تروریستی کاملا قابل درک و موجه است.
شنبه 9 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
مشکل اصلی ایران اقوام نیست، ایراینان هزاران سال است در کنار یکدیگر با صلح و آرامش میزیند. مشکل اصلی که برخی نمیفهمند، همین اسلامپرستی، خرافات زدگی، ملا، فراموش کردن هویت ایرانی و مخالفت کورکورانه با مدرنیزم غربی است. معلوم نیست چرا عده ای تلاش دارند با طرح مسائل فرعی منطقه ای، توجه را از مسئله اصلی یعنی حکومت دینی دور کنند. اینها یا جزیی از این حکومت هستند یا نادان. زمانی که حکومت برپایه دموکراسی باشد دیگر فرقی ندارد مردم چه منطقه ای چه رنگ پوست یا زبانی دارند!!!! وقتی حکومت نژاد پرست دینی است باید هم اوضاع به این شکل باشد.
شنبه 9 مرداد 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
حکومت سعودی خود یکی از مروجان خشونت در منطقه است. روزی نیست بمبگذاری در مساجد نشود، یا سنی شیعه میکشد یا شیعه سنی! در همه جا، پاکستان، افغانستان، عراق جنگ میان سنی و شیعه به شدت ادامه دارد! ج.ا طرفدار شیعیان جهان! و سعودی سردمدار سنی ها، طنابی را بدست گرفته و از دو سو میکشند. پولهای سعودی صرف ساخت مسجد در سراسر دنیا و بویژه اروپا میشود. مساجدی که مرکز گسترش جاسوسی و اسلام افراطی و تولید و قاچاق مواد مخدرند! واقعا چقدر سعودی ها دلشان برای ملتهای دنیا میسوزد!!
شنبه 9 مرداد 1389

ciooc20 - ایران - تهران
آقای مکارم برای شما کاملا متاسفم که جایگاه مرجعیت را این قدر پایین آورده اید البته باید بگویم که مراجعی چون آیت الله سیستانی و جوادی عاملی و آیت الله صانعی و آیت الله دستغیب و آیت الله زنجانی وآیات معزز دیگر وکیل وصی نمی خواهند خودشان تشخیص می دهند نیاز به گفتن شما نبود .چقدر خودتان را از ارزش انداختید ؟
شنبه 9 مرداد 1389

nimma - ایران - تهران
آقای مکارم شمایی که مرجع تشیع هستید و استاد اخلاق! بهتر نیست کمی از داماد گرامیتان ( سلطان شکر) بگویید.
یکشنبه 10 مرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.