از صادق خلخالی تا صادق لاریجانی؛ از اعدام تا اعدام - قسمت دوم


از صادق خلخالی تا صادق لاریجانی؛ از اعدام تا اعدام - قسمت دوم

اعدام های فراقانونی در داخل و خارج

علی وکیلی راد، یکی از قاتلان شاپور بختیار از نوزده سال حبس همزمان با آزادی کلوتیلد رایس از زندان جمهوری اسلامی، وارد تهران شد

قتل های سازمان یافته در تبعید

در ۱۵ مرداد ۱۳۷۰ (۶ اوت ۱۹۹۱) دکتر شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر شاه، در خانه اش در حومه پاریس به قتل رسید. قتل شاپور بختیار یکی از برجسته ترین موارد قتل چهره های سیاسی و فرهنگی و فعالان ایرانی در خارج از کشور به دست عوامل جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

در روز حادثه، دکتر بختیار و منشی شخصی اش، سروش کتیبه، در خانه ای که تحت نگهبانی نیروهای امنیتی فرانسه بود، به قتل رسیدند. آن روز بختیار با سه نفر، از جمله فریدون بویراحمدی قرار ملاقات داشت. بویراحمدی شخص مورد اعتماد و یکی از اعضای سازمان بختیار با دو فرد دیگر به نام های علی وکیلی راد و محمد آزادی، دکتر بختیار و کتیبه را با ضربات چاقو به قتل رساندند و به سرعت از فرانسه خارج شدند.

علی وکیلی راد چند روز بعد در کنار دریاچه ژنو بازداشت و به فرانسه تحویل داده شد و در آنجا به حبس ابد محکوم شد، اما ۱۹ سال بعد آزاد شد و در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹، در فرودگاه امام خمینی از سوی برخی مقامات رسمی جمهوری اسلامی مورد استقبال قرار گرفت.

فرانسه با استناد به قوانین قضایی این کشور وکیلی راد را آزاد کرد اما همزمانی تقریبی بازگشت او به ایران و آزادی کلوتیلد رایس، شائبه توافق میان دولت ها و تبادل این دو نفر را دامن زد. خانم رایس شهروند فرانسه و مدرس زبان در جریان حوادث پس از انتخابات ۸۸ در ایران بازداشت و به جاسوسی علیه تهران متهم شده بود. تهران و پاریس وجود هرگونه ارتباط در این میان را رد کرده اند.

دکتر بختیار اولین بار در سال ۱۳۵۹ هدف سوءقصدی ناکام قرار گرفت. انیس نقاش، از شیعیان لبنان و عامل این ترور، در دادگاه فرانسه به حبس ابد محکوم شد اما پس از چند سال با پیگیری دولت ایران در قبال تلاش برای آزادی گروگانهای فرانسوی در لبنان، آزاد و به ایران تحویل داده شد. نقاش در سال ۱۳۸۷ به خبرگزاری فارس گفت اقدام به «اعدام» بختیار را به «خواست دولت ایران» و در هماهنگی با سپاه پاسداران انجام داده بود.

قتل شاپور بختیار و دیگر اقدامات سازمان یافته دولت جمهوری اسلامی برای قتل مخالفانش در خارج از کشور، به عقیده بسیاری از صاحبنظران در چارچوب «اعدام های فراقضایی» تعریف می شود.

از دیدگاه حقوقی، اعدام فراقضایی (Extrajudiciary Executions)، به مجازاتی اطلاق می شود که از سوی دولت ها یا مقامات دولتی به شکل غیرقانونی، خودسرانه و بدون حکم رسمی دادگاه به اجرا در می آید. کارشناسان حقوق معتقدند وقوع اعدام های فراقضایی دلیلی است بر این که برخی دولت ها در صورت لزوم، قوانین خود را نیز زیر پا می گذارند.

شمار دقیق و رسمی قربانیان قتل های فراقضایی در تبعید به دلایل گوناگون از جمله نبود ادله کافی علیه عاملان آن ها، موجود نیست اما نام شماری از قربانیان این قتل ها که عاملانشان، آن ها را «اعدام» می خوانند به قرار زیر است:

• علی اکبر طباطبایی، وابسته مطبوعاتی پیشین سفارت ایران در واشنگتن در تیرماه ۱۳۵۹ در پایتخت آمریکا به ضرب گلوله «داوود صلاح الدین» سیاه پوست تازه مسلمان شده به قتل رسید. این فرد پس از انجام عملیات به ایران پناهنده شد.

• خلبان علی اکبر محمدی- در دی ۱۳۶۵ در هامبورگ به قتل رسید. او حدود شش ماه پیش از آن که کشته شود طی پروازی آموزشی از فرودگاه رشت در فرودگاهی در بغداد فرود آمد و سپس به آلمان رفت. گفته می شود او سرخلبان هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت بود.

• حمیدرضا چیتگر - عضو کمیته مرکزی و دفتر سیاسی حزب کار ایران در سال ۱۳۶۶ در وین به قتل رسید.

• کاظم رجوی- عضو شورای ملی مقاومت ایران و برادر مسعود رجوی (رهبر سازمان مجاهدین خلق)، اولین نماینده جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل متحد در ژنو پس از انقلاب ۵۷ بود که کمی پس از انتصاب استعفا داده بود. او در اردیبهشت ۱۳۶۹ در ژنو به ضرب گلوله کشته شد.

• عبدالرحمن برومند- رئیس هیأت اجرائیه نهضت مقاومت ملی ایران در فروردین ۱۳۷۰ در پاریس بر اثر ضربات کارد، کشته شد.

• محمدحسین نقدی- نماینده شورای ملی مقاومت ایران در ایتالیا، در اسفند ۱۳۷۱ به ضرب گلوله در رم کشته شد.

• فریدون فرخزاد- شومن، بازیگر، خواننده و شاعر معترض به حکومت جمهوری اسلامی در مرداد ۱۳۷۱ در منزلش در بن (آلمان) با ضربات چاقو به قتل رسید.

ترور دگراندیشان در خارج از کشور در سال های ۱۳۶۶ تا ۷۶، (۱۹۸۷ تا ۹۷) شدت یافت و سپس به گفته برخی ناظران و تحلیلگران، به دلیل رای دادگاه میکونوس، فروکش کرد.

میکونوس نام رستورانی یونانی در شهر برلین بود که در شهریور ۱۳۷۱ (سپتامبر ۱۹۹۲) چهار تن از اعضای اپوزیسیون کرد در اتاق عقبی آن به رگبار گلوله بسته شدند.

محاکمه ۵ متهم این پرونده (یک ایرانی به نام کاظم دارابی کازرونی، عضو سپاه پاسداران و سازمان امنیت جمهوری اسلامی و چهار شیعه لبنانی) ۵ سال طول کشید و در پایان کاظم دارابی و یک نفر دیگر برای مشارکت مستقیم در قتل به حبس ابد و دو لبنانی دیگر برای همکاری به زندان محکوم شدند.

تا صدور رای دادگاه میکونوس در سال ۱۳۷۶(آوریل ۱۹۹۷) جمهوری اسلامی همواره دخالت در ترورهای خارج از کشور را رد می کرد، اما حکم این دادگاه خلاف آن را نشان داد چرا که گفته شد تصمیم درباره قتل دگراندیشان ایرانی در داخل و خارج، از سوی بلندپایه ترین مقامات مذهبی و سیاسی جمهوری اسلامی اتخاذ می شود. دادگاه میکونوس مقامات عالی نظام جمهوری اسلامی را به دست داشتن در قتل مخالفین خود در خارج از ایران متهم کرد و برای اولین بار حکومت اسلامی ایران به خاطر تروریسم دولتی محکوم شد. چند ماه بعد نیز دادستان کل آلمان آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور،علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه و علی فلاحیان، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی را به دخالت در ماجرا متهم کرد.

کاظم دارابی، تنها متهم ایرانی پرونده ترور میکونوس، پس از ۱۵ سال حبس آزاد و به دنبال اخراج از آلمان در آذر ۱۳۸۶ (دسامبر ۲۰۰۷) به ایران بازگشت و همانند قاتل بختیار در تهران مورد استقبال مقامات رسمی قرار گرفت که اتهامات وارد به او را واهی خوانده بودند. دارابی طبق قوانین آلمان پس از ۱۵ سال حبس امکان تجدید نظر در مجازات را داشت.

خبر آزادی دارابی نیز برخی گمانه زنی ها مبنی بر انجام نوعی معامله میان جمهوری اسلامی و آلمان برای تبادل زندانیان را دامن زد زیرا دونالد کلاین، شهروند آلمانی که هنگام ماهیگیری در آبهای جنوب ایران بازداشت شده بود، پس از نزدیک به یک سال زندان، در مارس ۲۰۰۷ آزاد شد. آن زمان دادستانی آلمان هرگونه معامله با جمهوری اسلامی را تکذیب کرد.

با وجود پیگیری و دفاع مجدانه دولت جمهوری اسلامی از متهمان این پرونده ها و تلاش برای آزادی و استرداد آنان، دولت جمهوری اسلامی ایران هرگز به شکل دیپلماتیک یا علنی از کشورهای خارجی که قتل مخالفان سیاسی در آنجا رخ داد، توضیحی درباره کشته شدن شهروندان ایرانی نخواسته و پرونده ایرانیان مقتول در خارج از کشور را مستقلانه پیگیری نکرده است. کارشناسان بخشی از این رفتار را به دلیل کم کاری دولت های غربی می دانند اما بخشی دیگر وجود دلایل قطعی مبنی بر دست داشتن ایران در کار و مشاهده ردپای عوامل جمهوری اسلامی در این وقایع است. مقامات رسمی ایران همواره قتل فعالان سیاسی ایرانی در خارج از کشور را به اختلافات سیاسی داخلی و تصفیه درون گروهی نسبت داده اند.

پشتوانه افراد در این اقدامات چیست؟ مهرانگیز کار حقوقدان در توضیح این مساله طی یک گفتار حقوقی می نویسد:«در قتلهایی که توسط برخی مؤمنان یا افراد متظاهر به مؤمن بودن به بهانه حفظ ارزشهای اسلامی صورت می ‏گیرد جانیان را نمی کشند. چنانچه با اعتراض های وسیع داخلی و خارجی مواجه بشوند، دادرسی را به اندازه ای ‏کش می دهند که موضوع به تدریج به حاشیه می رود و سپس در پناه آثار و تبعات «مهدورالدم» که یک اصطلاح ‏فقهی است و بعد از انقلاب وارد قوانین ایران شده است، مقتول یا مقتولین را در ردیف افراد مهدورالدم که ریختن ‏خونشان واجب شرعی است قرار داده و جانیان را با محبت و رأفت به جامعه باز می گردانند. جانیان در قتلهای زنجیره ای و قتلهای محفلی کرمان از این ‏قوانین بهره مند شدند. استنباط ‏از قوانین و تفاسیر افراطی ناظر بر آن و مضامین شرعی که بر قوانین غلبه دارد، مجازات قتل حتی از باب ‏قصاص را با اما و اگرهای بسیار مشروط نموده و آن را تبدیل به مجازاتی کرده که فقط جانیان خاصی را در بر ‏می گیرد و جمع بزرگی از جانیان در پناه قوانین ناظر بر قصاص آسوده خاطر آدم می کشند و به زندگی آبرومند و ‏شاید موقعیتهای بهتر شغلی و رفاهی ادامه می دهند. (ماده ۲۲۶ و تبصره ۲ ذیل بند ج ماده ۲۹۵ همان قانون)‏
قتل های محفلی کرمان در پاییز ۱۳۸۱ رخ داد. در این قتل ها شش عضو یکی از پایگاه های بسیج کرمان، ۵ شهروند کرمانی را به قتل رساندند. متهمان انگیزه خود را از این قتل ها اجرای مجازات شرعی در مورد آنان اعلام کرده و گفتند قربانیان افرادی فاسد و بنابر شرع اسلام، مهدورالدم بودند.
 مهرانگیز کار طی گفت و گو با صدای آمریکا در توضیح قتل های فراقانونی داخل و خارج از کشور توسط عوامل وابسته به نهادهای رسمی جمهوری اسلامی توضیح می دهد.

صدای خانم کار را از اینجا بشنوید

قتلهای سازمان یافته در داخل کشور:

تشییع جنازه داریوش و پروانه فروهر - تهران

پروژه قتل های زنجیره ای در سال ۱۳۷۷ بر ملا شد. صاحبنظران و روزنامه نگارانی که در این زمینه تحقیق و این پرونده جنجالی را پیگیری کردند، معتقدند این قتل ها با فتوای روحانیون و دستور مسئولان و روحانیون عالی رتبه وقت انجام گرفته است. اکبر گنجی از روزنامه نگاران پیگیر قتل ها علی فلاحیان، وزیر اطلاعات دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و محمدتقی مصباح یزدی از روحانیون ارشد نظام جمهوری اسلامی را از آمران قتل ها معرفی کرد که به دست شماری از کارمندان بلندپایه وزارت اطلاعات در زمان تصدی گری قربانعلی دری نجف آبادی صورت گرفت.

شهرام رفیع زاده روزنامه نگار مقیم کانادا که درباره قتل های زنجیره ای تحقیقات مفصلی انجام داده است به صدای آمریکا می گوید پروژه قتل های زنجیره ای به سال ها پیش بازمی گردد و چهار قتل عمده و پی در پی سال ۷۷ بهانه ای برای طرح علنی آنها بود: «آنچه که در ایران به عنوان قتل های زنجیره ای شهرت پیدا کرد حذف چهره های مخالف در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است که سابقه اش به نخستین سال های پس از انقلاب بر می گردد. پرونده های این قتل ها معمولا راکد مانده و هیچ وقت بررسی نشده است و عاملان و آمران آن ها هیچ وقت معرفی نشده اند. تنها مورد مشخص در این زمینه ۲۰ سال پس از انقلاب در سال ۷۷ است که به دنبال قتل داریوش و پروانه فروهر (در اول آذر)، محمد مختاری(شاعر و نویسنده منتقد در ۱۲ آذر) و محمد جعفر پوینده، (عضو فعال کانون نویسندگان در ۱۸ آذر) یک پرونده قضایی تشکیل شد و تعدادی از ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند.»

کمی قبل در آبان ماه نیز دکتر مجید شریف ربوده شد و سپس جسد او در خیابان پیدا شد.

آقای رفیع زاده می گوید حذف نیروهای مخالف از طرق خودسرانه و غیرقانونی و بدون برگزاری دادگاه (عادلانه) که از فردای استقرار جمهوری اسلامی در ایران، در خیابان ها و خانه های افراد در قالب ترورهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آغاز شد تا اکنون ادامه دارد: «جمهوری اسلامی هر زمانی که فرصت و زمینه بازداشت، زندانی کردن و یا اعدام مخالفان خود را نداشته و یا از نظر افکار عمومی برایش فراهم نبوده یا آن قدرت را در آن مقطع خاص نداشته و یا نمی خواسته هزینه های داخلی یا بین المللی آن را پرداخت کند به شکل مخفیانه به ترور و حذف مخالفین دست زده است.»

صدای شهرام رفیع زاده را از اینجا بشنوید:

آقای رفیع زاده اولین مورد این جنایات در داخل کشور را قتل دکتر کاظم سامی در آذر ۶۷ می داند: «دکتر کاظم سامی در مطبش به قتل رسید و پس از مدتی دستگاه اطلاعاتی ایران اعلام کرد که قاتل او در گرمابه ای در اهواز خودکشی کرده است. اما روش قتل دکتر سامی و تکرار آن در سال های بعد نشان می دهد که ترور دکتر سامی یکی از نمونه های علنی و رسمی از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران بود. دکتر سامی از اعضای نیروهای ملی مذهبی به حساب می آمد و در ابتدای انقلاب با مهدی بازرگان در دولت موقت همکاری داشت و پس از آن دستگاه جمهوری اسلامی او را از سیاست کنار گذاشت. پس از آن او به طبابت و فعالیت های خیریه اشتغال داشت اما یک فعال و چهره سیاسی مخالف جمهوری اسلامی به حساب می آمد.»
فهرست زیر مربوط به شماری از قربانیان و رویدادهایی است که به زیر عنوان قتل های زنجیره ای طبقه بندی شدند:

• کشیش مهدی دیباج- در مرداد ۱۳۷۳ با ضربات چاقو در تهران کشته شد.

• حسین شاه جمالی- مسلمان مسیحی شده در مرداد ۱۳۷۳ کشته شد.

• پیروز دوانی- در شهریور ۱۳۷۳ در تهران ربوده و به قتل رسید.

• علی اکبر سعیدی سیرجانی، پژوهشگر، نویسنده و فعال سیاسی در آذر ۱۳۷۳ هنگامی که در بازداشت وزارت اطلاعات بود، درگذشت. اکبر گنجی روزنامه نگار، مرگ او را بر اثر استفاده از شیاف پتاسیم اعلام کرد.

• احمد خمینی - فرزند بنیان گذار جمهوری اسلامی در اسفند ۱۳۷۳ آنگونه که اعلام شد بر اثر سکته قلبی درگذشت اما بعدا عماد الدین باقی روزنامه نگار پیگیر قتل های زنجیره ای به نقل از فرزندش حسن خمینی مرگ او را توسط محفل قتل های زنجیره ای اعلام کرد.

• تلاش ناکام برای به دره فرستادن اتوبوسی که حامل بیش از ۲۰ تن از نویسندگان، شاعران و روزنامه نگاران ایرانی بود. آنان به دعوت انجمن نویسندگان ارمنستان به این کشور می رفتند.

• سیامک سنجری- از جمله قتل های غیر سیاسی پرونده که در آبان ۱۳۷۵ رخ داد. اکبر گنجی عاملان این قتل را باند سعید امامی می داند.

• حسین سرشار- خواننده و بازیگر منتقد حکومت که گفته می شود به دلیل رابطه صمیمانه با سعیدی سیرجانی در بهمن ۷۶ در تصادف در آبادان کشته شد.

• فاطمه قائم مقامی- مهماندار هواپیما که گفته می شود به دلیل رابطه نزدیک با علی فلاحیان وزیر اطلاعات دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، در دی ماه ۷۶ در حالی که روی صندلی اتومبیل خود به ضرب گلوله کشته شده بود، پیدا شد. اولین بار اکبر گنجی روزنامه نگار پیگیر قتل های زنجیره ای، در سال ۷۶ طی مقاله ای قتل خانم قائم مقامی را به «محفل نشینان» حکومتی نسبت داد.

• داریوش و پروانه فروهر- مبارزین سیاسی و اعضای حزب ملت ایران در آبان ۷۷ در منزلشان در تهران با ضربات کارد کشته شدند.
• دکتر مجید شریف- نویسنده، مترجم و از فعالان ملی مذهبی در آبان ۷۷ در تهران با آمپول پتاسیم کشته شد.

• دکتر جمشید پرتوی- پزشک احمد خمینی در دی ۷۷ در تهران در منزلش کشته شد.

• محمد جعفر پوینده و محمد مختاری - در آذر ۷۷ به قتل رسیدند.

• سعید حجاریان از فعالان سیاسی و عضو دفتر مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و از چهره های شاخص جنبش موسوم به دوم خرداد در اسفند ۷۸ طی تروری ناموفق به دست سعید عسگر، از ناحیه گردن هدف شلیک گلوله قرار گرفت و از آن پس دچار اختلالات گفتاری شد. سعید عسگر به ۱۵ سال حبس محکوم شد اما پس از مدتی مورد عفو قرار گرفت و از زندان آزاد شد.

با برسرزبان ها افتادن قتل های سازمان یافته زنجیره ای در پاییز 77، محمد خاتمی رئیس جمهور وقت تیمی را مسئول رسیدگی به پرونده کرد. این تیم پس از مدتی برخی مقامات بلندپایه وزارت اطلاعات را مسئول قتل ها اعلام و عوامل آن ها را دستگیر کرد. به گفته بسیاری از افراد پیگیر پرونده و یکی از متهمان آن این قتل ها به منظور سست کردن دولت محمد خاتمی و جلوگیری از ایجاد فضای باز سیاسی و فرهنگی در کشور صورت گرفت.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در نیمه دی ۷۷ با صدور اطلاعیه ای رسما اعلام کرد که عده ای از اعضای «مسئولیت ناشناس، کج اندیش و خودسر وزارت اطلاعات» در طراحی قتل ها دست داشتند.

سعید امامی در بازجوئیهای ۹۷۰ صفحه ‌ای‌ اش که در ۱۸ جلد توسط گروه اول تحقیق و بازجویی منتخب محمد خاتمی تهیه شد می گوید: «من از آغاز انقلاب تا به امروز سرباز گوش به فرمان نظام مقدس اسلامی و مقام ولایت بوده و هستم، هیچگاه بدون کسب اجازه و یا بدون دستورات مقامات عالی نظام کاری انجام نداده‌ ام. هرچه را که به صلاح نظام و اسلام دانسته‌ ام به عنوان پیشنهاد به مسئولانم ارائه کرده‌ ام. من خود را گناهکار نمی‌دانم.» سعید امامی حذف شدگان را «مرتد، ناصبی و محارب» خواند و گفت: «حکم مجازات آنها مانند همیشه به ما تکلیف شده بود و ما آنچه کرده‌ایم اجرای تکالیف شرعی بوده است نه قتل و جنایت...»

امامی می گوید: «حکم اعدام داریوش فروهر و پروانه اسکندری را به روال معمول همیشگی حجت‌الاسلام علی فلاحیان به من داد. احکام اعدام سایر محاربین قبلا در زمان وزارت فلاحیان صادر شده بود. از مدتها پیش قرار بر این بود که عوامل مؤثر فرهنگی وابسته که توطئه‌ تهاجم فرهنگی را در ایران پیاده می‌کردند و جمعا صد نفر بودند اعدام شوند. حکم حذف ۲۹ نفر از نویسندگان از مدتها پیش مشخص و احکام قبلا صادر شده بود که در مورد ۷ تن از آن عناصر احکام در دوره وزارت علی فلاحیان اجرا شده بود. وقتی حکم اعدام فروهر به ما ابلاغ شد پرسیدیم که تکلیف احکام معطل مانده اعضای کانون نویسندگان چه می‌شود که حاج آقا دری نیز گفتند هرچه سریعتر اقدام شود بهتر است و این بار نیز مثل ماقبل انجام شد با فرق اینکه بجای ابلاغ از سوی فلاحیان امور از طریق حاج ‌آقا دری نجف‌آبادی هماهنگ می‌شد.»

امامی در جای دیگری از بازجویی ها می گوید فلاحیان با وجود آنکه خود حاکم شرع بود، اما معمولا و در موارد حساس احکام حذف محاربان را شخصا صادر نمی‌کرد. او این احکام را از آیت‌الله خوشوقت، آیت‌الله مصباح، آیت‌الله خزعلی، آیت‌الله جنتی و گاها نیز از حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای دریافت می‌کرد و بدست ما می‌داد. ما فقط به آقایان اخبار و اطلاعات می‌رساندیم و بعد هم منتظر دستور می‌ ماندیم.

این در حالی است که برخی روزنامه نگاران پیگیر پرونده معتقدند قتل ها توسط هسته خودسر به سرکردگی سعید امامی، که در دستگاه وزارت اطلاعات تشکیل شده بود، سازماندهی می شد.

به دنبال مرگ مشکوک سعید امامی در زندان، تمامی اعترافات او از پرونده قتل های زنجیره ای بیرون کشیده شد و به این ترتیب بسیاری از پرسش ها بی پاسخ ماند.

شهرام رفیع زاده، روزنامه نگار و محقق که با استناد مطالب پراکنده منتشره درباره قتل ها، شمار این جنایات سازمان یافته فراقانونی در داخل کشور را دست کم ۳۱ نفر ارزیابی می کند، در گفت و گو با صدای آمریکا می گوید: «جمهوری اسلامی یک ظاهر و ساختار رسمی دارد از جمله شامل رهبر، رئیس جمهور، دولت، مدیران کل و معاونان و ... و یک ساختار غیر رسمی که در واقع مدعیان قدرت هستند و هرکجا که لازم بدانند تصمیم میگیرند و اجرا می کنند و به موافقت یا اطلاع دولت یا مجلس هم احتیاجی ندارند. کما این که ظهور فردی مثل سعید امامی الان هم وجود دارد که در اوایل دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی گفته بود اگر ما امروز تعدادی از اطرافیان خاتمی را بزنیم بهتر از آن است که بعدا ۵۰۰۰ نفر را اعدام کنیم. دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و نظامی این کارها را اجرا می کند و یک بخش سیاسی هم وجود دارد که درباره زمان حذف مخالفین تصمیم می گیرد. از سویی در رویکردی مشابه مثلا مصباح یزدی مفصلا در نماز جمعه تهران به کشتار مخالفین جریانات پس از انتخابات جنبه شرعی داد. بنابراین برای چنین رفتاری یک پشتوانه شرعی ساخته اند.»

صدای شهرام رفیع زاده را از اینجا بشنوید:

وکلای پرونده قتل های زنجیره ای در فاصله دو ساله تا برگزاری دادگاه اجازه مطالعه پرونده را نیافتند و تنها چند هفته پیش از دادگاه بخش هایی از آن را با حضور در سازمان های قضایی نیروهای مسلح مطالعه کردند.

ناصر زرافشان یکی از وکلای اولیای دم در آذر ۷۹ به اتهام «افشای اسرار پرونده و تشویش اذهان عمومی» بازداشت شد. زرافشان موقتا آزاد شد اما بار دیگر به ۵ سال زندان محکوم و زندانی شد.


با گذشت بیش از ده سال از طرح علنی پرونده قتل های زنجیره ای، خانواده قربانیان این قتل ها، هر ساله برای برگزاری مراسم سالگرد و بزرگداشت عزیزانشان با مشکلات و محدودیت مواجه می شوند.

از صادق خلخالی تا صادق لاریجانی؛ از اعدام تا اعدام - قسمت اول

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
نویسنده کتاب lt;فراماسونری در ایرانgt; بنام اسمائیل رائین هم بعد از ان قلاب به دستور همین باند مافیایی خمینی کشته شد ولی توی روزنامه نوشتند که بر سر یک کارگر چاپخانه داد کشید و سکته کرد و مرد. از این مرگهای مشکوک بعد از ان قلاب زیاد بود ولی کسی به حکومت شک نمیکرد. مثلا یادمه که در مورد آیت الله طالقانی هم همین شایعات بود که او را مسموم کرده اند. به هر حال هرکسیکه مخالف خمینی و افکار پلیدش بود و میتونست برای خمینی دردسر ایجاد بکنه رو نابود میکردند. روح همه قربانیان حکومت شیطانی خمینی و خامنه ای شاد باد.
پنج‌شنبه 10 تیر 1389

pesarekhoob - ایران - ایران
بگفته ی نظام جنایتکار اخوندی هر ایرانی که به خارج از ایران مسافرت میکند باید سفیر و نماینده ی این نظام الهی باشد.ولی منظور اخوندکها این جانیانند که پس از اجابت حکم خدای مندراوردی ملاهای بی وجدان با سلام و صلوات به پیشوازش میرن.حالم از اسلام و مخصوصا فرقه ی جنایتکارو خر تعصبی شیعه بهم میخوره.نفرین به همه ی این حرومزاده ها.
پنج‌شنبه 10 تیر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
2 حرام زاده معروف تو روح خلخالی باید یه کاری کرد
پنج‌شنبه 10 تیر 1389

lidia - سوئد - گوتنبرگ
چرا از اعدامها و تیرباران های دسته جمعی کردستان که به دستور خلخالی و خمینی جلاد در طول سالهای 60 چیزی ننوشته اید????
پنج‌شنبه 10 تیر 1389

amo danial - نروژ - اسلو
این طایفهٔ وحشی و خون آشام اسلامی، که هر روز هزاران مظهر عشق و زندگی‌ را به قربانگاه میبرند را شکایتی نیست، خون تمام کسانی‌ که تا کنون ترور و اعدام شده‌اند را به گردن ملتی است که افسارش به دست جهل و نادانیست، ملتی که چون گاو مست به دنبال افسارکش میگردد، این ملت است که تیغ را به دست زنگیان داده است، و این ملت است که راه سعادت و آرامش را از زیر عبای آخوند محمدی میپیماید، و فراموش نکنیم که آن صدای عفریت سال ۵۷ را همین گاوان مست با مشت گره کرده به فریاد در آوردند، و در آخر حکومت هر مملکتی را شایستهٔ مردمانش است !
جمعه 11 تیر 1389

jojo66 - نروز - اسلو
یکی ازمهمترین ترورهای بزرگی که به دست رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی انجام شد و چیزی در مورد ان بیان نکردند شخصیت بزرگ دکتر عبدلرحمن قاسملو در22تیر ماه سال1368 در شهر وین بود. روحش شادو یادش گرامی باد.
جمعه 11 تیر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
دوستان مسئول در iranian uk , .....یکصد هزار از هموطنان خوبمون در استادیوم با شکوه TAVERNY -- PARIS شعار مرگ بر جمهوری اسلامی دادند . 2500 شخصیت برجسته سیاسی از سراسر جهان با مردم ایران ابراز همدردی کردند. مهم نیست که احیانا سانسورم کنین . هنوز هم جز سایتهای خوبین . از پیشتون نمیرم.
جمعه 11 تیر 1389

saman123 - المان - مونیخ
مافیا.مافیایه اسلامی کثیف.هر روز بدتراز دیروز.این شیاطین تاریخ.خوناشام.لعنت بر شما و دین شما وحشیها.
جمعه 11 تیر 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
lidia - سوئد - گوتنبرگ و jojo66 - نروژ- اسلو , دوستان من هم در شگفتم که چرا جنایت در کردستان و ترور دکتر قاسملو رو ذکر نکردند. شاید بی منظور باشه. از مسئولین محترم سایت ایرانیان-انگلستان تقاضا دارم که در این مورد پاسخی برای تنویر افکار عمومی درج و منتشر کنند. با سپاس
جمعه 11 تیر 1389

Black Chador - امریکا - ولدن
صلوات یادتون نره.صلوات بلند اسلام گرامیتون رو گرامیتر میکنه.
جمعه 11 تیر 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
عمو دانیال عزیز خیلی خوشحالم که دوباره کامنتهایتان را می بینم. درد ایرانی همین اسلام است و بس. ملتی که هنوز برای چرخیدن به دور یک مکعب مستطیل سنگی به مکه می روند و هر اهانت و جنایتی را به اسم دین قبول می کنند امیدی به نجاتشان نیست. شاد باشید
جمعه 11 تیر 1389

z.e.molla - ایران - ایران
جای تعجب هست که با وجود اینکه همه ما از این جنایات ملاهای بی پدرو مادر اطلاع داریم ولی بفکر یکپارچه شدن در مقابل این خون اشامان کفتار صفت نیستیم.
جمعه 11 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
Dionysos - فرانسه - پارسی. دوست عزیز برای 90 در صد گروههای سیاسی صرف ندارد که از دشمن اصلی ایران و ایرانی نام برند بی تردید قوانین ددمنشانه ی این دین ننگین دشمن اصلی ایران بوده است تعدادی انچنان شستشوی مغزی شده اند که اگر در این دین کشتن پدر و مادر تجویز شده بود این کار را می کردند مثل اوایل شورش 57 که تعدادی فرزندان خود را محکوم به.اعدام کردند.از ان سو گروه مجاهد و توده ای و جبهه ی ملی هر کدام به زعم خود از این دین دفاع میکنند مجاعد با قران زیر بغل به عنوان اسلام دیگر///چپیها با عنوان احترام به عقیده ی ملت و بقیه نیز////چون برای سواری از ملت بی مطالعه برگ برنده تثبیت اسلام است...روزگارت نیکو
جمعه 11 تیر 1389

bastam.persian - اتریش - وین
تفف به گور پدر پدر سوخته هر چی‌ آخوند پدر سوختس...آخ اگه اسلام دست بال منو نبسته بود...همتونو از ....دار میزدم.پفیوس‌های عوضی‌ اسلام نما،مرگ بر هرچی‌ ابا پوشه و هرچی‌ دینپرست تخم حرومه.زنده با د سرزمین پارس
جمعه 11 تیر 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس، دوست عزیز همانطور که گفتید برای سیاسیون صرف نمی کند که واقعیتها را به زبان بیاورند چون باید از قدرت چشم پوشی کنند. ماهیت اسلام و دین مداری از عملکرد پیروانشان مشخص است، مگر خود پیامبر اسلام(فرض کنیم که وجود داشته!) چه کار بشر دوستانه ای کرده که مکتب مورد ادعای او قابل احترام باشد. در خود قرآن چند زنی و حق تصاحب کنیزها در آیه هایی کاملا مشخص شده. این چه دینی ست که اساس آن به زنجیر کشیدن و برده کردن انسانهاست. احترام به این قوانین عصر قبیله ای مترادف با نقض حقوق انسانی نیست؟ مسلمان یعنی تسلیم شده معنای آن کاملا مشخص است. تسلیم به اوامر الله از سنگسار گرفته تا جهاد. واقعیت همین است، کسی قادر به نجات مردمی که به این قوانین پایبندند نیست. شاد باشید
جمعه 11 تیر 1389

amo danial - نروژ - اسلو
Dionysos - فرانسه - پارسی. پایدار باشی‌ گرامی‌ عزیز !
جمعه 11 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
Dionysos - فرانسه - پارسی. دوست من متاسفانه ملتی هستیم که اکثزیت بطور قالبی ایده دین و مرامی را می پذیریم بی انکه به متن و حواشی ان دقت کنیم نقاط ضعف و اشتباهات شاه فقید را اگاهان می دانند ولی دقت کرده اید یک کمونیست ایرانی/اکثرا// همان اشتباهات را اگراندیسمان می کندولی حاضر نیست بپذیرد چه جنایات فجیعی درحد میلیونی در همان حکومتهای .کمونیستی از 1917 تا امروز صورت گرفته..مجاهد کور کورانه از رهبرش دفاع می کند بی انکه بیندیشد چه فجایعی در زمان قدرت مسعود رجوی ر پایگاه اشرف انجام شده.........1
شنبه 12 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
--2. واما این اسلامیون تا می گوئی چرا اسلام دین زور و جنایت است بلافاصله می گویند///لا اکراه فی الدین// و نمی خواهند مغز اکبند را به جنبش وا دارند که این جمله قبل از قدرت گرفتن اسلام بود و رهبر اسلام بلافاصله پس از گرفتن قدرت تمام مخالفین خود از یک شاعر 70 ساله تا زنی جوان در حال شیردادن به نوزادش را به قتل رساند و دهها سوره وایه بکش بدزد و هزار کثافتکاری دیگر..در اینجاست که می بینیم حتی رهبران سبز هم اسلام اسلامشان گوش فلک را کر می کند و چون ذهنیت اسلامی بر مغز اکثریت سایه افکنده در خیزش جوانان به جان امده از اختناق باز اسلامیون با لباسی دیگر رهبریت را بدست می گیرند.. و این رشته سر دراز دارد./
شنبه 12 تیر 1389

Dionysos - فرانسه - فرانسه
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس، دوست عزیز ایدئولوژی یعنی بیماری و کسانی که به بیماری ایدئولوژی گرفتارند حالا فرقی نمی کند رهبرشان که باشد و مکتبشان چه باشد هر جنایتی را توجیه می کنند. کمونیستها میلیونها آدم را در کشورهای کمونیست سلاخی کردند، در زمان شاه هم زندانی سیاسی و اعدامی بود که گزارش دقیق آن در امنستی انترناسیونال هست. بعد از انقلاب در دوره وزارت موسوی و با حکم خمینی حداقل ده هزار نفر اعدام شدند و در دوره ولایت خامنه ای هم همینطور که رقم دقیق آنرا باز هم از گزارش امنستی می توان پیگیری کرد. تا وقتی ملت ما حتی یک جنایت را هم توجیه کند امیدی به دموکراسی نیست. وقتی موسوی درست قبل از انتخابات در استادیوم آزادی شال سبز دور گردنش را شال سبز علوی نهضت حسینی معرفی کرد به همه فهماند که به جمهوری اسلامی معتقد است. و خوب اسلام و جمهوری اسلامی با اصل دموکراسی منافات دارد حالا ولایت خمینی باشد یا خامنه ای. شاد باشید
شنبه 12 تیر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
Surena1611-المان-اشتوتگارت. هم میهن عزیز- کوتاه سخن, به شعار اوایل انقلاب( عنقلاب) - که بهشتی , بهشتی / طالقانی رو تو کشتی . جلب میکنم . و بعد در دفتر ریاست جمهوری ایران بمبی که توسط مجاهدین کارگذاشته شده بود . از جمله بهشتی کشته شد و خامنه ای دست راستش فلج شد. و بعد رژیم شروع به. قلع و قمع مجاهدین شد. و خامنه ای ازهیچ گونه انتقامی نسبت به این گروهگها تا امروز دست برنمیدارد و کشتن برادر مسعود رجوی درپاریس دکتر کاظم رجوی اوایل ریاست جمهور خامنه ای صورت گرفت. شادباشی
شنبه 12 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
Dionysos - فرانسه - فرانسه . من بارها گفته ام صد در صد با اعدام مخالفم ولی شما فراموش می کنید ایران در کجای جهان قرار داشت...نظر 5 ملا در راس قوانین مشروطه-- توطئه های توده ایهای وابسته به شوروی رل شوروی برای غائله ی اذربایجان و و//فراموش نکنید اعدام در فرانسه در سال 1981 ممنوع شد و همین کشورهای اروپائی چه فجایعی را در شمال افریقا ببار اوردند در این شرایط چه انتظاری می توان از حکومت شاه داشت با ملتی که اکثرا وجدان کاری نداشتند من شاه اللهی نیستم و اشتباهات شاه را قبول دارم ولی وقتی خسرو گلسرخی مارکسیست رهبرش امام علی و امام حسین بود و اسلام را با مارکسیسم پیوند می داد از شاه چه انتظاری??????در هر صورت با احترام به شما من اعتقادم این است و تغئیر نخواهد کرد شاه هم ادمی بود چون من و شما ایا شما اشتباهی نداشته اید???حرفی نمی ماند پیروز باشید.
یکشنبه 13 تیر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس .مدتهاست که کامنتهای مزخرفت را در مورد سازمان پر افتخار مجاهدین خلق می خوانم و به علت نادانی و حماقت مطلق ات جوابی ندادم .مایل نیستم که امثال یاور88 و رقی کماندو از ما بل بگیرند.هرگز در تاریخ کسی در 11 شهر حکومت نظامی به راه نیانداخته و توپ تانکهای چیفتن را به سمت مردم نشانه نگرفته .70000 نفر را در خیابان های شهرها به رگبار نبسته . تازی تازی بازی را باور کنیم یا بخشش ملوکانه بحرین را به تازیان? ای کاش بعد از همه ان اشتباهات من و تو یاد میگرفتیم که ما شویم .31 سال طولانی و طاقت فرسا بسه.
یکشنبه 13 تیر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
homa-ir -آلمان هموطن عزیز و ارجمندم. در مورد بمب گذاری در حزب جمهوری اسلامی نظرتان رو به مصاحبه بنی صدر جلب میکنم که بمبگذاری رو از طرف خود حاکمیت میدونه و حتما برایتان جالب خواهد بود. مجاهدین هم برای قدرتمند نشان دادن خودشان چنین ادعایی کردند ولی آنها توانایی چنین کاری را نداشتند. شاد و سربلند باشید https://www.youtube.com/watch?v=55KmiocRslofeature=related
یکشنبه 13 تیر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندوفن
homa-ir - المان - هامبورک.گروهک (واژه ایی که رژیم بکار میبرد ) انی است که نمیتواند 15 نفر را برای مخالفت با اعدام و کشتار به جلوی سفارت جمع کند .نه ان که استادیوم بزرگ و با شکوه PARIS برایش کافی نباشد و حتی تمام میدانها و خیابانهای اطراف غرق هواداران و اعضایش باشد. _ 2010ژوئن26- TAVERNY --PARIS. اگر ادای زوزه و سوز و گداز رژیم را در نیاوریم . بهتر است.
یکشنبه 13 تیر 1389

Dionysos - فرانسه - پارسی
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس، دوست عزیز هیچ کس نمی تواند ادعا کند اشتباهی در زندگیش مرتکب نشده. من و شما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. من منکر خدماتی که شاه انجام داده نیستم، امروز همان آزادیهای فردی اولیه را هم نداریم. همه می دانند که ساواک و کمونیستها و مارکسیستهای اسلامی و خود مذهبی ملیها چه نقش نفرت انگیزی در بوجود آمدن این انقلاب واپس گرا داشتند.حتی خود شاه هم مذهبی بود. اسلام و جهل و عقب ماندگی اکثریت عامه مردم ایران علت اصلی این فاجعه بزرگ است. و گرنه چرا استعمار غرب نتوانست ژاپن را دستکاری کند؟ من نظرم را می نویسم و در پی متقاعد کردن دیگران نیستم. برگشتن به گذشته دیگر امکان پذیر نیست. با احترام فراوان به شما دوست عزیز و به امید آزادی ایران و مردم ایران از تفکر مذهبی واپس گرا. شاد باشید
یکشنبه 13 تیر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
Surena1611-المان-اشتوتکارت. هم میهن عزیز ویدیو را نتوانستم ببینم ولی تمام سخنان بنی صدر رادر VOA و. مصاحبه بارادیو فردا شنیدم. عزیزمن حاکمیت کی بود- بنی صدر باید این حرف رابزند. نجات دهنده بنی صدر انهم با ارایش ولباس زنانه ازایران کی بود?. ایابنی صدر دختر خودش رابخاطرخوش خدمتی ونجات دهنده اش به عقد مسعود رجوی درنیاورد. اوایل انقلاب تعداد مجاهدین بسیازیاد وفعال بودند همانطوریکه قبل ازانقلاب به پادگانها- بانگها و چندین بمب گذاری دربازار و.. وهمزمان به دستوروطرح خامنه ای و . سینمارکس ابادان رااتش زدند و400 نفرزن وبچه ومرد درسینماجزغاله شدند. وشایع کردند کار ساواک بوده . بمب گذاری دردفترریاست جمهوری همان زمان مجاهدین خودشان قبول کردندو چرا. اینکارراکردند. بخاطر انتقام ازدکتربهشتی ومجاهدین همیشه طرفدار طالقانی بودند . تاریخچه ان به زندان مسعود و طالقانی وصیغه عقد خواندن طالقانی رای مسعود و زن اولش( عضدانلو) . برمیگردد. وشایع بهشتی,بهشتی - طالقانی راتو کشتی . وواقعا مجاهدین انتقام خودراگرفتند. بنی صدر باید فکر جیره تریاکش هم باشد. موفق وسربلندباشی
یکشنبه 13 تیر 1389

homa-ir - المان - ّهامبورک
arash-eindhoven-هلند-ایندوفن. شما مطمئن هستید گروهگ مجاهدین لقبی است که رژیم داده- ایامجاهدین. گروههای بیشماری هستند . شاید من نمیدانم و شمابهتر میدانید. میدانم - کلمه گروه و دسته و اپوریسیون وسازمان لقبی است که درفارسی همیشه بکارمیرود . ومورد استفاده قرارمیگیرد. و تا انجائیکه من میدانم این رژیم اسلامی به مجاهدین خلق ازاول عنوان منافقین داده و میدهد . ومنظورشما از تمام خیابانهای اطراف غرق هواداران اعضایش ( منظورشما مجاهدین) است . و ادای زوزه و سوز و گداز رژیم را درنیاوریم بهتراست . بدرستی مفهوم. جمله وبیان گنگ شمارا نفهمیدم . اگرممکن است روشنتر وباشهامت تر بیان. کنید. تا مستقیم جوابگو باشم .
یکشنبه 13 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن. مجاهد عقب افتاده ی.تروریست اسلامی با دسته ی کورها طرف نیستی ..افتخارتان قبل از 57 که ترور چند امریکائی بود که در جوارش مردم عادی هم کشته شدند.....اسلام بن مایه فکر شما هم هست که انرابا کمونیسم امیخته.. بزرگترین حامی خمینی در به قدرت رسیدن بودید و چون خمینی انگشت شست به رجوی نشان داد دشمنش شدید..در افشای خیزش شجاع افسران پایگاه شاهرخی رل مهمی داشتید که منجر به اعدام 180 افسر و درجه دار شد...مسئول مرگ دهها هزار نفر هستید...یک فرقه ی بسیارخطرناک مذهبی هستید 8 خود سوزی. به من مربوط نیست همه از شما تعریف کنند ولی یک میلیونیم بین شما و خلخالی و خمینی تفاوت نیست .شاه بحرین را بخشید بد //رهبر کثافتت تو که در جنگ دهها هزار سرباز ایرانی را کشت با کمک پدر صدام//پس خفه خون بگیر/////دروغگوی مکار.. شاه 70000 را بگلوله بست?????????????????????ننگ بر تو وسازمان نوکر صدامت.
یکشنبه 13 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
arash-eindhoven - هلند - ایندوفن. جوجه مجاهد تروریست با بد کسی در افتادی در همین سایت تعدادی بسیجی تروریست مرگ مرا خواستند مرا روسپی نامیدند من میدان را خالی نکردم اصلا شاه هیتلر!!!!چرا دروغ گفتید چرا وقتی می دانستید سینما رکس به دستورملا بوده گفتید ساواک???چراوقتی کسان بی گناهی چون فرخرو پارسای اعدام شد هورا کشیدید???سفره ی گدائی شما .در تمام اروپا پهن بود با هزار حقه ی کثیف همچون دروغ نگهداری از کودکان بی سرپرست در عراق کاسه ی گدائی در اروپا پهن می کردید و هزار کافتکاری دیگر و کثیفتر ازهمه هدف شماتثبیت حکومت اسلامی با نام دیگر بود و هست////اگرقرار است ایران بوسیله ی شما تروریستهای اسلامی ازادشود می خواهم 70 سال سیاه ازادنشود با دلارهای خونین صدام تغذیه شدید و سفرهای بسیار پر خرج در 4 گوشه ی جهان با هتل برای اعضایتان.پس ... خون بگیر.
یکشنبه 13 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
Dionysos - فرانسه - پارسی. دوست من نقطه ی مشترک افکارمان یکیست و نفرت مشترکمان از کثیفترین دین تاریخ بشر..بله اگر یک حکومت ازاد و یا مخالف ازاد اندیش شاه وارد مبارزه می شد من می توانستم منتقد بزرگ سیستم ان زمان باشم در اغاز بگویم که در عین نفرت از این دین و کمونیسم و ایده ی مجاهدین-- برای جوانانی که فریب اینان را خوردند و در حکومت ملایان جان باختند احترام قائلم ولی مروری بر زندانیان زمان شاه روشنگر پیروزی انقلاب است از رفسنجانی گرفته تا هواداران خمینی از طرفداران شوروی گرفته تا چین و .مسعود رجوی و همینها اکثریت مخالفان را تشکیل می دادند مگر می شود ازادی بوجود اورد/جان کلام در موردانقلابیون///تو از چنگال گرگم در ربودی ولیکن عاقبت گرگم تو بودی///شاد باشی.
یکشنبه 13 تیر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس . اولا از ان موقعی که تو به سیب زمینی میگفتی دیب دمینی برای من ننگ و عقب افتادگی مطلق قانون ارتجایی اسلام عیان بود و ان نه احساسی بلکه تحقیقی بود.از خیزش چند نفردر پایگاه شاهرخی گفتی !! تک تک انها را از سالها قبلش میشناختم گر چه ما در پایگاه دوم مسقل شکاری بودیم .و حزب ننگین توده که انها را لو داد بعدها مثل گرگها به لو دادن ما و قلع و قمع ما پرداخت.180 نفر که نه 18 نفر هم نبودند.مسئول مرگشان هم همان بود که هویدا و نصیری و دیگران را دو دستی به دیو جماران تحویل داد و صدای انقلاب را به زعم خودش شنیده بود. ای کاش 8 تا از ان هزار فامیل دزد و تبهکار که تا تقی به توقی خورد بار و بنه را بسته و با اموال و دارایی های باد اورده با خفت فرار کردند , میمانند و خود را میسوزاندند تا پدر تاجدارشان انگونه از ترس مردم ذلیلانه فرار نمیکرد.در مورد مجاهدین که در واقع تنها اپوزسیون متشکل و منسجم چیزی برایت نمیگم چون در حد فهم تو نیست.
یکشنبه 13 تیر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس . . منهم مجاهد نیستم باور کن اما به هیچ بی بته و بی سروپایی ( تا رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی بر سر کار است) را نمیدهم.من به تو نمیگم .... خون بگیر اما برایم جالبه که در مورد مطلبی که به خلخالی - بزرگترین قاتل مجاهدین مربوط میشه- تو چگونه پر و پای مجاهدین را میگیری. یه کم فهم داشته باشی بد نیست.
یکشنبه 13 تیر 1389

homa-ir - المان - هامبورک
arash-eindhoven- هلند- ایندهوفن. ممکن است بگفته خوتان - درموردسازمان ( پر افتخار مجاهدین خلق ) که مدعی هستید . کدام افتخارات ? ممکن است چندتا نام ببرید. و ماهم بدانیم . من درهرجا که نامی و یا اشاره ائی هریک ازکاربرها کرده اند . فورا تنها شما مدافع و فورا نام و کامنت شما هویدا میشود. ایا فکر میکنید مجاهدین خلق ( مارکسیستهای اسلامی) را دیگر مردم ایران پذیرا هستند. اگر چنین بیاندیشید " زهی خیال باطل " دیگر مردم عزادار عزیزان خود و31. سال حکومت اسلامی با عمامه را امتحان کردند و گول لچک بسر مریم و مسعود را نخواهند خورد.
دوشنبه 14 تیر 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن . اگر مجاهد نیستی مطالعه کن و بشناس ایا می دانی همان عملیات فروغ جاویدان باعث شد که رژیم کثافت تعداد زیادی مجاهد و کمونیست زندانی را اعدام کند???دفاع نکن انها را بشناس سران مجاهد صادق نیستند شاید در هواداران بتوان به ندرت کسی را جست بهر حال چون فعلا دشمن مشترک داریم فراموش کن این مجادله را/به امید ازادی میهن/کامنتهای من از روی تجربه و تحقیق است همین.
دوشنبه 14 تیر 1389

+0
رأی دهید
-0
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟