شهر سوخته اما پیشرفته

شهر سوخته اما پیشرفته

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده است. «کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است.
شهر سوخته دارای نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب بوده است. اولین جراحی بروی مغز در این شهر و بروی سر یک دختر بچه انجام گردیده است. بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد. برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش کشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30 ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.

کشف اولین خط کش جهان با قدمت بیش از پنج هزار سال
این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان
از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60 مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد.. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

مخترع انیمشین در جهان ما بوده ایم نه چینی ها
نخستین انیمیشن جهان
باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می کند.

حاصل انیمیشن و باز سازی آن بروی کامپیوتر
به گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است که در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یک حرکت جهشی به سمت بالا حرکت کند. هنرمند نقاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر کردن جهش این بز شده است.

از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

این هم قدیمی ترین تاس جهان

Lidia - سوئد - گوتنبرگ
داشتیم داشتیم حساب نیست دارم دارم حساب است! خالی بندی موقوف
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

E.S.M - امریکا - کلمبس
حالا این امریکاییا اینو ببینن که با300 400 سال قدمت فکر میکنن صاحب دنیان به همه کرم میریزن.
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

robinhoodd - استرا لیا - ملبورن
woooooow....ولی هیچ لذتی نداره اینا درده....
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

hirowa - ایران - هیرو
الان چی داریم؟؟؟قدرتمندترین دیکتاتوری...اولین در اعتیاد.. اولین در فساد .. اولین در بیکاری...اولین در تورم...و بیخیالترین ملت جهان که هرچی تو سرش میزنن باز صداش در نمیاد...حالا ببینیم چطوری و از کجا تا کجا رسیدیم...زمانی معروف بود که ایرانی ها در جنگ اسیر نمیشن و اونقدر می جنگن تا کشته بشن مثل ماراتن مثل ترموپیل و چالدران که چه پیروز و چه مغلوب اسیر نمی شدیم اما الان اسیریم و راضی :(
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

fosil - ایران - شیراز
Lidia - سوئد - گوتنبرگ , تا اندازه ای حق داری زیرا کسیکه اینده ای نداشته باشه, همیشه حرف از گذشته میزنه, ولی اگر کسیکه گذشته اش را فراموش کنه , نمیدونی باید به کجا بره. زیبایی و کشف کردن میتونه هم در این زمان و چه در گذشته زیبا باشه, باید همیشه کنجکاو بود
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
یک جوان ایرانی می تواند این گذشته را ببیند تا بداند اسلام چه بر سر ایرانی اورد ولی از دید یک غیر ایرانی این نه تنها افتخار نیست بلکه فاجعه است چون خواهد گفت این بود گذشته ی شما???که اکنون کشور سنگسار اعدام در ملا عام و قطع دست و پا و هزار کوفت و زهر مار دیگر شده است!!!!!!!!. E.S.M - امریکا - کلمبس ----بله ولی کرم را کجا وارد می کنند????کشوری که مغزهای اماده ی کشت و ازدیاد کرم را داشته باشد!
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
Lidia - سوئد - گوتنبرگ . . سوئدی چی دارن مگه کارخانه ولوو که مال فورد امریکا بود چین خریدش .من میخوام بدونم اینهای که هی توی سر ایرانیها میزنن مگه کسی غیر از خود شماهست. ایران یه مسله داخلی داره که به هیچ خارجی مر بوط نیست . مواد مخدر کسانی میکشن که دنبال لذت بیشترن همه دنیا هم هست .ایران بزرگتر ینن مشگلش ادمهای بدبین مثل شما و خوش خیالهای مثل پس عموتون محمود هست.
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

fosil - ایران - تبریز
sepher - استرالیا - سیدنی, سپر یا صفر, نمیدونم چه نامیده میشی, انتقاد از خود کردن , من از خودم که فسیل شدم, تا انتقاد از دیگران رمز پیروزی جامعه دول اول میباشد. حال اگر بعضی اوقات بچه ها زیاد روی میکنند که اهانت میکنند, انهم را از رژیم خمینی یاد گرفته که زیاد زیاده روی میکنه.
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

zartusht67 - المان - المان
قابل توجه برادران بسیجی وانهایی که کور کورانه از این دین اسلام طرفداری میکنن چشم های کورتان را باز کنید ای تازیان وحشی که ابا واژداد ما صاحب اولین تاریخ بشریت هستند باعث افتخاره
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
fosil - ایران - تبریز. عزیزم انتقاد خوبه اما تاریخ بحث تخصص هست. 75 میلیون سال پیش بعد از نابودی دایناسورها رد پای انسان دیده شده از اون موقع تا 10000 سال پیش که ایرانیان اثاری به جا گذاشتن دیگه خبری در تاریخ نیست تاامدن اریایی ها از شمال به ایران و زندگی با اقوام ایران که تقربیا 3000سال پیش هست .داشتن ابزار نه افتخاری بوده و نه هست. افتخار به حقوق انسانی است و منشور حقوق بشر است که اروپایایین انرا کشف کردن و ما به ان افتخار میکنیم که کورش از ما بود.زنده وشاد باشید . سپهرداد
پنج‌شنبه 6 خرداد 1389

nader46 - انگلیس - لندن
وای خداجون. دو سه روز پیش تو کالج یکی از معلمها از همین چشم مصنوعی شهر سوخته حرف میزد. خیلی از بچه ها باورشون نمیشد. خلاصه کلی ذوق کردم.واسه اولین بار بود که حرف از خوبی ایران زده میشد حرفی از تروریست و یاغی بازی و جنایت ودزدی نبود.. خدا بگم چیکارتون کنه ای رژیم که نمیتونیم از مملکتمون حرف بزنیم.
جمعه 7 خرداد 1389

zartusht67 - المان - المان
lidia-سوئد- گوتبرگ تا امثال احمقانی...که مردم ایران توهین میکنند وجود دارد باید انتظار داشت که اخوندهای کثیف درصدد نابود کردن تاریخ ایران باشند همان سوئدی ها به فرهنگ ایران احترام میگذارن تازه به دوران رسیده
جمعه 7 خرداد 1389

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
sepher - استرالیا - سیدنی . ایران بهشته?????چرا در استرالیا تشریف داری?????مرگ بر اسلام و رژیمی های متعفن. چقدر مزدور هست اه
جمعه 7 خرداد 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟