ترانه ایران ایران به زبان کردی - ویدیو

ترانه ایران ایران به زبان کردی

ترانه " ایران، ایران " به کُردی"::: ئیران، ئیران، ئیران بُو بَه مَه سکنی شیران** چاویت گِه لاویژه، دلو کیشی ئه ستیران** ئه گه ر بارگا که ی لینا عاله می کرده بریان** ئه گه ر بارگا که ی لینا، دنیا بوی که و ته گریان** برگردان ترانه کردی "ایران ایران" به فارسی::: ایران، ایران، ایران مسکن شیران شده است** چشم ( دیده) ات ستار سهیل است، قلبت کهکشان ستاره هاست** اگر بارگاهش را بنا نهد، عالم برایش دلسوخته می شوند** اگر بارگاهش را بنا نهد، دنیا برایش گریان می شود**


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=7XrZN8FYwew

کُردها مردمانی ایرانی هستند که در سرزمین ایران و بخش های جدا شده کردستان ایران یعنی در کردستان ترکیه، کردستان عراق و کردستان سوریه زندگی می کنند و بسیاری از آن ها نیز اکنون در کشورهای مختلف جهان پراکنده اند. کُردها در هر کجای جهان که باشند همه جای ایران را سرای خود می دانند. ایرانیان کُرد، بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، کرمانشاهان، لرستان، گیلان، و خراسان شمالی زندگی می کنند. زبان کُردی از شاخه غربی زبان های ایرانی است و کُردان اندیشه های خود را به گویش های مختلف این زبان بیان می کنند. ترانه سرایان کُرد در "گورانی"ها یا ترانه های خود از حماسه های شیرمردان و شیرزنان کُرد در نبرد با دشمنان سرزمین مادری سخن می گویند و دلاوری پاسداران میهن را می ستایند. مِهر ایران به عنوان خاستگاه و سرزمین مادری همه کردان جهان، در ترانه های کُردی جایگاهی ویژه دارد.ترانه زیبای "ایران، ایران" را می توانید به زبان کُردی بشنوید و متن آن را به کُردی و فارسی بخوانید. شعر این ترانه از ترانه سرای کُرد "حسن زیرک" است که در سروده هایش پیوسته به میهن آریایی و استوره های ایرانی توجه داشته است. ترانه دیگر نیز " وطن" نام دارد که ترانه سرایش تصویری زیبا از ایران، ارائه می دهد و عشق به سرزمین آریایی، سرزمین کاوه آهنگر را به زیبایی می سراید.

Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
به امید روزی که فاضلاب شهر ها‌ی کردستان، آب مصرفی قم را تامین کند.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا اینجوری نگو اگه احمد زلزله بشنوه دعا میکنه کور میشی
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

anika - ایران - بیجار
یادش بخیر ابیدر
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

echose. - انگلیس - منچستر
Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا. عجب ارزوی خفنی کردی. اما فکر نکردی شاید یکی از دوستان و یا فامیلت تا اون   موقع به قم واسه زندگی برن? واینکه تو شهر قم همه که اخوند نیستند مردم عادیشون مثل باقی شهرها هستند. پس باس 1تجدید نظر تو نظرت کنی.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

amoo uk - انگلستان - لیدز
چرا فارسی نوشته اید باید به زبان عربی سوسماری می نو شتید که تاراج زادها و تازیان مزدور بهتر درکش میکردنند . عربهایه ایرانی و هموطن گلم به دل نگیرند امیدوارم متوجه شده باشید منظورم کدام مورد از نسل عرب است
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
پاینده ایران. به دور باد استبداد ما کردها به آریایی بودن و ایرانی بودنمان افتخار میکنیم. مدتهاست که به ما ظلم میشود امیدوارم در ایرانی آباد ، آزاد ،دمکراتیک و مدرن همه با هم فارغ از زبان و مذهب و اعتقاد با احترام به همه ارزشهای هم زندگی خوبی داشته باشیم و این آخوندهای جنایتکار ،کهنه پرست،فناتیک از کشورمان گورشون رو گم کنند. به امید آن روز
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

iranesabz - هلند - هلند
Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا. حتما انموقع تو و دیگر دوستانت مثل خامنه ای مصباح و احمدی نزاد با هم مشغول نوشیدن اب قم هستید.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
فرھنگ و هنر - وزیر امور خارجه‌ی فرانسه از "بهمن قبادی" به‌ عنوان فیلمسازی توانمند یاد کرد. Peyamner PNA ـ "برنارد کوشنر"، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه به تماشای فیلم سینمایی «گربه‌های ایرانی» آخرین ساخته‌ی بهمن قبادی نشست و این کارگردان کورد را فیلمسازی توانمند، نوگرا و خستگی ناپذیر توصیف کرد. . . به گزارش پویا خبر، شب سه شنبه(12مه‌) به دعوت برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه، فیلم سینمایی «گربه‌های ایرانی» به کارگردانی بهمن قبادی، در حضور پانصد تن از میهمانان ویژه از جمله مسئولین فرهنگی، سیاستمداران و رسانه ­های خبری فرانسه به همراه مشاوران کوشنر در سالن سینمای وزارت امور خارجه در پاریس به نمایش درآمد.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
بهمن قبادی در ابتدا نمایش فیلم سینمایی «گربه های ایرانی» و آن شب را به روح پاک پنج برادر و خواهر مبارز کورد خود تقدیم کرد که اخیرا توسط جمهوری اسلامی ایران اعدام شدند، وی همچنین نمایش این فیلم را به دوست و همکار خود جعفر پناهی که او را مهم ترین فیلمسار امروز ایران می‌داند، تقدیم کرد. . پس از نمایش فیلم سینمایی «گربه‌های ایرانی» میهمانان برای دقایقی طولانی بهمن قبادی را برای ساخت این فیلم درخشان تشویق کردند. وزیر امورخارجه‌ی فرانسه‌ در حالی که بهمن قبادی را در آغوش فشرد، اینگونه فیلم را توصیف نمود: "آقای قبادی این فیلمساز برجسته کورد، بدون اشاره مستقیم به مقوله سیاست ما را به قلب تهران بزرگ و مردم سختکوش و هنرمند و با فرهنگ­اش برد تا ما را از آنچه در ایران امروز می‌گذرد، آگاه سازد.". . بهمن قبادی پس از سخنان برنارد کوشنر خطاب به وی و مشاورانش چنین گفت: "از شما و تمامی همکارانتان و دولت فرانسه مصرانه تقاضا می کنم از هیچگونه تلاشی جهت آزادی فیلمساز پرآوازه و جهانی آقای جعفر پناهی کوتاهی نکنید."
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

zartusht67 - المان - المان
درود به ایرانیان اصیل مادها
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

mesto79 - بلزیگ - بروگسل
خواهشنا اگر میخواهید اطلاعاتی نسبت به ملت کرد به مردم بدید اطلاعات صحیح و منطقی بدید نه اینکه خارج از منطق و تاریخ...کرد یک ملت است دارای زبان وحروف و کولتور خاص وووووووو
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

خانه به دوش - سوئد - سوندسوال
باعرض ادب وسلام به هر کسی که در راه ازادی ایران عزیز شهید شده(وباسلام به زنان و مردان شیردل کردستان که چنین فرزندان دلیری را برای. ئازادی ازدست داده اند وباعرض تسلیت به خانواده این پنج شهیدی که تازه گی به دستوررژیم اخوندی وبه دست خودفروشان (که جوانی و دنیائ پراز ارزورا از انهاگرفتند) . بامیدازادی ایران عزیز -یاکردستان یانمان. یادوخاطره شهیدان کردستان زنده باد. ودرپایان جای تشکرداردازمسعولین محترم ایرانیان uk. که شماها اخبار-نظر-عقیده تمام ایرانیان را از هر گوشه زمین به اقصى نقاط گیتى مخابره مى‌کنید»
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
تا کور شوند عده ای ساندیس خور و یا فاشیست بیسواد که کورد ها را تجزیه طلب می پندارند
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا .....poriyaye_vali - قطر - دوحه .. . خیلی بامزه اید.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

sosol - ایران - نیشابور
. Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا . بگو آب حوزه علمیه شهر قم ...تا بگیم آمین
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

kame_tanha - انگلستان - بیرمنگهام
amoo uk - انگلستان - لیدز حرفایی که میخوام بت بگم خودم سانسور میکنم.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
anika - ایران - بیجار. کاشکی هرگز تو یکی به آبیدر قدم نزاری. همون بیجار برای امثال تو بهتره. خاین به خاک کردستان.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

danil_uk - انگلستان - منچستر
مرگ بر هر کسی که چشم دیدن کردها را ندارد.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
*هر بژی برارکم کورد ایرانکم*.جانم فدای جای جایِ ایران شیران. دست مریزاد. آهنگ و ویدیوی بسیار زیبا و شورآفرین. از گذاشتن این ویدیو بی نهایت سپاسگزارم.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

babak123 - هلند - رتردام
ترجمه ۱ شعر کردی زمانی‌ که صدام اعدام شد. صدام کوردستان ملک تو نیست. ملک اتاتورک ملک خمینی نیست. اخوند مکار کورد را در تله انداخت. انگلستان هم از شما مرد ساخت. یک وجب از این خاک . گرفته نشده در کارزار جنگ. همه ز دلپاکی و سادگی خود. شد کورد بی نسیب از حق خود. ز حیله و مکرحرامزاده مسلمان . شد بیگانه کورد در خانه خود . نه عربم نه ایرانی‌ نه‌ ترک کوهی
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
جمع کنید بابا .از کی تاحالا یه مشت جماعت تجزیه طلب ندای ایران ایران میکنند؟
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
babak123 - هلند - رتردام کردهاایرانی اند و اولین حکومت اریایی ما را ساختند وکورش کبیر نواده مادهاست. از سمت مادری. حال اگر تو تجزیه طلبی از سوی خودت حرف بزن نه از سوی همه کردها. من هم کردم اما ایرانی ام ایرانی تر از فارس. چون سازنده ایران منم چون کردم.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

dannni - سوئد - استکهلم
babak123 - هلند - رتردام . شاعر هرکه بوده غلط کرده بیت اخری ...ایرانی‌ نه‌ ترک کوهی... هرکه تو ایران هست ایرانی هست و بس
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

pokalu - آلمان - دورتموند
. آویه ر - استرالیا - سیدنی . چراااا ?!!
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو --- . من هم به عنوان یک ایرانی‌ آذری، احساسات میهن پرستانهٔ شما را می‌‌ستایم.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
komeyl - آلمان - هامبورگ همه می دونند که تو ساندیس خوری بیش نیستی پس لال شو. تجزیه طلب آخوندهای احمق و بیسواد هستید که ملت ایران رو قتل و عام می کنید و با حکومت دینی ولایت وفیعی که دارید روز به روز ایران رو نابود می کنید.مرگ بر آخوند های دیکتاتور که اربابان امثال تو هستند. ساندیس خور تازی و وحشی بداند که ایران جای او نیست.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
poriyaye_vali - قطر - دوحه --- با درود دوست من، ایرانیان باستان مثلی‌ داشتند که میگفت : "به دعای میمون مشکی‌ رنگ، باران هرگز نبارد!". سلامت باشید.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
echose. - انگلیس - منچستر و sosol - ایران - نیشابور --- . . کاملا درست میفرمایید. باید این آرزو را برای منطقهٔ محدودی می‌کردم. مطمئناً ایرانیان پاکنژادی که در قم زندگی‌ میکنند، تعدادشان از آقایان بیشتر است.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

dj_sina - عراق - اربیل
زنده باد کورد و کوردستان
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

Baran- - نروز - اسلو
درود بر هم وطنان غیور و با شرف کرد*درود بر شهامت وغیرت فرزادها و شیرینها*کردهای ایران از اصیل ترین اقوام ایرانی هستند*درودبر تمام اقوام ایرانی فارس,کرد,اذری ,بلوچ,لر,گیلانی,تالشی,و...:(:*
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

آویه ر - ایران - سیدنی
komeyl - آلمان - هامبورگ. جوجه بسیجی تو آلمان چیکار میکنی. نکنه از همون ملازاده هایی که با غارت ثروت ایرانیها دارین تو فرنگ خوش میگزرونین. داری تفرقه میندازی و حکومت میکنی آره؟ دیگه دست شما آخوند و آخوند زاده ها برای همه رو شده.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

آویه ر - ایران - سیدنی
pokalu - آلمان - دورتموند. بخاطر دید بدی که نسبت به بیجاریها دارم. چون بیشتر حراستیها بسیجیها و پاسدارها روسای ادارات و سواستفاده گرها از حقوق مردم تو کردستان بیجاری هستند. ولی توجیه خوبی نیست چون آدمهای خوب همه جا هستند. دلیل اصلیش کامنتهای قبلیشه که راجع به اعتراض واعتصاب مردم کردستان نوشته بود.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

karu - دانمارک - آرهوس
komeyl - آلمان - هامبورگ . در اینکه نه سواد داری نه منطق شکی‌ نیست . اما‌ای خیانت کار به مردم و ملت, تو هم که مثل رئیس جمهورت شودی که یک ملت ۷۰ میلیونی رو یه مشت مردم میدونی‌، در آخر هم....
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
هر کسی حق داره که سرنوشت خودشو خودش تعین کنه اونایی که خودشون ایرانی میدونن بعد کرد ایرانیان اونایی که خودشون کرد میدونن بعد ایرانی ، کردند اگه راست میگن آزادانه بیان رفراندوم بزارن ببینن کردها میخاند کرد باشند یا ایرانی اگه کرمانشاهو از کرد بگیرید مطمئن باشید همه کردند
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

amoo uk - انگلستان - لیدز
komeyl - آلمان - هامبورگ. تو که ادعات میاد خیلی با ادبی امیدوارم کسب کنی البته از تو و امثال تو در ایران که طلبه هستید انتظاری نیست
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

amoo uk - انگلستان - لیدز
kame_tanha - انگلستان - بیرمنگهام. کاربر گرامی اگر اشتباهی از من سر زده من با کمال میل حاضر به پاسخگویی و اگر توهینی که غیره موجه بوده حاضر به معذرت خواهی هستم در غیره این صورت موفق باشید
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

amoo uk - انگلستان - لیدز
babak123 - هلند - رتردام. این چرندیات از کجا اوردی .انگارنشه شدی
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

آویه ر - ایران - سیدنی
babak123 - هلند - رتردام . این شعر واقعا هست ولی شاعر اون شعر کرد عراق بوده ولی اون قسمت آخر مورد تایید ما کردهای ایران و بیشتر کردها نیست. چون تحریف واقعیته. کردها از هر لحاظ ایرانی بوده اند هستند و خواهند بود و ربطی به سیاست نداره. اون شعر توسط یک شاعر برای تحریک احساس ناسیونالیستی کورد سروده شده و جنبه سیاسی داره. واقعیت اینه که کردها همه ایرانی تبار ولی متاسفانه پراکنده در کشورهای مختلف هستند. عربها میخوان هویتشون رو در سوریه و ترکیه انکار کنند. ترکیه از همه بدتر اونها رو ترکهای کوهستان نامیدند( توسط آتاتورک بیمار). ولی اونها از لحاظ نژادی و زبانی کاملا با اعراب و تورکها متفاوت و ریشه غیر قابل انکار ایرانی دارند.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
amoo uk - انگلستان - لیدز . ببین عزیز حدالامکان ادب رو رعایت میکنم ولی نتیجه گرفتم ادب یه طرفه نمیشه
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
karu - دانمارک - آرهوس . دقیقا .خوبه ادامه بده
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
آویه ر - ایران - سیدنی . قبلا هم گفتم که تو آلمان مشغول مزدوری هستم.فرمایشات بعدیت هم کاملا درسته
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

Pezhman - اتریش - وین
بسیار زیبا بود.به امید روزی که ما فارس زبانها هم در مدارس یک زبان دیگر را بطور اجباری انتخاب میکردیم.مثلا لری,کردی,سیستانی وبلوچی,ترکی,گیلکی,مازندرانی,عربی وهمه به دوزبان آشناشده. پیوندها را روحی تازه میبخشیدیم.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

kawahkurd - سوید - یوتبوری
من از مسئولین این سایت تقاضا میکنم خواهش میکنم تمنا میکنم اگر در مورد کردها چیزی در سایت میگذارید با اطلاعات صحیح و شیوه ی درست آن را بگذارید. اون متنی که شما در بالا گذاشتید اصلا کردی نیست یعنی کردی اصلا به این شکل نوشته نمیشه. اگرم فونت کردی رو ندارید خوب ننویسید. الان خیلی از غیر کردها تو این سایت فکر میکنند که کردی اینطوری نوشته میشه. (پس از این به بعد خواهشا این کار رو نکنید).
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
zagros_finland - فنلاند - هلسینکی. فقط همین (احمق)
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

amin7777 - انگلستان - منچستر
خیلی قشنگ بود ممنون.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

zardast01 - انگلستان - لیورپول
komeyl المان_معلومه بد جوری از کردها خوردی حالا از کجات خوردی خدا میدونه بدبخت چرا چشمت را روی حقیقت میبندی اخوندا بلایی سر ایران اوردن که اینجا ادم خجالت میکشه بگه من ایرانی هستم
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
babak123-مطمئنم تو کرد نیستی و اگر بودی حتما این حرف مرحوم بارزانی رو شنیدی که گفته هر جا کردیست آنجا ایران است و هرجا ایران است آنجا کردستان است.دوستان عده ای مزدور و ضدکورد مثل(کمیل و بابک و غ) هستند که به اسم کرد کامنت میگذارند و مجریان سیاست تفرقه بیانداز تا آخوند سوار بماند رو اجرا میکنند پس در دام این اراذل نیافتید
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

kame_tanha - انگلستان - بیرمنگهام
amoo uk - انگلستان - لیدز دوست عزیز من بد برداشت کردم .معذرت می خوام
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

anika - ایران - بیجار
آویه ر - ایران - سیدنی. پس بگو چرا داری میسوزی بله لیاقت داریم ریاست هم میکنیم تا چشمت در بیاد میخوای بخواه نمیخوای همون جا ....
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو اگر کرمانشاه و ایلام ایرانی است چون تاریخ را در کودکی زمزمه کردند. چون میدانند ماد و پارس یکی بودند. چون سلسه ماد از سمت این استان ها و منتسب به ایلات کرمانشاه اند. مدانند سازنده زیبای اکباتان یا همدانند و بلخ اند. میدانند کم بیش از سیصد سال پیش که اخرین شاه صفوی از سپاه عثمانی+بریتانیا شکست خورد ایالت کرد را انگلیس تجزیه کرد و کردنشین عراق امروز را جهت نفت برداشت و به خود داد و ترک ها ازارارات تا .... را بردند به گونه ای که 12 استان ترکیه کرد اریایی است. البته ترکان عثمانی چندین بار از دیرباز این عمل را تکرار کردند. اگر کردعراق خود را جدا از عرب میبیند حق دارد اما برخی عزیزان سورانی عادتئ کرده اند که به جای تمام کردها حرف میزنند . اگر کسی نمی خواهد ایرانی باشد حرفی نیست . اما ایران می ماند . پابرجا. مگر حاکمان امروز ایران ایرانیند????/
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
zardast01 - انگلستان - لیورپول . تا به امروز که ما زدیم پس کله کرد ها .مگه یادت نیست همین هفته پیش یا اوایل انقلاب یا اواسط جنگ یا.... هر کسی بمب گذاری کنه.خواهان تجزیه ایران باشه تو گروهک ها ی مسلح مخالف عضو بشه مجازاتش اعدامه . می خواهید قبول کنید می خواهید قبول نکنید .چون اصلا نظرات شما مهم نیست
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

Pezhman - اتریش - وین
anika - ایران - بیجار. آویه ر - ایران - سیدنی دوستان عالم و آدم میدانند.ملت از دست دخالت مذهب در سیاست ویا مسائل خصوصی افراد ناراضی هستند.خیلی ها اعضای خانواده شان بناحق اعدام شده اند.شلاق وتازیانه که نصیب اسب وخر نشود.چه رسد به پدری که جلوی بچه هایش اورا خورد میکنند.چه بگویم از دانشجویان.فیلمسازان,نویسندگان,معلمین,دانشمندان,وهنرمندان,کارگران و کارفرمایان,برخورد نادرست با منتقدین ومذاهب دیگر...اگرهمه را بنویسم مثنوی هفتاد من خواهد شد.و ما بجای اصلاح اوضاع توی سروکله هم میزنیم من برای اینکه مطمئن شوم شما ...............ودوم شیرینی آشتی کنان شما راخورده باشیم کامنت,به زبان شیرین کوردی نوشته سوتفاهم هارا برطرف کنیم .سپاسگذارم.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

Pezhman - اتریش - وین
قابل توجه برادران کورد آریاییم.هرگاه ما ایرانان خواستیم متحد شده سرزمینهای آریایی را ازدست عربها و عثمانیها آزادکنیم نوادگان آنها سعی در بوجود آوردن تفرقه بین مانموده اند .همگی خوب میدانیم روشنفکران ما هر موقع خواسته اند کلمه عربی یا واژه بیگانهای را عوض کنند اول ازکلمات کوردی ویا تاجیکی ولری استفاده نموده واز این واژهها بنام واژههای اصیل ایرانی نام برده اند.زیرا زبان ما ازخانواده زبانهای آریایی واز دیرباز زیر سایه نوروز حیله دشمنان رابا شکست روبرو ساخته.عده ای که نه فارس ونه کورد هستند.موذیانه میخواهند,آب را گل آلود کنند.فحش میدهند وخود را کورد ویا فارس مینامند.باید مواظب بود.وحیله آنها را نقش برآب نمود.به امید تدریس زبان کردی درسراسر ایران,درکامنت بالاتر توضیح داده ام.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
ز .iranianuk ممنونم که نظر همه رو منعکس میکنه. با تمام احترامی که برای همه ایرانیا قایل هستم باید یک نکته رو تاکید کنم اونم اینه که ما کردا که کشته دادیم برای اینکه نخواستیم زیر یوغ کسی باشیم خیلی ساده بگم خواستیم کرد باشیم با تمام خوبیها و بدیهاش . چ تو ایران چ توی ترکیه چ توی عراق یا سوریه . اونایی که اریایی آریایی میکنن چرا نمیرن پاکستانو افغانستانو آذربایجانو و ... دوباره به خاکه ایران وصل کنن. تا کی کردبه زبان غیره مادرش حرف بزنه ، منظورم ترکی و فارسی وعربی هست. من که کرمانشاهو جدا میکنم به این خاطر هست که اونا زبانشون براشون مهم نیست چون از کوچکی زبانشون تحقیر کردند و حاضرند هرچی باشند به غیره کرد که خوب آزادند ما مجبورشون نکردیم. ولی خوب کسانی که برای خوش حالی ایرانیا کرد ها رو اول ایرانی میدونن بدوند که بزرگترین خیاناتو به خودشون و کرد ها میکنن . کرد نه افتخار و نه ضد افتخار. این برای همه ملتها صادقه ، ترک ها ، عرب ها فارس ها ،نژاد نه ارزش نه ضد ارزش .
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

zardast01 - انگلستان - لیورپول
komeyl المان تازه فهمیدم اونجا همسایه هات کرد هستند باید خیلی مواظب باشی
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو /تقریبا تمامی کردهایی که میشناسم و حتی بسیاری در این سایت میهن پرست و پاک نژادند ولی میهن پرستی تو قابل ستایش است و واژگانت نشان از خون پاک اریایی دارد مطمئنم که در زندگی شخصی هم ادم پرصلابتی هستی و خوشحالم که با تو در یک سنگرم والا از رویارویی با تو پشتم میلرزد...
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
. komeyl - آلمان - هامبورگ = مزدور مزدور برو ...
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - ه
zardast01 - انگلستان - لیورپول . عزیز من وقت ندارم .با منشیم تماس بگیر اون راهنماییت میکنه
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
zardast01 - انگلستان - لیورپول . عزیز من وقت ندارم .با منشیم تماس بگیر اون راهنماییت میکنه
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

homa-ir - المان - هامبورک
درود بر شرف وغیرت و مبارزین کردهای غیورمیهنم , ایران . بدانید شما کردهای دلیر ومیهن پرست درقلب ماایرانیان اریائی نژاد جای دارید.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
فریدون شیرازی - ایران - شیراز سپاس از شما. من کوچک شما هستم.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

Pezhman - اتریش - وین
افغاتستان وتاجکستان مهد زبان وهنرهستند.زبان آنان وجشن نوروز حلقه ای ناگسستنی ازفرهنگ آریایی ها میباشد.رودکی ومولانا وفردوسی حلقه های ناگسستنی بین ما هستند. و روشن فکران پل ارتباطی اقوام در آینده ای نزدیک خواهند بود. همانگونه که نبض شعر شعرای تاجیک با یاد شیرین و فرهاد دربیستون میطپد. آینده ازآن هنرمندان وروشنفکران است.وکردستان وکرمانشاهان ولرهای قهرمان با رعایت زبان و فرهنگ غنی شان هموطنان وبرادران ما هستند.من گفتم :خوب است هرفارس, بجای عربی, کردی یا زبان دیگری بیآموزد.چرا بعضی ناراحت شدند!!دلیلش چیست !!!؟درکامنتهای بالاتر خوشبختانه توضیح داده ام. ازچین تامدیترانه متعلق به آریاییان ونگاهدارندگان نوروز باستان است.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

Pezhman - اتریش - وین
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو. با وجود شما. این بخش داوری مطلع از مسائل تاریخی دارد.سربلند و پیروز باشید.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو که دم از کرمانشاهی و تحقیر میزنی. همان حکومت کرد که تو میگویی هویتش به تاریخ کرمانشاه گره خورده. اگر زبان میگوئی متاسفانه شما نمیدونید که کردی زبان پهلوی ساسانی و اشکانی یعنی پارتی است. ساسانی و اشکانی یعنی ایرانی. اگر ایران از دموکراسی گوشه ای بیابد ازادی دین و زبان هم میابد. کرد اگر کشته داد فقط برای کرد بودن نبود . همین کرمانشاه و ایلاتش بودند که اجازه به انگلیس ندادند. میگویند 4 هزار سوار کلهر غرقه در خون گشت تا ایرانی بمانند. اگر فرزاد مرد کیانوش اسا هم مرد اگراحسان مرد حسن طهماسب هم مرد کیانوش و حسین طهماسب برای ایران مردندو هم کرد. اگردم از تحقیر میزنی یکی از اصیل ترین زبان های کردی کلهری است که با سورانی و هورامی بسیار متفاوت است. برای ن افتخارست که حقیر مردمان وطن ام باشم تا جاهل به هویتم و هویت یافته با خیانت به ریشه ام و نوکری بی هویتی چون امریکا که برخی دست به دامنش هستم. تفاوت این است که برخی می دانندریشه شان کجاست و برخی نه???
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

komeyl - آلمان - هامبورگ
zagros_finland - فنلاند - هلسینکی. ای خدا من با چه زبونی به اینها بگم مزدورم اینها هنوز فکر میکنند این یه شعاره که مثلا باید به من بر بخوره ولی برای صدمین بار اگر تو منو مزدور می نامی من به مزدور بودن خودم میبالم
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
anika - ایران - بیجار. لیاقت شما دقیقا مثل لیاقت همین آخوندها و آخوندزاده ها و بسیجیهاست. اونها هم بر همه چیز تو این مملکت تسلط دارند بر ثروت قدرت شهرت و همه چیز ولی آیا واقعا لیاقتش رو دارند؟ و بقیه مردم ایران لیاقتشون کمتره؟ خودت قضاوت کن.
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو. چرا ناراحت میشی چند نکته بگم این قسمته حرفاتو اصلآ نفهمیدم یعنی چی و از کجا دراوردی :. اگر زبان میگوئی متاسفانه شما نمیدونید که کردی زبان پهلوی ساسانی و اشکانی یعنی پارتی است. من حرفی از حکومت نزدم که مارا وامدار کرماشان کردی .  
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

amoo uk - .انگلستان - لیدز
homa-ir - المان - هامبورک. با سلام و ارادت اگر لطف بفرمائید در مورده کردها و اریایها توضیح بدید ممنون میشم
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

amoo uk - انگلستان - لیدز
آویه ر - استرالیا - سیدنی.دوست گرامی ایا این نوع اشخاص توانایی و لیاقت دارن که جواب نظرات و سوالها را بدن مطمئنن نه پس بذار هزیون بگن
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

zartusht67 - المان - المان
برو بچه های باحال اصلا جواب این خول وچل بسیجی که مرض اخوندی داره رو ندین در عملیات والفجر .. دچار مرز پرویی شد و معتاد به خوردن فحش چه اسم مسخره ای komeyl
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

zardast01 - انگلستان - لیورپول
komeyl هامبورگ راستش اینه که به منشی تو هم زنگ زدم ولی مثل اینکه قضیه خیلی جدیه چون مثل اینکه اون هم گیر کردا افتاده چون یه کرد گردن کلفت جواب تلفن را داد بازم میگم مواظب باش
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
jila_Norway - نروژ - اسلو /من از تو سپاسگذارم که ماهیت مزدور خود را مشخص میکنی تا ما همانقدر که از اخوند متنفریم از شماها همیشه خائنان هم متنفر باشیم.افکار ... که میخواهد ادای نژاد پرستی در بیاورد. تو بی هویت و بی ریشه میلیونها کرد کرمانشاه را بخاطر اینکه مثل امثال تو وطن فروش و پاچه خوار این و ان نیستند کرد نمیدانی.اینها که نشانه شرف ایرانند.اینها که با اربابان عراقیت که خود نوکران جمهوری اسلامی هستند مبارزه کردند تا دیگر هم میهنان در اسایش زندگی کنند. همیشه مزدور!!شماها که کرمانشاهی را کرد نمیدانید اگر اربابانت روزی قدرتی کسب کنند با اذریهایی که در مناطق کرد نشین در اقلیت هسنتد چه میکنید.شما همیشه نوکران را باید همزمان با اخوندهای شیعه و سنی در یک گور بتنی در عربستان بخاک سپرد و با قیر ایزوله کرد تا .. نسلهای بعد را در امان بگذارد
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
jila_Norway - نروژ - اسلو / خوب است شما نوکران عراقیها که خود نوکران جمهوری اسلامی هستند توضیح دهید چه اشی میخواهید برای اینده بپزید.مثلا در جمهوری (ابگوشتی تان در رویا) تکلیف اذربایجان غربی چه میشودو اذریهای اقلیت جایگاهشان در اکثریت کرد چیست و یا تکلیف کردهای خراسان چه میشود.ایا اجازه دارند به سرزمین مادری باز گردند.شما که عمری هستید با علوی ها چگونه دولتی تشکیل میدهید.تکلیف شیعیان کرمانشاه چه میشود/همه همیشه نوکران ازادند جواب بدهند
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
Pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنی ممنون. نام شما مرا بیاد رضا خان میاندازد. ایران نادر دیگری می خواهد.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

porharfi - هلند - آرنم
با درود به کرد های شریف...فراموش نکنیم که این حق همه اقوام است که بزبان رسمی خود سرود ای ایران و بسیاری دیگر را بسرایند و با صدای بلند بخوانند... چرا ما زبانهای بیگانه را به رسمیت میشناسیم؟؟!!..اما زبانهای زیبای قوم های. کشورمان را رد میکنیم .؟؟؟...زبان همانند هواست همه باید آزادانه آنرا بکار. گیرند...!!!سرم را به ادای احترام برای 5 شهید بیگناه کرد خم میکنم..
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

homa-ir - المان - هامبورک
amoouk- انگلستان-لیدز. دوست محترم, شجرنامه کردها که دربالا مختصری نوشته شده و رهبرانی چون جلال طالبانی و بارزانی راحتما مطلع هستید. وبیشترین مبارزه را برعلیه این رژیم و بیشترین تجاوز وکشتار هم ازاین رژیم جمهوری اسلامی رامتحمل شده اند( نمونه 4 کردشریف که یک خانم ودیگری معلم بود چندروزپیش اعدام شدند)- ومنظورمن ازایرانیان اصیل که همان نژاداریائی وکوروش کبیر با ایرانی زاده ها و مزدورانشان که ریشه عرب واسلام ناب محمدی کسانی چون حاکمان فعلی این رژیم دردمنش وقرون وسطائی است. نه ملت شریف واسیر دربنداین ضحاکان ایرانی زاده است. امیداست کوتاه سخنم جوابگوی سئوال شماشده باشد. پاینده ایران شادباشی
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو برو از خود زبان شناسان کردی بپرس. هورامی و سورانی و زازا و تالشی و... زیر مجموعه اشکانی یا پارتی هستند. کلهری و سنجابی و لری زیر مجموعه پهلوی ساسانی. میدانید هویت شناسی خیلی از گره ها را باز میکند. تمام زبانهای ایرانی که شامل تاجیکی و سغدی و ......زازا و .......کردی همه در یک خانواده اند اما زبان پارسی امروز بسیار جهش یافت به گونه ای که از زبان های وابسته و مرتبط دور شد ان هم به دلیل تهاجم و تسلط عرب. در فرهنگ بیست و پنج هزار کلمه جدید پارسی زبان شناسان کلمات کردی لری گیلکی خراسانی و تالشی را اورده اند تا پارسی را به ریشه اش نزدیک کنند. از جایی این ها را نیاوردم . اینها وجود دارند . اما به جهت شغلم مجبور به تحقیق هستم. ما همیشه وامدار انانیم که برای سرزمینمان جان داده اند . از دلیر تنگستانی تا ستار خان اذری از یعقوب لیث تا نادر خراسانی از میرزای گیلانی تا اریو برزن ایرانی.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو برو از خود زبان شناسان کردی بپرس. هورامی و سورانی و زازا و تالشی و... زیر مجموعه اشکانی یا پارتی هستند. کلهری و سنجابی و لری زیر مجموعه پهلوی ساسانی. میدانید هویت شناسی خیلی از گره ها را باز میکند. تمام زبانهای ایرانی که شامل تاجیکی و سغدی و ......زازا و .......کردی همه در یک خانواده اند اما زبان پارسی امروز بسیار جهش یافت به گونه ای که از زبان های وابسته و مرتبط دور شد ان هم به دلیل تهاجم و تسلط عرب. در فرهنگ بیست و پنج هزار کلمه جدید پارسی زبان شناسان کلمات کردی لری گیلکی خراسانی و تالشی را اورده اند تا پارسی را به ریشه اش نزدیک کنند. از جایی این ها را نیاوردم . اینها وجود دارند . اما به جهت شغلم مجبور به تحقیق هستم. ما همیشه وامدار انانیم که برای سرزمینمان جان داده اند . از دلیر تنگستانی تا ستار خان اذری از یعقوب لیث تا نادر خراسانی از میرزای گیلانی تا اریو برزن ایرانی.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو /دوست میهن پرست و افتخار ایران! همانطور که گفتی ما پارسی زبانان بر چشم میگذاریم اگر بجای واژه های عربی واژه های کردی لری و گیلکی و پهلوی و انچه ایرانی است را بکار ببریم.خوب است شما قسمتی از وقت شریفتان را به این مهم اختصاص داده و معادل ان را بنویسید تا کم کم به این مهم دست یابیم.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
porharfi - هلند - آرنم /میتوانید بگویید چه کسی مخالف است که مردم ایران به زبان خودشان سرود ای ایران بخوانند چون من غیر از علاقه به هم میهنان کرد چیزی ندیدم.فقط عرعر دو تا نوکر برادران عراقی برای تجزیه ایران
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

kawahkurd - سوید - یوتبوری
فریدون شیرازی - ایران - شیراز. آخه بیچاره تو از کجا میدونی. کرمانشاهیا و کردهای اون منطقه از همه نژاد پرست ترن. به محض اینکه یه کورد بهت رو داد فورا پررو شدی. تو همون شیراز خودتو بچسپ کاری به کردستان نداشته باش. منتها فکر کنم تو هنوز نفهمیدی که کرمانشاه فقط یک شهر از سرزمین کردستان است. دست از این نوشته های مزخرفت بردار. باور کن کردها برای تو و هم عقیده های تو تره هم خورد نمیکنن. (به کوری چشم تو یک بخش از کردستانمان آزاد شده >بخش های دیگر هم در آینده) بشین و تماشا کن ولی چرت نگو.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو. دوست عزیز من جواب کاملتو داده بودم ولی‌ انگار ایرانیان یو ک خوشش نیومد و اونو حذف کرد. یک کلمه هم توش حرف بد نبود. وضعیت خودتونو با تبریز مقایسه کنید بد بفهمید که تو ایران به کی‌ بها میدان اینقدر تو هپروت تاریخ گم نشید ببین کرمانشاه و ایلامو اگه ایرانی‌ میدونستند اینقدر وضعیتشون بغرنج نبود. من حاضرم هزاران نفر به من بگن خائن ولی‌ مردم خودم که کرد هستند خائن نگن همین .
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
فریدون شیرازی - ایران - شیراز. تو هم می‌خوای مثل کرمنشاهیها برات به به و چه چه بزنم که کوروش کبیر چ کار کرد و چ کار نکرد نه عزیزم خدا روزیتو تو کرمانشاه داده ما اهل این نژاد آریایی نیستیم، اصلا اگه نخاییم آریایی باشیم کی‌ رو ببینیم
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

homa-ir - المان - هامبورک
amoouk-انگلستان-لیدز. دوست محترم , درضمن نظرشمارابه سایت( اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه کردستان دراعتراض به اعدام5 زندانی سیاسی) جلب میکنم, و اطلاعیه من جهت اعلام وشرکت یاران درتظاهرات برلین که خودمنهم بودم . من کرد نیستم ولی حامی همه مبارزان علیه این رژیم دیکتاتوری هستم. شادباشی
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

amoo uk - انگلیس - لیدز
homa-ir - المان - هامبورک.ممنون از توضیحات شما اما این مواردی که شما توضیح دادید مورده سوال من نبود به هر حال موفق باشید
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو kawahkurd - سوید - یوتبوری کسی نخواسته که مانند ما فکر کنید. این دموکراسی است. کردستان عراق ازاد نشده هنوز عراقی است. و جهت اطلاع شما دولت ولایت فقیه پناه رهبران ان جا بوده وهست و سرمایه گذاری و نمایشگاه هاو روابط تجاری محکمی بین دولت فقیه با کردستان عراق است.من هم جواب تاریخی و زبانی را که خواستید دادم. در مورد مقایسه شهر ها از ماست که بر ماست. به تلاش خودی ها هم توجه کنید.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
kawahkurd - سوید - یوتبوری من هم در مورد بیشتر نژاد پرست بودن ایلامی و کرمانشاهی با شماموافقم . به همین دلیل است که به کل اریا و سرزمین اریا از تیسفون تا سینکیان چین اعتقاد داریم.
سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389

kawahkurd - سوید - یوتبوری
jila_Norway - نروژ - اسلو . من حاضرم هزاران نفر به من بگن خائن ولی مردم خودم که کرد هستند خائن نگن. به اعتقاد من جمله ی قشنگیست. زنده باد. هه ر بژی.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

homa-ir - المان - هامبورک
umoouk-انگلیس-لیدز. من درمورد کامنت اول خود ودرمقابل سئوال شما جواب دادم . درکوتاه مختصری درموردکردها و فرق ایرانی نژاد( اریائی و کوروش کبیر) و ایرانی زاده ها مثل حکام فعلی این رژیم. اشاره ائی کردم, یابامن شوخی میکنید . واگر توضیح بیشتری میخواهید شخصا به کتابها مراجعه فرمائید.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو سلام دوست کزمانشاهی. قصد بی ادبی ندارم ولی اطلاعات شما از ریشه نژادی کردها و کلهریها بسیار ناقص و اشتباه است. زبان کردی دو یا به تعبیری 3 شاخه اصلی دارد. کرمانجی(شمالی) سورانی(جنوب) و شاخه هورامی و زازایی. کلهری شاخه ای از سورانی یا همان کورمانجی جنوب است. شما در تقسیم بندی آن را از سورانی جدا کرده اید. کردی کرمانشاهی یا کلهری فقط یک لهجه از سورانی است مانند کردی اردلانی سنندج. در ضمن زبان کردی از پارتی یا اشکانی ریشه نگرفته. پارتی زبانی است که منقرض شده و هیچ بازمانده ای ندارد. این حرف شما درست است که هویت شناسی بسیاری از مشکلات را حل میکند پس با مطالعه زبان و ریشه خود هویت خود را بهتر بشناسید که متاسفانه در همزبانان کرمانشاهی بسیار کم انجام میشود است. بخشی از سخنان ژیلا واقعیت کرمانشاه است. آنها زبان کلهری را حقیر میشمرند. یعنی هویت خود را زیر سوال میبرند. مدرک من واضح است: بیش از 80 درصد مردم کرمانشاه بویژه آنهایی که تصور میکنند روشن فکرند به کودکان خود کلهری نمی آموزند! این را نمیتوانید انکار کنید. زبان رسمی فارسی است ولی مگر هرکس کردی بیاموزد دیگر نمیتواند فارسی یاد بگیرد؟!!!
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - ایران - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو: نژاد پرستی خوب نیست چون یک ایده فاشیستی است. ولی احساس ناسیونالیستی و ملیت خواهی قابل ستایش است. چیزی که در شما متاسفانه کمتر دیده میشود و آن هم برمیگردد به بی اطلاعی از هویت خود. دلیل حرفم را میگویم. شما به کردهای عراق و احتمالا ترکیه و سوریه هیچ احساسی ندارید و آنها را بیگانه میدانید. این عقیده شما ناشی از عدم ملیت خواهی شماست. وطن چیست؟ یک چهار چوب جغرافیایی سیاسی. تا 80 سال پیش کردستان عراق بخشی از همین وطن یا محدوده جغرافیای سیاسی ایران بود. یعنی وطن شما و فارسها و بقیه ایرانیها. الان جزو عراق است. یعنی شما عاشق یک محدوده جغرافیایی سیاسی هستید. ((سیاسی)). کرد در هر جای دنیا که باشد همزبان من است و از یک ملتیم. این است آزادی بی قید و این است آزادگی. من مثل شما فکر نمیکنم چون به کردها در همه جای دنیا عشق میورزم.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - ایران - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو . شما بیش از آنکه نژاد پرست باشید مذهب پرست هستید. 3 روز پیش از یک کرمانشاهی سوال کردم آیا مردم کرمانشاه به اعتصاب مردم کرد پیوستند. اینطور جواب داد: اعدام شدگان سنی بوده اند و مردم کرمانشاه آنها را از خود ندانسته اند!!! واقعا جای بسی تاسف است در شرایطی که عده زیادی از فارسها و بقیه ایرانیها ابراز همبستگی و همدردی کردند کمترین همبستگی از جانب کردهای کرمانشاه بود. این نشان از چیست؟ آیا وطن پرستیست؟ مذهب گرایی مفرط است یا پایین بودن درک سیاسی؟ شاید هم بی اطلاعی از اصل و هویت خویش!!!
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی من خودم کرد کلهر و از مادر له بنه ماله ی اردلان. این تقسیم بندی شما که میفرمایید از زبان شناسان کردی است که سیاست را مقدم بر فرهنگ نموده اند. اگر نمیدانید بدانید کلهر از نژاد بازمانده کیانیان و پیشدادیان است و زبانی پهلوی ساسانی. کلهری از سورانی جداست و فکاهی بزرگی این است که با سورانی یکی خوانده شود. واژه و اوا و کلام سورانی و کلهری بسیار متفاوتند. لطف ید در گوگل جستجو کنید تا بفهمید که خود زبانشناسان سورانی ین را میدانند. فکر نکنم کسی بیشتر از کلهری کلهر را بشناسد.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی کلهری زبانی متفاوت از کردی کرمانشاهی است. در استان کرمانشاه کردی کلهری و گورانی وهورامی و کرمانشاهی و لکی گفتمان میشود. کلهری از مایشت تا مندلی و خانقین عراق . بنده موافق هویت شناسی و نگه داری انم. ماد را به کرد منتسب نمیکنم. ماد شامل لر کرد و حتی اذری است. زبان کردی همچو سایر زبانهای اریائی ایرانی که شامل تاجیکی تا سغدی تا تالشی و .. لری و .... اصیلند و پارسی امروزه بایدبه اصل خود برگردد. و تنها راه اموزش کل زبان ها ایرانی . من کرد هم باید کردی بدانم و بنویسم و هم پارسی راجهت ارتباط با سایر اقوام. لر ها هم بلوچها هم اذری ها هم گیلکی هاهم تا هویت و فرهنگ سرزمینم حفظ شود.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی هویت شناسی به معنای این نیست که تجزیه طلب بشوم. بنده در بالا جدایی ایالت کرد را گفتم. و چگونگی ان را . گفتم از تیسفون تا سینکیانگ . گفتم احساس کرد عراق و ترکیه را میفهمم. اما گفتم که دولت فقیه دوستی خوبی با کرد عراق دارد . انسان باید هم بد را و هم خوشایند را ببیند. گفتم اگر کردم به خوبی پارس و لر و بلوچ هم اشنایم. اگر ازادی میخواهم برای کل ایران میخواهم. گفتم زبان پارسی امروز بسیار دور از کنه خود یعنی زبان هایایرانی شده . یعنی پارسی باید خود را به تاجیک لری کردی تالشی و ...نزدیک کند
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی مگر شما نامی از کیانوش اسا بردید. اگر کردید و اگر ایرانی چرا نامی از او نبردید هم کرد ایرانی .چون اهل حق یا علوی بود ? او که نخبه و نوازنده بود>? او هم کرد بود ولی چون برای ایران مرد نامی از او نبردید? چرا ? حسین طهماسبی شیعه بود ام انسان که بود ? شما ها چه کردید ? این همه جوان کشته شد من اگر به مرگ فرزاد غمین شدم به مرگ پارس و بلوچ و اذری هم دلتنگم. اتفاقا نشان وطن پرسی ماست. شما که از هویت و ریشه تان خبر دارید هر که را مانند شما فکر کند کرد میدانید و گر نه اورا بی ریشه و بی وطن. در جنگ کومله از یک سو میکشت و صدام از سوی دیگر. شما فکر کن درک سیاسی وسواد ما از شما سورانی ها پایین تر است. پس سرانی سنی مذهب که در وزارت اطلاعات کم تعداد نیستند خود گواهی است???
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو متوجه باشید که کورش کبیر از مادری ماد کرد پدری پارس شوش خوزستان است. افتخارمن این است که او از دامان زنی کرد زاده شد و امیتیس کرد ازدواج کرد. اگر کورش را تعریف میکنم به کیومرث و جمشید و فریدون کیانی ماد هم مفتخرم تا اشکان های پارتی و بزرگان ساسانی که کرمانشاه لقب بهرام گور ساسانی است.تا سامانی بلخی و صفوی اذری و لیث بلوچ و... تا رشید یاسمی کرمانشاهی .
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

porharfi - هلند - آرنم
فریدون شیرازی-ایران-شیراز:خطاب من به کاربران گرامی نبوده و نیست!!بلکه خطاب به. ملایان است..!! چنانکه شخص ویژه ای مد نظرم باشد مطمین باشید از ایشان نام خواهم برد!!..پس روشن بنویسم که آزادی و آزایخواهی به معنای تجزیه طلبی نیست. و همۀ ایرانیان و پارسی زبانان آزادند که به زبان محلی خود بنویسند.بخوانندوبسرایند. سخن بگویند ..خاطر ملاها هم جمع که آسیبی به امنییت کشورنمیخواهیم بزنیم!!..
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو دوست گرامی اولا کردهای سنی در ایران زیاد مذهبی نیستند و بویژه در شهرهای بزرگتر مذهب گرایی مفرط را دلیل بر کوته فکری میدانند. شما مطمینا رسانه های و تلویزیونهای کردی را اصلا نگاه نمی کنید وگرنه آنها هرگونه تعدی یا ظلمی به هر کردی در جهان شود آن را در بالاترین حد منعکس میکنند. مگر خود مردم کرمانشاه برای اعدام افرادی که نام بردید اعتصاب عمومی کردند تا ما آنها را تنها بگذاریم. پس الکی بهانه تراشی نکنید. شما جواب حرفهای من را به درستی ندادید. در مورد احساسات ملیت خواهی که به ادعای من در کرمانشاهیها وجود ندارد یا بسیار ضعیف است جواب من را بدهید. در مورد بی اطلاعی از هویت خودشان. من با بسیاری از مردم کرمانشاه صحبت کرده ام. آنها نمیدانند که هویتشان چیست عده ای میگویند فارسی کرمانشاهی!!!!؟ آیا کوچکترین سندی دارید که تا 30-40 سال پیش غیر از کردی زبان دیگری در کرمانشاه تکلم میشده؟ البته اقلیت ناچیز مهاجر ارمنی و فارس را جدا کنید که کمتر از یک درصد بوده.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو البته این اشتباهم را تصحیح میکنم که کردی کرمانشاهی شاخه ای از سورانی است. در واقع شاخه جنوبی شامل کرمانشاهی کلهری و احتمالا لکی است. اگرچه نزدیکی بسیاری با سورانی دارد. در مورد اینکه میگویید کرمانشاهی بازمانده پهلوی ساسانی است بسیار اشتباه است. پهلوی ساسانی فقط مادر فارسی مدرن است نه کردی. مضحک خواهد بود شاخه ای از زبان کردی را از لحاظ ریشه ای با بقیه کردی جدا بدانید. البته کردی بازمانده اصلی زبان مادی است ولی دلیل نمیشود بگوییم زبان مادی فقط شامل کردی بوده. بله آذری باستان (که اکنون منقرض شده) بخشی از مادی بوده. شاخه های اصلی زبان ایرانی شامل پارسی و مادی است. کرمانشاهی یا کردی است و از مادی ریشه گرفته یا از پارسی و پهلوی ساسانی!!!؟ پس راه را به غلط نروید!
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو اگر دولت کردستان عراق با ولایت فقیه ارتباط دارد به معنای قبول جمهوری اسلامی یا وابستگی به آن نیست. اگر کمی تعقل! کنید میبینید که چاره ای برای آنها نیست چون بین چندین کشور فاشیستی که همه از استقلال و عزت کردها بسیار هراسان شده اند محاسره شده اند. شما اگر جای آنها بودید چکار میکردید باترکیه تعامل میکردید؟ یا با سوریه؟ آیا چاره ای دیگر داشتید بجز سازش با جمهوری اسلامی؟ پس کمی چشمهایتان را باز کنید و اینقدر بدبین نباشید.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو انقدر شیعه و سنی نکنید. شما به دام مذهب گرفتار شده اید. برای من کردها فرقی ندارند شیعه سنی یهودی ایزدی بی دین همه همخون من هستند. گله من از کردهای بی هویت است. برای هر کرد آزاده ای اول کرد بودن باید مهم باشد در غیر اینصورت آزاذه نیست. همانطور که فارسها و آذریها و دیگر ایرانیان احساسات مشابهی دارند. دیگر ایرانیها هم در وهله بعد هم وطن و دوست من هستند و همه آنها را دوست دارم. البته اگر انسان آزاده نباشد همیشه منفور است چه کرد چه فارس و غیره. من انسان آزاده آذری یا فارس را بیشتر از یک کرد خاین و بی هویت و اجیرشده دوست دارم.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی لطف کنید یوتیوب سربزنید تا بدانید سال گذشته چه مراسمی برای کیانوش اسا برگزار شد. شما خود بحث مذهب میکشید و بعد من را متهم میکنید. ما به اشتباه زبان شناس هستیم. چون هنوز نمیدانید که پهلوی ساسانی چیست? ان را با نژاد یکی میکنید. ما خائن هستیم چون هر جا پارس و اذری خوبی کرد را میبینیم??/ خائن کسی است که به راحتی تهمت میزند و به تجزیه ایران می اندیشد. ملیت خواهی ما کرمانشاهی ها به نظر شما ضعیف است چون به ایران بیشتر میاندیشیم. ما از ایران نخواهیم گذاشت و تا روزی که کلهر زنده است ایلام و کرمانشاه ایرانی است. تعامل تا چه حد . تا ان حد که در فرشته و زعفرانیه کاخ های اهدائی دارند???? من بی هویت و شما با هویت چون میگویم ایران و شما میگوئید کرد. کرمانشاه هرگز خیانت کومله را فرامش نمی کند. مگر کرد نبودیم جرا فراموش کردند ??? اندیشه فاشیست محکوم است ازفاشیست دینی تا فاشیست قومی.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی اگر هر انسانی ازاد است پس ما کرمانشاهی ها هم در انتخاب خود ازادیم. ولی شما ها عادت کرده اید تعیین تکلیف کنید شما چه فرقی با ولایت فقیه و ذوب شدگانش دارید?? شما هم که خودی و ناخودی ? ??? شما هنوز نمیدانید که کلهر شامل 32 قبیله و 32 خان است و با اصالت زبانی و لباسی و فرهنگی متفاوت. لطف نمایید کتاب کلهر و وابستگی تاریخی ان را مطالعه کنید.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی جامعه ای که در این قرن اصول خاص خود را دارد و نامی به نام کلهر بی هویت نیست . تمام کلهر ها خود را کیانی یا پیشدادی وبازمانده گودرز از نوادگان جمشید میدانندو زبان انها پهلوی ساسانی
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی . کردی شمالی (کرمانجی) . سنجاری • جدیکانی • ارفی • بوتانی • بایزیدی • هکاری • سورچی • کرمانجی خراسانی (قوچانی، بیرجندی) • شکاکی • وانی • جەزیری • بادینانی. کردی مرکزی (سورانی) . مکریانی • پشدری • خوشناوی • اربیلی • گروسی • اردلانی • سلیمانیه‌ای • ورماوه‌ای • گرمیانی • کولیایی • کرکوکی • بنگردی • رواندزی • جافی. کردی جنوبی (کلهری) . کرمانشاهی • کلهری • سنجابی • لکی۱ • فیلی.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی . کردی شمالی (کرمانجی) . سنجاری • جدیکانی • ارفی • بوتانی • بایزیدی • هکاری • سورچی • کرمانجی خراسانی (قوچانی، بیرجندی) • شکاکی • وانی • جەزیری • بادینانی. کردی مرکزی (سورانی) . مکریانی • پشدری • خوشناوی • اربیلی • گروسی • اردلانی • سلیمانیه‌ای • ورماوه‌ای • گرمیانی • کولیایی • کرکوکی • بنگردی • رواندزی • جافی. کردی جنوبی (کلهری) . کرمانشاهی • کلهری • سنجابی • لکی۱ • فیلی. کرمانشاه جایگاه ساسانین بوده و برخی قبایل کلهر ریشه ساسانید دارند. به تفاوت های انسانی باید احترام گذاشت.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
آویه ر - استرالیا - سیدنی ((من انسان آزاده آذری یا فارس را بیشتر از یک کرد خاین و بی هویت و اجیرشده دوست دارم)) مگر تو از سازمان استاندارد برچسب کرد اصیل خوردی یا از سازمان جهانی ژن مهر تعیین اصالت کرد داری.بعید میدانم نظرت دو زار ارزش داشته باشد.یکبار از موجودی که توهم تجزیه طلبی میکرد پرسیدم دلیلت برای کرد بودن چیست.موهای وز وزی ات یا قد 155 سانتی یا پوست زغالی ات. پس از هزاران جنگ و کنیز بری و تجاوز و رد وبدل کردن مرد و زنها چه کسی میگوید من کرد یا فارس یا اذری هستم.در هر فامیلی در همین چهل و پنجاه سال اخیر دهها ازدواج شده.خودم دهها کرد و اذری را میشناسم که فرزندانشان در شیراز و تهران فارس شدند و حتی اذری که کرد شده و در بوکان زندگی میکند و برادر من در تبریز درس خوانده و زن گرفته و چنان غلیظ تبریزی حرف میزند که گویی به عمرش از تبریز بیرون نرفته که دوستانش باور نمیکردند او اذری یاد گرفته. شماها ملعبه دستی مزدور قرار گرفته اید.اگر مشکلتان زبان است بما زبان خود را بیاموزید نامرد باشد کسی بزبان شما حرف نزند.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
2/ آویه ر - استرالیا - سیدنی. ما فقط میخواهیم ریشه اختلاف کنده شود و ریشه مشتی مزدور که بدبختی ما را میخواهند از بن بکنیم.بجای این اعمال زشت کتابها را به کردی ترجمه کنید تا مردم اگاه شوند.بجای تفرقه و نفرت از فارس و اذری و اتحاد با عرب خلق اهواز تروریست و تیر اندازی به سربازان وظیفه و کشتن ادمهای معمولی بگردید چهار تا ادم حسابی و تحصیل کرده پیدا کرده و گروه زبان تشکیل دهید و واژه های زیبای کردی را به بقیه ملتها معرفی کنید تا جایگزین کلمه های بیگانه شود.ما خود زجر میکشیم که اینهمه کلمه های عربی در پارسی هست.برای یکبار هم که شده با کسانی همصدا شوید که سرنوشت انها را به شما متصل کرده و برای فرزندان خود اینده ونه نکبت به ارمغال ببرید.اگر یک میلیون سال بگذرد ما اجازه نمیدهیم یک وجب از خاکمان تجزیه شود و این جنگ همیشه در خاک مناطق ناارام است.بگذارید این مناطق با سایر مناطق ایران برای ازادی بجنگد ومثل همه انها محلی ارام برای سرمایه گذاری شود و هر بلایی سر مردم ایران امد سر مردم این مناطق هم خواهد امد.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
jila_Norway - نروژ - اسلو/ما نگفتیم که تو از نژاد اریایی هستی ما گفتیم هموطنان کرد مان اریایی هستند و این را هم تاریخ نویسان المانی نوشنند و باستان شناسان اثبات کردند و من بسیار افتخار میکنم با کرمانشاهی ها و سایر کردها ی میهن پرست در یک مجموعه باشم.ما تو و امثال تو را نوکران عراقی ها و مسخره های دست چند تا ادم زبل میدانیم که از حماقت و نااگاهی شان برای تفرقه استفاده میشود.کردها از مادها و سپیدچهره اند حال اگر تو با این نژاد هماهنگی نداری بهتر است با برادرانت در سازمان خلق اهواز صحبت کنی و دم انها را ببینی
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
kawahkurd - سوید - یوتبوری / تو سوسیال بخور و شعار بده تا اموراتت بگذرد.حتما ارتش امریکا از شما سوسیال خورها تشکیل شده و ما نمیدانستیم .بیچاره انها که ازاد شدند هنوز نوکر اخوندها هستند واجازه هیچ فعالیتی به کردهای ایرانی نمیدهند ویکروز که مرزهایشان بسته شد به دستبوسی خامنه ای جانی رفتند.کدام ازادی بیچاره فلک زده.فیلمت کردند.اگر کسی شرف و جرات دارد میاد ایران میجنگد والا مثل ...از 6000 کیلومتری شعار دادن مایه شیشکی است
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو باشه شما ساسانی هستید و ریشه پهلوی ساسانی دارید. پس لطف فرموده و خود را از بقیه کردها جدا نمایید( که هستید). پس نتیجه اینکه حق با ژیلا است. شما بنا بر فرموده خودتان اصلا کرد نیستید. اینکه یک شاخه از کردها از لحاظ هویت و ریشه جدا از بقیه باشند کاملا بی معنی و مضحک است. اگر شما تا این حد دوست دارید ریشه فارسی داشته باشید پس به خیال خود باشید. ولی با اینکار جز حقارت چیزی برای خود به ارمغان نمی آورید.(منظور توهین به هموطنان فارس نیست) اینکه ساسانیان در کرمانشاه حکومت کرده اند و آثاری دارند دلیل بر این نیست که کرمانشاهیها ساسانی بوده اند. آیا چون قوم مغول یا یونانی زمانی بر ایران جکومت رانده اند میتوان ایرانیان را مغول یا یونانی نامید؟. انقدر حرف از تجزیه طلبی نزنید. ما تجزیه طلب نیستیم. ما فقط به فکر عزت و جایگاه قوم خود هستیم. ما میخواهیم هویت اصیل خود را حفظ کنیم. نه مثل امثال شما که بزودی نسلتان منقرض خواهد شد( بدلیل سیاستی که در پیش گرفته اید فکر میکنید تا 50 یا 100 سال دیگر کسی کلهری یا کرمانشاهی صحبت میکند؟) شما آزادید راه خود را انتخاب کنید. ما هم به راه خود میروبم. به امید موفقیت.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
فریدون شیرازی - ایران - شیراز اصلا در حدی ننوشته ای که ارزش صرف وقت برای پاسخ گویی داشته باشد. فقط عقده دلت را خالی کرده ای. هیچ سوادی بارت نیست پس زیاد به خودت فشار نیار و با امثال خودت بحث کن.
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
جنابseda-iran - برزیل - ریودوژانیر خیلی‌ زبان شناس باحالی‌ هستی‌ که کردی کرمانشاهی رو با کردای دیگه یکی‌ نمی‌دونی واقعا دامت گرم،میگم کاری که شما می‌کنید هیچ دشمنی تا حالا نکرده. منظور واقعی منو نگرفتی‌ از اینکه به چالش می‌کشم آریا بودن کردا، خودت ببین چی‌ گیرمون اومده از اینکه به ما میگن ایرانیای اصیل واقعا نمی‌بینی که وضعیتمون چی‌ هست تو ایران یا خودتونو به خنگی میزنید ،اصلا تبعیض هارو نمی‌بینی در حالی‌ از کوروش به عنوان افتخار حرف میزانی‌ در صورتی‌ که به گفتی خودت اون حکومت مادو از بین برد !!! ببین باز بهت میگم شما مشکلتون اینه که فکر می‌کنید حتما باید به ایران بچسبید تا هویت داشته باشید ، مگه افغانستان و تاجیکستان آریایی نیستن الان اونا چ مشکلی‌ دارن، کرد یه ملت هست و حق تعیین سرنشت خودشو داره،
چهار‌شنبه 29 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
آویه ر - استرالیا - سیدنی. دوست عزیز خیلی‌ از کمنتات حال کردم به امید پیروزی ، اصلا خودتو ناراحت نکن برای من اگه فقط ۱۰ نفر تو دنیا میل تو بدونن که چی‌ به سرشون اومده و حقیقت چی‌ هست کافیه، من به اونا گفتم اگه اینقدر آریا آریا می‌کنن و میگن که کردا اصیلن و هندونه بغل کردا میذارن در صورتی‌ که تو عمل تمام تبعیض‌ها برای کردا قائلن و باز میخوان کردا نوکر حلقه به گششون باشند. و الان کسایی تو ایران حکم فرمانی می‌کنن که به گواهی تاریخ اصلا آریایی نبودند (ترک ها با حفظ احترام به اونا ) اصلا ولش کن آقا میگم پند دادن آسان ولی‌ نزد ندان همچو باران است در شورستان. هر بژی کوردو کوردستان
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
آویه ر - استرالیا - سیدنی تو هنوز نمیدانی که موسس ساسانی اردشیر در معبد اناهیتا بزرگ شد و نام امروز ایران را به زبان خودش ائران یا ئران گذاشت.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو یک سر به دهات های کرمانشاه بیا و یه سربه زنجان. تا ببینی کی بدبخت تر است. تو هنوز نمیدانی که خود سرداران ماد با اژید هاگ جنگیدند. چون از تن فرزندان سردارانش ...... و چون پسری نداشت کورش نوه اش جانشین اش شد. اژیدهاگ علیه کورش 13 ساله جنگید و خود سرداران ماد و پارس او را شکست دادند. فرمودیدافغانستان و تاجیکستان آریایی نیستن الان اونا چ مشکلی‌ دارن. از تلویزیون بفهمی چه مشکلهایی دارند. خوشحالم که فهمیدید ما کرمانشاهی و ایلای ها با شما یکی نیستیم.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو. واقعا به حکومت مرکزی تبریک فراوان میگم که اینقدر خوب مختنو تریت کردند، من میگم بابا ایلام مرکز استان بیشترین منابع گاز ایران اونجاست هنوز منطقه ۳ هست. میگم کرمانشاه رتبش ۱۸ بین ۳۰تا شهر بزرگ ایران میگم چرا، میگه مگه یه کر‌ دهی‌ تو زنجان هست که وضعش از دهات ما بدتره ، آخه تا کی نمیخوایید بفهمید که سرتون کلاه رفته . تو ورزشگاه‌های تبریز برید ببینید ملت چی‌ شعر میدن. حالا سهام تو تاریخ گم شودی اصلا اون چیزایی‌ که میگی‌ چند درصدش تو کتیبه‌ها و نوشتهش اومده ، والا عقلم خوب که یه کم استفاده کنی‌ بخدا. تمام سهم کل کردستان حتا با کرمانشاه و ایلمش از صنعت کشور به چند درصد هم نمیرسه .چرا نمیفهمی که اونا مارو از خودشون نمی‌دونن هرچند ما فارسی حرف بزنیم.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
jila_Norway - نروژ - اسلو /تو اول کرد بودنت را ثابت کن بعدا ایده جدایی بده.من شرط میبندم تو مشکل اساسی داری.من یکبار که در نزدیکی کرمانشاه (چغاشکر) به عروسی همکلاسیم دعوت شده بودم نژاد اصیل اریایی را دیدم و سینه ستبر مردان و زیبایی با ابهت دختران مرا به حیرت واداشت البته یک دختر هم بود که رنگ چهره دیگری داشت و دندانهایش کج و کوله بود و تنها کسی بود که بما خوش امد نگفت.خوب من چه تقصیری دارم که اومثل سایر کزدها نشده.ما خیلی وقت است کردها را میشناسیم وعلاقه مان به کردها به کامنت نیست و به مرامشان است.من در اروپاو ایران بهترین خاطرات و مردانگی ویکرنگی را از کردها دارم البته کردهای اصیل و نه نوکران عراق.من فکر کنم این خانم که سواد نداشت ولی شوونیست و کورد وحق جدایی و جنایت فارس و اتحاد با عرب الهواز را میان سخنانش فراوان میتوانست شنید احتمالا الان در اروپا است .خدا میداند.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
آویه ر - استرالیا - سیدنی/من هم نگفتم چیزی بارم است.مطمئن باش همش بار خودت است.من خواستم کمکی کنم از این مخصمصه در بیایی چون با این اطلاعات بالا!!!! .. برادر کردمانseda-iran - برزیل حسابی لوله پیچت کرده و چون تو مثل ان دو تا نوکر عراقیها نیستی و هنوز خون کردی در رگهایت است و میهن برایت ارزش دارد خواستم کمکت کنم محترمانه از بحثی که اخرش به این نتیجه میرسی که هیچ نمیدانی پیاده شوی.البته ما از اطلاعات خوب این دلاور مرد کرد seda-iran - برزیل استفاده میکنیم.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
jila_Norway - نروژ - اسلو دوست گرامی شما هم دیگه جواب این هموطن وطن دوست!!! را نده. اینها با ما کردای تجزیه طلب زمین تا آسمون جدان. بزار تو خودشون باشن. همیشه سربلند باشی.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو ما البته منظورم دیار خودم است ایرانی هستیم. یعنی اگه نرسیدن بهمون باید وطنمون رو تیکه پاره کنیم. منظور شما اینه. تا قدرت خانوم از زیر بالشت ملا بره زیر سر سورانی. ببین عرق وطن و خاک با پول نمیاد که اگه پول نبود این عرق بره. به گفته خودتون حالا که نمیرسن ما هم بریم. به کل ایران نمیرسن. پس باید رژیم بره نه وطن . قابل توجه شما خیلی ازبرادران جاش سورانی امروز همه چی دارند. برادر طالبانی وبارزانی اگه خبرنداری بدون که شدن حسن نصرالله دوم.ویلا های اهدائی ولی فقیه به برادر بارزانی وطالبانی در الهیه وزعفرانیه دیدنی هستند. رژیم جمهوری اسلامی هر کی رو باش باشه قبول داره. حالا عرب یا عجم. لطف کن به برادران کومله خودت بگو وبعد به خودت خودت بگو که با کرمانشاهی و ایلامی چه کردیم و می کنیم. ما که هم خون و نژادتون بودیم. گذشته به ما یاد داد دوست کیست? ما ناموس وجان برای ایران دادیم . چون ایرانی هستیم . توقعی هم نداریم. شما چون عرقی نداری و جان و ناموس برای ایران ندادی پس دم ازایران و کرمانشاه نزن. شما هم مختاری هر چه به صلاحت است انتخاب کنی.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو ما برای دموکراسی در ایران مبارزه میکنیم پا به پای کل ایران. اما وطن مامن ماست و از ان دست نمیکشیم. کشور تو هم همان کوردستان را هم عمری بماند میبینیم . فاشیست محکوم به شکست چه دینی و چه قومی.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
فریدون شیرازی - ایران - شیراز ناراحت نشو انسان ها مختارند. و ما باید برای دموکراسی در ایران تلاش کنیم و زبان های اصیل اریائی و فرهنگ اریائی را در سایه دموکراسی نگه داریم. پس تلاش برای رفتن ضحاک زمانه مان در دستور اول قرار دارد. به امید ازادی با عزت سرزمین مقدسمان.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
jila_Norway - نروژ - اسلو ما برای دموکراسی در ایران مبارزه میکنیم پا به پای کل ایران. اما وطن مامن ماست و از ان دست نمیکشیم. کشور تو هم همان کوردستان را هم عمری بماند میبینیم . فاشیست محکوم به شکست چه دینی و چه قومی. منابع گاز و نفت در نفت شهر و سومار از کرمانشاه هستند نه ایلام. نکنه نفت کرکوک کمه????
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

jila_Norway - نروژ - اسلو
seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو.دوست عزیز، من تو هیچ کدوم از کامنتم نه از هیچ حزب کردی مخصوصاً کومله دفاع نکردم نه از جاشای جمهوری اسلامی(بارزانی و طالبانی)هرچند هر کار مثبتی که در حق ملتشن کردن رو ارج مینهم. من از شما نخواستم که جدایی طلب باشی‌ چون خودم هم نیستم میگم اگه خودتو ایرانی‌ میدونی‌ خودتو کرد هم بدون. توجیه نکن بلایی که به سر کردا میاد اگه به همه ظلم می‌شه پس چرا هر روز تو تبریز این همه کارخونه سخته می‌شه . من نمیگم اونجا آباد نشه ولی‌ باید به ما هم برسان. اونا عرق ملیشون خیلی‌ از ما بیشتره من سال‌ها اونجا زندگی‌ کردم. برای من درد ناک بود که تو دانشگاه کرمنشهیا فارسی حرف میزدن با خودشون، فکر نکنید این چیز کم اهمیتی به این میگن اسیمیلسون یا ذوب فرهنگی‌ چیزی که ترکیه با کردا کردند. حکومتی نیمچه خودمختار کردا دمکراتیترین حکومت تو منطقهست. ببینید چنتا روزنامه و مجله و حزب وجود داره اونجا، اگه چیزی از زبان کردی مونده اونجا حفظ شده نه تو ایران. فکر نکنی‌ ما بیسوادیم حد اقل ۲۵ سال درس خواندم و تجربه زندگی‌ تو ۴ کشورو دارم. میدونم حقوق یک ملت یعنی‌ چی‌. به هر صورت موفق باشی‌.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
فریدون شیرازی - ایران - شیراز کردها چندین دهه است که با رژیمهای دیکتاتوری مبارزه میکنند. آنها نیازی به تعریف و تمجید شما یا ابراز نظرات امثال شما ندارند و به قولی تره هم برای شماها خورد نمیکنند. نظرات شما چه خوب چه بد تاثیری بر عظم آنها ندارد. امثال این آقای به قول خودش کرمانشاهی همیشه بوده اند و ما انتظاری از حمایت این جماعت نداشته ایم. آنها هیچوقت کار مفیدی از پیش نبرده اند. حرکت به سوی دموکراسی فقط با صحبت کردن و ادعا نیست. شماها غیر از تهمت زدن به احزاب مخالف ج ا چکار کرده اید؟ اصلا با چه کسی موافق هستید؟ بوی تعفن از جملاتتان به مشام میرسد. شما عقاید فاشیستی دارید. میخواهید ثابت کنم؟ شما غیر از فارس کس دیگری را قبول ندارید. ما کردها را نوکر عراق و تجزیه طلب و بی سواد و حتی در دو مورد هم عقیده های ما را زشت و بی سواد و حقیر دانسته اید. عین جملات شما: ***پرسیدم دلیلت برای کرد بودن چیست.موهای وز وزی ات یا قد 155 سانتی یا پوست زغالی ات*** پس فاشیست بدان که انسان بودن به ظاهر نیست حتی اگر ظاهر ما اینگونه باشد.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
بعد به عربهای هموطن بد و بی راه گفته ای. مگر نمیگویی هموطن! این همه وطن وطن کردن شما برای چیست؟ وطن فقط مال شما فارسهاست؟ تو داری از سفره نفت همین هموطنان عرب تغذیه میکنی. چرا آن اعراب بخواهند با فردی مانند تو فاشیست در یک وطن بمانند. پول نفت آنها را بالا بکشی و بعد آنها را پست و خاین و سوسمار خور و بی لیاقت بنامی؟! مطمینا نظراتی بهتر از همانهایی که گفتی برای بلوچ ها هم نداری. اصولا هر کس با حکومت در راه حق خواهی مبارزه کند از نظر شما و این آقای کرمانشاهی مزدور بیگانه فریب خورده تروریست بی سواد و حتی زشت و قد کوتاه است. پس شعارهای تو خالی شما از دموکراسی و برابری را کنار بگذارید چون ابدا به آن اعتقاد ندارید. دموکراسی شما در نهایت چیزی بهتر از دموکراسی ترکیه از کار در نخواهد آمد. ما با دموکراسی اکثریت هم مبارزه خواهیم کرد. با وجود افرادی مثل شما هرگز به دموکراسی و برابری در این مملکت نخواهیم رسید.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

آویه ر - استرالیا - سیدنی
فریدون شیرازی - ایران - شیراز شما تقریبا احساسی شبیه به اعراب سنی بعثی در عراق دارید. اگر رژیم ایران تغییر کند. مسلما به مذاق شما خوش نخواهد آمد چون اقوام ایران دیگر حاظر نخواهند بود دیکتاتوری را قبول کنند. آنها همه برابری کامل و دموکراسی واقعی میخواهند نه آن دموکراسی اکثریتی که مد نظر شماست. شما باید با همه مخالفان حکومت ولایت فقیه مبارزه کنید چون با عوض شدن حکومت شما کاملا مثل بعثیهای عراق شوکه خواهید شد.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟