سرعین، روستای پنج ستاره + ویدیو

سرعین، روستای پنج ستاره

برای تماشای ویدئوی سرعین , روستان پنج ستاره

با سرعت پائین ببینید

با سرعت بالا ببینید

در سال‌های اخیر گردشگران ایرانی در دامنه‌های قلۀ سبلان، تفرجگاه شگفت انگیزی  یافته اند که به باور بسیاری از آنها چند روز اقامت در آن به مراتب مفرح‌تر و دلپذیرتر از سفر به دوبی و آنتالیا  است و صد البته بسیار ارزان‌تر از آنها. مضافاً این که یک سفر چند روزه به این تفرجگاه دردسرهای تدارک ویزا و بلیت هواپیما هم ندارد.

از همین رو هر سال در فصل تابستان، به ویژه در مرداد ماه، صدها هزار مسافر از چهار گوشۀ کشور راهی این تفرجگاه شگفت انگیز می‌شوند و به اصطلاح از گرد راه نرسیده وبعد از جا به جا شدن در یکی از ۱۵۰هتل پر ستارۀ  یا دست و پا کردن جائی برای بیتوته  در پیاده‌رو‌ها،  بلافاصله با شوق و ذوق غریبی  خود را به صف پرازدحام خریداران بلیت ورودی به یکی از چشمه‌های ۹گانۀ آب معدنی می‌رسانند تا هرچه زودتر تن به آب‌های گرم و شفا بخش حمام‌های سر باز و سرپوشیدۀ آن بسپارند.

این مکان البته سرعین (یعنی سرچشمه) نام دارد و همگان با این نام کما بیش آشنا هستند.
 روستای سرعین از قدیم به داشتن  چشمه‌های جوشان آب‌های معدنی، که درجۀ حرارت آنها از صفر  تا ۱۰۰ درجۀ سانتیگراد متفاوت است و شفابخش بودن آنها در معالجۀ انواع بیماری‌ها، زبانزد مشتاقان آن است. همۀ آنها، جز یکی، نام‌های محلی، مانند "گامش گلی"، " ساری سو" و "قره سو" و غیره  دارند.

اما یکی از آنها به گویش محلی "یارنال" (=ژنرال) نامیده می‌شود که داستانی دارد از این قرار که در سال۱۹۰۱(= ۱۲۸۰ خورشیدی) یک ژنرال روسی که به ایران آمده بوده در این چشمه استحمام کرده و بیماری جلدیس شفا یافته و به این مناسبت این چشمه "یارنال" نامیده شده است. 

افزون بر آب‌های معدنی، هوای مفرح و آسمان نیلگون، مراتع و چشم اندازهای سرسبز و پر گل دامنه‌های سبلان و قلۀ باشکوه و پر برف آن، به اضافۀ عسل بسیار خوش عطر آن از روزگاران کهن برای غالب ایرانیان شناخته بوده است و این جاذبه‌ها با همۀ اعتبار و اهمیت شان تازگی ندارد.

آنچه تازگی دارد مقام وموقعیت و چشم انداز امروزی این "شهر" است که تازه وارد را به حیرت و شگفتی دچار می‌سازد. در درۀ دور افتاده ای در ۳۰ کیلومتری اردبیل، که بر سر راه جائی هم قرار ندارد، در طول کمتر از یک دهه، از دل یک روستای به غایت ساده و سنتی، که خانه‌های دهقانی و دیوار‌های گلی آن هنوز هم اینجا و آنجا دیده می‌شود،و تا همین چندی پیش توسط یک کدخدا اداره می‌شد، شهری سر بر آورده است که تلألؤ نور و نئون‌های رنگین آن از دور مانند سرابی چشم را خیره می‌کند واگر اغراق نباشد چشم انداز  نیویورک و بلاتشبیه جزیرۀ منهاتان آن  را تداعی می‌کند. تعداد  بناهای پانزده شانزده طبفۀ آن که در دو سوی سه خیابان کوتاه و متقاطع آن چیده شده، از بسیاری از شهر‌های بزرگ کشور بیشتر و شمار هتل‌های پر ستارۀ آن از پایتخت مملکت نیز فزونتر است و قیمت زمین و سرقفلی مغازه در آن با طلا و جواهر برابری می‌کند.

هزینۀ این همه جلال و شکوه  نو یافتۀ سرعین را البته صد‌ها هزار توریستی می‌پردازند که درسه ماهۀ تابستان نه فقط همۀ ظرفیت هتل‌ها، آپارتمآنها و مهمانپذیر‌های آن را مملو می‌سازند، بلکه پیاده روهای آن را نیز به اشغال چادر‌های مسافرتی در می‌آورند. تعداد این گروه از مسافران سرعین، که دو سوم مشتاقان آن را تشکیل می‌دهد، گاهی چنان زاید بر ظرفیت شهر است که افراشتن یک چادر دیگر به واقع امکان ناپذیر می‌گردد. ناگفته پیداست که  در چنین اوضاع و ازدحامی یافتن جای پارک ماشین چه عذاب الیمی می‌تواند باشد. به قرار اطلاع برای مقابله با چنین فشاری  پروژۀ ساخت ۱۰هتل دیگر نیز در دست اجراست.

برای سر گرم کردن این سیل خروشان جمعیت، در شهری که طول سه خیابان موجود آن به سختی به یک کیلومتر می‌رسد، علاوه بر چشمه‌های جوشان آب معدنی، که هر کدام  در چند ده متری هم واقع اند، در سال‌های اخیر وسایل دیگری نیز فراهم شده مثل یک تله سیژ و پیست اسکی مصنوعی و رستوران‌ها در کنار انواع بوفه، سالن‌های ماساژ و  سونا. در این میان گویا جاذبۀ "تله سیژ" از همه بیشتر است. زیرا که به وسیلۀ آن می‌توان در عرض چند دقیقه از آب ۵۱ درجۀ "گاومیش گلی" به در آمد و خود را به آب بسیار خنک دریاچۀ دهانۀ قلۀ سبلان رساند و از آنجا آب‌های مواج دریای خزر را در ۱۰۰ کیلومتری نظاره کرد.

انواع نمایش‌های پانتومیم و سیاه بازی، جوک گوئی، به ویژه تئاتر و سینما هم وجود دارد. گوئی تئاتر‌های لاله زار تهران در دامنه‌های سبلان عمر دوباره یافته اند.

در صعود به قلۀ سبلان چشم اندازی از مزارع و کشتزار‌های گندم، جو، چغندر قند، پنبه، فندق، سویا و ذرت و گونه‌های گسترده‌ای از محصولات جالیزی دیده می‌شود. آتشفشان فرو خفتۀ سبلان، که یکی از زیباترین کوه‌های آلپی جهان به شمار می‌رود، بی گمان منشاء و مظهر این نعمت و برکت بی کران است که به دامن نشینان خود ارزانی داشته و اهالی سایر نقاط کشور با دیدۀ غبطه بر آن می‌نگرند.

نخستین تصویری که از واژۀ سبلان در ذهن هرکس مجسم می‌شود قلۀ مخروطی شکل و پر برف  و عسل طبیعی و خوش عطر و طعم دامنه‌های آن است. اما زمانی که در برابر سبلان واقعی ایستاده ای این تصور و تخیل، هرچند دلنشین، اما کم عمق، جای خود را به احساس شکوه و عظمت هوش ربائی می‌دهد که قلم از توصیف آن عاجز است.

حضور ملموس و مسلط سبلان در زندگی مردم منطقه، که در محل آن را "سلطان ساوالان" می‌نامند، و عزت و احترامی که این کوه در دل مردم دارد موجب پیدایش افسانه و اساطیر چندی نیز شده است. افزون بر این که در ادبیات فارسی قلۀ این کوه مسکن و مأوای دیوان افسانه ای است، در روزگاران کهن این باور در میان مردم محل رواج داشته که یکی از مقدسین در قلۀ آن مدفون است. حتی کسانی برای زیارت آن مکان مقدس به قلۀ پر برف و یخ آن صعود کرده و غالباً جان خود را در آن راه از دست داده‌اند.

به این ترتیب در روزگار ما به یمن ثروت و مکنتی که صنعت توریسم بر این منطقه سرازیر می‌کند و به یاری تکنولوژی روز، که رؤیا‌ها را به حقیقت تبدیل می‌کند، دیگر نیازی به از جان گذشتگی برای تشرف به قلۀ سبلان نیست.

قانون جنگل - المان - کلن
گفتی سبلان داغ دلم را تازه کردی.
یکشنبه 29 آذر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
یکی از چند جایی که هر انسان در عمرش باید ببیند..... واقعا قطعه ای از بهشت. ولی اگه با عکس بود خیلی بهتر بود. بهر حال خیلی مرسی
یکشنبه 29 آذر 1388

aghakian - ایران - تهران
چرا اینهمه تظاهرات که در ایران به صورت میلیونی انجام شد برای محکوم کردن توهین به امام خمینی توسط یک عده وطن فروش. هیچ کدام در این سایت و خبر گزاریهای غربی پخش نشد؟؟؟؟ مگه شما دم از دموکراسی نمیزنید؟ خیلی دموکراسی از شماها دیدیم
یکشنبه 29 آذر 1388

niyaz - انگلیس - لندن
هیچ کجا وطن نمیشه. ای کاش چندتا عکس میگذاشتید تا بیشتر لذت ببریم از این جای زیبا.
یکشنبه 29 آذر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
اختلاف لهجه ملیت نزاید بهر کس...ملتی با یک زبان کمتر به یاد آرد زمان. گر بدین منطق تو را گفتند ایرانی نه ای...صبح را خواندند شام و آسمان را ریسمان. تو همایون مهد زردشتی و فرزندان تو...پور ایرانند و پاک آیین نژاد آریان. بی کس است ایران به حرف ناکسان از ره مرو...جان به قربان تو ای جانانه آذربایجان .
یکشنبه 29 آذر 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
زییباسازی شهر که عضو شورای شهر سرعین ازش حرف می‌زنه کشکه. چون ساخت و ساز هتل آپارتمان‌ها بدون در نظر گرفتن کمترین اصول زیبایی شناسی ساخته شده (واقعاً حیف) و نتیجه شده یه آش شله قلمکار. ولی از طبیعتش و غذاهای خوشمزه‌اش و به خصوص از نانواهای خوشگلش هر چی بگی کم گفتی.
یکشنبه 29 آذر 1388

mhs - ایران - رشت
بازبگین دولت محمود هیچکار نکرده!
یکشنبه 29 آذر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
aghakian - ایران - تهران . چرا اینهمه تظاهرات که در ایران به صورت میلیونی انجام شد برای محکوم کردن توهین به امام خمینی توسط یک عده وطن فروش. بیا برو جلو بابا حال نداری.
یکشنبه 29 آذر 1388

قانون جنگل - المان - کلن
aghakian - ایران - تهران ما از نعمت ها و زیباهای ایران می گیم و تو ازعربها و هندیها پس بنابراین خ.. .
یکشنبه 29 آذر 1388

TAAT - ایران - اردبیل
سرعین در یکی از خوش آب و هوا ترین موقعیّت های کوهستانی جهان واقع شده ولی متأسّفانه بر خلاف تصوّر مردم،به جز دوره های زمانی خاصّی در تابستان،تقریباً در اغلب فصول سال،کاملاًَ خلوت و خالی از مسافر است.علیرغم امکانات مناسب اقامتی،تا کنون تبلیغ زیادی برای جلب توریست در فصول دیگر (که واقعاً چهره کوهستانی زیبا و شگفت انگیزی پیدا میکند)،در آن نشده و توجه بیشتری را می طلبد.توضیح آنکه آبهای معدنی متنوّع استان اردبیل تقریباً در جهان منحصر بفردند که تاحد زیادی ناشناخته مانده اند و از میان آنها فقط سرعین تا حدودی معروف می باشد.این هم لینک اطّلاعات تکمیلی: https://www.miras-ar.ir/Home/Default.aspx?CategoryID=f870b28f-4b34-4200-8dd6-64d626ddfb66
یکشنبه 29 آذر 1388

SHZ_ADAM - فیلیپین - مانیل
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز . کاکو تو که بچه شهری.نمیگی اردکون خودمون از ای قشنگ تره?. مشتی دمت گرم!!!!!. aghakian - ایران - تهران . ملعون تو برو تجاوزتو بکن
یکشنبه 29 آذر 1388

‎Hitman - ایران - بجد
عالیه
یکشنبه 29 آذر 1388

raha1984 - المان - هامبورگ
تنها چیزی که ندیدم روستا بود این بیشتر یک شهر زشت و بدقواره بود .اون اقایی صحبت از سال 1345 میکرد اون موقع یک روستا بوده و دیدن داشته نه الان
یکشنبه 29 آذر 1388

parandeh_shargh - ایران - کرمان
aghakian - ایران - تهران چرا اینهمه تظاهرات که در ایران به صورت میلیونی انجام شد برای گرفتن رایمون برای ازاد کردن زندانیامون و و و چرا اینارو تی وی شما نشون نداد ?
یکشنبه 29 آذر 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
. aghakian - ایران - تهران ..تظاهرات ادمکشها هیچ جایی در این سایت ندارد...وطن فروش توهستی با اون رییس جمهور بچه دلاکت که 3سال پیش اومد اینجا قطر ودرکنار پرچمی که روی ان نام جعلی خلیج فارس حک شده بودنشست ..چندروز پیش هم که خبرگزاری دولت کودتا از نام جعلی خلیج همیشه فارس استفاده کرده بود..وطن فروش تویی که که حامی خالد مشعل کثافت هستی ..کسیکه حق ملت ایرانو میخوره واز نام جعلی خلیج فارس استفاده میکنه
یکشنبه 29 آذر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
SHZ_ADAM - فیلیپین - مانیل ها کاکو جون راس میگی. حالو سی اینم که شده میگم اردکون خودمونم باید آدما تو عمرشون حتما بیبینن. کاکو حالو خوب شد؟ اومدی شیراز حتما یی سفری باهم بریم. خیلی وقته ابشار نرفتم.......
یکشنبه 29 آذر 1388

pejmanfrance - فرانسه - پاریس
تو کشوری که توریسم نابود شده و خود ایرانی ها هم ایرانگردی را برنامه ریزی شده تجربه نکردند چه انتظاری ازجذب توریست خارجی داریم؟. واقعا حیف کشوری با این همه جاذبه توریستی صرفا بخاطر بی کفایتی مسئولینش ناتوان و عاچز از کسب درامد از را توریسم باشه. اینجاست که باید گفت ننگ بر دینی که قاطی سیاست بشه .غیر از تاسف خوردن به حال خودمون چاره ای نداریم
یکشنبه 29 آذر 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
مسلمون-شیرازی از مانیل.کاکو منم شهرتون رو ندیدم.میگن عین بهشته.اردکون کجاست؟منظورتون اردکان یزده.اگه آره اونجا من بودم جای با حالیه.اگه بیام ایران باید یک سر حتما بیام شیرازو.پا بوس سعدی وحافظتون.میگن شیراز دخترهای خوشگل وبا حالی داره.سلام برسونید.
دوشنبه 30 آذر 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
استاد دانشگاه 32 ساله ..از وقتی که خلع نام(!؟)شدم مجالی پیش نیومده جویا حالت بشم وحالت رو بگیرم وباهات حال کنم وازت بخوام یک سری به نوشته های استاد(البته واقعی ومسن تر از 32)سخن بزنی بلکه طرز صحیح زندیق یا به قول جنابعالی «ذندیق»رو بیاموزی . باری-از خوندن شعر زیبات بسی حال کردم وسرشار از شعف شدم .دس مریزاد .شعرت رو با اجازه وبی اجازه تقدیم انجمن آذربایجانی های هموطن شهرم خواهم کرد ودر اولین فرصت در حضور جمع به سمع سروران خواهد رسید.پیروز وسبز جلبکی باشید.
دوشنبه 30 آذر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف کاکو جون اول ببخشین که دیر جواب دادم. دوم اینکه اردکون یا همان اردکان دو تا داریم. یکی یزده یکی هم نزدیک شیرازه . حدود یکی دو ساعتی شیراز. توی جاده ی شیراز یاسوج هست. اردکان یزد منم رفتم. خیلی قشنگه. کویرش رو خیلی دوست دارم. اردکان یزد هم منطقه ی خیلی خوش آب و هوایی هست. پر از چشمه و آبشار و پیست اسکی و ... هست. ایشالله هر موقع تشریف اوردید در خدمتیم. سلامتونو به حافظ و سعدی می رسونیم دخترا رو خودتون زحمت بکشید! شاد باشید عزیز جان
سه‌شنبه 1 دی 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟