دزفول، شهر تمدن‌ها - عکس

دزفول، شهر تمدن‌ها

اینجا شهر گفت‌‌وگوی تمدن‌هاست. جای پای معماری ساسانی و بیزانس و روم شرقی را می‌توان در دزفول یافت.

دزفول مکانی بوده برای تبادل فرهنگ‌ها. شهری که در آن روزگاری، رومی‌ها می‌زیستند و بر روی رودخانه‌اش سد ساختند.

در معماری خانه‌های کوچک دزفول، از سبک مسجد ایرانی گرفته تا کلیسای رومی و از مکتب ساسانی گرفته تا یونانی همه را می‌توان دید.

اینجا سرزمینی است که در آن پرتقال و خرما و موز در کنار هم می‌رویند. باید در کوچه‌هایش گشت، منظره دیوارهایش را دید، روبه‌روی هر دری ایستاد و سر را تا جایی بالا برد که در آنجا دیوار و آسمان همدیگر را ملاقات می‌کنند و آنگاه گوش سپرد به همه نجواهای شهر.

شهری با بافت فشرده که گویی مردمش طاقت دوری از هم را نداشتند که خانه‌هایشان از سه طریق پشت‌بام، کوچه و زیرزمین به هم راه داشته.

باید داخل خانه‌ها شد و سرک کشید به شواوان‌ها (شوادون به زبان محلی).

راهی زیرزمینی و دور و دراز که گاهی از کنار رودخانه دز سردرمی‌آورد و بیشتر اوقات از خانه همسایه. این راه زیرزمینی پناهگاه مردم دزفول بود در زمان بمباران هوایی.

وقتی در کوچه‌های دزفول راه می‌روی، اگر هم تنها باشی، گویی تنها نیستی.

در هر پیچی از کوچه، کوچه هم با تو می‌پیچد و چشم به آسانی و نرمی می‌چرخد.

دزفول را در زمان ساسانیان به صورت یک دژ و برای محافظت از پل رودخانه دز استوار کردند و به همین دلیل کالبد شهر شدیداً فشرده است و تمام خانه‌های ناحیه قدیمی شهر بر زمین‌های کوچکی احداث شده‌اند.

دزفول از معدود شهرهای ایران است که در معماری آن، آجر پخته به وفور به کار برده شده و گذشته از آنکه دیرپایی آن را باعث شده، اصالت و وقار خاصی نیز به آن بخشیده است.

echose. - انگلیس - منچستر
این عکسهارو میبینید. حالا برید چندتا عکس هم از شهرش ببینید. یک خرابه بزرگ. تا زمان حکومت اینا مردم این شهر هم جزو اثار باستانی هستند.
شنبه 21 آذر 1388

sabze sabzam - بلژیک - بروکسل
مرسی از اطلاعاتی که دادید من تا به حال نرفتم ولی خیلی تعریفش رو شنیدم
شنبه 21 آذر 1388

javaad - ایران - تهران
خیلی زیبا و نوستالوژیک بود.
شنبه 21 آذر 1388

کلاب - ایران - تهران
بسیار زیبا بود و تشکر از زحمات شما و سایت خوبتان. پاینده ایران
شنبه 21 آذر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
نازی! هم عکسها قشنگ بود هم توضیحاتش. مرسی
شنبه 21 آذر 1388

persianshadow1 - انگلستان - برایتون
زمان جنگ ایران و عراق این شهر کوچک بیش از هرجای دیگر ایران مورد حملات موشکی بود. چون بعضی به ظاهر هم وطنها نمیخواستند وجود اقوام فارس رو در خوزستان تحمل کنند گرای این شهر رو به صدام میدادند!! بد ترین صحنه ای که من تو زندگیم دیدم تو همین شهر بود از اصابت یک موشک به درمانگاه . گوشتهای هم وطنای دزفولیمون به درختها و دیوارهای اطراف اویزان بود.
شنبه 21 آذر 1388

delmorde - سوپد - یوتبوری
شما فکر کردید اگر موسوی یاخاتمی و یا کروبی هرکدام از انها بیایند و عنان امور را بدست گیرند و گردانندگان اصلی شوند وضع ذزفول و مسجدسلیمان و سیستان و بلوچستان بهتر میشود و کلا به نواحی جنوب و جنوب شرقی و غربی بیشتر توجه می کند. اما من چنین فکر نمی کنم. انها خواهند گفت . مردم . دولت قبلی چنان اقتصادی گذارده که ما باید سالها تلاش کنیم تا درست شود پس شما انتظار نداشته باشید در مدت چهار سال کاری شود. خوب حالا بشین تا این اقایان هم در کشورهای خارجی خوب اندوخته کنند تا بعد ببیند چیزی میماند ته کیسه! شاید برای فریبکاری و سرکاری چند قدم کوچک با کلی اه و ناله بردارند. بفولی برای خالی نبودن عریضه. اما مطمئن باشید دو لنگه یک خروار است. اینها همگی مشتی دزد فریبکار و دروغگویند. اما با وجود این برایمان چاره نگذاشتند یا یکی از اینها یا مرگ تدریجی. پس مجبوریم از میانشان انکه کمتر دروغ می گوید و کمترعرق عرب بیگانه و متعصب اسلامیست یدر بدن دارد یکی را انتخاب کنیم. یا فال و یا شانس. چه ملت بدبختی شدیم با این نفت و گاز و اسلام اینها غده های سرطانی ایرانند که بجانمان نشستند خدا بدادمان برسد.
شنبه 21 آذر 1388

shekan - ایران - تهران
بنازم به این شهر که همتا ندارد .
شنبه 21 آذر 1388

Ashk_e_Khoda - انگلستان - شفیلد
پاینده و استوار باد این شهر دزفول با مردمی خونگرم و دوست داشتنی. آری بودجه این دولت مردم فریب همش از خوزستان و به خصوص از دزفول تامین می شود ولی متاسفانه همش تو تهران و غزه و سوریه و لبنان و فلسطین و ... خرج می شه و هیچیش خرج خودش نمیشه متاسفانه متاسفانه .... بنازم به این شهر که همتا ندارد
شنبه 21 آذر 1388

نگین-امارات-دبی - امارات - دبی
با سلام.. از مسوولین سایت خواهش می کنم گذارشی از مسابقه ی قایقرانی در امارت شارجه که منجر به فوت دو نفر از ورزشکارا شد هم گزارشی تهیه کنند
شنبه 21 آذر 1388

wildpiony - هند - بمبیی
Ashk_e_Khoda - انگلستان - شفیلد والا تو تهرانم خرج نمیشه دوست عزیز. درفول.الانم همینجوریه؟ به این زیبایی؟ کسی از دزفول منو دعوت میکنه مهمونش بشم چند روز؟!!!
شنبه 21 آذر 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
بله! در همین شهر تمدنهاست که گنجشگ جرات ندارد سر از لانه اش بیرون کند!! دیدید که چه جوری در این شهر تمدنها؛ گنجشکها را سیخ میکنند و کباب!! دیروز میزبان بزرگواری بودم؛ ایشان گفتند: ادم به ایرونیا و حرفاشون گوش میکنه؛ باید 2روز مرخصی استعلاجی بگیره؛ این ملت از بیخ و بن متوهمه! من چیزی نداشتم اضافه کنم؛ اما این شهر تمدنها و ان بقول شاملو: کباب قناری؛ بر اتش سوسن و یاس؛ ملغمه ایی ست که فقط از ذهن و ترکیب سازی این ملت برمی اید. عجب! شهر تمدنها! کباب گنجشک!! عجب. الیس در سرزمین عجایب؛ حتما به ایران فکر میکند!! شادباشید.
شنبه 21 آذر 1388

ali_dezfuli - ایران - دزفول
ازهمه هموطنانی که به شهرمون اظهار لطف کردن تشکر میکنم مرسی .اینم اسم چند تا از دانشمندای دزفولی دکتر بهزاد رئوفی (عضو ناسا - مسئول جهت‌یابی و کنترل مریخ‌نوردها). دکتر چله مال (عضو ناسا). دکتر مجید صراف زاده (استاد دانشگاه در آمریکا). دکتر ابوالحسن هاشمی دزفولی (استاد دانشگاه در آمریکا و شاگرد اقای کالوین دارانده جایزه نوبل). دکتر همایون دزفولی (عضو ناسا). مهندس سید مسعود فارغ (موسس مرکز اطلاع رسانی تجهیزات پزشکی)***وبلاگ https://alihm61.blogfa.com/post-20.aspx
شنبه 21 آذر 1388

nazi88 - کویت - کویت
زیبا بود مر300000000
شنبه 21 آذر 1388

darius mis - انکلستان - لندن
دزفول =دژ پیل یا دژ فیل وهمچنین قدیمی ترین پل دنیا در این شهر واقع شده است .یکی از محلهای قدیم دزفول روناش نام دارد .در قرن چهارم هجری قمری شهر دزفول به قصر رناش نیز معروف بوده.قدیمی ترین دانشکاه جهان جندی شاپور(گندی شاپور) توسط شاپور یکم در دزفول تاسیس شد .وبعضی نوشته اند جندی شاپور در اهواز ساخته شده .؟....
شنبه 21 آذر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
امیدوارم کسانی احساس مسیولیت کنند و پیشقدم بشوند برای بازسازی این آثار باستانی که جزو میراث تمدنی همه بشریت هستند.
شنبه 21 آذر 1388

bahar_n - امریکا - فلوریدا
به اندازه موها سرم دزفول رفتم اما هیچ وقت این جوری بهش نگه نکرده بودم.عمه ام با یه خانواده دزفولی وصلت کرد و یه مدتی تو یکی از این خونه ها قدیمی بودن.مثل عکس 8.دستشوییش هم بالا پشت بوم بود.لوله کشی هم از رو.تابستونا حتما با پماد سوختگی باید می رفتی دستشویی لول
شنبه 21 آذر 1388

Aria2010 - انگلستان - لندن
«دزفول‌» را خاورشناسان‌ ازآن‌ هنگام‌ که‌ این شهر پایتخت عیلامیان ـ حدود ۲۶۰۰پیش از میلاد ـ بود و‌ «اوان‌» خوانده ‌می‌شد ، نزدیک‌ به‌ پنج‌ هزار سال‌ برآورد کرده اند و این شهر ، پایتخت تمدّن «عیلام» و سرآمد شهرهای مشرق زمین بوده است. و به قدرت می توان گفت که تمام بودجه ایران از طریق نفت و گاز استان خوزستان و به خصوص شهرستان دزفول است ولی متاسفانه با وجود این تمام درآمدهای نفتی و گازی این شهرستان (دزفول) در تهران و غزه و.... خرج می شود تا که در این شهرستان. همیشه پایدار دزفول
شنبه 21 آذر 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
Aria2010 - انگلستان - لندن , Ashk_e_Khoda - انگلستان - شفیلد . درآمد اصلی ایران از صدور نفت و گاز تامین میشود. مناطق نفت خیز هم مشخص هستند. خواهش میکنم بفرمایید این شهر دزفول چه صادراتی دارد که منبع درامد کشور محسوب شده است.
شنبه 21 آذر 1388

Ashk_e_Khoda - انگلستان - شفیلد
arashbehdin - امریکا - اتلانتا: این رو لطفا به اطلاعاتتون اضافه کنید که می توان گفت یبشتر ذخایر نفتی استان خوزستان در دزفول هستند و می توان با یک سفر به این شهرستان و بازدید از منطقه شهیون دزفول تمامی چاههای نفت را مشاهده کرد و به این حقیقت پی برد. مرسی
شنبه 21 آذر 1388

khodekhodesh - بلژیک - وست ولاندرن
Ashk_e_Khoda - انگلستان - شفیلد . نفت عزیزم نفت داره ! نگفتیم که از عراق اومده اینها هم ایرانی هستند از چی میسوزی ؟ از حقیقت ؟ اینقدر تلخه ؟!!. i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش . ببینم تو مرغ و ماهی نمیخوری ؟ گاو گوسفند نمیخوری ؟ اونها بیچاره نیستند گنجشک که تو نمیخوری بیچارست نه ؟؟ انسان باش عزیز !
یکشنبه 22 آذر 1388

بچه تهرون - ایران - تهران
با پوزش از دوستانی که با دیدن این چند عکس به یاد روم باستان افتادند با شرمساری باید بگویم که حرف دوستمان echose. - انگلیس - منچستر کاملا صحیح است. به جز 2 پل دزفول پل قدیم و پل جدید دزفول شهری است از گل. 80 درصد خانه ها ساخته از گل هستند.ولی مردمی خونگرم مقتصد و متفکر. دکتری معجزه گر در این شهر میزیسته که از اقسام نقاط خوزستان مردم برای معالجه نزد وی میرفتند نام دکتر ملک اسا نامیست اشنا برای مردم خوزستان.
یکشنبه 22 آذر 1388

sour cherry - چین - شانگهای
bahar_n - امریکا - فلوریدا لووووووووووووول :)
یکشنبه 22 آذر 1388

bamdadan1979 - ایران - ایران
چه بودیم و چه شدیم
یکشنبه 22 آذر 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
مطابق نقشه پراکندگی ذخایر نفتی در ایران، منابع نفتی بزرگ خوزستان در اطراف مسجد سلیمان و اطراف اهواز و در واقع در فاصله ای میان اهواز و استان کهگیلویه بوده است. برداشت نفت نیز سالیان دراز در این منطقه انجام میشده است. شرکتها و چاههای نفتی هم همیشه در این مناطق بوده اند. هرچند که چاههای قدیمی احتمالا فرسوده شده و برداشت کمی صورت میگیرد. در حال حاضر هم بیشتر پروژه های نفتی در اطراف و در میان خلیج فارس صورت میگیرد.
یکشنبه 22 آذر 1388

borJ - ایران - بوشهر
Aria2010 - انگلستان - لندن , Ashk_e_Khoda - انگلستان - شفیلد.جزیره خارگ و پارس جنوبی و شمالی بوشهر و .. هم حتما کشک هستند دیگه!!!
یکشنبه 22 آذر 1388

aria2010 - انگلستان - لندن
arashbehdin- امریکا - اتلانتا :فقط میتونم بگم که شما نیاز به مطالعات بیشتر دارین چون احساس میکنم خیلی عقبین.....
یکشنبه 22 آذر 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
aria2010 - انگلستان - لندن . شما که خیلی جلو هستید بفرمایید منبع اطلاعی تان کجاست؟ من که اطلاعات رو از ویکی پدیا گرفتم. ضمنا بجای توهین کردن به دیگران و حرف الکی زدن بگو کجای حرفم اشتباه بود؟ پروژه های پارس جنوبی و شمالی و خارک و کیش قدیمی هستند؟ هر بچه ای میداند پروژه های نفتی و گازی در این منطقه جریان دارد! اسم عسلویه و نیز میدانهای نفتی جنوب به گوش ات نخورده؟ ضمنا همه میدانند که مسجد سلیمان اولین و اصلی ترین مرکز استخراج نفت در طی سد سال پیش بوده. اطراف اهواز به سمت کهگیلویه هم پر است از تاسیسات قدیمی نفتی که خیلی هاشان دیگر استفاده نمیشود.نزدیک مرز عراق هم همینطور. روشن شد؟ بعلاوه اینجا بچه اهوازی زیاد هست میتونند اطلاعات بیشتری بهت بدهند.
یکشنبه 22 آذر 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
aria2010 - انگلستان - لندن. ضمنا بخش دوم کامنتت درباره بودجه و غزه و این حرفها کاملا شبیه جمله اشک خدا بود. از این ببعد یک جوری بنویس که کمتر معلوم بشه کپیه پیست کردی.
یکشنبه 22 آذر 1388

reza donya - امریکا - لاس وگاس
سلام.واقعا مرسی لذت بردیم.اینجا شهریه که تو جنگ بزرگترین ضربه رو خورد.واسه همین بهش لقب پایتخت مقاومت ایران را دادند.به خاک بوسه میزنم.
یکشنبه 22 آذر 1388

kaveh ahangar leeds - انگلیس - لیدز
من خوزستانئ هستم و دو سال در اینشهر زندگئ کردم نسبت به شهرهای خوزستان بسیار زئباست البته با مردمئ مهربان و مهمان نواز.و بائد متذکر شد که حق ائن شهرهم مثل همه شهر هائ ائران به کشورهائ اسلامئ متاسفانه اهدا میشود.
دوشنبه 23 آذر 1388

daniall - فرانسه - نانت
من متوجه نشدم منظور از کل بودجه ی ایران چیه.اگه نفت و گاز هست که دیگه واضح که در دزفول نیست و حرف اقای ارش بهدین درست تر و مستند تره ولی در هر صورت شهر زیبایی هستش دلیل نداره دوستان افسانه بسازن حملات موشکی بود اما خرمشهر که دست عراقیا بود و ابادان که خالی از سکنه بود یعنی کمتر از دزفول اسیب دید؟البته حملات موشکی به دزفول به خاطر پایگاه 4 شکاری این شهر بود نه گرا دادن لطفا از هر چیزی افسانه نسازید.
دوشنبه 23 آذر 1388

God Is Dead - نروژ - اسلو
daniall - فرانسه - نانت دمت گرم
چهار‌شنبه 25 آذر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟