شگفتی های شهر سوخته

شگفتی های شهر سوخته

شهر سوخته، نام تازه ای است که بر یکی از شهرهای باستانی گمشده ایران، نهاده شده. کشف و پیدایی این شهر با شوق کم نظیر باستان شناسان و غرور تاریخی ایران دوستان همراه بوده است. از نام اصلی و باستانی این شهر اطلاعی در دست نیست اما به خاطر علایم نابودی این شهر در آتش، به آن شهر سوخته گفته می شود. نشانه های کشف شده در این شهر باستانی شگفت انگیز است. این که شهری در جهان باستان از سیستم  آبرسانی و دفع آب های زاید بهرمند بوده، جراحی مغز انسان در آن شهر صورت می گرفته و خط کش در ارزیابی امور معماری و ریاضی وجود داشته و دانش پزشکی آن، چنان رشد یافته بوده که برای زنی جوان چشم مصنوعی می ساخته... همگی جز شگفتی و عجایب کشف شده از ایران باستان، و از شهر سوخته است. 

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده است. «کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است.

شهر سوخته دارای نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب بوده است اولین جراحی بروی مغز در این شهر و بروی سر یک دختر بچه انجام گردیده است.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد

  برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش کشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30 ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است. 

کشف اولین خط کش جهان با قدمت بیش از پنج هزار سال

  این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند

  قدیمی ترین تخته نرد جهان

  از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60 مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

   نخستین انیمیشن جهان

  باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می کند.  

حاصل انیمیشن و باز سازی آن بروی کامپیوتر

  ه گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است که در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یک حرکت جهشی به سمت بالا حرکت کند. هنرمند نقاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر کردن جهش این بز شده است.  

از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

  قدیمی ترین تاس جهان :  

zozo-zoobii - ایران - تهران
چه تمدنی داشتیم حیف از کجا رسیدیم به کجا این نامردا چیکار کردن با هوبت ما نسل هرچی عربه برداشته شه از زمین
سه‌شنبه 3 آذر 1388

arian1 - ایران - ابادان
متاسفانه در حال حاضر دولتی وکسانی بر مردم ایران حکومت می کنند که حتی خواندن ونوشتن را هم نمی دانندودرظلم کردن به مردم خودشان در جهان مقام اول را دارند.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

DEL2 - امارات - دبــــــــــی
واییییییییییییییییی،،،،اشک از چشام سرازیر شد.ای خــــــــــــــــــــدا ما چی بودیم چی شدیــــــــــــــــــــــــم...!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 3 آذر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
قابل توجه اسلامیون که می خواهند این فکر را حقنه کنند که یک مشت وحشی قاتل و سارق از جزیره العرب به ایران تمدن اوردند انقدر که اطلاعات در باره ی کور و کچلهای تازی دارند یک هزارم انرا در باره ی سرزمین خود ندارند.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

maloosakjuju - ایران - تهران
وای من عاشق باستان شناسی ام. دلم می خواد یه روز برم تمام جاهای تاریخی رو ببینم. احتمالا بعد از بازنشستگیم این کار رو می کنم. (البته احتمالا اون موقع دیگه زمین گیر شدم و نمی تونم راه برم!!! ) D:
سه‌شنبه 3 آذر 1388

Anderanik - سوئد - استکهلم
محشر بود .به ایرانی بودنم افتخار میکنم .جراحی چشم و مغز بینظیر بود پاینده باد ایران با مبارزین شیر دلش در درون با این اشغالگران دینی .نابود´باد اسلام. نابود باد تازینامه .به امید محو تروریست که از اسلام سرچشمه میگیرد.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

shela - سویس - برن
پس تخمه شکستن ما ایرانیها جنبه تاریخی داره.راستی چطور این بذرها تا حالا سالم موندن و به طبیعت برنگشته؟؟؟؟
سه‌شنبه 3 آذر 1388

vezveznazi - ایران - ‌‌‌‌‌‌‌‌ایران
زنده باد جمهوری ایران
سه‌شنبه 3 آذر 1388

hamvatn shomam - انگلستان - کترینگ
الان دکی میره همه این چیزها را میفروشه اول حق گدا علی را تو حسابش میریزه و با بقیه پول هم بمب اتمی میخره که از این شهرهای سوخته تو ایران زیاد داشته باشیم.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

assyria_power - امریکا - مدستو
این تمدن اشوریها بوده انها 5000سال قبل میلاد امپراطوری اشور را داشتند در بین النهرین. اولین قانون گذار جهان حمورابی پادشاه اشور بود. تمام معاری و مهندسی تخت جمشید .اختراع چرخ .تقویم سالانه دقیق و ....
سه‌شنبه 3 آذر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
فوق العاده بود. ذوق کردم. من عاشق تخته نردم. **maloosakjuju - ایران - تهران ** امیدوارم سالم و سرحال و خوش ذوق بمونی تا بری همه جا رو ببینی. البته اگه تو جوونی بری لذتش بیشتره.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
به ایرانی بودن خودتون ببالید و این ابلیس ایران را از بین ببرید .بخاطر این آخوند ها هست. ایران به عقب بر میگرده.لعنت خدا به شما که اطلا عی از دین ندارید.درود بر ایرانی
سه‌شنبه 3 آذر 1388

Anderanik - سوئد - استکهلم
به زودی میرسه روزی که از این دین متحجر تازی نجات پیدا کنیم،مرگ بر اسلام که جز قتل ،غارت،دزدی،تجاوز،و بیسوادی و سربار بودن برای دنیا چیز دیگری نداره.هرچی گدا ،گشنه ،بیسواد،و احمق از این مسلمونا و اسلام در مییاد...
سه‌شنبه 3 آذر 1388

saaami - سوپد - استکهلم
vezveznazi - ایران - ‌‌‌‌‌‌‌‌ایران. تو .. تازی وطن فروش
سه‌شنبه 3 آذر 1388

اوستا نیکو - انگلیس - لندن
. assyria_power - امریکا - مدستو. این تمدن اشوریها بوده انها 5000سال قبل میلاد امپراطوری اشور را داشتند در بین النهرین. زرشک . اخه سیستان رو چه به اشوریها در بین النهرین؟؟؟ حداقل 2000 کیلو متر فاصله دارن؟
سه‌شنبه 3 آذر 1388

خروس - امارات - دبی
آخه چه جوری پیشرفت کنیم. تا زمانی‌ که فرهنگمون مثل فرهنگ ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو و Anderanik - سوئد - استکهلم و... باشه که جز فحش و توهین چیز دیگه بلد نیستن پیشرفت می‌کنیم؟
سه‌شنبه 3 آذر 1388

schany - المان - المان
چه درد نکه، وقتی‌ آدم می‌بینه ما از چه نجد باهوشی بودیم حالا چه مردمی شدیم، همه جای دنیا پیشرفت می‌کنن ما هم توسط این آخوندا پیشرفت می‌کنیم، البته در جنایتمان و قسلو دستور پا ششتنمان.... تا به آخر!!!!! بهتره هیچی‌ نگیم، چون خوب یاد گرفتیم که خفه شییم،. المان
سه‌شنبه 3 آذر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
assyria_power - امریکا - مدستو ...... سندی، مدرکی برای گفته های خودت داری؟ نکنه در قران اینو خوندی لول. بینوا اگر سرزمین پارس (ایران)، اگر کورش بزرگ نبود که تو اکنون زنده نبودی و همانند دیگر آشوری های در سوریه عرب زبان بودی. مسلمونها زبانتون رو دزدیدن و به گویش تازی بهتون یاد دادند عرب بشید، اکنون هم در آمریکا هستی ولی زبان فارسی رو بکار میبری. بیشتر اندیشه کن که ۵۰۰۰ سال پیش آشوریها کجا بودند!!!
سه‌شنبه 3 آذر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
assyria_power - امریکا - مدستو . عالیجناب شهر سوخته در قسمتی است که همیشه جزو لاینفک ایران بوده . است مبادلات فرهنگی در تمدنهای باستانی رواج داشته با تحریف تاریخی دشمن نیافرینید همین تازیان وحشی و پان تورکهای وابسته به بیگانه برای 77 پشت ایرانی کافیست..در ضمن من از یکی از رهبران اشوریها شنیدم که ایران ازادترین کشور برای همکیشان شما قبل از 1357 بوده در ملاقاتی هم که با هومر ابرامیان داشتم اینرا تصدیق کرد.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

ali203 - ایران - بوشهر
دوستانی که از ایران عزیز کامنت میگذارید رسالت ما هر روز بیش از پیش سنگینتر میشود اگر واقعا عشق ایران را دارید دست به دست هم دهیم ویکبار برای همیشه ایران را از عرب زدگی واسلام زدگی نجات دهیم ما پیروزیم چن بیشماریم // دوباره میسازم وطن اگر چه با خشت جانمی
سه‌شنبه 3 آذر 1388

aydak - سوئد - سوئد
تا جایی که من اطلاع دارم اسکلت 100 سال بعد از مرگ می پوسد و از بین میرود و یافته های زمین شناسی و باستان شناسی بر مبنای فسیل است. برای من جای سواله که این اسکلت چطور بعد از حدود 5000 سال اینطور سالم مانده ؟ یا اینکه عکس تزئینی است؟
سه‌شنبه 3 آذر 1388

Madrid - ایران - قزوین
قدیمی ترین تخته نرد مال اینجاست که تو سریال لاست جان لاک می گه. ولی عجب جایی بوده . خیلی حرصم گرفت که ما با یه همچین تمدنی وضعمون اینه و دربارش تبلیغ نمی شه و مردم برای گردش گری نمی آن ولی خیلی کشور ها یک هزارم تمدن ایران رو هم ندارن کلی گردشگر دارن و حسابی معروفن
سه‌شنبه 3 آذر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
aydak - سوئد - سوئد . تا چه حد ضد ایرانی هستید ننگ بر شما هر چیز مثبتی از ایران هست بلا فاصله یک کامنت ضد ان می نویسید و با حیله گری میگویید من پان تورک نیستم. خنگی شما از ایجا هویداست که هنوز نمی دانید استخوان در مناطق گرم و خشک چند برابر این زمان هم سالم میماند. حال اگر همین کشف در اذربایجان بالا یا در ترکیه بود خدا می داند چه تبلیغاتی می کردید شما که تک تک سلولهایتان ضد ایرانیست در این سایت چه می کنید؟؟؟؟ به هیچوجه بین شما و حزب اللی ها تفاوتی نیست هر دو دشمن ایران...بسسسسس کنید..ایران نخواهدمرد این را به مغزتان فرو کنید.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
aydak - سوئد - سوئد . در ضمن دیدید که کامنت ها در مورد دکتر رامین چه بود همه زخمی بودند برای از دست رفتن او. برایشان فرق نمی کرد این دکتر فارس است ترک است یا هر کجا...جواب دندان شکنی بود برای پان تورکها..
سه‌شنبه 3 آذر 1388

aryamiss - المان - هانوور
تازه ما تو ایران چیزهای سوخته دیگری هم داریم شامل ازادی سوخته-دموکراسی سوخته- امید سوخته-و..... ای که اتیش بیفته به ریش و پشم اخوند که بشه دماغ سوخته
سه‌شنبه 3 آذر 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
ما ایرانی ها باید به خودمون افتخار کنیم. زنده باد ایران و ایرانی.
سه‌شنبه 3 آذر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
aryamiss - المان - هانوور ** دو تا چیزو جا انداختی که جزء مهمترین سوخته های ماست. یکی دماغ سوخته و اون یکی هم عضو دیگری که از بردن نامش معذورم. لوووول
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
خامنه ای. اون استخونرو ببین و عبرت بگیر.
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

mehraeen - ایران - تهران
assyria_power - امریکا - مدستو . شما باید از پانها باشی که اینگونه کینه توزانه مینویسی . حتی میگویند همان تمدن آشور از تمدن جیرفت تاثیر گرفته
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
aydak - سوئد - سوئد. "تا جایی که من اطلاع دارم اسکلت 100 سال بعد از مرگ می پوسد و از بین میرود و یافته های زمین شناسی و باستان شناسی بر مبنای فسیل است. برای من جای سواله که این اسکلت چطور بعد از حدود 5000 سال اینطور سالم مانده ؟ یا اینکه عکس تزئینی است؟ ". عزیز من یکم مطالعه کنی بد نیست!تو همین سایت نخوندی اجداد احمدی نژاد(آیدا)با قدمت چندین میلیون سال کشف شد؟!
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

ارسلان افشارآجین - ایران - همدان
واقعا تمدنهای درخشانی قبل از هجوم آریاییها به ایران وجود داشته از جمله شهر سوخته که 7000 سال قدمت دارد ای کاش در کتابهای درسی یادی از اینها می شد تاریخ 12000 ساله ایران را به 2500 سال کاهش دادند و به حدود 9000 سال از تاریخ این مملکت اهمیتی داده نمی شود و از ورود آریاییها که 3000 الی 3500 سال پیش بوده شروع میشود
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

123kkambiz - امریکا - گلندل
ما ایرانی ها می توانیم چنانچه در گذشته نیز توانستیم فرهنگ ایرانی و اصیل خود را نگه داریم و عربیزه نشویم باز میتوانیم این حاکمان جنایتکار عرب پرست را به زباله دان تاریخ بریزیم. دیدار ما 16 آذر - اما ایندفعه با سلاح گرم
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

123kkambiz - امریکا - گلندل
آرش صبحی. 16آذر روزیست که جنبش سبزدرتهران ودراقصی نقاط کشورچون زنجیره ا ی بهم پیوسته درخیابانها ومیادین اصلی با حضوری میلیونی وخروشنده فریاد برخواهند آورد: { نه سازش *** نه تسلیم *** نبرد با دیکتاتوری} . ****. دانشگاهها ودانشجویان این سرزمین طاعون زده وپرهرج ومرج، وگرفتاردرانواع واقسام فسادها، باروح وجسمی زخم خورده چشم براه طلوع خورشید در سالروز 16آذرهستند. انتظارمیکشند تا دوش به دوش وهمگام با مردم خسته وبجان آمده، با گامهائی استواروخستگی ناپذیرمطالبات به یغما رفته خودرادرخیابانهای تهران وکلان شهرهای دیگردرقالب شعارها شان بنمایش بگذارند. درچنین وضعیتی ماشین سرکوب رژیم هم کماکان باسرعتی کم نظیرودراشکال وابعاد مختلف درحرکت است، بنحویکه هرروزخبریازداشت وصدوراحکام سنگین برای دانشجویان وکنشگران وفعالین سیاسی ودگراندیشان درراس خبرها قراردارد.
چهار‌شنبه 4 آذر 1388

wildpiony - هند - بمبیی
aydak - سوئد - سوئد تازی زاده ی وطن فروش...حداقل از تو نقشه اسم یکی از شهرای سوئدو در میاوردی...اینجوری ضایعست از دوقوزآبادی
پنج‌شنبه 5 آذر 1388

lolita lolita - ایران - مشهد
aydak - سوئد - سوئد...i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش..آشور در عراق هست و فاصله آن با زابل و شهر سوخته زیاده. دومن تمدن آشور به 3500 سال قبل بر می گردد نه 5200 سال. قبل از اینکه حرف بزنید مطالعه کنید ضرر نمی کنید.
پنج‌شنبه 5 آذر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟