ابراز نگرانی کلینتون نسبت به صدور احکام اعدام در ایران

ابراز نگرانی کلینتون نسبت به صدور احکام اعدام در ایران

خانم کلینتون می گوید این احکام نشان می دهد حکومت ایران چگونه با مردم خود رفتار می کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است صدور احکام اعدام برای برخی معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری جنجالی در ایران نگران کننده است.

خانم کلینتون که برای شرکت در مراسم تحلیف حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در کابل به سر می برد به خبرنگاران گفت صدور حکم اعدام برای کسانیکه با شرکت در تظاهرات مخالفت خود با حکومت را نشان داده اند بسیار تاسف بار و نگران کننده است.

این اظهارات در واکنش به اطلاعیه روز سه شنبه دادگستری کل استان تهران مطرح می شود که طی آن اعلام شد برای پنج تن از متهمان حوادث پس از انتخابات حکم اعدام صادر شده است.

در این اطلاعیه گفته شده این محکومان، به "وابستگی و عضویت در گروه های ضد انقلاب، تروریستی و معاند" متهم بوده اند.

خانم کلینتون گفت این احکام حاکی از رویکردی است که حکومت ایران در قبال مردم اتخاذ می کند.

وی افزود: مردم ایران حق دارند آزادی بیان داشته باشند، حق دارند رای هایشان شمرده شود و از آزادی و سایر حقوق ابتدایی برخوردار باشند.

یکی از مقامات دادگستری استان تهران اواسط مهر ماه خبرهای مربوط به صدور حکم اعدام برای سه تن از این متهمان را تأیید کرده بود.

زاهد بشیری راد، مدیر روابط عمومی دادگستری استان تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود که (م.ز) و (الف.پ) به اتهام ارتباط با انجمن پادشاهی ایران و (ن.ع) به اتهام ارتباط با منافقین (سازمان مجاهدین خلق) به اعدام محکوم شده اند.

دادگستری تهران در اطلاعیه تازه خود نوشته است که نام و هویت محکومان به استناد تبصره ماده ۱۸۸ قانون آئین دادرسی کیفری ایران تا پیش از قطعی شدن حکم صادره برای آنها فاش نمی شود.

در کیفرخواستی که معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران روز ۱۷ مرداد در جلسه محاکمه دومین گروه از متهمان حوادث پس از انتخابات ایران قرائت کرد، از محمدرضا علی زمانی، احمد کریمی، حامد روحی نژاد، آرش رحمانی پور و امیررضا عارفی به عنوان متهمان مرتبط با انجمن پادشاهی ایران در پرونده نام برده شده بود.

پیش تر برخی گزارش ها از صدور حکم اعدام برای محمدرضا علی زمانی حکایت داشت.

دادگستری استان تهران در اطلاعیه اخیر خود می گوید که تا کنون حکم دادگاه برای ۸۹ تن از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات صادر شده است که بر اساس این احکام، علاوه بر ۵ نفری که به اعدام محکوم شده اند، ۸۱ نفر به حبس از ۶ ماه تا ۱۵ سال محکوم و سه نفر دیگر تبرئه شده اند.

در این اطلاعیه آمده است که این احکام غیرقطعی و قابل تجدیدنظرخواهی است و تعدادی از محکومان یا وکلای آنها به احکام صادره اعتراض کرده اند.

kamia1 - المان - کلن
1- خانم کلینتون حکم اعدام باید در سراسر دنیا حذف شه از جمله امریکا. لالایئ بلدین خوابتون چرا نمیبره!! 2- بلایئ که خودتون به جونمون انداختین حالا لطفا ...که خوردین استفراغش کنین
جمعه 29 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
مردم ایران هم نسبت به شرافت (اصولا داشته؟؟) به خطر افتاده آمریکا ابراز نگرانی خودشون رو اعلام میکنند
جمعه 29 آبان 1388

italiaee - ایتالیا - میلان
من شنیدم تو امریکا اعدام ممنوع نیست؟بچه ها کسی نمیدونین؟
جمعه 29 آبان 1388

italiaee - ایتالیا - میلان
من شنیدم تو امریکا اعدام ممنوع نیست؟بچه ها کسی نمیدونین؟
جمعه 29 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
خسته نباشید.30 سال است اینها اعدام می کنند.تازه متوچه شده اید.تا به امروز مانند مهدی در چاه خواب بودید.باز خوب است بیدار شدید.مهدی هنوز در چاه خرافات خواب است
جمعه 29 آبان 1388

juvel - نروژ - اسلو
فقط حرف!!!!!
جمعه 29 آبان 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
جرا فقط حرف میزنن؟ چرا اقدام قانونی نمیکنند؟ فقط اظهار نظر می کنند. اگر منافع خودشون در خطر باشه سریعا اقدام می کنند اما اگر منافعشون در خطر نباشه فقط حرفهای زیبا می زنند.
جمعه 29 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
جدی؟؟؟؟؟گربه شد عابد و مسلمانا!!!. 1. هنوز در بعضی ایالتهای خودتان اعدام هست. 2. از 1357 که موج اعدامها در ایران شروع شد کجا بودید؟؟. 3. این عمل کثیف ربطی به امروز ندارد از 1357 تا کنون بی وقفه شروع شد تا امروز. 4. از کارتر تا اوباما همه ی رئیس جمهورهایتان مشغول لاس زدن با ملا بودند و هیچ غلطی در دفاع از اعدامیان نکردند نه تنها امریکا .تمام کشورهای غربی. 5..فریب کافیست وقتی عنتر قاتل را به امریکا می برید. و زن عنتره اش را به ایتالیا پس تمام اعتراضات شما هم بقول عامیانه..خالی بندی.همین.
جمعه 29 آبان 1388

bahram366 - ایران - تهران
italiaee-ایتالیا-میلان تا اونجاکه من میدونم قانون اعدام در بعضی ایالت های امریکا نظیر تگزاس اجرا میشه اما دربسیاری از ایالتهای دیگه امریکا اعدام ممنوع شده واجرا نمیشه
جمعه 29 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
ایشون هم مثل احمدی نژاد قلب مهربونی دارند احمدی مهرش شامل حال ونزوئلا یی ها و لبنانی ها و .......میشه کلیتون هم یه ریز برای مااشک میریزه و نگران ماست
جمعه 29 آبان 1388

italiaee - ایتالیا - میلان
bahram366 - ایران - تهران . -ممنون
شنبه 30 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.