گزارشی از فستیوال موسیقی جاز در لندن

گزارشی از فستیوال موسیقی جاز در لندن

فستیوال موسیقی جاز که از سال 1992 تا کنون همه ساله در لندن برپا می شود، از بزرگ ترین فستیوال های موسیقی جاز دنیاست.

این فستیوال با حمایت رادیو بی بی سی 3 ، شهرداری لندن و بریتیش کانسیل برگزار می شود و مرکز باربیکن لندن، تالارهای مرکز ساوث بنک، جاز کلاب پیتزا اکسپرس و کافه جاز لندن، محل برگزاری کنسرت ها و برنامه های آن است.

امسال موسیقی دان های برجسته و شناخته شده ای چون کارلا بلی، جان اسکوفیلد، کلیولند واتکیس، شیلا جردن، جان سرمن، ناتالی ویلیامز، مارکوس رابرتز، توماس استانکو، سانی رولینز، آرون پارکز و ملودی گاردو در فستیوال جاز لندن شرکت دارند.

کارلا بلی از چهره های برجسته و شناخته شده موسیقی جاز معاصر است. وی پایه گذار گروه جاز بیگ بند در دهه شصت بود. بلی با صدای جادویی و منحصر به فردش، یکی از پدیده های موسیقی جاز معاصر است. وی علاوه بر اجرای کنسرت، در باره زندگی و سبک آثارش با مردم سخن می گوید.

سانی رولینز نیز از چهره های افسانه ای موسیقی جاز است که امسال در فستیوال لندن شرکت کرده است. او ساکسیفون نواز برجسته ای است که با هنرمندانی چون کولمن هاوکینز، جان کولتران و لستر یانگ همکاری داشته و در این فستیوال برخی از کارهای گذشته اش را به صورت بداهه اجرا می کند.

از میان خوانندگان جاز کلاسیک که در این فستیوال شرکت کرده اند، شیلا جردن مقام ویژه ای دارد. هنرمندی که تحت تاثیر موسیقی چارلی پارکر بوده و خود بر نسل جوان آهنگسازان و خوانندگان جاز تاثیر گذاشته است.

جان اسکوفیلد نیز از شمایل های زنده جاز کلاسیک است که سال ها به عنوان نوازنده گیتار در کنار مایلز دیویس نوازنده و آهنگساز بزرگ موسیقی جاز نواخته است و حالا با گروهش به نام پیتی استریت بند به فستیوال لندن آمده و قطعاتی از بلوز، گاسپل و جاز نیو اورلئان را اجرا می کند.

یکی دیگر از موسیقی دان های جاز کلاسیک، مارکوس میلر نوازنده گیتار سابق مایلز دیویس است که همراه آهنگسازش گری هازبند، برنامه ای را به یاد مایلز دیویس و کارهای سینمایی او اجرا می کند.

از میان آهنگسازان جوان جاز شرکت کننده در فستیوال، مارکوس رابرتز، از نوازندگان زبردست پیانو و از چهره های با استعداد و خلاق موسیقی جاز امروز آمریکاست.

برای علاقمندان موسیقی جاز، شنیدن نوای سحرانگیز پیانوی مارکوس رابرتز در تالار ویگمور لندن، فرصتی است که کمتر به دست می آید.

کلئو لین و سر جان دنک وورث، زوجی اند که نوعی از موسیقی جاز را نمایندگی می کنند که با ریشه های آمریکایی و واقعی آن فاصله زیادی دارد و خاص اشرافیت انگلیسی است.

فستیوال لندن به مناسبت بزرگداشت این دو هنرمند انگلیسی، برنامه ویژه ای را به آنها اختصاص داده است.

اما کلیولند واتکیس، خواننده و نوازنده سیاه پوست، از نامدارترین ترین چهره های موسیقی جاز امروز بریتانیاست.

فستیوال جاز لندن به مناسبت پنجاه سالگی واتکیس، برنامه ویژه ای را تدارک دیده که در آن کلیولند به همراه تعدادی از نوازندگان و آهنگسازانی که در طی سالیان گذشته با آنها کار کرده، بر صحنه ظاهر می شود و به اجرای برنامه می پردازد.

بانی گریر نامش بیشتر به عنوان نویسنده و روزنامه نگار مطرح بوده تا خواننده جاز

بانی گریر شاید متفاوت ترین چهره شرکت کننده در فستیوال جاز لندن باشد. کسی که نامش بیشتر به عنوان نویسنده و روزنامه نگار مطرح بوده تا خواننده جاز. گریر، نمایشنامه نویس و منتقد ادبی آمریکایی ساکن لندن است که قسمت هایی از نوشته های خود و ژان پل سارتر را به سبک ژولیت گرکو خواننده مشهور فرانسوی همراه با موسیقی جاز می خواند.

رجینا کارتر، هنرمند متولد دیترویت، تکنواز ویولون ماهری است که سبک خاصی را در نواختن دنبال می کند. سبکی که آمیزه ای از موسیقی کلاسیک و بداهه پردازی است و تاثیراتی از موسیقی لاتین و آفریقایی در آن دیده می شود.

رجینا در این فستیوال، قطعاتی از موسیقی سنتی آفریقایی را به شیوه مدرن با ویولن خود اجرا می کند.

به علاوه بزرگداشت صدسالگی بنی گودمن، کلارینت نواز برجسته و از نسل بزرگان موسیقی جاز و معروف به سلطان سوئینگ، از برنامه های مهم فستیوال جاز لندن است.

گودمن از شمایل های زنده موسیقی جاز است که از دهه سی فعالیت خود را آغاز کرد و نام او همواره در کنار بزرگ ترین آهنگسازان و نوازندگان جاز مثل چارلی پارکر، دیوک الینگتن و لویی آرمسترانگ مطرح بود.

زوئی رحمان در سال 1999 جایزه بهترین آهنگساز جوان موسیقی جاز را به دست آورد

در کنار هنرمندان جاز آمریکایی و انگلیسی، هنرمندانی از اروپای شرقی، اسپانیا، پرتغال، آرژانتین، کوبا، نروژ، اتریش، خاورمیانه، بنگلادش و هند نیز در این فستیوال شرکت دارند و شکل های متفاوتی از این موسیقی را که با موسیقی های ملی و بومی کشورهایشان ترکیب شده، اجرا می کنند.

یکی از این هنرمندان، زوئی رحمان آهنگساز و نوازنده پیانوی بنگلادشی تبار بریتانیایی است که شکل دیگری از موسیقی جاز شرقی را ارائه می کند که ریشه در تم ها و ملودی های موسیقی هندی و بنگالی دارد.

زوئی رحمان ساکن لندن است و در سال 1999 جایزه بهترین آهنگساز جوان موسیقی جاز را به دست آورده است.

توماس استانکو ترومپت نواز لهستانی، از چهره های خلاق موسیقی جاز اروپای شرقی است که موسیقی اش ریشه در ترانه ها و ملودی های بومی سرزمین اش دارد.

در این فستیوال، استانکو، با الهام از نمایشنامه ترمینال شماره هفت اثر لارس نورن نمایشنامه نویس سوئدی، کوئینتتی را با همراهی گیتار و باس به شکل بداهه اجرا خواهد کرد.

کلارا سانابراس نوارنده گیتار اسپانیایی نیز یکی دیگر از چهره های مطرح و خلاق موسیقی جاز اروپایی است. وی در کارهایش خود را تنها محدود به موسیقی فلامنکوی اسپانیایی نکرده و همکاری با ناتاشا اطلس خواننده مسلمان عرب تبار بلژیکی، دید فراخی به او داده و باعث شده که در کارهای او با طیف متنوع و گوش نوازی از ملودی های عربی، اسپانیایی و موسیقی لاتین قرون وسطایی، مواجه باشیم.

سانابراس به همراه خواننده گروه الکسیا گاردنر، آهنگ هایی از آلبوم جدیدش به نام « درجستجوی امید» را در فستیوال اجرا می کند.

سیمین سماواتی، تنها هنرمند ایرانی تبار حاضر در فستیوال جاز لندن است

نام ژیلبرتو ژیل، خواننده، نوازنده و آهنگساز برزیلی همواره به عنوان یک هنرمند سیاسی در عرصه موسیقی مطرح بوده. هنرمندی که در فاصله سال های 2003 تا 2008 به عنوان وزیر فرهنگ برزیل خدمت کرد.

موسیقی ژیل، ترکیبی از ریتم های راک و رگی و ملودی های برزیلی و آمریکای لاتین است که با شعرهای سیاسی خوانده می شود. در این فستیوال او به همراه ویولونسل ژاک مورلن بوم و گیتار فرزندش بم ژیل ، آهنگ هایی را از میان پنجاه آلبوم موسیقی اش که در طی جهار دهه بیرون داده، اجرا می کند.

اما سیمین سماواتی، تنها هنرمند ایرانی تبار حاضر در فستیوال جاز لندن است. سیمین ساکن آلمان است و با گروه موسیقی جازش به نام سیمینولوژی که نوازندگان آن همه آلمانی اند، در فستیوال لندن می خواند.

سماواتی، سی و سه سال دارد و تحصیل کرده رشته موسیقی کلاسیک در آلمان است و این گروه را از سال 2002 به وجود آورده است.

اشعار سیمین بیشتر فارسی و بر اساس اشعار شاعران کلاسیک ایران مثل خیام ومولوی است که با ریتم های جاز کلاسیک و مدرن اجرا می کند.

فستیوال جاز لندن از روز جمعه 13 نوامبر شروع شده و تا یکشنبه 22 نوامبر ادامه خواهد داشت.

zorro.ir - ایران - تهران
ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرگ .سلام تولدت مبارک.
جمعه 29 آبان 1388

darius mis - انکلستان - لندن
کی میره این همه راه را ..
جمعه 29 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.