بازار داغ واکسن تقلبی آنفلوانزای خوکی

بازار داغ واکسن تقلبی آنفلوانزای خوکی

به دنبال افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزای نوع A در کشور و همچنین تعداد موارد فوت ناشی از این بیماری، عده ای سودجو با هدف سرکسیه کردن مردم، واکسن آنفلوانزای فصلی را به نام "واکسن پیشگیری از آنفلوانزای خوکی" به مردم می فروشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «فردا»، نگرانی از ابتلا به آنفلوانزای نوع A باعث شده که اغلب مردم بدون توجه به توصیه ها و اطلاعیه های وزارت بهداشت مبنی بر اینکه تاکنون واکسن آنفلوانزای نوع A وارد کشور نشده است، به داروخانه ها مراجعه کرده و تقاضای خرید این واکسن را بدهند.

این در حالی است که همین افزایش تقاضا برای خرید واکسن آنفلوانزا، باعث شده که واکسن آنفلوانزای فصلی نیز کمیاب و حتی نایاب شود.

دکتر رهبر مژدهی آذر، رئیس انجمن داروسازان ایران با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوانزای فصلی در آغاز فصل پاییز به مقدار کافی در داروخانه ها پیش بینی شده بود، گفت: با تبلیغاتی که در بحث استفاده از این واکسن صورت گرفت به یکباره با هجوم مردم به داروخانه ها برای تهیه واکسن آنفلوانزای فصلی مواجه شدیم.

وی با اشاره به قیمت فروش واکسن آنفلوانزای فصلی که حدود 10 هزار تومان است، افزود: در حال حاضر کمبود این واکسن در داروخانه های کشور محسوس است و بعضا کمیاب و نایاب شده است.

از سوی دیگر، هجوم مردم برای تهیه این واکسن باعث شده که قیمت آن در بازار سیاه به 20 تا 30 هزار تومان هم برسد. در حالی که پزشکان معتقدند تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به نوع A ندارد.

معاونت سلامت وزارت بهداشت نیز با صدور اطلاعیه ای، وجود واکسن آنفلوانزای نوع A در بازار دارویی را شایعه عنوان کرده و اعلام داشته که تا کنون این واکسن وارد کشور نشده است.

به گفته دکتر سیدحسن امامی رضوی، معاون سلامت وزارت بهداشت؛ قرار است اولین محموله واکسن نوع A تا یک ماه آینده که دو میلیون دز واکسن است، وارد کشور بشود که برای یک میلیون بیمار مبتلا به آنفلوانزای A کافی خواهد بود.

متاسفانه کمبود واکسن آنفلوانزای فصلی و همچنین اخبار نگران کننده ای که از خطرناک بودن آنفلوانزای نوع A به گوش مردم می رسد، باعث شده که برخی افراد بدون توجه به صحت و سقم شایعات، برای تهیه واکسن روانه بازار سیاه شوند و موجب رونق کس و کار سودجویان گردند.

در این بین، شنیده ها حاکی از آن است که در برخی موارد حتی واکسنی که به مردم فروخته می شود، واکسن آنفلوانزای هم فصلی نبوده و آمپول معمولی است که شاید تزریق آن نیز همراه با عارضه باشد.

pariha - کویت - کویت
وقتی رئیس جمهور تقلبی باشه- مدرک نمایندگان تقلبی باشه چی توقع دارید این هم مثل برنجهای وارداتی بعدا میگن کاملا بهداشتی
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ
ای بابا! اینجا که مجانیه من عمرا بزنم. چون ماها موش آزمایشگاهی هستیم و بعدا معلوم میشه چه عوارضی داشته. اینجا نسبت به جمعیت درصد کمی داوطلب شدن و بعضی ها که سابقه آسم داشتن بعد از واکسیناسیون فوت کردن.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
همش کلک و دروغ
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

طاطا - ایران - ایران
توی این بازار وانفسای تقلبی ماخودمون هم تفلبی زنده ایم
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ//با این نظرت مخالفم چون سوئد عمرا بدونه چیزی برای مردم خطر داشته باشه و بیاد رو مردم ازمایش کنه غیر ممکنه من زدم وخیلی از مردم زدن فعلا کسی دچار عارضه نشده
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ
dannni - سوئد - استکهلم . عزیزم اگر روزنامه مترو رو خونده باشی و هر شب اخبار ساعت 10 رو دنبال کنی میبینی که من از خودم چیزی نمیگم. حتی دو سه هفته پیش اخبار اعلام کرد سوئیس برای افراد زیر 18 و حامله ها ممنوع کرده و در کل هیچ مدرکی دال بر بی خطر بودنش وجود نداره اما بعدش صراحتا اعلام کرد با این حال سوئد برای همه تجویز میکنه! این یعنی شما موش آزمایشی شدی عزیزم.
جمعه 29 آبان 1388

pariha - کویت - کویت
یاس - بنفشه -استکلهم با شما موافقم - من هم از عوارضش از زبان دکتر شنیدم ادم که همون موقع عوارض را که احساس نمی کنه در بلند مدت تاثیرش معلوم میشه - درود بر شما همیشه مثل یاس باشی
جمعه 29 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ // بی خیل یاسی جون موش چیه حالا اگر میگفتی گربه یا پلنگ ازمایشی باز قبول ولی موش نه/ ببین عزیز تا هفته پیش 1 ملیون و نیم نفر این واکسن زدن من که سرم تو روزنامه مترو افتونبلادت هس نشنیدم کسی چیزش شده تازه از همین هفته بچهای کوچک هم شروع کردن زدن تازه چند تا مسن زده بودن بعد مردن ولی واکسن دلیل مردنشون نبود
جمعه 29 آبان 1388

Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ
pariha - کویت - کویت . همچنین درود بر شما دوست عزیز. امیدوارم همیشه سالم و تندرست باشید. (dannn - سوئد - استکهلم . همین طور شما.
شنبه 30 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.