متکی: مبادله سوخت را تنها در داخل ایران قابل بررسی می دانیم

متکی: مبادله سوخت را تنها در داخل ایران قابل بررسی می دانیم

پیشنهاد منوچهر متکی عملا مغایر طرح آقای برادعی است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، می گوید ایران قطعا سوخت سه و نیم درصدی را از این کشور خارج نخواهد کرد، اما با این حال از رد کردن قطعی پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی و قدرت های جهانی برای فرستادن اورانیوم غنی شده اش به خارج از این کشور و تحویل گرفتن سوخت هسته ای در ازای آن خودداری کرده است.

آقای متکی روز چهارشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است: "ما حتما سوخت سه و نیم درصدی مان را از کشور خارج نمی کنیم. مفهوم این حرف این است که مبادله همزمان سوخت را قابل بررسی می دانیم، آنهم در داخل ایران."

محمد برادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از چند دور مذاکره میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۵، کمتر از دو ماه پیش پیشنهاد داد که ایران ۷۵ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد و به جای آن سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران دریافت کند.

با اینکه آقای متکی در این گفتگو نیز این پیشنهاد را کلا رد نکرده است، اما آنچه او پیشنهاد می دهد عملا مغایر پیشنهاد محمد برادعی و آن چیزی است که قدرت های غربی آن را تایید کرده اند.

آقای متکی درباره این ادعای آژانس بین المللی انرژی اتمی و قدرت های جهانی که ایران هنوز به پیشنهاد آقای برادعی جواب نداده است، گفت: "به آژانس پاسخ خود را اعلام کردیم. این که در رسانه‌ها گفته می‌شود ایران هنوز پاسخ خود را نداده است و آنها منتظر پاسخ هستند، جنگ روانی است. در واقع آنها می‌خواهند بگویند پاسخی که ما می‌خواهیم را بگویید."

آقای متکی گفت ایران برای تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی خود سه راه دارد. یکی این که ایران سوخت ۲۰ درصد غنی شده را تولید کند. گزینه دوم این که ایران خودش راسا از یکی از کشورهای تولیدکننده این سوخت را بخرد، و گزینه سوم هم پیشنهاد آقای برادعی است که به گفته آقای متکی ایران در حال بررسی آن است. آقای متکی گفت: "آنها چون روی گزینه سوم تاکید داشتند ما خواستیم امکانی برای آنها در بررسی این گزینه باز کنیم."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا گفته است که فرصت ایران برای پاسخ دادن به پیشنهاد تبادل سوخت آقای برادعی در حال پایان یافتن است.

یان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) گفت: "امیدواریم ایران به این پیشنهاد رسما پاسخ دهد، اما با توجه به این که تاکنون پاسخ نداده است و به طور کلی از الزاماتی که در توافق آژانس آمده پیروی نمی کند، راستش خیلی مطمئن نیستیم که پاسخی رسمی دریافت کنیم".

این سخنگو گفته بود: "روشن است که داریم مجبور می شویم با توجه به عدم دریافت پاسخ رسمی از ایران، موضوع را بررسی کنیم".

jooli - ایران - تهران
شما بسیار بسیار غلط اضافه بر دهانتان حرف مفت میزنید مذدور کثافت آشغال بی شرف خدا لعنت کنه تو را و امثال تو را مرگ بر تو خامنه ای مرگ بر اسلام دروغ
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

rezanl - هلند - امسترام
پس هنوز جا دارید؟! منظورم معامله گرید ؟
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
منوچهر جون اینکه ناراحتی نداره که عصبانی شدی این سوخت رو ببر خونه شب بده به همشیره غنیش کنه صبح زود روز بعد و بعد از نماز ونیایش..بیارش نیروگاه
جمعه 29 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.