دولت احمدی نژاد معدن ۱۰۰۰ میلیارد تومانی”انگوران” را به ۱۸۷ میلیارد تومان واگذار کرد

دولت احمدی نژاد معدن 1000 میلیارد تومانی”انگوران” را  به 187 میلیارد تومان واگذار کرد

کمیسیون نظارت بر خصوصی سازی مجلس پشت پرده واگذاری بزرگترین معدن "روی" خاورمیانه را فاش کرد

شبکه جنبش راه سبز(جرس):کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای سیاستهای کلی اصل 44 مجلس با بررسی زوایای پیدا و پنهان واگذاری معدن انگوران، اعلام کرد که براساس گزارش سازمان بازرسی و دیوان محاسبات، معدن انگوران با ارزش بیش از 1000 میلیارد تومان از سوی در سال 86 از سوی دولت نهم به مبلغ 187 میلیارد تومان به فروش رسانده است.

در گزارش کمیسیون ویژه مجلس که حاصل بررسی برخی از واگذاری ها در جریان خصوصی سازی شرکت ها و کارخانه ها و اموال دولتی است درباره معدن انگوران بزرگترین معدن روی در خاورمیانه آمده است:"با عنایت به اینکه مقرر گردیده بود معدن انگوران در سال 86 به فروش برسد، شرکت‌ توسعه سرب و روی انگوران «سهامی عام» تشکیل و مقرر می گردد، واگذاری معادن به این شرکت یک واحد 100 هزار تنی تولید سرب و روی در زنجان احداث گردد.پس از تصویب قانون اجرای سیاست‌های اصل 44به مجلس، مقرر می گردد که معدن انگوران در سال 87 از طریق مزایده واگذار شود که پس از حدود یک سال وزارت صنایع مزایده را اعلام و نهایتاً شرکت توسعه سرب و روی انگوران را با قیمت حدود 187 میلیارد تومان برنده مزایده اعلام می نماید."

در این گزارش تاکید شده که"پس از اعلام رسمی برنده مزایده، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات قیمت پایه مزایده (حدود 150 میلیارد تومان) را منطقی ندانسته و اعلام می نماید ارزش واقعی معدن بسیار بیشتر از این رقم و حدود 1000 میلیارد تومان است."

در گزارش کمیسیون ویژه مجلس همچنین آمده که وزیر صنایع در پاسخ به دلایل چنین اقدامی به وعده محمود احمدی نژاد در سفر استانی به زنجان اشاره کرده است.در گزارش کمیسیون در این باره آمده است"در این رابطه جلسات متعدد کارشناسی همچنین با وزیر محترم صنایع و معادن تشکیل که وزیر صنایع و معادن تنها راه حل را واگذاری بهره برداری معدن به شرکت فوق‌الذکر دانسته و اعتقاد دارند با استناد به مصوبه دولت در سفر اول استانی فعلا بهره برداری معدن به شرکت مذکور واگذار گردد و بحث فروش را به زمان دیگری بعد از بررسی گزارش سازمان بازرسی و دیوان محاسبات موکول نماید و در حال حاضر پیگیر اخذ مجوز از دولت باشند. ضمناً اطلاعات تکمیلی از کارشناسان مربوطه کمیسیون ویژه نظارت و اجرای اصل 44 خواهد رسید. در گزارش های بعدی به این مبحث خواهد پرداخت."

خصوصی سازی به روایت دولت دهم: بسیج با تبانی کنترل بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه را در دست گرفت


با تبانی در مزایده خصوصی سازی بزرگ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه، این معدن در کنترل نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران قرار گرفته است. معدن "انگوران" که به عنوان بزرگ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه و یکی از بزرگ ترین و استثنایی ترین معادن سرب و روی جهان شناخته می شود...

با تبانی در مزایده خصوصی سازی بزرگ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه، این معدن در کنترل  نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران قرار گرفته است.

معدن "انگوران" که به عنوان بزرگ‌ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه و یکی از بزرگ ترین و استثنایی ترین معادن سرب و روی جهان شناخته می شود، از طریق تبانی سه شرکت خریدار آن در مزایده، عملا تحت کنترل "موسسه مهر اقتصاد ایرانیان" درآمده است. موسسه مهر اقتصاد ایرانیان متعلق به نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران است.

جمشید انصاری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با روزنامه اعتماد اعلام کرده که "تبانی سه شرکت خریدار معدن انگوران در مزایده برای دیوان محاسبات کشور محرز شده و این نهاد رای به ابطال مزایده این معدن خواهد داد." او همچنین خبر داده که "خاطیان به سبب تخلف در معاملات دولتی به مجازات خواهند رسید." به گفته انصاری  "دیوان محاسبات معتقد است سه شرکت توسعه معادن روی ایران، پاسارگاد و بازرگانی روی ایران تبانی کرده اند تا بزرگ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه را با کمترین قیمت به اختیار خود درآورند. این معدن دو سال پیش به قیمت ۶۰۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود که در مزایده اخیر با قیمت کف ۱۵۳ میلیارد تومانی معامله شده است. شرکت توسعه معادن روی ایران با پیشنهاد قیمت ۱۸۶ میلیارد تومان برنده این مزایده شده اما دیوان محاسبات کشور معتقد است این شرکت با تبانی انگوران را با کمترین قیمت به مالکیت خود درآورده است."

دیوان محاسبات کشور اعلام کرده "این سه شرکت آنقدر ناشیانه تبانی کرده اند که حتی فرم های درخواست مزایده با یک خط نوشته شده است." سه شرکتی که در این مزایده حضور داشته اند در واقع یک شرکت هستند. چراکه صد درصد سهام شرکت بازرگانی روی و ۷۰ درصد سهام شرکت پاسارگاد مربوط به شرکت توسعه معادن روی و مابقی در اختیار موسسه مهر اقتصاد ایرانیان است. این در حالی است که موسسه مهر اقتصاد ایرانیان به همراه همکاران خود شامل صندوق ذخیره فرهنگیان و دانایان پارس ۲۵درصد از سهام شرکت توسعه معادن روی را نیز در اختیار خود دارد. به گزارش خبرنگار جرس، سردار عیسی رضایی مدیرعامل سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، ریاست هیات مدیره توسعه معادن روی را نیز بر عهده دارد. همچنین سردار محمد ابراهیم فروزنده نیز مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی است.

جمشید انصاری همچنین از کمک تبلیغاتی شرکت توسعه معادن روی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به نفع محمود احمدی نژاد خبر داده است: "وقتی دیدم این شرکت دوباره وارد کارهای سیاسی شده نامه ای به مدیران این شرکت فرستادم و گفتم درست نیست شما به عنوان شرکتی صنعتی و معدنی وارد فعالیت های سیاسی شوید اما به هرحال وارد شدند و از جیب سهامداران برای فعالیت های انتخاباتی هزینه کردند."
گفتنی است مؤسسه مهر اقتصاد ایرانیان یکی از شش شرکت سرمایه‌گذاری وابسته مؤسسه صندوق قرض‌الحسنه بسیجیان است که در سال‌های اخیر نام خود را به "مؤسسه مالی و اعتباری مهر" تغییر داده است. به گفته عیسی رضایی مدیرعامل مؤسسه مهر اقتصاد ایرانیان ۱۰۰ درصد سهام این شرکت متعلق به صندوق قرض‌الحسنه بسیجیان یا همان مؤسسه مالی اعتباری مهر است.  

سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان حدود یکسال است که در بورس ایران فعال شده و طی این مدت سهام شرکت های مهمی همچون تکنوتار، سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران، فولاد مبارکه، موسسه مالی و اعتباری سینا، تایدواتر، توس گستر، توسعه آذربایجان، تراکتورسازی تبریز، نگین صنعت شمال غرب کشور، لوله و تجهیزات سدید، صدرا، فرآوری مواد معدنی ایران، آلومینیوم ایران و داروسازی جابربن حیان را خریداری کرده است. این موسسه وابسته به بسیج فقط در نقش خریدار عمل می کند و هیچ علاقه ای به فروش سهام های متعلق به خود در بازار بورس ندارد. نکته جالب دیگر این است که شرکت هایی که سهامشان توسط سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان خریداری شده از لحاظ تولید و خدماتی که ارائه می دهند ارزش استراتژیک دارند. به عنوان مثال شرکت "تایدواتر" عملا مدیریت بخش اعظمی از خدمات بندری، دریایی و کشتیرانی کشور را برعهده دارد. سردار عیسی رضایی، مدیرعامل سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان اتفاقا پس از خرید تایدواتر گفته بود: "در جهت حفظ منافع ملی و تامین امنیت دروازه های دریایی نظام همه تلاش خود را برای خرید تایدواتر به انجام رساندیم." یکی دیگر از این صنایع استراتژیک، شرکت آلومینیوم ایران یا همان "ایرالکو" است که به گفته مدیرعامل مهر اقتصاد ایرانیان "محصول استراتژیکی را تولید می کند." کنترل ایرالکو نیز هم اکنون در دستان این موسسه وابسته به بسیج قرار گرفته است.

موسسه مهر اقتصاد ایرانیان در خارج از بورس نیز در سه حوزه استراتژیک فعالیت می کند. یکی از این حوزه ها تولید نان است. این موسسه وابسته به نیروی مقاومت سپاه پاسداران تاکنون در ۲۱ استان کشور نسبت به خرید زمین اقدام کرده و قصد راه اندازی کارخانه تولید نان صنعتی دارد. مدیرعامل مهر اقتصاد ایرانیان همچنین ورود به حوزه استراتژیک سوخت خودرو را از دیگر برنامه های موسسه خود اعلام کرده است. سردار سپاهی عیسی رضایی از سرمایه گذاری در پروژه های آب و نیز تولید و بسته بندی آب معدنی نیز به عنوان یکی دیگر از برنامه هایی که پیگیر آن است خبر داده است.

لینک مرتبط :

واگذاری معدن به بسیج بدون رضایت مالکان اولیه

lagolas - ایران - تهران
حرامزاده. اوضی. این میمون با این کاراش پایین شهری هارو که بدبختن رو با خودش لج میکنه. شاید این پس به نفع ما باشه . مخصوصا طرح هدفمند کردن یارانه ها پس در کل این چیزا در اینده به درد میخوره که هه باهاشون لج شن و در اخر پیروزی ما و رفتن این لاشخورا . ایشالاه.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

shanul - المان - هامبورگ
بهرحال بسیجیان جلاد باید مزد تلاش برای حفاظت از جان خامنه ای و کشتار مردم ازادیخواه ایران را یک جوری دریافت کنند دیگه! .
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

youme - ایران - اصفهان
دوستان عزیز برای آزادی ایران: مقاومت مدنی هر روز و هر جا. ایران بپاخیز (انتقام خون فرزندان ایران را بگیریم و از ادامه کشتار برادران و خواهرانمان جلوگیری کنیم)
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

baba kurosh - ایران - قم
خوش به حال باور 88 و بقیه دستمال کشا جیرشون بیشتر میشه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

madrid - ایران - قزوین
هر جا بسیج وارد بشه یعنی ...ش توش
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

shiva_v - ایران - شیراز
در هیچ شهر و روستایی از ایران نیست که سپاه زمینی را غصب نکرده باشد .در هر کجا که پای پول وسط باشد سپاه وارد میشود و با استفاده از باند بازی و زور ملک را از چنگ صاحبان آن در میآورد.لاشخور به تمام معنا .کثیف ترین ارگانی که در جهان وجود دارد با عضویت عده ای حیوان که اکثراً انحرافات جنسی دارند .سازمانی تروریست پرور با پول ملت ایران و منابع ملی ایران.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
از رانت اطلاعاتی استفاده میکنند و باقی ماجرا..
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
لعنت به گورت خمینی.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
اگهئ فروش!! سرزمین ایران به حراج گذاشته شده به 3/1 قیمت مفت مفت ! از دریا گرفته تا زمین- گاز- نفت . در ضمن جون انسانها هم فروشئ. خلاصه سنگ مفت گنجیشک مفت!!
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

delmorde - سوپد - یوتبوری
کسی که وطن خود را می فروشد مطمئنا ناموسش را هم حاضر است برای قدرت طلبی و جاه طلبی بفروشد شک نکنید که احمدی نژادها از این دسته اند. اینان غیرت و عقل شان در اجاره جاه طلبی شان است دین شان مصلحتیست شرف شان و تعصبات دینی شان تظاهر و عوامفریبی برای مشتی ابله مسلم یا تسلیم شده یامغزان اسیر است.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

f117 - هلند - المره
delmorde - سوپد - یوتبوری. از اسلام و مسلمانها نگو که دارم بالا میارم..من مسلمان زاده هستم در این میان من تقصیرم این بود که نوزاد بودم وحق انتخاب نداشتم
جمعه 29 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.