نمایشگاه هوایی دوبی؛ترکیبی از هواپیماهای تجاری وجنگی

نمایشگاه هوایی دوبی؛ ترکیبی از هواپیماهای تجاری و جنگی

نمایشگاه صنعت هوایی دوبی از امروز، یکشنبه پانزده نوامبر در شیخ نشین امارات عربی متحده افتتاح شده است.

سازمان دهندگان امیدوارند که برپایی این نمایشگاه بتواند منجر به رونق صنعت هوایی شود البته تحلیلگران می گویند انتظار نمی رود در این نمایشگاه تقاضای خرید زیادی برای هواپیماهای تجاری وجود داشته باشد.

بخش محصولات دفاعی این نمایشگاه به احتمال قوی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. این امر به خصوص در مورد هواپیماهای جنگنده صادق است.

جولیا ویلر، خبرنگار بی بی سی در منطقه خلیج فارس می گوید احتمال کمی وجود دارد در نمایشگاه امسال مانند دو سال پیش قراردادهایی به حجم 155 میلیارد دلار منعقد شود.

با ادامه بحران اقتصادی، کاهش سفرهای هوایی و کاهش نرخ بلیط، انتظارها از این نمایشگاه کمتر از سال های قبل است.

یک سوم نمایشگاه به فروش محصولات دفاعی به کشورهای منطقه اختصاص دارد. این کشورها یازده درصد معاملات جهانی سلاح را به خود اختصاص داده اند.

بانیان نمایشگاه می گویند امارات عربی متحده سال پیش چهار میلیارد دلار سلاح خریداری کرده است.

طبق گزارش یک موسسه تحقیقاتی اروپایی، طی سال های 2004 تا 2008، این کشور بیشترین حجم سلاح را پس از چین و هند خریداری کرد که عمده آن از آمریکا تامین شد.

نمایشگاه صنعت هوایی دوبی زمانی برگزار می شود که خاورمیانه درگیر تنش است.

به غیر از مناقشه هسته ای ایران، عملیات اخیر عربستان علیه شورشیان یمن نیز به تنش ها افزوده است.

گزارش ها حاکی از آن است که عربستان سعودی در بودجه نظامی پنج سال آینده خود برای هر سال بودجه ای برابر با 36 میلیارد دلار بر آورد کرده است.

در زمانی که بازار فروش سلاح در کشورهای غربی رکود پیدا کرده، کشورهای نفتخیزی مانند امارات و عربستان به منبع بالقوه درآمد برای شرکت های تولید کننده تبدیل شده اند که می توانند کاهش فروش در کشورهای غربی را جبران کنند.

طبق برآوردها، میزان صادرات تسلیحات به خاورمیانه در فاصله سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ میلادی در مقایسه با سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳، سی و هشت درصد افزایش یافته است.

آمریکا بزرگ ترین صادرکننده سلاح به خاورمیانه است و سی و یک درصد بازار جهانی را در اختیار دارد. بیش از یک سوم صادرات سلاح آمریکا به خاورمیانه است. در میان صادرات آمریکا به خاورمیانه، بیش از پنج هزار بمب هدایت شونده و حدود دویست جنگنده دیده می شوند.

روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا پس از آمریکا بیشترین میزان صادرات سلاح دنیا را در اختیار دارند.

aspiran - ایتالیا - میلان
ببینید این عربها چطور پول کشورشان را بهدر میدهند و ان را مفت به بهانه خرید سلاح به پای غربی ها میریزند مگر کویت با ان همه سلاح که خریده بود چند ساعت توانست در مقابل ارتش صدام مقاومت کند.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

mattin - کستا ریکا - سن پدرو
امارات اگه ۸۰۰۰ فروند هواپیما با بهترین تکنولوژی هم خریداری کنه ،۸ تا خلبان جنگی هم نداره که بلد باشند هواپیماهارو پرواز بدن.کستا ریکا سن پدرو
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

zershki - امارات - دبی
جاتون خای خیلی حال کردیم
جمعه 29 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.