تعدادی از نمایندگان مجلس مرگ پزشک کهریزک را مشکوک خواندند

تعدادی از نمایندگان مجلس مرگ پزشک کهریزک را مشکوک خواندند

رامین پوراندرجانی، ۲۶ ساله، خدمت وظیفه خود را در نیروی انتظامی می گذراند

چند نفر از نمایندگان مجلس ایران مرگ رامین پوراندرجانی، پزشک بازداشتگاه کهریزک را مشکوک خوانده اند و اعلام کرده اند این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران، روز سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۸۸ گفت اعضای این کمیسیون از پزشکی قانونی خواسته اند علت مرگ این پزشک ۲۶ ساله را اعلام کند. مجید نصیرپور، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز این مرگ را مشکوک خوانده است. علی مطهری، از نمایندگان اصولگرا هم از کمیته ویژه مجلس برای بررسی حوادث بعد از انتخابات خواسته است مرگ این پزشک را نیز بررسی کند.

رامین پوراندرجانی، دوره خدمت سربازی خود را در بهداری نیروی انتظامی تهران بزرگ می گذراند و طبق برخی گزارش ها، بهداری نیروی انتظامی تهران بزرگ دلیل مرگ او در ۱۹ آبان را ایست قلبی در خواب و در خوابگاه محل خدمتش عنوان کرده است.

با این وجود نیروی انتظامی خبر مرگ آقای پوراندرجانی را منتشر نکرد و این وب سایت نوروز وابسته به جبهه مشارکت ایران، از احزاب اصلاح طلب، بود که برای اولین بار خبر مرگ این پزشک را منتشر کرد.

آقای پزشکیان که خود پزشک است و در دولت محمد خاتمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بود، تاکید کرد که سکته قلبی با "سن و سال آقای پوراندرجانی جور در نمی آید".

آقای پزشکیان در حال حاضر نماینده مردم تبریز در مجلس ایران است و رامین پوراندرجانی نیز اهل تبریز بوده است.

دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز در بیانیه ای که دوشنبه شب منتشر کرد، گفت علت مرگ رامین پوراندرجانی در دست بررسی است و آزمایش های اولیه پزشکی قانونی نشان می دهد که علت مرگ او مسمومیت نبوده است و آزمایش های بیشتر برای تشخیص علت مرگ در حال انجام است.

پیشتر در بعضی منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان، احتمال خودکشی رامین پوراندرجانی نیز مطرح شده بود. شماری از دوستان نزدیک رامین پوراندرجانی در متنی که در اختیار بی بی سی فارسی گذاشته اند، این احتمال را منتفی دانسته اند. در این متن آمده است: " این احتمال با توجه به روحیه تسلیم ناپذیر او، اعتقادات مذهبی، وابستگی عاطفی و احساس مسئولیت دربرابر خانواده و مکالمات شب فوت با خانواده و دوستان که همگی حاکی از سلامت و روحیه خوب او بود، غیرممکن است."

بر اساس متنی که دوستان آقای پوراندرجانی در اختیار بی بی سی فارسی گذاشته اند، آقای پوراندرجانی در دوران خدمت سربازی خود هفته ای یک روز به بازداشتگاه کهریزک می رفت و بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری نیز ۴ بار به این بازداشتگاه، که عده ای از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات آنجا در بازداشت بودند، اعزام شد.

مرگ سه نفر از جمله محسن روح الامینی و امیر جوادی فر در بازداشتگاه کهریزک باعث شد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دستور تعطیلی این بازداشتگاه را صادر کند و در یک سخنرانی وعده برخورد جدی با مقصران کهریزک را بدهد.

به گفته دوستان رامین پوراندرجانی، او پیش از مرگ به دوستانش خود گفته بود در جریان رسیدگی به پرونده بازداشتگاه کهریزک، اتهام قصور در انجام وظایف پزشکی به آقای پوراندرجانی زده شده و او هم به نوعی در مرگ بازداشت شدگان در کهریزک مقصر قلمداد شده است، که بعد از گزارش پزشکی قانونی مبنی بر فوت کشته شدگان بر اثر اصابت جسم سخت به سر، این اتهام از او رفع شده است.

وب سایت جهان نیوز، از وب سایت های وابسته به اصولگرایان نیز از بازداشت چند روزه رامین پوراندرجانی در ارتباط با پرونده کهریزک و آزادی او با قرار وثیقه خبر داده است.

مقام های مسئول هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده اند.

پیش از این نیز در جریان رسیدگی به حوادث روی داده در بازداشتگاه کهریزک، نامی از پزشک این بازداشتگاه و قصور احتمالی او منتشر نشده بود.

در جریان رسیدگی به این پرونده، از مسئولیت شماری از مقامات قضایی و انتظامی از جمله سعید مرتضوی، دادستان وقت عمومی و انقلاب تهران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، و احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در این پرونده سخن گفته شده بود.

برخی از این مقامات نقش خود در حوادث بازداشتگاه کهریزک را انکار کرده اند.

مهرتابان - ایران - تهران
دوستان لطفا تجمع مادران داغدار در پارک لاله شنبه هاعصر را اطلاع رسانی کنید چراکه این روزها بسیاری از خانواده ها یا عزیزی در بند دارند و یا نور چشمی را از دست داده اند نباید حس کنند که تنها هستند .
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
الهی داغ بچه هاتون رو ببینین احمدی نژاد و خامنه ای که هر چی ادم تحصیلکرده و متفکر هست دارین خونشو میمکین ای از کفتار خبیث تر
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
خیلی دلم برای خانواده اش میسوزه. مشکوک یا غیر مشکوک این بیچاره از بین مردم رفت و داغ به دل خانواده و دوستانش گذاشت.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

behnam2009 - انگلستان - لندن
پیشنهاد می کنم بعد از این بجای آقای خامنه ای رهبر ایران بنویسید دیکتاتور ایران. گزارشها رو هم همینطور عوض کنید بعد روی سایت قرار بدید.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
پدر سوخته تر از خود نمایندگان پیدا نمیشه خودشون هم دسشون الوده است به خون مردم
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

arya generation - انگلستان - لندن
مردشور مجلس و نماینده های مجلس را ببرند که جز هارت و پورت کار دیگری نمیکنند . اول هر موضوعی را جدی میگیرند ولی بعدش مثل یخ آب میشند و مثل آدامس کش میان. عزیزای من شما که توانایی مقابله با ا.ن و رهبرش ندارید پس برید بخوابید لحاف یخ نکنه .00
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

بابک - ایران - سبزوار
شما نماینده ها چرا پی گیری نمی کنید این همه انسان بی گناه توسط بسیج به شهادت رسیدند چه جوری می خواهید سر بلند کنید بلند گو دست شما است سکوت شما یعنی تایید جنایت یزید
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

sama128 - ایران - شیراز
جوان بنده خدا را به راحتی آب خوردن کشتن بعد میگن ایست قلبی کرده -. مرگ بر فاشیست های دوست دار ولایت فقیه - خاک بر سر این افراد که فردی را مجلس خبرگانی که خود ملت با رای خود انتخاب کرده اند و این مجلس خبرگان به اجماع یک فرد را رهبر انتخاب می کند این افراد معلوم الحال او را به عالم غیب نسبت می دهند و از این فرد بت درست می کنند دست به شال و عبای او می زنند و بر سر صورت خود می مالند راستی این عمل با زمان رسالت پیغمبر اسلام چه فرقی دارد در قبل از اسلام نیز با خشت و چوب بت درست می کردند الان گروهی که منتخب مردم هستند کسی را معرفی می کنند و بعد خود همین مردم او را تبدیل به بت می کنند و در یک عکسی دیده بودم بسیجی ها مسیر حرکت خامنه ای را می بوسند . واقعی بدبختی مردم ایران از چیست از همین نفهمی و بیچارگی است کی باید فکر کنیم کی باید از عقل استفاده کنیم کی باید از این غیب بازی ها دست برداریم و واقعیت را که ملموس است حس کنیم کی کی کی کی کی کی کی کی کی . ای سرباز خوب ایران شهادت مبارک - تو شهید راه شهامت هستی
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
ترا خدا کامنت این ..را نگاه کنید(jakjak - آمریکا - ماساچوست در خبر دیدار موسوی و کروبی+عکس) . به خودش فحش داده!!! ایران ازاد و خودش را خطاب قرار داده وگفته میشه یک کم خفه شین؟؟ .. اینقدر فحش داده که اسم خودش هم فراموش کرده و دیده یکنفر چرت وپرت نوشته برای خودش جواب نوشته. بیچاره ماها که چرندیات اینها را باید بخونیم!!. حتما نگاه کنید در همین سایت
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
دریغا که دیگه همچین خنده سرمستانه ای بر لبانش نمیشینه. نمیدونم چرا خبر یا عکسی از این خدابیامرز میبینم ناخوداگاه دلم میلرزه و اشک تو چشمام جمع میشه.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

youme - ایران - اصفهان
دوستان عزیز برای آزادی ایران: مقاومت مدنی هر روز و هر جا. ایران بپاخیز (انتقام خون فرزندان ایران را بگیریم و از ادامه کشتار برادران و خواهرانمان جلوگیری کنیم)
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

iran_javid - چک - پراگ
باور ۸۸ کدوم ..؟؟؟؟؟؟؟
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

invincible - آمریکا - مینستا
بر اساس اخبار دریافتی از منابع آگاه و موثق در مجلس هشتم و خانواده و دوستان مرحوم رامین پوراندرجانی، نمایندگان مجلس در کمیته ویژه بررسی حوادث پس از انتخابات هنگامی که از رامین پوراندرجانی در مورد نحوه شهادت محسن روح الامینی سئوال می‌کنند، با پاسخ‌های تکان‌دهنده وی مواجه می‌شوند. پزشک وظیفه درگذشته کهریزک در آن دیدار، محل شهادت محسن روح‌الامینی را بازداشتگاه کهریزک و علت شهادت او را بر اثر شکنجه در زندان عنوان می‌کند و می‌گوید: «محسن را با وضعیت اسف‌باری بعد از شکنجه‌های جسمی شدید دو روز قبل از مرگش نزد من آورده بودند. حال جسمی او بسیار وخیم بود و امکانات پزشکی من هم بسیار محدود، ولی آنچه توانستم برای نجات وی کردم. در همان زمان بود که از سوی مسوولان کهریزک تهدید شدم که در صورت توضیح علت جراحت‌های وارده بر مجروحان کهریزک از ادامه زندگی باز خواهم ماند». این شهادت مرحوم پوراندرجانی در حضور اعضای کمیته ویژه مجلس در حالی عنوان شده بود که مسئولان نیروی انتظامی به دروغ به کمیته ویژه مجلس گفته بودند که پزشک بازداشتگاه کهریزک، ابتلای روح الامینی به مننژیت را تایید کرده است.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

کلاب - ایران - تهران
خدایا جوان مردم رو کشتن حالا میگن مشکوکه. تابلو که کشتنش خود نماینده های احمق هم میدونن
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.