سازمان شفافیت بین‌المللی : ایران یکی از فاسدترین کشورهای جهان

سازمان شفافیت بین‌المللی : ایران یکی از فاسدترین کشورهای جهان

آرم سازمان شفافیت بین‌المللی

«سازمان شفافیت بین‌المللی» گزارش سالانه‌ی خود را منتشر ساخت. این گزارش کشورهای جهان را بر پایه‌ی فساد در بخش‌های دولتی رده‌‌بندی می‌کند. ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان، در رده‌ی ۱۶۸ قرار دارد. آلمان در مقام چهاردهم است.

سازمان شفافیت بین‌المللی (Transparency International) گزارش خود را برپایه‌ی ارزیابی از فساد دولتی تنظیم می‌کند. سنجیدارهای این فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی، عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر و غیره است.

 

در گزارش تازه‌ی سازمان شفافیت بین‌المللی، نام ۱۸۰ کشور جهان به چشم می‌خورد. رتبه‌ی نخست را در این نمایه، کشور نیوزیلند به دست آورده است که در پیکار علیه فساد در دستگاه‌های دولتی، بیشترین امتیاز را از آن خود کرده است.

 

پس از کشور نیوزیلند، به ترتیب دانمارک، سنگاپور، سوئد و سوئیس قرار دارند که در مبارزه با فساد از خود کارایی خوبی نشان داده‌اند. در رده‌ی ششم تا دهم این نمایه، نام کشورهای فنلاند، هلند، استرالیا، کانادا و ایسلند به چشم می‌خورد. آلمان در رده‌ی چهاردهم، بریتانیا در رده‌ی هفدهم و ایالات متحده‌ی آمریکا در رده‌ی نوزدهم قرار دارند.

 

ایران در رده‌های پایین جدول

 

طبق نمایه‌ی سازمان شفافیت بین‌المللی، سومالی فاسدترین کشور جهان است و در قعر جدول جای دارد. افغانستان به دلیل شکوفایی تجارت با مواد مخدر، در رده‌ی ۱۷۹ یعنی یکی مانده به آخر قرار دارد. در کنار این دو کشور، کشورهای برمه، سودان و عراق نیز جزو فاسدترین کشورهای جهان هستند.

 

جمهوری اسلامی ایران با کسب فقط ۸/ ۱ امتیاز مکان ۱۶۸ ‌جدول را به خود اختصاص داده و با فاسدترین کشورهای جهان فاصله‌ی اندکی دارد. تازه ایران همین جایگاه را نیز با کشورهایی چون بروندی، گینه، هائیتی و ترکمنستان شریک است. بر این پایه می‌توان گفت که تنها هفت کشور در جهان از دیدگاه فساد در دستگاه‌های دولتی، در وضع وخیم‌تری نسبت به جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.

 

سازمان شفافیت بین‌المللی چیست؟

 

سازمان شفافیت بین‌المللی نهادی است عام‌المنفعه که برای پیکار علیه فساد در نهادهای دولتی کشورهای جهان تشکیل شده است. این سازمان طرفدار رعایت استانداردهای اخلاقی در مناسبات قدرت و تحکیم پیوندهای سالم میان دولت، با بخش اقتصاد و جامعه‌ی مدنی است.

 

سازمان شفافیت بین‌المللی در بیش از ۱۰۰ کشور جهان فعالیت دارد. این سازمان بودجه‌ی خود را از راه کمک‌های مالی بنیادها، شرکت‌ها و نهادهای گوناگون اجتماعی و دولتی به دست می‌آورد. این سازمان در سال ۱۹۹۳ توسط پتر ایگن، رییس پیشین بانک جهانی تاسیس شد. در حال حاضر یک بانوی کانادایی به نام هوگته لابل در راس این سازمان قرار دارد.

 

سازمان شفافیت بین‌المللی در گزارش اخیر خود از کاستی‌ها در پیکار قاطع علیه فساد در بسیاری از کشورهای جهان انتقاد کرده است. به گزارش این سازمان، در بیشتر ۱۸۰ کشور جهان، رشوه‌گیری به عنوان یکی از بدترین اشکال فساد در دستگاه‌های دولتی گسترش دارد.

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
انشا الله با یاری امام زمان رتبه اول فساد نصیب جمهوری اسهالی خواهد شد.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

ermia 2_de - المان - مانهایم
هورااااااااااااااااا 7 دیگه میخایم تا رتبه اول
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

siamakk - ایران - تبریز
قابل توجه ا.ن. و دارودسته دزدش!
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

RajabRingo - سوپد - گوتنبرگ
همش سی سال از انقلاب گذشته یک کم تحمل داشته باشید میرسیم به جایگاه قبل از انقلاب انشااله 90 سال اینده .
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
ممنون از حکومت ولایت وقیح. دیگه چی می خواین؟ همش داریم بهترین رتبه ها رو میاریم. کورش آسوده بخواب که ولی وقیح بیدار است.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

kohsar - انگلیس - ولورهامپتوم
ایران سرزمین مقدس وپاک این اخوندها هستند که مفسدفی الارض هستند به امید سرنگونی این دولت فاسد وفاسدپرور سلام برایران وازادی......
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

fall - ایران - تهران
خب معلومه دیگه . وقتی که بچه های شهرنویی می شن همه کاره اونوقت همه جا رو فساد می گیره !
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

saken - ایران - یزد
رتبه 168با180 فرقی نداره چون فاصله امتیازات خیلی کمه.بنویسید جمهوری اسلامی بین المللی ایران سالم ترین کشور جهان ازنظر رعایت اصول انسانی واحقاق حقوق مردم ورعایت عدل وانصاف !البته از در آخر!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
تازه فهمیدید؟!
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
بابا!! اینقدر شفافمون نکنید. آبرومون رفتتتتتتتتت!!
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

ghasemi110 - ایران - شیراز
خوب پس دیگه به سلامتی داریم به پیدا کردن امام زمان نزدیک شدیم فقط 7 پله دیگه بریم پایین رسیدیم
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

invincible - مینستا - آمریکا
بنابه گزارشهاى دریافتى نیروهاى رژیم آخوندى در شهر سقز در وحشت از اعتراض مردم این شهر بهخاطر ورود تیم اعدام به زندان این شهر و اعدام احتمالى زندانى سیاسى شیرکو معارفى بهحالت آمادهباش درآمدهاند. بنابه این گزارش طى دو روز گذشته نیروهاى سرکوبگر رژیم آخوندى در خیابانهاى سقز مستقر شده و یک حکومت نظامى اعلام نشده برقرار کردهاند. مزدوران نیروى انتظامى در خیابانها گشت مىدهند و هنگام خروج دانش آموزان از مدارس آنها را کنترل مىکنند یا سر زده به این مدارس مىروند تا مانع شکل گیرى اعتراضهاى شوند.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
جمهوری اسلامی دست پخت خودتان بود و دودش به چشم ایرانی همین.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

kiwiboy - نیوزیلند - کراست چرچ
باسلام به دوستان در تصدیق این موضوع در رابطه با کشور نیوزیلند باید به عرض برسانم چندی پیش وزیر اداره مهاجرت فقط به دلیل اینکه کارگری که درخواست ویزای کار داشته را بطوره مجانی به کار در منزل شخصیش وا داشته بوده از وزارت اخراج و جریمه سنگینی کردند همینطور یکی از رئسای احزاب نیز بخاطره دریافت مبلغ 100000دلار برای مصرف حزب از مقامش خلع شد حالا تو مملکت ما باید برای کوچکترین درخواستها اگر چه حق مسلم باید رشوه داد. ولی چرا ؟ این از سر احتیاجه یا از سره زیاده خواهی؟
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
خدا آخر و عاقبت هممون رو بخیر کنه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

boy110 - ایران - قم
زلزله می‌آید. ایران ضمن همدردی با ملت فهیم ونزوئلا، برای آن‌ها حدود دو میلیون خانه‌ی پیش‌ساخته و مقادیر خفنی بیسکویت و کلوچه‌ی لاهیجان و کنسرو ارسال می ‎کند. قرار می‌شود تمام مردم ایران یا یک لقمه از غذایشان را به آن‌ها بدهند یا دولت خودش به زور یک لقمه از غذای ملت بزند و به آن‌ها بدهد. رئیس جمهور ونزوئلا هم لبخند می‌زند و با اوباما دست می‌دهد!
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

playboy972 - ایران - گرگان
منظور دولت ایران است نه خود ایران. تیتر خبر نامناسب و توهین آمیز است. جاویدان باد ایران زمین
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

kamran75015 - فرانسه - لیون
مبارک ولی وقیح باشه !!
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

shanul - المان - هامبورگ
مملکت اسلامی امام زمانی خوب بهتر از وضعیت کشورهای فاسد نمی تواند باشد!! بدبختی و فساد از کشور دارد می جوشد. تا وقتی این رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی در ایران در قدرت است هر روز به نابودی ایران نزدیکتر می شویم! با این گزارش مشخص شد حضرت مهدی (امام زمان) چه مدیریت درخشانی در کشور ایران می کند!!!.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

marko - انگلیس - لندن
چرا اسم ایرانو خراب میکنید ب ب سی هم این تیترو زده اخه چرا ایران؟ توی لیست سومالی وافغانستان فاسد ترین هستند ودر قعر جدول .
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

بابک - ایران - سبزوار
باعث شرم و حیا و خجالت
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

blueberry64 - ایران - تهران
به سلامتی. یه کم دیگه تلاش کنیم به رتبه اول هم میرسیم. به یاری پروردگار و این نظام
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
خوب چی فکر میکنید دوست عزیز؟ علت این فساد را در چه میبینید؟ یعنی ایران را چون در یخچال نگذاشتند فاسد شده؛ یا چون نمک سود نکرده اند؟! چی فرمودید؟چون احمدی نژاد رئیس جمهور است و خامنه ایی رهبر؟! شوخی میفرمائید؛ وگرنه در زمان خاتمی و رفسنجانی فساد نبود؟ میفرمایید که علت این فساد جمهوری اسلامی است؟ یعنی در دوره پهلویها و قاجارها فساد نبوده؟ میگویید که علت این فساد در ذات اسلام است؟! سربه سرمان میگذارید؟! یعنی در دامن واتیکان و پاپ؛ یا در معبد و اشراق بودا یا هندو فساد وجود ندارد؟! عزیزم: ریشه فساد من و تو هستیم. انسان فاسد است؛ چرا که مرتبن در ترس و طمع و بدست اوردن قدرت؛ پول و موقعیت بهتر است. من برای اجرا کردن خودم؛ و تحقق بخشیدن به جاه طلبیهایم از هیج شقاوت و رذالتی فروگذار نیستم. من فاسدم. تمام شدو رفت. فساد را در هیچ جای دیگری جز در خودتان جستجو نکنید. شادباشید.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

Iranie Azade - آلمان - هامبورگ
دمش گرم، 7 تا دیگه بزنیم میریم جام جهانى. ولى خدائیشو بخواهین دولت مموش چاخان در رشته ..رتبه اول رو در دنیا داره و حالا حالا هم کسى به گرد پاش نمیرسه!. خدا رو شکر بالاخره تو یه چیزى اول شدیم...
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

sama128 - ایران - شیراز
الحمدالله به لطف انقلاب شکوهمند اسلامی در دروغ گویی - سر مردم کلاه گذاشتن - ربا خواری - دزدی - نامردی - بی ناموسی (بلانسبت خوانندگان و دوستان عزیز خودم ) - مردم فریبی - قتل و غارت و .. رتبه اول را در جهان اسلام و کلیه سیارات کهکشان راه شیری بدست آورده ایم - افتخار ما همین رتبه اول است -
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

rezashah - استرالیا - سیدنی
باور-هلند-بیت رهبری..-کجایی که بیایی کثافت کاری کفتار پیر پاک کنی
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

sarairani - انگلستان - لندن
اولا حساب مردم از دولت جداست. ثانیا بچه ها ما قراره به هم روحیه بدیم پس فقط به پیروزی خودمون علیه دولت غاصب فکر و برنامه ریزی کنیم یادمون باشه انها گلامونو تو خیابونا پر پر کردن.ما الان نیاز داریم که با هم باشیم بله الان...
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

kaveh ahangar leeds - انگلیس - لییدز
. لوگزانبورگ-اش.دوست گرامئ شائد10٪ مقصر مردم باشند اگردولتمردان کنونئ ما به نئوزلند حکوت مئکردند وضع انها از ما بدتربود. مردم ما قبلان ائن امتحان را قبل از اسلام به خوبئ پاس کرده اند.بدرود.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
این هم جواب دوست همشهریم مهران که با خانم تایلندیش تو بانکوک زندگی میکنه و همیشه بهم میگه رضا تو توی کشور سرد هلند چیکار میکنی و دوست نداری برگردی ایران؟
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

dreamcatcher - ترکیه - استانبول
دو روز دیگه میگن رییسش اسراییلی بوده این سازمان هم زیر نظر یهودیاست شایدم با بی بی سی ارتباط داشتن
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
اینم لیست کلی کشورها:. https://www.transparency.org/policy_research/surveys_indices/cpi/2009/cpi_2009_table
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
مبارکه. حالا همگی یک صلوات بلند برای خمینی نوزاد دوست بفرستید.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

ali203 - ایران - بوشهر
اقا این همش توطع امریکاوانگلیسو اسراییله قبول ندارید ازعربزاده مسلمان تبار برادر باور 88 امستردام بپرسید!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

langagri - ایران - ساری
من میخواستم بگم داریم زمینه های ظهور حجت رونزدیک میکنیم واقعا امام زمان بیاد چند سال طول میکشه ایران رواباد کنه کی نوبت دنیا میرسه ؟واقعا این آقایون با این آمار خجالت نمیکشن که ادعای مدیریت جهان رو سر میدن ملت ایران رو گول زدید همه دنیا هم فکر میکنید نفهم هستن گول حرفای این احمدی نژادرو بخورن اول برین خودتونو اصلاح کنید بعد دنیارو...........
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو. اینو باهات موافقم. دمت گرم!
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

capochin0o - امارات - شارجه
چقدر دیگه شما هاپست و وطن فروش شدین که وقتی یه عده اجنبی میگن ایران کشور فاسدیه اینجوری خوشحال میشید...مگه وقتی میگن ایران منظور به کیه همه ایران که خامنه ای ودار و دستش نیست که.خودتون فاسدین با اون زنان فاسدو جامعه اشغالتون.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

huka - نیوزلند - ولینگتون
اینجا بهشتی است که خداوند وعده داده همه چیزش رو اصوله (ولینگتونو می گم) حالا همه پا نشید بیاید اینجا!!!!!!!
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
فرهنگ اقا جواب فرهنگه ریشه همه این فسادها فرهنگه باید فرهنگ سازی بشه زمان شاه از این بد تر بود اصلا برا ی همین رشوهگیری ها و پارتی بازیها و حق خوری ها به خمینی و اسلام ناب محمدی پناه بردیم ولی خیلی زود(30 سال)فهمیدیم که زدیم به گل خودمون احترام به هموطن حداقل زبان با محبت تر داشتن لبخند به هموطن اینها میتونن خیلی تاثیر گذار بوده و کم کم بهبود بده فرهنگ پوسیده ای که ریشه اخر هر اماری قرار گرفتن باشه بریزید دور گذشته و تاریخ و اسلام وکورش وپهلوی حدیث و شعر وهرچی که مربوط به گذشته میشه به تکنولوژی اینده لبخند به هموطن دوست داشتن هموطن فقط فکر کلاه خودت نبودن به موفقیت فکر کنید انشاالله که جذبش میکنیم
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

diyarim - اذربایجان - باکو
تو گوشه خر یاسین میخونن. فردا یکی از مدیرایه تحفشون کنفرانس میده که ایران سالم ترین نظامه دولتی رو صاحبه.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز
capochin0o - امارات - شارجه. خواهریا برادر گرامی . کجای کاری؟ کسی که حرمت ایرانی بودن سرش نمیشه کسی که یه عمریه نوکر اربابهای اجنبیه کسی که حاضره بخاطر رضایت وجلب توجه اربابای اجنبی جوانان خام هموطنش را تشویق به خرابکاری در وطنش وزادگاهش کنه به نظر شما برغم ایرانی بودن و داشتن زبان ایرانی وطن دوسته؟ این ملت یه عمریه دارن با امریکا واسراییل با چنگ ودندان مبارزه می کنند که مبادا این دو شیطان بر ناموس وشرفشان همچون کشور عراق و افغانستان تسلط پیدا کنند واینهایی که می بینی با کمال وقاحت وبی شرمی چوب لای چرخ این ملت میکنند. از ماست که برماست . تازه تا جایی رسیده کسانی وطن فروش همچون کاسپین ماکان یا ندا اقا سلطان که معلوم نیست فریبخورده کدوم ابرقدرتند را قهرمان ملی ودر رده رستم وافراسیاب کردند. چه بگویم که این جماعت دست هرچی منافق صدر اسلام و خوارج را از پشت بستند و همچون طوطی حرفهای دشمنان ایران را تکرار می کنند.هر روز یک نفر جدید را دارن بدبخت می کنندو خانواده های بیچاره را داغدار. ننگ بر این منافقان کوردل دوستدار وطن نما.
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز . حالا ما اگه نخواهیم مثل صدر اسلام زندگی کنیم کیو باید ببینیم؟
جمعه 29 آبان 1388

ehsanusa - امریکا - نیوجرسی
capochin0o - امارات - شارجه. منظور فساد اداریه! یعنی فساد در ادارات دولتی و کلا سیستم اداره دولتی! ربطی به مردم ایران نداره! در ضمن اگه زنای ایران فاسدن، و اگه تو هم مثلا ایرانی هستی، اونجا چیکار میکنی؟ بیزینس رو بردی تو امارات از شیخهای اونجا پول در بیاری؟ خوبه خیلی خوبه. همونجا بمون به زنهای مملکتت توهین کن و تهمت یزن! البته میتونی شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز رو هم ببری اونجا. بازار کارت رونق میگیره!!! البته اگه راست راستی شهید نشده باشه!
جمعه 29 آبان 1388

شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز
ehsanusa - امریکا - نیوجرسی. شما یه عمریه مثل صدر اسلام زندگی نمی کنید. مگر در ام الفساد امریکا چیزی به نام اسلام برای شما شناس مانده. شما فقط دانسینگ و مشروب و بارهای شبانه رو می شناسید. اگر دست از سر کچل این وطن هم بردارید کسی با شما کاری نداره. شما خود را در مسایل این وطن دخالت می دهید.اسلام بزرگتر از ان است که کسانی وطن فروش بخواهند در مسایلش دخیل باشند.فقط این را بدانید که ایران=اسلام که این دوچیز تحت هیچ شرایطی از هم گسستنی نیستند.
جمعه 29 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز . نوشتی حماقت =اسلام که این دوچیز تحت هیچ شرایطی از هم گسستنی نیستند. دمت گرم ابجی.
جمعه 29 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز. ایران و اسلام دو چیز متفاوت هستند. در ضمن مسئولان حکومت اسلامی بیشتر از همه وطن فروشند.
شنبه 30 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز -شاید بعضی ها که در این سایت کامنت میگذارند مزدور باشند اما در مزدور بودن شما و امثال شما هیچ شک و شایدی وجود ندارد.
شنبه 30 آبان 1388

capochin0o - امارات - شارجه
ehsanusa - امریکا - نیوجرسی-مطمئنی که ایرانی هستی؟اقلا برو یه کم فارسی خوندن رو یاد بگیر اگه نوشتن رو بلدی ما که واسه تفریح اومدیم اینجا .توی .. مال اونجا چیکار میکنی؟
شنبه 30 آبان 1388

شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو. چشمای کورت عقل ناقصت را سالهاست بستی واجاره دادی . حداقل از سوادت استفاده کن . ایران = اسلام این دو هیچوقت از هم تفکیک نخواهد شد. چه تو واربابان ترسوت بخواید چه نخواید.
شنبه 30 آبان 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
شهیده الحجاب1 - ایران - اهواز ، مروه شرینی بود که ایرانی نبود چرا اجنبی پرستی میکنی؟؟؟ایرانی بودن برای شما ننگ به حساب میاد؟؟؟؟؟
یکشنبه 1 آذر 1388

bozorg - ایران - تهران
من هم نظرات را خواندم یکی از اقایان در تمام دوره ها ایران را فاسد ودلیل انرا فاسد بودن انسانها ذکر کرده است اما نگفته است چطور میتوانیم در محیط سراپا فاسد سالم بمانیم ! ایشان باید بدانند که سلامت رفتار انسانها تابع یک سلسله عوامل است مثلا اداره یک ده اسان تر از اداره یک قصبه واداره یک قصبه اسانتر از یک شهر و... است چرا ؟چون مکانیسم کنترل در تحقق سلامت رفتاری لازم است اما کنترل یک کلان شهر وکشور همینجوری با اعتقاد به سلامت افراد نمیشود ما وارد بحث های فلسفی نشویم ایا میشود بدون چراغ راهنمائی وپلیس ترافیک تردد درستی از خود رو ها انتظار داشته باشیم ؟نه بلافاصله تصادف روی میدهد پس لازمه تردد خودرو وجود یک سری امکانات است شما در هر موردی که بخواهید چنین است تکیه بر من وشما لازم است اما کافی نیست حتی تکیه بر من وشما هم محیط معینی را لازم دارد . مکانیسم های سلامت رفتار انسانها به عوامل زیر بر میگردد :. بقیه در کامنت بعد
یکشنبه 1 آذر 1388

bozorg - ایران - تهران
بقیه از کامنت اول . 1 =وجود قوانین شفاف وعلمی به نحوی که توسط شیادان قابل تغییر نباشند . 2= وجود محل قانونگزاری که از متخصصین جامعه تشکیل وخود از انسانهای فرهیخته باشند . 3= وجود ضابطین تعلیم دیده که بتوانند تخطی قانونگزاران را دید بزنند یعنی وجود صدا های ازاد تلویزیون های ازاد مطبوعات ازاد دادرسی ازاد وقضات ازاد . 4= وجود اتحادیه ها وسندیکاهای ازاد . در چنین فضائی حیات سیاسی ازاد وجود خواهد داشت وامکانات عادلانه توزیع خواهد شد وادم فاسد امکان رشد پیدا نخواهد کرد ! دیدید راه بسیار دوری برای ایران است لذا نهضت ادامه دارد
یکشنبه 1 آذر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.