هر آنچه که باید از شامپوها بدانیم

هر آنچه که باید از شامپوها بدانیم

حتما تا به حال برای خرید شامپو یا نرم‌کننده سری به بازار گیج‌کننده شامپوها زده‌اید. هزاران نوع شامپو با قیمت‌های مختلف در بازار موجود است و هر روز هم انواع جدیدتری به آنها افزوده می‌شود.

فروشنده‌های مختلف نیز شامپوهایی را به شما پیشنهاد می‌کنند که بعضی از آنها واقعا از لحاظ قیمت با انواع دیگر تفاوت بسیار زیادی دارند. اما سوال این جاست که آیا قیمت شامپوها معیار قابل قبولی برای بهتر بودن آنهاست؟ یک شامپوی مناسب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ هر کدام از پرسش‌های زیر ممکن است سوال شما هم باشد، امیدواریم پاسختان را دریافت کنید.

تاریخچه شامپو چیست؟

کلمه شامپو از یک لغت هندو به نام "چامپانا" به معنی ماساژ دادن گرفته شده است.

قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبک و کتیرا و مواد معدنی مانند خاک‌های سیلیسی استفاده می‌کردند، ولی صابون، متداول‌ترین ماده جهت شستشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بوده‌اند و کم‌کم با پیدایش پاک‌کننده‌های مصنوعی، مخلوطی از صابون و پاک‌کننده و بالاخره پاک‌کننده‌های خالص عرضه شدند. البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت آگاه نبودن از مشکلی که قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید می‌آورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده می‌کنند.

بهترین شامپو چه شامپویی است؟

چیزی به عنوان بهترین شامپو وجود ندارد. اغلب شامپوها اثر پاک‌کنندگی رضایت‌بخشی دارند و قیمتی که شما برای شامپو پرداخت می‌کنید، سلیقه شخصی است و لزومی‌ندارد برای به دست آوردن شامپوی خوب، پول زیادی خرج کنید. به این معنا که الزاما گران بودن قیمت شامپو، معیار خوب بودن آن نیست. همه شامپوها حاوی ترکیبات سورفاکتانت هستند و عمل نظافت و زدودن چربی، چرک و سایر زواید روی مو را انجام می‌دهند که این مواد همراه با کف در موقع آبکشی از بین می‌رود.

آیا استفاده مکرر از شامپو موجب کدر شدن و آسیب دیدن مو می‌شود؟

استفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به کارگیری روش صحیح استفاده از شامپو باعث کدورت و آسیب‌دیدگی موها می‌گردد. در صورتی که شامپوی مناسب موی خود را پیدا نموده و روش صحیح شامپوکردن و خشک کردن مو را یاد بگیرید، می‌توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

همه تولیدکننده ‌ها ادعا می کنند شامپوی شان بهترین است. آیا واقعا شامپوها فرقی با هم ندارند؟

تفاوت بسیار زیادی بین شامپوهای مختلف از نظر کیفیت ماده اولیه مورد استفاده، فرمولاسیون به کاربرده شده، رعایت اصول بهداشتی در خط تولید، جنس تجهیزات ساخت و بسته‌بندی و همچنین دقت تولیدکننده در کنترل کیفیت محصول نهایی وجود دارد. ضمن آنکه شرایط نگهداری محصول تا رسیدن به دست مصرف کننده از عوامل مهم و موثر در کیفیت نهایی شامپو است.

چگونه یک شامپوی مناسب برای موهایمان انتخاب کنیم؟

چون موها متفاوت هستند و شامپوها نیز مختلف، بهترین راه امتحان کردن انواع شامپو و در نهایت انتخاب مناسب‌ترین آنهاست.

برچسب روی شامپوها به معرفی ترکیبات موجود در آن می‌پردازد. آنچه مهم است اینکه اگر موهای شما در اثر مواد مختلف مثل مواد مش یا فر یا به هر دلیل دیگری آسیب دیده است، بهتر است به اسیدیته شامپو دقت کنید. اسیدیته شامپوها بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک تنظیم می‌شود.

اگر موهایتان آسیب‌دیده شامپوهای خنثی یا شامپویی با اسیدیته سبک که مو را کمتر متورم کرده و لایه خارجی مو را کمتر به هم می‌ریزد، مناسب‌تر است.

آیا شامپوی نامناسب موجب ریزش موی سر می‌شود؟

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می‌کنند، معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود می‌کنند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شود، آن را به فرآورده جدید نسبت می‌دهند و برعکس در صورتی که وضعیت موهایشان بدتر شود، بازهم فرآورده جدید را مقصر می‌دانند؛ مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی جدید نسبت می‌دهند.

تحقیقات نشان داده است که تعداد کمی ‌از مردم از نقش عواملی مانند شانه کردن، برس کردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی‌های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است که شامپوها باعث ریزش مو نمی‌شوند، ضمن اینکه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.

مدت زمان آبکشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد؟

پس از استفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور کامل آبکشی کنید تا هیچ اثری از کف شامپو روی موی شما باقی نماند. برای آبکشی شامپو از آب ولرم استفاده کنید تا شامپو به طور کامل از روی مو خارج گردد، ولی دمای آبکشی کاندیشنرها یا نرم کننده ها بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد.

هرگز از آب داغ برای آبکشی موی خود استفاده نکنید.

علت شوره سر چیست؟ شامپوی مخصوصی برای آن وجود دارد؟

شوره سر به دلایل مختلفی به وجود می‌آید و می‌تواند به عوامل ارثی، هورمونی، جریان نداشتن هوای کافی در لابه‌لای موهای سر، خستگی و استرس، برس نزدن یا غلط برس زدن موها و تغذیه غلط، مربوط باشد.

برای درمان و پیشگیری از این مشکل، باید از شامپوهای مخصوص ضد شوره استفاده کنید.

زیاد شامپو زدن، شوره را برطرف نمی‌کند، اما تمیز نگه داشتن موها ضروری است.

در هر بار شستشوی مو چقدر شامپو استفاده کنیم؟

میزان مصرف شامپو به میزان چربی مو و پوست سر و بلندی مو بستگی دارد.

به عنوان یک قاعده کلی میزان مصرف شامپو باید به اندازه‌ای باشد که موقع استفاده، کف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. به یاد داشته باشید زمان استفاده از شامپو بعد از مرحله آبکشی اولیه می‌باشد، یعنی بعد از اینکه موی خود را به خوبی با آب خیس کردید.

شامپوی مورد استفاده باید هر چند وقت یک‌بار تعویض شود؟

در گذشته، برخی شامپوها نمی توانستند به طور کامل، آلودگی‌های مو و پوست سر را پاک کنند، در نتیجه نوع خاصی از آلودگی‌ها روی سر جمع می شد. بنابراین به مردم سفارش می کردند که هر چند وقت یک‌بار شامپوی خود را عوض کنند تا این مشکل برطرف شود.

اما اگر در حال حاضر شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی‌شود، تعویض مکرر شامپو ضرورتی ندارد. از طرفی استفاده ی مداوم از محصولی خاص نیز توصیه نمی‌شود، زیرا در دنیای مدرن امروز، هر سال محصولات جدیدی با خواص متنوع به بازار می آیند که عدم استفاده از آنها، باعث محرومیت شما از پیشرفت‌های تکنولوژی می گردد.

آیا کف زیاد شامپوها نشانه بهتر بودن‌شان است؟

سورفاکتانت‌های زیادی با خواص متفاوت وجود دارند (ترکیبات سورفاکتانت در شامپو، عمل نظافت و زدودن چربی، چرک و سایر زواید روی مو را انجام می دهند). بعضی از آنها برای برطرف کردن گرد و خاک و بعضی دیگر برای برطرف کردن چربی بهترین اثر را دارند. بعضی‌ها کمتر کف کرده و بعضی زیاد کف می‌کنند. برای همین تولیدکنندگان شامپو از انواع مختلف سورفاکتانت‌ها کمک می‌گیرند. برای مثال سورفاکتانت شامپوی موی چرب در مقایسه با شامپوی موی خشک، باید خاصیت چربی‌زدایی بیشتری داشته باشد.

در هر صورت مصرف‌کنندگان، عملا اختلاف بین شامپوها را خیلی سخت متوجه می‌شوند، بنابراین حتی تصور نکنید شامپوهایی که تحت عنوان شامپوی تقویتی هستند، شامپوی بهتری هستند. تولیدکنندگان، عوامل غلیظ یا رقیق‌کننده را به لحاظ فروش و تجمل به شامپو اضافه می‌کنند و حتی اگر سورفاکتانت‌ خاصی کف کافی تولید نکند، به شامپوها مواد کف‌زا می‌افزایند که همه اینها جنبه تجمل و حفظ بازار تبلیغات را دارد.

شامپوهای ویتامینه، حالت‌دهنده و گیاهی می‌توانند موجب درمان آسیب‌های مو شوند؟

تنها راه رهایی از موهای آسیب‌دیده، کوتاه کردن آنها است. باید منتظر ماند تا موی سالم جایگزین شود. پروتئین‌ها به مو و سطح آسیب دیده می‌چسبد و کوتیکول را پر می‌کنند. جالب است بدانید همه حالت‌دهنده‌ها یکسان‌اند و تنها در جایی که موها به آن احتیاج دارد، جذب می‌شوند و بقیه آبکشی می‌شود. آب همیشه اولین ماده‌ای است که روی این مواد می‌نشیند، چون پایه همه مواد دیگر است. مواد جاذب رطوبت‌ و گلیسیرین با جذب آب از هوا مو را نرم و براق می‌کند. پروتئین‌ها نیز موقتا ترک‌ها را به هم می‌چسبانند و سطح ناهموار مو را صاف می‌کنند تا آسیب جدی نبیند.

در مورد بعضی ترکیبات گیاهی و تخم‌مرغ و حنا و... با اینکه گفته می‌شود خاصیت طراوت‌افزایی و جوانی دارد، اما سند علمی ‌برای چنین ادعایی موجود نیست.

شامپوهایی که حاوی نرم‌کننده هستند، واقعا مؤثرند؟

اگر موی شما به نرم‌کننده نیاز دارد، به جای استفاده از شامپوی حاوی مواد نرم کننده، بعد از شامپو زدن از یک نرم‌کننده جدا استفاده کنید، چون مشکل است که یک شامپو، دو عمل را با هم انجام دهد، یعنی هم موها را تمیز کند و هم یک لایه نازک نرم‌کننده روی موها قرار دهد. همچنین بعد از استفاده از شامپوهای حاوی مواد نرم کننده، لایه‌ای از ذرات مواد نرم کننده روی موها باقی می‌مانند که این ذرات می‌توانند باعث تجمع چربی و کثیفی مو شوند.

بهترین کار این است که مویتان را شامپو کنید و بعد از آبکشی، از یک نرم‌کننده استفاده کنید. این ترکیبات وقتی بعد از شامپو مصرف شوند، روی تار مو، پوشش نامریی و ظریفی به جای می‌گذارند که کوتیکول به هم خورده ی مو را صاف می‌کند و ممکن است حتی جاهایی از کوتیکول مو را که کنده شده است، پر کند. با این کار، مو کمتر مستعد گره خوردن شده و به راحتی شانه می‌شود و به درخشندگی و توان آن افزوده می‌شود.

حالت‌دهنده‌ها اکثرا فوری عمل می‌کنند و فقط برای یک دقیقه روی مو مانده و سپس آبکشی می‌شوند. این ترکیبات تقریبا برای اکثر مردم خوشایند هستند، اما برای موهای آسیب‌دیده باید از حالت‌دهنده‌های سنگین‌تر استفاده کرد (که باید قبل از آبکشی به مدت 10دقیقه یا بیشتر روی سر بمانند)، اما نباید به ادعاهای گوناگون تبلیغاتی توجه کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که ساقه موها بافت مرده‌اند و نمی‌توان آنها را تغذیه کرد و یا آسیب آن‌ها را به‌طور دایم برطرف نمود.

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منچستر
با تشکر از مسئولان سایت؛ مطلب اموزنده ای بود
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

MOOOOON21 - ایران - کرج
صابون گوگرد نوع ترکیش اگه بیدا کنید بهترین جیزه براى از بین شوره سر.حتما استفاده کنید...
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

adam-bade - ایران - اردکان
از وبلاگ یکی از همشهریان بازدید می کردم که در مورد بهداشت و آرایش نوشته شده بود چون مطالبش جالب و جامع بود حیفم اومد آدرسش را برایتان ننویسم خودتان مراجعه کنید شاید برای شما هم جالب باشد.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.