خاتمی: در شرایط فعلی حضور در انتخابات معنا ندارد

خاتمی: در شرایط فعلی حضور در انتخابات معنا ندارد

محمد خاتمی شعارهای تند را عکس العملی در مقابل سیاست های حاکمیت خواند

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، گفته است اگر ضوابط و نحوه اجرای انتخابات در ایران تغییر نکند، حضور در انتخابات معنا ندارد.

آقای خاتمی روز سه شنبه ۲۶ آبان ۸۸ در دیدار با تعدادی از فعالان دانشجویی دانشگاه های تهران گفت: " اگر ما بخواهیم در عرصه حضور داشته باشیم باید انتخابات هم از نظر ضوابط و هم از نظر اجرا طوری باشد که اطمینان‌بخش باشد و اگر نباشد دیگر حضور ما معنا ندارد، بر فرض که، مردم را دعوت کنم به حضور در انتخابات؛ چه کسی پای صندوق‌ها می‌آید؟ اگر دلشان می‌سوزد و ما هم می‌خواهیم مردم بیایند باید وضعیت سیاسی و نحوه برگزاری انتخابات تغییر کند و این تغییر دقیقا در چارچوب قانون اساسی است."

آقای خاتمی همچنین در مورد بعضی از شعارهایی که در تجمع های اعتراضی داده می شود، گفت: " اگر شعاری در متن جامعه مطرح می‌شود که اکثریت جامعه نمی‌پسندند فوری نگوییم بیگانگان و دشمنان دخالت کرده‌اند. البته در فضای ناسالم دشمن هم سوء استفاده خواهد کرد ولی بعضی رفتارها عکس العملی است نسبت به رفتارها و سیاست‌هایی که اعمال شده است و اگر این سیاست‌ها نبود مطمئنا چنین عکس‌العمل‌هایی نبود."

به نظر می رسد اشاره آقای خاتمی به شعارهایی از قبیل "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران"، "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" و همچنین شعارهایی باشد که علیه شخص آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، و مجتبی، یکی از پسران او، مطرح می شود. شعارهایی که در تجمع های اعتراضی اخیر به کرات شنیده شده اند.

محمد خاتمی در این دیدار که تعدادی از فعالان دانشجویی دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر و علامه طباطبایی در آن حضور داشتند، به محدودیت هایی که برای دیدار با دانشجویان و به ویژه حضور چهره های مخالف دولت در دانشگاه ها وجود دارد اشاره کرد و گفت: "متاسفانه این محدود کردن‌ها سبب شده است که احیانا عکس‌العمل‌هایی که ما و شما نمی‌پسندیم در دانشجویان و دیگر بخش‌های جامعه پیدا شود. وقتی دانشجویان می‌بینند کسانی که آنها می‌خواهند به دانشگاه بیایند، نمی‌توانند بیایند و حق ندارند صحبت کنند و دیگرانی می‌آیند و حرف‌هایی می‌زنند که مطابق برداشت اکثریت دانشجویان نیست، با آنها برخوردهایی می‌شود که مورد قبول ما نیست."

به نظر می رسد اشاره آقای خاتمی به اعتراضات دانشجویی به حضور حامیان دولت در دانشگاه های مختلف در سراسر ایران باشد که در بسیاری موارد باعث شده این افراد نتوانند سخنرانی های خود را به پایان برسانند.

در آخرین نمونه، سخنرانی حمید رسایی، نمیانده تهران در مجلس و از حامیان جدی محمود احمدی نژاد، در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین به دلیل اعتراض شدید دانشجویان ناتمام ماند.

محمد خاتمی همچنین درباره وقایع بعد از انتخابات در ایران گفت: "نتیجه انتخابات مورد سئوال بسیاری از افراد جامعه بود. این سئوال با انکار آن از بین نمی‌رود یا امر باطل با فریاد کردن آن درست نمی‌شود، با برچسب زدن خائن با برانداز و سرکوب کردن او، سئوالی در جامعه از بین نمی‌برد... مردم سالم‌ترین و نجیبانه‌ترین حرکت را از خود نشان دادند... صدها هزار نفر از مردم بسیار آرام و بدون ساماندهی آمدند و اعتراض ساده‌ای کردند ولی متأسفانه حوادثی که بدنبال آن پیش آمد سبب افزایش بی اعتمادی شد و نیز منشاء پیدایش یک نوع رگه‌هایی از حرکت‌هایی که سرانجامش معلوم نیست چگونه شود."

آقای خاتمی گفت جنبش ایرانی یک حرکت خلق الساعه نیست که با ترس از بین برود، "بلکه بسیار عمیق و گسترده است".

محمد خاتمی در پایان صحبت هایش گفت: "کاش حاکمیت می گفت آقای موسوی بیا به صحنه و این جنبش را مدیریت کن که جنبش از مسیر خودش منحرف نشود. نه اینکه این همه محدودیت ایجاد شود و این حجم ناسزا گفته شود."

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
برین گمشین بابا . تو خودت که 8 سال سر مردم رو شیره مالیدی و یه نقاب حقوق بشری هم زدی به صورت جمهوری اسلامی تا با خیال راحتتر جنایت هاشو بکنه . سیاست های جمهوری اسلامی سیاست امروز نیس . سی ساله همینه در حالیکه شما همیشه سعی در پنهان کردن جنایتهاش داشتید . سگ احمدی نژاد به تو می ارزه که اقلا رو راسته و میگه من اینم و جمهوری اسلامی هم همینه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن. گل گفتی. مرسی.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن--.. خاتمی هم به تو می ارزه که دولا پهنا از ا.ن طرفداری میکنی...جیره خوار !! طرفداران خود خامنه ای به دروغ گویی اهریمن نژاد باور دارند تو میگویی رو راسته .خامنه ای با بودن امثال تو به بسیجی نیاز ندارد.اگر میخواهی به خاتمی فحش بدهی بده هیچ ربطی بما ندارد ولی بکار بردن رو راستی برای احمقی نژاد احمقانه ترین حرفی بود که شنیدم
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

خرم - ایران - تهران
واه واه شیطان.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن-من هم موافق خاتمی نیستم اما با این کلمه روراست که برای احمدی نژاد به کار بردی هم اصلا موافق نیستم.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
کم کم داره یک تکونی به خودش میده . فقط خیلی طولش نده که دیر میشه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن--.. بیخیال بابا احمدی نژاد خودش سگه سگش کجا بوده ولی با بخشی از حرفات درمورد خاتمی موافقم اون می تونست همون موقع که قدرت رو بدست گرفته بود با جسارت بیشتری اصلاحات رو به سرانجام برسونه که ترجیح داد دنباله رویه قوانین ضد بشری نظام باشه تا از دایره قدرت کنار نره هم دنباله رویه سیاست هایه رژیم شد هم از دایره قدرت کنار رفت خاتمی یه بازنده است
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
Kavkaz - ایران - تهران - البته منظورم از روراستی احمدی نژاد فقط در نشون دادن چهره واقعی جمهوری اسلامی به دنیا است . احمدی نژاد حتی به دنیا نشون داد که خودش چه آدم دروغگوییه . ولی خاتمی یه شیره مال مارمولکه که 8 سال درحالیکه سر مردم رو شیره میمالید و جنایتهای جمهوری اسلامی رو مخفی می کرد ، با مطرح کردن تئوری گفتگوی تمدنها یه ماسک تمدن و حقوق بشری هم به ریخت کثیف ج . ا زد . هشت سال کم نیست
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

bahareiran - ایران - ایران
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن ---------بعدش که توضیح دادی منظورت چیه باهات موافقم البته همون اول فهمیدم منظورت چیه اومدم کامنت بذارم به بقیه توضیح بدم دیدم خودت زودتر اینکارو کردی
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
این ملت جدن قالب سر از مغز تهی کرده اند. این ادم در گود میانداری میکرد و کباده کش بود؛ نتوانست برگ درختی را بجنباند؛ حالا که دستش به هیچ گردکی بند نیست؛ دورش را گرفته اند که باسن مبارک را جلو بیاندازد و اینها هم از پی لمبه های ایشان بدوند بسمت ازادی و دموکراسی! کاشکی کریستف کلمب میامد و عقل را در این جماعت کشف میکرد. شادباشید.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیزم:. خاتمی رژیم رو ده سال پیش نجات داد و مردم رو فریب داد،حالا باید بید از مردم معذرت بخواد تا دیر نشده،البته وقتی مجاهدین لاجوردی دژخیم کثیف رژیم رو فرستادنش تو گور خاتمی اونرو فرزند امام خند که ماهیت خودشو نشون داد!!!
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.