روسیه: تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر دلیل سیاسی ندارد

روسیه: تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر دلیل سیاسی ندارد

لاوروف: نباید هنوز از نتیجه بخش بودن تلاشهای دیپلماتیک نومید شد

وزیر امور خارجه روسیه تعویق در راه اندازی نیروگاه بوشهر را با سیاست هسته ای ایران نا مرتبط دانسته است.

روز سه شنبه، 17 نوامبر (26 آبان)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که "هیچ ارتباطی بین تحولات در مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران و ساخت نیروگاه بوشهر وجود ندارد و در این زمینه، هیچ موضوع سیاسی مطرح نیست."

در حالیکه انتظار می رفت نیروگاه اتمی بوشهر تا آخر سال جاری میلادی - دیماه - وارد مرحله تولید شود، روز گذشته سرگئی شماتکو، وزیر انرژی روسیه، گفت که این نیروگاه تا پایان سال راه اندازی نخواهد شد.

انتشار این خبر گمانه زنی هایی را در این مورد در پی آورد که روسیه به دلیل ناخرسندی از سیاست هسته ای جمهوری اسلامی و خودداری این کشور از اجرای طرح مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران عمدا از تکمیل نیروگاه بوشهر در زمان مقرر خودداری ورزیده است.

آقای لاوروف، که پس از ملاقات با وزیر امور خارجه قزاقستان در یک نشست خبری مشترک شرکت داشت، افزود که "اقدامات کاری معمول در بوشهر جریان دارد، مشکلات پیچیده اما صرفا فنی در دست رسیدگی است و اگر حل هر کدام از این مسایل مستلزم صرف زمان بیشتری باشد، برای تضمین کیفیت بالای کار و کارآیی نیروگاه بوشهر، زمان لازم صرف خواهد شد."

وزیر امور خارجه روسیه گفت "باید تاکید کنم که در این زمینه، هیچ ملاحظه و موضوع سیاسی مطرح نیست و تعویق در راه اندازی بوشهر ناشی از لزوم رسیدگی به مسایل فنی است."

سرگئی لاوروف در مورد اختلاف کنونی بر سر برنامه هسته ای ایران نیز هشدار داد که نباید از نتیجه بخش بودن تلاش های جاری برای حل این مساله از راه مذاکره نومید شد.

روسیه در انتظار اجرای 'تفاهم وین'

قرار بود نیروگاه بوشهر ده سال پیش راه اندازی شود

وی گفت "در مورد ضرورت فیصله دادن به موضوع برنامه اتمی ایران، موضع ما تغییری نیافته و روسیه همراه با کشورهای اروپایی، آمریکا و چین، طرف ایرانی و البته مدیریت آژانس بین المللی انرژی اتمی، تلاش دارد تا تفاهمی که ماه گذشته در مذاکرات بین نمایندگان ما به دست آمد به طور کامل به اجرا گذاشته شود."

آقای لاوروف گفت که "تمامی تلاش ها دقیقا متوجه همین هدف است و اینکه گفته شود که این همه این تلاش ها ناموفق بوده، یک نتیجه گیری شتابزده است."

در مذاکرات ماه اکتبر بین نمایندگان ایران و کشورهای روسیه، آمریکا و فرانسه، قرار شد جمهوری اسلامی بخش اعظم اورانیوم غنی شده در داخل را به خارج ارسال کند و در مقابل، میله های سوخت اتمی مورد استفاده در رآکتور تحقیقاتی دریافت کند.

در صورت اجرای این طرح، حدود هفتاد درصد از کل اورانیوم غنی شده در تاسیسات داخلی جمهوری اسلامی از کشور خارج می شود و در نتیجه، نگرانی کشورهای غربی از استفاده احتمالی ایران از این اورانیوم در برنامه های نظامی را از میان می رود.

با اینکه گفته می شد ایران این طرح را در اصل پذیرفته است، اما مقامات جمهوری اسلامی هنوز به آن پاسخ نهایی نداده اند که هشدارهایی از سوی مقامات غربی علیه وقت کشی از سوی ایران را در پی آورده است.

اوایل هفته جاری، رئیس جمهوری روسیه پس از ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داد که در صورتیکه در مذاکرات برای حل بحران هسته ای ایران پیشرفتی به دست نیاید، اقدامات دیگری مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در خبری دیگر در مورد روابط ایران و روسیه، روز سه شنبه خبرگزاری فارس گزارش کرد که سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گفته است که "روسیه اشکالات فنی را علت تاخیر در تحویل موشک های S300 به ایران اعلام کرده است."

اشاره آقای وحیدی به تصمیم روسیه به خودداری از اجرای قرارداد تحویل موشک های زمین به هوا به ایران است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفت که "انتظار ما از دوستان روس این بوده که به موقع به مفاد قرارداد عمل کنند و از طریق مذاکرات نیز این موضوع پیگیری خواهد شد."

baba kurosh - ایران - قم
دلیل سیاسی نداره دلیلش فقط خریت خامنه ای احمدی نژاد و بقیه سران نطامه
سه‌شنبه 26 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
دلیلش فقط بخور بخوره!! پولها رو گرفتن. بسه دیگه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

آقابزرگ - مالزی - کوالالامپور
این هم از آسیاب قلعه حیوانات.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

mehraeen - ایران - تهران
دلیلش حماقت و خریت مسوولان و اینکه روسیه از ایران بعنوان وسیله ای برای باج گرفتن از غرب و از همه بیشتر از خود ایران استفاده میکند. مرگ بر روسیه -مرگ بر روسیه -مرگ بر روسیه -مرگ بر روسیه -مرگ بر روسیه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
خدا لعنت کند دال نیاز گورکی (جاسوس روسیه در ایران) را که بهاییت را بوجود آورد . روسیه هیچ مقطعی به ایران کمک نکرده و نقش گرگر در لباس گاو بوده است. چشم امید داشتن به روسیه حماقت است.
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
روزگار غریبی است نازنین
یکشنبه 1 آذر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.