چرا تماشاگران از بازی های تیم ملی فوتبال استقبال نمی کنند

چرا تماشاگران از بازی های تیم ملی فوتبال استقبال نمی کنند

"بینندگان عزیز، همان طور که ملاحظه می کنید، در حالی که هنوز چند ساعت به آغاز بازی مانده، سکوهای ورزشگاه آزادی پر شده. لطفا در خانه بمانید و بازی را از تلویزیون تماشا کنید."

در روزهایی که تیم ملی ایران در خانه بازی دارد یا رقابت های مهم لیگ انجام می شود، علاقمندان فوتبال بارها با چنین لحظه ای مواجه شده اند. برنامه های عادی قطع‌ می شود و تصاویر ورزشگاه پخش می شود تا مردم با چشم خودشان ببینند که حرکت به سمت ورزشگاه بی فایده است. زیرا دیگر جایی برای نشستن باقی نمانده.

چند برابر شدن قیمت بلیت ها در بازار سیاه یا پیش فروش شدن بلیت ها چند روز قبل از مسابقه برای جلوگیری از ازدحام در ورزشگاه، از جمله دردسرهای مسابقات مهم فوتبال در ایران است. حاشیه هایی که گاهی حوادث تلخی در پی داشته است. مثل بازی پنجم فروردین ۱۳۸۴ با ژاپن و کشته شدن چند تماشاچی.

اما دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال ایران با ایسلند، فقط ۵۰۰ تماشاچی داشت! رکوردی که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه است. حتی در دیدار هایی که به حکم کمیته انضباطی باید بدون تماشاچی برگزار شود، باز هم جمیعتی بیش از این را می توان در ورزشگاه دید! مثل بازی سال ۱۳۷۳ پرسپولیس و استقلال در بندر عباس.

علی‌ کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال در واکنش به استقبال سرد مردم در بازی با ایسلند گفت تماشاگران قطعا در بازی‌های رسمی و پس از بردهای تیم ایران به ورزشگاه خواهند آمد.

اما به نظر می رسید که فدراسیون فوتبال عمیقا نگران تکرار این اتفاق است. به همین خاطر اعلام کرد تماشاچیان می توانند بدون پرداخت هزینه، بازی ایران و اردن را تماشا کنند. تمهیدات مسوولین برای تشویق مردم به استقبال از بازی های تیم ملی، ابعاد دیگری هم داشت که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه است.

ابتدا متنی در خبرگزاری ها منتشر شد که به امضای "جمعیت حامیان هواداران فوتبال" رسیده بود. نکته جالب این بیانیه، مشوق هایی بود که مردم را ترغیب به حضور در ورزشگاه می کرد. از جمله: پذیرایی از تماشاگران در ورزشگاه و انعقاد قرارداد با شرکت بیمه، برای بیمه کلیه تماشاگران در ۲۴ ساعت!

مسعود شجاعی هافبک تیم ملی در این باره گفت از این که هواداران با تیم ملی قهر کردند ناراحتم. شاید برد ما مقابل اردن مردم را راضی کند و از بازی‌های بعدی، هواداران زیادی به ورزشگاه بیایند.

افشین قطبی سرمربی تیم ملی هم نسبت به این موضوع بی تفاوت نماند. او خطاب به مردم گفت ما را تنها نگذارید. به استادیوم بیایید. حضور تماشاگران زیاد در ورزشگاه به بازیکنان انگیزه‌ بیشتری می دهد.

واکنش قطبی به خالی بودن ورزشگاه در بازی مقابل ایسلند هم جالب بود. "می خواهم از افرادی که به استادیوم آمدند تشکر کنم و دست تک تک‌شان را ببوسم. گرچه تعداد اندکی بودند و صدایشان کم بود اما احساس‌های عظیمی در شعارهایشان وجود داشت."

با تمام این تمهیدات، تعداد تماشگران در بازی با اردن به ۲۰ هزار نفر هم نرسید. صبح یکشنبه (فردای بازی) در ستون طنز روزنامه های ورزشی، مطالبی درباره مشوق های احتمالی برای جذب تماشگر در بازی های آینده منتشر شده بود.

اما آیا عدم استقبال از بازی های تیم ملی فوتبال، صرفا جنبه ورزشی دارد؟ در سایت های اجتماعی نظیر فیس بوک و بالاترین، مطالب بی شماری در این خصوص می توان دید. با وجود این که چند ماه از تنفیذ حکم محمود احمدی نژاد می گذرد، حضور افشین قطبی در آن مراسم، همچنان بازتاب پر رنگی در رسانه های اینترنتی دارد.

انتقاد از افشین قطبی، صرفا به رسانه های دنیای مجازی و حضور در آن مراسم محدود نمی شود. حتی در ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز می توان انتقادات شدید اللحنی دید. مانند اظهارات مسعود معینی پیشکسوت مطرح فوتبال.

معینی درباره عدم استقبال مردم از دیدار های تیم ملی گفته است "سرمربی تیم ملی باید مقبولیت و مشروعیت داشته باشد که متاسفانه قطبی هیچ کدام را ندارد. مطمئن باشید در صورت ناکامی تیم ملی، او به راحتی با دریافت پول خود ایران را ترک می کند."

افشین قطبی که حالا ۳ امتیاز بازی با اردن را گرفته است، برای بازگرداندن مردم به ورزشگاه، از طرح برگزاری بازی های تیم ملی در شهر های مختلف حمایت می کند.
"نکته‌ خوبی است که ما بتوانیم برای استقبال بیشتر تماشاگران، برخی بازی ها را در شهرهای دیگر برگزار کنیم. در برنامه‌ریزی‌های آینده تلاش خواهیم کرد که با این کار، فوتبال در تمام مناطق کشور رشد کند و برای بازیکنان نیز فضایی ایجاد شود که با انگیزه‌ بیشتری مقابل حریفان بایستند."

با این وجود، تیم ملی ایران چهارشنبه ۲۷ آبان باز هم در ورزشگاه آزادی، در دیداری دوستانه به مصاف مقدونیه خواهد رفت. بازی رسمی آینده تیم ملی در ایران هم مقابل تایلند است. رقابتی حساس که دیدار رفت آن در بانکوک بدون گل تمام شده است. آیا اهمیت ۳ امتیاز این مسابقه، انگیزه ای برای آشتی مردم با تیم ملی خواهد شد؟

مهدی رستم‌پور - روزنامه نگار ورزشی

sajad-tehran - ایران - تهران
معینی کجای فوتبال دنیاست که در مورد مشروعیت و مقبولیت قطبی نظر میده؟ درود بر افشین امپراطور
سه‌شنبه 26 آبان 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
شش ساعت وقت ما رو گرفت ، آخرش داره از خود ما می پرسه : آیا تماشاچی ها به میدان بازخواهند گشت ! - ما که نگرفتیم از احمدی نژاد به قطبی و نامشروع بودنش چه ارتباطی وجود داره -
سه‌شنبه 26 آبان 1388

kaveh52 - ایران - تهران
ما چیزهای عجیب تر هم امسال دیدیم . برای اولین بار ایرانیهای فوتبالدوستی رو دیدم که برای باخت تیم ملیشون ناراحت نبودند و حتی استقبال هم می کردند . چون انگیزه ای شده بود برای مقابله با دولت کودتا
سه‌شنبه 26 آبان 1388

baba kurosh - ایران - قم
فوتبالی که امثال شریفی؛ عزیز محمدی؛ کفاشیان؛ سعیدلو؛ علی آبادی و.. سردمدارش باشن از این بهتر نمیشه. این سپاهیای حرومزاده می خوان همه مملکتو بگیرن دستشون
سه‌شنبه 26 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
وقتی به تیم ملی نگاه میکنی میبینی چند بازیکن که تو باشگاهشون خوب بازی میکنند دور هم جمع شده اند و نه کم و نه زیاد با همون اندوخته ها شون توپ میزنند و هیچ اثری نیست که به شما نشون بده طرف تو یه سطح بالاتر اومده و حتی بر عکس بازیکنانی مثل شجائی افت هم میکنن و بهتر بگم تو باشگاشون حتی بیشتر در خدمت تیم هستند. خلاصه کنم قطبی تا اینجا هیچ چیز مثبتی به بازیکنان و تیم اضافه نکرده انگار نه انگار که ایشون در محیطهای بین المللی کار کرده.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

odin - بلژیک - انتورپن
قطبی مردم رو میخواد؟ باید علنآ پوزش بخواد و اعلام کنه فوتبال نباید سیاسی بشه و اگر کسی در مورد من اینطور برداشت کرده عذر میخوام، این بهترین راهیه که میتونه در مقابل مردم زانو بزنه و بگه ببخشید.با تمام علاقه ای که منهم بهش داشتم از چشمم افتاد. اقای قطبی بیا تو 90 و بگو مردم منو ببخشید اگه بعضی از رفتارهام موجب سؤتفاهم شده. میدنم که اینجا میای و کامنت هم میخونی.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

ghom.666 - ایران - قم
برید انترینژاد و خانواد هاشون و انهای که طرفدارش هستند بیارید.مثل تاج خائن..ساکت سر پرست سپاهان.شریفینا..مایلی کلنگ وووووو.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
آفرین به این مردم که در ماههای اخیر همبستگی رو تمرین کردن و در این قبیل میادین به خوبی نتیجه‌اش رو می‌بینیم. زنده باد ایرانی در هر کجای دنیا.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
هر وقت پرسپولیس قهرمان میشه تیم ملی هم بازیهای خوبی انجام میده ولی وقتی این لگنها قهرمان میشن تازه بدبختی ما شروع میشه ...اگه امسال استقلال خدای نکرده خدای نکرده قهرمان بشه باید بیخیال جام ملتهای آسیا هم بشیم.....کیسه حمومیهای عزیز الان بخاطر تیم ملی هم که شده دعا کنین امسال پرسپولیس قهرمان بشه.....هرچند اگه دعا هم نکنین امسال پرسپولیس قهرمانه ...ههههههههههههه
سه‌شنبه 26 آبان 1388

siamakk - ایران - تهران
چون ا.ن. به فوتبالمونم ر...ه
سه‌شنبه 26 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
یکی از بهترین راههای مبارزه با دیکتاتوری همین خالی گذاشتن ورزشگاههاست. و اتفاقاً راحت ترین راه هم هست چون در این واکنش هیچ خطری کسی را تهدید نمیکند. علاقمندان فوتبال در کشور خیلی زیادند اما ای کاش برای مدتی دوری از ورزشگاهها را بتوانند تحمل کنند. وقتی همه چیز در اختیار و سیطره دولت باشد، این هم تیم ملی ایران نیست تیم دولتی ایران است. اینها فقط حضور فیزیکی مردم را نیاز دارند برای سواستفاده های سیاسی خودشان، آنهم هر جا خودشان نیاز دارند و تشخیص میدهند! فعلا ً نیاز شدیدی به نمایش دادن شادی ها و هیجان مردم دارند..
سه‌شنبه 26 آبان 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
میخوان فضولها رو بشناسن خوب دلشون نمیخواد وقتشونو بذارن برن باخت ببینن
سه‌شنبه 26 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
مهمترین دلایلش یکی افشین قطبیه که مزدوره و اصولا مربیه خوبیم نیست دومیش اینه که تیم ملیی که نتونه از ابهت تیم ملی دفاع کنه حمایتیم ازش نمیشه
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
*پسر شجاع* - ایران - تهران . جک سال
چهار‌شنبه 27 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.