آزادی دین؛ جنگ با صلیب در اروپا

آزادی دین؛ جنگ با صلیب در اروپا

"دادگاه عالی حقوق بشر" وابسته به اتحادیه اروپا رأی داده است که آویختن صلیب در کلاس‌های درس با پیمان حقوق بشر مغایرت دارد و اصل "آزادی دین" را نقض می‌کند.

این حکم در جامعه کاتولیک ایتالیا جنجال فراوانی به پا کرده است.

دادگاه حقوق بشر روز سه‌شنبه سوم نوامبر رأی داد که نشان صلیب باید از کلاس مدارس کنار گذاشته شود. بازوی حقوقی اتحادیه اروپا این رأی را در رسیدگی به شکایت یک زن ایتالیایی صادر کرد.

در سال تحصیلی ۲۰۰۱ زنی ایتالیایی با تبار فنلاندی که دو پسر ده و دوازده ساله‌ او دانش‌آموز بودند، از اولیای مدرسه خواست که صلیب را از کلاس درس پسرهای او دور کنند. او استدلال کرده بود که نهاد آموزش و پرورش باید بی‌طرفی کامل را رعایت کند و هیچ مذهبی را به دانش آموزان تحمیل نکند.

این زن شکایت خود را تا بالاترین محاکم قضایی ایتالیا پیش برد. در سال ۲۰۰۶ دادگاه عالی ایتالیا شکایت را با این استدلال رد کرد که "صلیب نماد ارزش‌های فرهنگی" و بخشی از تاریخ و هویت ایتالیاست.

زن از پای ننشست و شکایت را به ارگان حقوق بشر اتحادیه اروپا برد، و این نهاد حق را به او داد.

به نظر دادگاه حقوق بشر "صلیب آشکارا نماد یک دین مشخص است." به نظر این نهاد حقوقی "آویختن نشانی که نماد مذهب کاتولیک به شمار می‌رود" اصل مهم بی‌طرفی آموزش را در جوامع دموکراتیک نقض می‌کند.

به نظر دادگاه حقوق بشر: "دانش‌آموزان حق دارند با آزادی کامل دین خود را انتخاب کنند یا هیچ دینی را انتخاب نکنند." این دادگاه تصریح می‌کند: "عدم اعتقاد به دین نیز یک حق انسانی است و دولتها باید از این حق پاسداری کنند".

به نظر دادگاه، این حق والدین کودکان است که فرزندان خود را مطابق عقاید و باورهای خود تربیت کنند. دادگاه همچنین حکم داد که بابت جبران خسارت باید به زن ۵ هزار یورو پرداخت شود.

واکنش‌ها به رأی دادگاه

به نظر مراجع کلیسای کاتولیک، نشان صلیب "اهمیت معنوی و تربیتی" دارد

بیشتر محافل سیاسی در اروپای غربی از رأی دادگاه استقبال کردند و آن را نتیجه منطقی آزادی عقاید و بیان دانستند. رسانه‌های جمعی از قول چهره‌های فرهنگی نقل کردند که برتری دادن به یک گرایش دینی در برابر گرایش‌های دیگر قابل قبول نیست.

اصل آزادی دین، یک خانم آموزگار مسلمان را از پوشیدن روسری در کلاس درس منع می‌کند. بر همین قیاس نمی‌توان از دانش‌آموزانی که به ادیان دیگر معتقد هستند انتظار داشت که زیر علامت صلیب درس بخوانند.

در استدلال محافل لیبرال تأکید می‌شود که این بحث در کشورهایی صورت می‌گیرد که در آنها "آموزش اجباری" رواج دارد. به علاوه بحث بر سر "مدارس عمومی یا دولتی" است؛ روشن است که در مدارس پیرو ادیان خاص، اصول دیگری حاکم است.

در بیشتر کشورهای اروپایی اجباری در آویختن صلیب در مدارس وجود ندارد. در آلمان در سال ۱۹۹۵ طی آیین‌نامه‌ای از مدارس خواسته شد که علامت صلیب را از دیوارها بردارند، زیرا مخالف آزادی مذهب، و بنابرین مغایر با قانون اساسی کشور است.

جنجال در ایتالیا

دولت ایتالیا متهم اصلی این دادگاه بود، که آویختن صلیب در کلاس مدارس اجباری است.

در واتیکان فدریکو لومباردی سخنگوی کلیسای کاتولیک در برابر حکم حذف صلیب از مدارس، دیدگاهی ملایم برگزید، اما سایر مقامات کاتولیک به شدت به حکم دادگاه حقوق بشر اعتراض کردند.

به نظر مراجع کلیسای کاتولیک، نشان صلیب "اهمیت معنوی و تربیتی" دارد و بی‌تردید یکی از ریشه‌های همان "حقوق بشر" است که دادگاه به نام آن علیه صلیب حکم صادر کرده است.

یکی از مقامات واتیکان در برابر خبرنگاران با عصبانیت فریاد برداشت: "اجازه نمی‌دهیم گرانبهاترین میراث ما را از فرهنگ ما دور کنند."

آیین کاتولیک، دین اصلی کشور

در قانون اساسی ایتالیا، کاتولیک، کیش اصلی کشور خوانده شده است

دولت ایتالیا به شدت به رأی دادگاه حقوق بشر مبنی بر حذف صلیب از مدارس حمله کرد. سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا گفت: "قضات محکمه حقوق بشر عقل خود را از دست داده‌اند."

ماریاستلا جلمینی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت که "صلیب بخش جدایی‌ناپذیر فرهنگ ماست".

خانم وزیر آموزش و پرورش به جایگاه ویژه‌ مذهب کاتولیک در قانون اساسی اشاره کرد. در قانون اساسی ایتالیا، این مذهب، کیش اصلی کشور خوانده شده است.

در ایتالیا حساسیت در این زمینه بالاست. بنا به یک نظرخواهی که روزنامه "کوریره دلاسرا" منتشر کرده، ۸۴ درصد مردم ایتالیا با حذف نشان صلیب از مدارس مخالف هستند.

حتی ۶۸ درصد از افرادی که هرگز به کلیسا نمی‌روند، با حذف صلیب مخالفت می کنند. به نظر آنها صلیب نماد ریشه‌های فرهنگی هویت ایتالیاست.

دولت ایتالیا اعلام کرده که قصد دارد نسبت به رأی دادگاه تقاضای تجدیدنظر کند. چنانچه این اقدام به نتیجه نرسد، راه دیگری در برابر ایتالیا باقی نمی‌ماند: صلیب باید از مدارس برچیده شود.

matador - امریکا - دالاس
اینها هم شورشو دراوردن.یه مشت لاشخور ریختن تو این حقوق بشر.امروزه هیچ کشوری حقوق بشر رعایت نمیکنه.همین امریکا اگه به حکومت اعتراض کنی محاکمت میکنن.همش شعار.
دوشنبه 25 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
با اینکه مسیحیت بوسیله ..مارتین لوتر...اعتدال بیشتری یافت و دین در اروپاتقریبا هیچ رلی ندارد کشوری چون ایران با رهبران دزد بی شرف قاتل بی همه چیزش روز بروزاین ننگینترین دین تاریخ بشر را ترویج می دهند جان کلام/////تا...خری..نباشد..خر سوار هم نیست.....
دوشنبه 25 آبان 1388

nasim1 - انگلیس - لندن
قابل توجه مغز .. خورده های متعصب.صلیب برای کاتولیکها مثل نقش الله است. دولت ایتالیا اعلام کرده که قصد دارد نسبت به رأی دادگاه تقاضای تجدیدنظر کند. چنانچه این اقدام به نتیجه نرسد، راه دیگری در برابر ایتالیا باقی نمی‌ماند: صلیب باید از مدارس برچیده شود. انصافا ما چقدر با این ازاد اندیشی فاصله داریم؟
دوشنبه 25 آبان 1388

kili_patilaki - قطر - دوحه
والله خیلی باحاله.کارشون کاملا درسته. ما مسلمونا که از همون اول تو گوشمون اذان میگن و رسما میشیم مسلمون.هر کی خودش با تحقیق یه دینی رو انتخاب کرده ایول داره و واقعا ارزش داره.در غیر اینصورت ..پیروی کورکورانه "به قول آخوندا" صحیح نمی باشد:)
دوشنبه 25 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
در اروپای سبز دلهای سبز زیادی یافت می شود و این دلها با دیدن نور سبز اسلام گمگشته خود را خواهند یافت. برای همین است که اسلام به حق اهسته اهسته در اروپا جای خود را پیدا میکند و الحق هم که هر کدام به اسلام پیوسته است تمام اسلام را با تمام وجود قبول داشته و به ان عمل میکند. برای نمونه حجاب زنان مسلمان در اروپا را با حجاب بعضی ها در خیابانهای خودمان مقایسه کنید. درود بر شرف زنان محجبه چه در اروپا وچه در ایران و یا هر جای دنیا. البته ناگفته نماند که حملات رسانه ای علیه اسلام و ساختن طالبان برای قهوه ای نشان دادن اسلام است و برنامه ریزان غرب به خوبی از خطر رنگ سبز اسلام آگاه هستند. در برابر ابزار ورسانه ها و تکنولوژی و ثروت و قدرت آنها ما تنها کاری که می توانیم بکنیم نشان دادن راه سبز قران و عترت است و این نور سبز علوی را با هیچ آبی نمی توان خاموش کرد.
دوشنبه 25 آبان 1388

iranie darband - دانمارک - کپنهاک
کلیه دوستان از کپنهاک یا شهرهای نزدیک ان برای اجرای بهتر مراسم 16 اذر به کمک احتیاج داریم.با ادرس زیر تماس بگیرید.
------------------------
کاربر گرامی
برای تبادل ایمیل با دیگر کاربران از تالار پرنیان استفاده نمائید. نوشتن ایمیل در بخش نظرات میسر نمی باشد.
با تشکر
دوشنبه 25 آبان 1388

zendeh bad iran - انگلستان - منچستر
مذهب کیلو چنده؟ همش بیسینسه. خدا پرستی و یگانه پرستی با مذهب و خرافه های دوروبرش تناقض داره
دوشنبه 25 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
bavar88 - هلند - امستردام---- گرچه هلند گویا باید گودهای جنوب تهران باشد به ایران که گند زده شده با اسلام. رافت اسلامی را هم که با ترورهای روزانه نشان داده اید فکر کرده اید اروپائی ها مغز خر خو رده اند که مسلمان شوند؟؟؟
دوشنبه 25 آبان 1388

jores1984 - اتریش - لینز
bavar88 - هلند - امستردام تو که انقده حرف از اسلام میزنی خودت هیچم نیستی. اگه اونا داران اینجا مثلا حجاب رو رعایت مئکنن فقط واسه موقعیت خودشونه
دوشنبه 25 آبان 1388

100%persian - هلند - دن هلدر
بر خلاف نظر بعضی جاسوسان جمهوری اسلامی در هلند ! خوشحالم که خودم به شخصه شاهد بوده ام و هستم که صدها نفر از هموطنانمان در همین هلند با خوردن آش آلو و گذاشتن اثری در خور اسلام بر آن و کشیدن سیفون آن را به فاضلاب برگرداندند / قابل توجه مفتخوران جمهوری اسلامی در هلند
دوشنبه 25 آبان 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیز:. تا اونجایی که به انسان مربوط می‌شه افراد به عنوانهای مختلف همدیگرو آزار میدان مثلا در ایران با استفاده از اسلام،در بزنیا(یوگوسلوی) از مسیحیت، در روسیه کمنیست،و در اسرائیل یهود،از این عناوین استفاده می‌کنن تا مردم رو شکنجه و یا از بین ببرن،در حالی‌ که هیچ دینی و یا مکتبی‌ چه اسلام،مسیحیت،یهود، و یا مارکسیست،و دیگر مکتبها حامیه کشتار نیست،اینجا توی آمریکا برای اینکه اسلام رو کوچیک کنن،و مسلمانها رو بی‌ سواد نشون بدن افراد کثیفی رو مثل احمدی‌نژاد و خامنه‌ای با ترفدارشن رو نشون میدان در صورتی‌ که خودشون مخفیانه با اونها در تماسن اگر نبودن ایران گیت و مسلههٔ اوباما با ایران چی‌ هست؟ وقتی هم که دستشو رو می‌شه میگن ما نمیدانیم چرا.پس بازیها بجای به اسلام فحش دادن بیاید و انرژی رو به طرف مثبت یعنی‌ به نابودی ملاها صرف کنید.همیشه خندان و موفق باشید.به امید پیرزی مردم عزیزمان!!!
دوشنبه 25 آبان 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
افرین براون خانوم که توانست این پیروزی رابدست اورد.ما ایرانیها باگوشت وپوستمان لمس کردیم که مذهب چه میکند.ارزو میکنم روزی مذهب درایران به سرنوشت مذهب دراروپا برسد.مایک لوترکینگ دراسلام ایرانی احتیاج داریم.
دوشنبه 25 آبان 1388

dokhtare koorosh - امارات - دوبی
bavar88 - هلند - امستردام عزیزم رمانتیک شدی تاحالا چماقدار رمانتیک ندیده بودم نکنه یکی از اون خواهر جیگرا پیشته شیطون
دوشنبه 25 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
bavar88 - هلند - امستردام . عزیز .برو اسلام سبز محمدی را در داخل چاه خرافات مهدی در خواب دریابید
دوشنبه 25 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
زنده باد اون زن فنلاندی.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
بدون شک دموکراسی واقعی وجود ندارد و شعار است. خود کسانی که دم از حقوق بشر و دموکراسی می زنند مخالفان خود را نمی پذیرند و گفته های خود را خود عمل نمی کنند. وگرنه چه دلیلی دارد زن محجبه نتواند در کلاس درس بخواند و نتواند پوشش خود را انتخاب کند. یا صلیب که نشان فرهنگی اروپا و مردم آن است را بردارند در حالی که اکثریت جامعه ی آن ناراضی هستند. این نقض حقوق بشر نیست؟
سه‌شنبه 26 آبان 1388

نیک پندار - ایران زمین - شیراز
100%persian - هلند - دن هلد- طرز صحبت هر کسی نمایانگر شخصیت و تربیت خانوادگی اوست، و اصولا انسان ایده آلهای فکریش را به زبان میاره، در ضمن اسم کاربریت را عوض کن که فرهنگ و ادبت اصلا به نیاکان پارسی ما نرفته....
سه‌شنبه 26 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
از اینکه مبلغان اسلام در هلند ادمهائی بیسواد و وحشی از مراکش هستند خوشحالم چون اینا باعث میشن که ایرانیان (از اسلام فراری مثل من) احساس دلتنگی نکنیم. در ضمن نسل جدید میدونه مذهب رو باید درش تخته کرد.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

100%persian - هلند - دن هلدر
نیک پندار - ایران زمین - شیراز / ؟؟؟؟ ... اگر ایرانی باشی میفهمی که این دین جنگ و تجاوز چه بر سر مملکتمان آورده است / بعد از آن هم یه فکری به حال ادب اسلامیت کن / در ضمن با هر مکتبی باید با همان زبان که لایقش باشد سخن گفت / ..
سه‌شنبه 26 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.