خطر نگهداری دستما‌ل آلوده در جیب

خطر نگهداری دستما‌ل آلوده در جیب

یک متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این که نگهداری دستمال‌های کاغذی آغشته به ترشحات تنفسی سرفه و عطسه در جیب و استفاده مجدد از آن، بزرگ ترین اشتباه رایج در میان مردم است، گفت: این شیوه رفتاری، عاملی برای گسترش بیماری ‌ها به شمار می‌رود.

دکترعبدالرضا سودبخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، انتشار ذرات تنفسی را از راه‌های انتقال آنفلوآنزای نوع A برشمرد و افزود: این ذرات در فاصله 20 سانتی متری و کمتر از یک متری افراد منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه طول مسافت انتشار ذرات تنفسی به دنبال سرفه و عطسه، تا یک متر و 80 سانتی متر افزایش می‌یابد، گفت: چنانچه کسی در فاصله یک متری از فرد مبتلا به آنفلوآنزای نوع A (بدون سرفه و عطسه) قرار گیرد، شانس انتقال بیماری به وی کاهش می‌یابد.

این متخصص بیماری‌های عفونی، ادامه داد: تردد و عبور از کنار افراد آلوده و بیمار، بدون توقف و تماس نزدیک، خطری برای ابتلا به شمار نمی‌رود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از دو ماسک کاغذی به همراه یک لایه گاز استریل را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای نوع A (آنفلوآنزای خوکی) توصیه می‌کند.

دکتر سودبخش با بیان اینکه اندازه ویروس آنفلوآنزای نوع A حدود 80 تا 200 میکرون (2 برابر اندازه ویروس هپاتیت B) است، ‌گفت: از این رو در تماس نزدیک با افراد بیمار، بدون نیاز به استفاده از ماسک N95 ، می‌توان از ماسک‌های کاغذی جراحی به همراه یک تکه گاز استفاده کرد.

وی، از دیگر اشتباهات رایج در بین مردم را استفاده ی طولانی مدت از این ماسک‌ها بدون تعویض آنها عنوان کرد و افزود: استفاده طولانی مدت، سبب بروز شکاف‌هایی در ماسک‌ می‌شود، این در حالی است که گاهی مصرف کنندگان با انتقال مجدد ماسک از زیر چانه به دهان و بینی ، آلودگی‌ها را از سطح خارجی ماسک به دست خود منتقل می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:‌ ماسک باید به محض مرطوب شدن، با احتیاط از ناحیه بند گرفته و دور انداخته شود.

به گفته وی، سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از دو ماسک کاغذی به همراه یک لایه گاز استریل را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای نوع A (آنفلوآنزای خوکی) توصیه می‌کند.

blueberry64 - ایران - تهران
بعضیا دستمال کاغذی رو هم 100 دفعه استفاده میکنن. اگه میتونستن میشستن پهن میکردن جلو آفتاب تا بازم استفاده کنن.
دوشنبه 25 آبان 1388

7-aseman - اتریش - وین
توصیه به بابا بزرگها و مامان بزرگها
دوشنبه 25 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.