بچه ها زود به آنفلوآنزای خوکی مبتلا می شوند

بچه ها زود به آنفلوآنزای خوکی مبتلا می شوند

مراقبت از کودک مبتلا به آنفلوآنزای خوکی

با سرد شدن هوا و باز شدن مدارس، آنفلوآنزای نوع A (خوکی) در بین مردم و به خصوص دانش‏آموزان شیوع بیشتری پیدا کرده است.

بچه‏ها در برابر ابتلا به این بیماری بسیار آسیب‏پذیر هستند، بنابراین باید به خوبی از آنها مراقبت کرد تا دچار این بیماری نشوند و اگر مبتلا شدند، خیلی زود بهبود پیدا کنند.

توصیه هایی برای مراقبت:

1- دمای بدن کودک را اندازه بگیرید.

با قرار دادن دماسنج در دهان کودک، اگر دمای بدن او بیشتر از 5/37 درجه سانتی‏گراد بود، نشان می‏دهد تب دارد و بدن او در حال مبارزه با یک عفونت است.

هر 4 تا 6 ساعت یک بار، دمای بدن او را اندازه بگیرید.

قرار دادن دماسنج در دهان یا مقعد کودک، میزان تب را دقیق‏تر نشان می دهد. قرار دادن دماسنج در زیر بغل و استفاده از نوارهای اندازه‏گیری تب، دقیق نیستند و دمای صحیح بدن را نشان نمی‏دهند.

با تجویز پزشک از داروهای پایین آورنده تب مثل شربت استامینوفن استفاده کنید. اگر دمای بدن کودک بیش از 5/39 تا 40 درجه شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

2- آب و مایعات کافی به کودک بدهید. اگر کودک چیزی نمی‏خورد، به زور به او ندهید، ولی به آرامی او را تشویق کنید تا نوشیدنی‏هایی خنک، مثل آب، آب میوه ، نوشابه، شربت و ... بنوشد.

دقت کنید چند بار در روز کودک‏تان ادرار می‏کند. اگر کودک خیلی کم به دستشویی رفت، نشان می‏دهد بدنش دچار کم‏آبی است و باید به قدر کافی مایعات بنوشد.

 

3- مراقب رفتار و حالات او باشید. شما کودک خود را می‏شناسید، اگر خیلی بی‏حال بود یا درد زیادی داشت، نشان می‏دهد بیماری او شدید است.

شما می‏توانید بر اساس وضع سلامت عمومی و شخصی کودک‏تان، شدت بیماری را در او اندازه بگیرید. بعضی کودکان مدت بیماری‏شان طولانی است و بعضی کوتاه.

4- تا حد امکان شرایط راحتی و آرامش کودک خود را فراهم کنید.

اجازه دهید کودک‏تان تلویزیون ببینید یا کتاب بخواند. کودک شما هنگام بیماری، درد دارد، سرفه می‏کند و ممکن است دچار دل درد شدید نیز شود. این مشکلات، خوابیدن را برای او خیلی سخت می‏کند.

دستمال‏ کاغذی، پتو، شربت سرفه و سایر لوازم مورد نیاز کودک را در نزدیکی او قرار دهید.

5- برای بهبودی بیماری کودک‏تان عجله نکنید. به محض خوب شدن حال کودک‏تان، او را به مدرسه نفرستید. کودک حداقل 24 ساعت قبل از رفتن به مدرسه، نباید هیچ‏گونه تبی داشته باشد تا بچه‏های دیگر را نیز مریض نکند.

هشدار‏ها:

* ساعاتی را که باید به کودک، دارو دهید یادداشت کنید تا دوز دارویی را فراموش نکنید یا اشتباهاً داروی زیادی به او ندهید.

* اگر کودک شما دچار آلرژی فصلی است یا سرفه مداوم دارد، او را نزد پزشک ببرید. شما نباید بگذارید، آنفلوآنزای کودک‏تان به ذات‏الریه تبدیل شود.

* اگر دمای بدن کودک از 5/39 تا 40 درجه بالاتر رفت، حتماً به پزشک اطفال مراجعه کنید.

* اگر در مورد تغییر رفتار کودک خود نگران هستید، نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید، شما بهتر از هر کسی کودک خود را می‏شناسید و می‏توانید او را آرام کنید.

* اگر سن کودک شما کمتر از یک ‏سال است، برای کسب راهنمایی و توصیه‏های لازم به پزشک اطفال مراجعه کنید.

زندگی زیبا - ایران - آبادان
دنی جون مواظب خودت باش بوس بوس
دوشنبه 25 آبان 1388

kili_patilaki - قطر - دوحه
مرگ بر خوک.هه هه هه.
دوشنبه 25 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.