مصوبه اسلامی کردن علوم انسانی در ایران ابلاغ شد

مصوبه اسلامی کردن علوم انسانی در ایران ابلاغ شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اخیرا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این کشور را در حوزه علوم انسانی برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرده است.

پیشتر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، تدریس علوم انسانی در دانشگاه های ایران را متعارض با مبانی قرآنی و دینی توصیف کرده بود.

محمود احمدی نژاد که از ابتدای ریاست جمهوری اش بر لزوم تسویه دانشگاههای ایران از اساتید سوکولار تاکید کرده بود، مصوبه ای را برای اجرا به بخش آموزشی دولتی و خصوصی ابلاغ کرده که به موجب آن شورایی تخصصی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تحول و ارتقای علوم انسانی تشکیل می شود.

"پاکسازی محیط های علمی و فرهنگی از افکار مادی" و "نفی مظاهر غربزدگی" از جمله اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران است. بنای آموزش علوم انسانی بر مبنای نظری جمهوری اسلامی و ارتقای آموزش و پژوهش در علوم انسانی و انطباق آن با ارکان و نهادهای این نظام از جمله اهداف تصویب آئین نامه این شورای تخصصی ذکر شده است.

آقای خامنه ای چندی پیش در جمع شماری از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های ایران گفته بود که از دید او آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها باعث بی اعتقادی جوانان به تعالیم الهی و اسلامی می شود.

مهدی خلجی، پژوهشگر مسایل اسلامی در واشنگتن به بخش فارسی بی بی سی گفت که "اهداف این شورا تغییر و تحول در حوزه علوم انسانی نیست بلکه منظور آن اسلامی کردن این حوزه علمی است."

به عقیده آقای خاجی سرشت علوم انسانی، عرفی و سکولار است "اما جمهوری اسلامی از ابتدا تاکنون سعی کرده که این سرشت را دینی بکند و این به معنای تقلیل علوم انسانی به الهیات است."

به گفته آقای خلجی، "هدف نهایی تشکیل این شورا به نوعی بازگشت به قرون وسطی و بازگشت به پیش از دوران پیدایش علوم انسانی است."

همه دستگاههای موضوع این مصوبه از قبیل وزراتخانه های علوم ، آموزش و پرورش، پژوهشگاه ها و دانشگاه آزاد اسلامی موظف به اجرای تصمیمات شورای تخصصی تحول و ارتقا علوم انسانی خواهند بود.

شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسایل آموزش و پرورش به بخش فارسی بی بی سی گفت که انتخاب اعضای این شورا توسط مسئولان اجرایی و سیاسی ایران، نشانه مثبتی برای بروز تحول در حوزه علوم انسانی نیست.

وی افزود، "موضوع تحول علوم انسانی یک بحث نرم افزاری است که باید توسط دانشمندان و علما بررسی شود."

آقای عبداللهی می گوید "اگر بتوانیم آثاری به وجود آوریم که با محصولات فکری غرب رقابت کند و این آثار از استانداردهای علمی برخوردار باشد، قطعا در حوزه علوم انسانی ایران هم دانشجویان به سمت این آثار متمایل خواهند شد."

بعضی از کارشناسان همواره این پرسش را مطرح می کنند که چرا بعد از گذشت سی سال از استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران، همچنان مقامات آن با علوم انسانی مسئله دارند؟

مهدی خلجی معتقد است که مسئله مقامات ایران با علوم انسانی، مربوط به بحرانی است که در درون ایدئولوژی حکومتی قرار دارد و تا زمانی که ایران براساس این ایدئولوژی اداره می شود، این بحران ادامه خواهد داشت.

او می گوید ایدئولوژی جمهوری اسلامی از تجدد، علم تجربی و تکنولوژی را می خواهد اما فرهنگ و علوم انسانی را ترد می کند، برای این که نگاه ایدئولوژی اسلامی به همه چیز حتی اسلام، نگاه ابزاری است.

به گفته آقای خلجی غایت و هدف نهایی ایدئولوژی حکومت ایران دستیابی به قدرت است و چون علوم انسانی مدرن نمی تواند ابزار قدرت این ایدئولوژی قرار بگیرد از طرف آن نفی می شود. وی معتقد است که "به همین دلیل تکنولوژی هسته ای به کانون اصلی قدرت در ایران بدل می شود، چون که ایدئولوژی تشنه سلاح است و به علم و فلسفه هم به دید سلاح می نگرد و طبیعی است که علوم انسانی به آن شکلی که در اروپا به وجود آمده و در جهان گسترش یافته، سلاح کارآمدی در دست ایدئولوژی اسلامی نیست."

آقای خامنه ای تحصیل بیش از دو میلیون دانشجو در رشته های علوم انسانی را از مجموع سه و نیم میلیون دانشجوی ایرانی، مایه نگرانی می داند، چون که به گفته او توانایی مراکز علمی و دانشگاه ها در زمینه کار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرز و معتقد به جهان بینی اسلامی رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست.

فرج بال افکن - بی بی سی

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
به فرض اینکه بخواهند رشته های علوم انسانی را اسلامی کنند بایستی زمینه های لازم را آماده کنند که این کار چندین دهه طول می کشد. نحوه ی اسلامی کردن مهم نیست نحوه ی پیاده سازی آن مهم است که فکر نکنم بتوانید آنرا به نحو احسن اجرا کنید.
یکشنبه 24 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
اینها از اسلامی نشدن دانشگاه ها نمیترسند اینها به این رسیده اند که در درگیری های اخیر دانشجویانی که در تظاهرات شرکت میکردند اکثرا از دانشجویانی بودند که در رشته های فنی و مهندسی تحصیل میکردند. بخاطر همین دارند بودجه و توجهات کمتری نسبت به رشته های فنی مهندسی میکنند.
یکشنبه 24 آبان 1388

xosrov - انگلیس - منچستر
مبارکه، از سال بعد به جای تئوری کانت، نیچه، بیکن و مارکس باید تئوری زاویه آفتبه موقعه طهارت، استبرا، صیغه دختر ۹ ساله، سکس با حیوانات و اینکه با پایه جاپ یا راست بیریم توالت بخونیم.
یکشنبه 24 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
مدتی پیش میخواستم پروپوزالی در یکی از دانشگاه های ایران ارائه بدهم ولی چون موضوعی که میخواستم انتخاب کنم با همکاری یک پژوهشگر اسرائیلی بود منصرف شدم. با یکی از اساتیدم که مشورت کردم گفت بابا جان از جونت سیر شدی؟ در حالی که این همکاری چیز خاصی نبود که نه سیاسی باشه و نه ضربه ای به کشور بزنه. اگر این تحقیق انجام می شد میتوانست یکی از قوی ترین تحقیقها باشه ولی نشد یعنی نگذاشتند
یکشنبه 24 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
چقدر بئ محتوا و ترسو هستن..همه چیز بزور
یکشنبه 24 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
خیلی کم گند زدید دزدیدید کشتید. دیگر چه می خواهید-- ای ننگ بر دامان کثیفی که شما را پرورد.
دوشنبه 25 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
علم و دین دشمنانه دیرینه هم .
دوشنبه 25 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز! ناراحت نباش بزودئ اینا راهئ گورستان تاریخ میشن
دوشنبه 25 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
این کارا فایده نداره. باز این رژیم سقوط خواهد کرد.جوانان مملکت حقایق را در می یابند. چون مسئولان رژیم خود حیوان هستند از علوم انسانی می ترسند چون با خودشون تعارض دارد.
دوشنبه 25 آبان 1388

dokhtare koorosh - امارات - دوبی
. xosrov - انگلیس - منچستر . . خیلی باحالی مردم از خنده افتابرو خوب اومدی
دوشنبه 25 آبان 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
مسلمان ضد ایرانی - ایران - شیراز . واقعا که یک مسلمان متحجر هستی!بدتم نمیاد تو دانشگاهها اسلام سکولاریستی تدریس کنند نه؟آخه هر چی علم تو قرآن هست،علوم انسانی میخایم چیکار؟. .
دوشنبه 25 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
kamia1 - المان - کلن . به امید خدا. موفق باشید /// vahid22 - آلمان - هامبورگ مگه چه اشکالی داره؟ نه خیر بدم نمیاد. اسلام در علوم انسانی حرفهای زیادی برای گفتن داره. از مدیریت اسلامی گرفته تا روانشناسی اسلامی تا جامعه شناسی اسلامی و.. من خودم درس مدیریت اسلامی رو پاس کردم که درس بسیار شیرینی بود وحید جون
دوشنبه 25 آبان 1388

malek-welkin - کانادا - رد دیر
پس دیگه باید حوضه های آخوندی رو حذف کنن بفرستن کشاورزی کنن!
سه‌شنبه 26 آبان 1388

آنتی کافر1 - ایران - شیراز
xosrov - انگلیس - منچستر. شما نگران نباش . این اعمال را برای مسلمانها تصویب کردند نه برای بی دینانی مثل شما. .. اصلا مشروب خوردن را در این خبر به چشم دیدی؟ پس برای مشروبت هم قانونی وضع نکرده بودند پس خیالت راحت.سکس با حیوانات هم که خاصه بی دینان هستش. ..که فقط شکم وزیر شکمتون از دین ومذهب با اهمیت تره واسه همین بی دین هستید.دیگه صیغه هم شما لازم ندارید وقتی دختر پسرتون بدون اینکه خانواده اطلاع داشته باشه شبها بیرون از خانه تا صبح بسر می برند صیغه واسه چی. پس خیالت تخت. منظور شما نبودی. بکار نوکری اجنبیت برس .
پنج‌شنبه 28 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.