مصاحبه آرش حجازی با روزنامه تایمز : پزشک ایرانی که سعی کرد ندا را نجات بدهد، از زخم هایی می گوید که هرگز بهبود نمی یابند

مصاحبه آرش حجازی با روزنامه تایمز : 
پزشک ایرانی که سعی کرد ندا را نجات بدهد،
از زخم هایی می گوید که هرگز بهبود نمی یابند

همان موقع که آرش حجازی در قهوه خانه ای در آکسفورد نشسته بود، بسیجی های شبه نظامی ایرانی در برابر سفارت بریتانیا در تهران خواستار استرداد او بودند.

روز قبل هم رژیم ایران نامه ای در اعتراض به اهدای بورسیه ای به نام ندا آقاسلطان به یکی از کالج های آکسفورد فرستاده بود. ندا آقاسلطان دانشجویی بود که در تظاهرات بزرگی در اعتراض به تقلب در انتخابات در ایران در ماه ژوئن کشته شد. در این نامه اشاره شده بود که آرش حجازی مسئول قتل نداست.

با این حرکات صبر دکتر حجازی که سعی کرده بود جان خانم آقاسلطان را نجات بدهد، لبریز شد و به این نتیجه رسید که وقت حرف زدن است. بعد از اینکه خانم ندا آقاسلطان به قتل رسید، حجازی به دنیا گفت که ندا چگونه در پاسخ اعتراض صلح جویانه اش به انتخاب دوباره و مشکوک پرزیدنت احمدی نژاد، به ضرب گلوله ی یکی از هواداران دولت به قتل رسید. وقت آن بود که حجازی اعلام کند که این رژیم، چگونه از آن زمان سعی کرده او را بدنام، مجازات و ساکت کند.

دکتر حجازی اکنون در بریتانیا و در تبعید زندگی می کند، بدون شغل و نگران، در حالی که در تهران رژیم سعی می کند او را بدنام و برای دوستانش، خانواده اش و همکارانش مزاحمت ایجاد کند.

حجازی به تایمز گفت: “من حقیقت را گفتم. فقط کاری را کردم که باید می کردم، اما عواقب وخیمی داشت.”

به طور خلاصه، یک بازی سرنوشت  — اینکه او در لحظه ای که خانم آقاسلطان تیر خورد کنارش ایستاده بود — زندگی او را زیر و رو و او را به “قربانی دیگری از استبداد” مبدل کرده است.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ ژوئن، دکتر حجازی ۳۸ ساله در حال گذراندن یک دوره ی کارشناسی ارشد یک ساله در رشته ی نشر در دانشگاه آکسفورد بروکس بود و روز بعد در یک سفر کاری به تهران رفت. روز ۲۰ ژوئن در یک تظاهرات خیابانی گرفتار شده بود که صدای گلوله ای را شنید. به اطرافش نگاه کرد و فوران خون را از سینه ی زنی که کنارش ایستاده بود، دید.

زن از پا افتاد. دکتر حجازی که قبل از روی آوردن به نشر پزشک بود، بیهوده سعی کرد جان او را نجات بدهد. در عرض چند ساعت، فیلم ویدئویی آن صحنه دنیا را زیر پا گذاشت و خانم آقاسلطان را به نماد وحشی گری رژیم و مبارزه ی ایرانیان برای آزادی مبدل کرد.

این تصاویر چنان قدرتمند بود که دکتر حجازی، هنگامی که به این نتیجه رسید که رژیم سعی دارد حقیقت را خفه کند، نزد همسر و پسر کوچکش در بریتانیا برگشت. چند روز بعد، در مصاحبه ای با تایمز و بی بی سی اعلام کرد که خانم آقاسلطان چگونه به دست یک بسیجی موتورسوار که بی درنگ به دست تظاهرکنندگان دیگر دستگیر شد، به قتل رسید.

مشکلات دکتر حجازی تقریباً بلافاصله شروع شد. پدرش، یک استاد دانشگاه، ساعت ها مورد بازپرسی قرار گرفت و به او گفتند به پسرش بگوید ساکت شود. مقامات ارشد رژیم اعلام کردند که خانم آقاسلطان در اثر توطئه ی سرویس های اطلاعاتی خارجی به قتل رسیده و دکتر حجازی به توطئه ای بین المللی برای بی اعتبار کردن جمهوری اسلامی تعلق دارد. او را در رسانه های تحت اختیار دولت تقبیح کردند. رئیس نیروی انتظامی ایران اعلام کرد که او تحت تعقیب است.

هرچند دکتر حجازی هزاران ایمیل دریافت کرده که شهامت او را در لب به سخن گشودن ستوده اند، حامیان رژیم او را تهدید به مرگ و نیز قاتل، جاسوس و قواد خانم ندا آقاسلطان خطاب کرده اند. پلیس آکسفورد یک سیستم مراقبت در خانه ی کوچک دوخوابه اجاره ای او در حاشیه آکسفورد نصب کرد، اما او هنوز احساس امنیت نمی کند و در گشودن در احتیاط می کند و از ما خواست که نام همسرش را منتشر نکنیم.

گفت: “نگران امنیتم هستم.”

در تهران رژیم دارد از انتشارات کاروان انتقام می گیرد، مؤسسه انتشاراتی که دکتر حجازی تأسیس کرد و ۲۲ کارمند دارد. رژیم از قوانین سانسور برای ممنوع کردن کتاب های این انتشارات استفاده کرده و به بانک ها اجازه نمی دهد به این موسسه وام بدهند، حتی بعد از اینکه دکتر حجازی از سمت ریاست تحریریه این انتشارات استعفا داده است.

می گوید: “دارند سعی می کنند این انتشارات را تعطیل کنند.”

اعتقاد دارد دلیل اینکه رژیم او را تحت تحقیب قرار داده، فقط این نیست که او به شدت رژیم را سرافکنده کرده است، “بیشتر این فشار به خاطر این است که دیگران را از حرف زدن بترسانند.”

تحصیل دکتر حجازی در سپتامبر به پایان رسید، اما روشن است که بازگشت به ایران اکنون ممکن نیست. گفت: “در فرودگاه دستگیر می شوم.” او را هم به صدها زندانی سیاسی دیگری ملحق می کنند که در پنج ماه گذشته کتک خورده اند، مورد تجاوز قرار گرفته اند و شکنجه شده اند.

“می شود گفت که تبعیدی هستم.”

او به دنبال یافتن کار در صنعت نشر بریتانیا بوده است، حتی کارهای پیش پا افتاده، اما نتیجه ای نداشته است. همسرش شغلش را به عنوان مدیر مالی یک شرکت بزرگ ایرانی از دست داده و هم اکنون با پولی که از دوستانشان قرض گرفته اند زندگی می کنند.

“نمی توانم خانواده ام را ببینم. شغل و زندگی حرفه ای ام را از دست داده ام. نمی دانم چگونه امرار معاش کنم.”

این حرف را در حالی زد که می خندید به این اتهام رژیم ایران که او را مأمور سرویس های اطلاعاتی خارجی می دانست. می گفت اگر این اتهام حقیقت داشت، الان وضع زندگی اش این نبود.

در حالی که رژیم ایران دکتر حجازی  و خانواده اش را زجر می دهد، هیچ کاری برای مجازات آن بسیجی که خانم ندا آقاسلطان را به قتل رساند نکرده است، با اینکه او بی درنگ از سوی تظاهرکنندگان شناسایی شد.

دکتر حجازی از کاری که کرده پشیمان نیست و اصرار دارد که اگر لازم باشد دوباره همین کار را می کند. اعتقاد دارد که به روشن شدن سرشت پلید این دولت کمک کرده است.

می گوید: “رژیم های توتالیتر همیشه سعی می کنند خشونت و رعبی را که خلق کرده اند بپوشانند، اما همیشه اسنادی رو می شود که به دنیا واقعیت ماجرا را نشان می دهد.”

به خودش افتخار می کند که به این چالش پاسخ مثبت داده است: “در زندگی هرکس لحظات تعیین کننده ای پیش می آید که هویت آدم را رو می کند و باورها و ارزش های او را می آزماید. فکر می کنم این امتحان را گذراندم.”

اما چهره ی آن زن جوان هنگامی که همزمان با تحلیل رفتن جانش بر کف خیابان سعی می کرد بپرسد “چرا؟” دکتر حجازی را تا پایان عمرش تسخیر خواهد کرد.

هنوز هم از یادآوری آن خاطره رنج می برد. می گوید: “در مقام پزشک بارها مرگ را دیده ام. اما معصومیت ندا، مرگ ظالمانه اش و نگاهش قبل از مرگ، هرگز نمی گذارد زخم من بهبود یابد.”

ariatabar - ایران - کرمانشاه
سبزها مقاومت تاپیروزی
یکشنبه 24 آبان 1388

jores1984 - اتریش - لینز
آرش حجازی درود بر تو
یکشنبه 24 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
اری عزیز مادیات را از دست دادی و دیدار میهن و خانواده را ولی بدان در ازای ان ایرانیت و شرف ایرانی را تثبیت کردی در این شرایط که تعدادی انسان بودن راکنار گذاشته اند برای مادیات که در ایران پول خون جانباختگان است.
یکشنبه 24 آبان 1388

iranian pardis - آمریکا - شیکاگو
حجازی عزیز مطمئن باش خداوندو ملت ازاده ایران هرگزتنهات نمی زارن توکلت به خداوندباشه واطمینان داشته باش این قاتلای کثیف روزهای اخره عمرشونو میگذرونندما همه دوستت داریم وبه شجاعتت افتخارمی کنیم.
یکشنبه 24 آبان 1388

zorro.ir - ایران - تهران
درود بی پایان به شرفت ٫اینکه سکوت نکردی و نخواهی کرد دفاع از خون همه ایرانیان است پیروز باشی و سر بلند.
یکشنبه 24 آبان 1388

ham-safar - ایران - تهران
این اقایان خارج از کشور که دلشان برای ایران و ایرانی میتبد چرا به این انسان شرافتمند کار نمیدهند. من خودم دهها میلیاردر و میلیونر کارخانه دار در اروبا و امریکا میشناسم. این ازادمرد فقط کار میخواهد گدا که نیست شرفتان کجاست؟
یکشنبه 24 آبان 1388

juvel - نروژ - اسلو
درود بر تو ارش عزیز / پیشنهاد میکنم از اکسفورد بی سرو صدا و بدون اینکه کسی متوجه بشه به نقطه دیگری نقل مکان کن .
یکشنبه 24 آبان 1388

black chador - امریکا - ولدن
درود بر این دکتر جوان که وظیفه خود را در ان روز انجام داد و هنوز هم انجام میده. این دولت وحشی اسلامی لیاقت جوانهای تحصیل کرده و باهوش ایرانی را ندارد. کسی به جیغ های فاحشه های وحشی اسلامی اهمیتی نمیدهد. مرگ بر اسلام وحشی و طرفدارانش.
یکشنبه 24 آبان 1388

بینوایان - ایران - تهران
خیلی ها دارن میگن آرش حجازی چون راجع به حکومت افشاگری!!! کرده نظام ازش ناراحته ، این درحالیه که این قتل با فیلم هایی که ازش گرفته شده کاملا آشکار و هویدا بوده و احتیاجی به باصطلاح افشاگری نبوده و اصلا باید پرسید چی رو افشا کرده؟ گفت بسیجی رو گرفتیم و بعد کارت بسیجش رو گرفتیم ولش کردیم. اینجا سوال اینه که بین اون همه دوربین که اونجا بوده یعنی یک نفر نبوده که حتی یه فیلم از او بسیجی گرفته باشه؟ حالا کارت بسیجش بماند که یه عکس هم از اون ندیدیم. این در حالیه که فیلم های متعددی از صحنه قتل ندا منتشر شده. ادامه در نظر بعد ...
یکشنبه 24 آبان 1388

بینوایان - ایران - تهران
چیزی که مشخصه حرف های حجازی کاملا ساختگیه و اینکه دو روز قبل از حادثه به ایران اومده و دو روز پس از حادثه هم از ایران فرار کرده بیشتر حجازی رو در معرض اتهام قرار میده. از طرف دیگه خیلی ها میگن آرش حجازی از ترس جونش فرار کرده و اینکه افشاگریهاش!!! باعث به خطر افتادن جونش میشه. به این افراد باید گفت افراد زیادی بودند که در صحنه قتل حضور داشتند و ازشون بازجویی شد و هر چه که دیده بودند رو بازگو کردند ، مگه اتفاقی براشون افتاد؟ خیلی جالبه که افراد مختلف میان اتهام های مختلفی رو به نظام مطرح می کنند و بعد یا ناپدید میشن یا فرار میکنن میگن از ترس جونمون فرار کردیم، بعد یه عده ساده لوح هم باور میکنن.
یکشنبه 24 آبان 1388

emperatur - اکراین - پلتاوا
درود بر‌ تو. مرگ بر خامنه ای
یکشنبه 24 آبان 1388

bavar88 - هلند - امستردام
اقای حجازی با این کار خودش نشون داده که مستقیم در کار دست داشته است. چطور فقط جند روز مانده به این صحنه مشکوک اومده بود ایران و بعد هم زودی رفت. به هر کار نوش جانت برو که یک عالمه معروف برای خارجی ها و مغظوب برای ایرانیها شدی.
یکشنبه 24 آبان 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
آقای حجازی درود بر شما . شجاعت شما قابل تقدیر است. مرگ بر رژیم آخوندی و طزفداران شان که همه بی هویت هستند. ندا را رژیم دیو سیرت ملاها کشته. روزی به سزای کارشان خواهند رسید. بگو آمین
یکشنبه 24 آبان 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
زنده باشی دکتر جان همه تعریفهای نظام خون اشام جمهوری اسلامی را گفتی.یادت باشه غرب بخصوص پیرکفتار انگلیس بنیاد گرائی رادوست دارندوهرجه ما میکشیم ازدست اینهاست ومواظب خودت باش .اینها سرتو معامله خواهند کرد.سعی به سوئد پناهنده شید. طالبانها مجسمه بودا درافغانستان راتخریب کردن وامروز منشور کوروش را که به بشر مربوط میشودرادارند معامله میکنن.مرگ براستعمار وارتجاع.درود به همه جانباختگان راه ازادی.
یکشنبه 24 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
هر چند اصل موضوع لوث میشه ولی اگه کسی ایمیل ایشون رو داره بنده میخوام بهشون بگم که بشریت به شما افتخار میکنه و نگران نباش. بنده حاضرم هرکاری نیازه انجام بدم حتی مالی. درود بر تو و شاد باد روح ندا که چهره کریه جمهوری اسلامی را کریه تر کرد
یکشنبه 24 آبان 1388

niyaz - انگلیس - لندن
امیدوارم از این پس بهترین ها در انتظار خودو خانوادش باشه.
یکشنبه 24 آبان 1388

hosseinih - ایران - تهران
درود بر تو .
یکشنبه 24 آبان 1388

RAYMON - نروژ - ارندال
ارش جان به امید خدا کاروبارت درست میشود نگران نباش تو یک مرد واقعی هستی وخدا تنهایت نمیگذارد . درود بر شرفت
یکشنبه 24 آبان 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرگ بر این رژیم فاشیست آدمکش . مرگ بر اون رهبر حرامزادهش سید علی گدا که الهی جداش به کمرش بزند . مرگ بر اون رئیس جمهور احمقش. مرگ بر حرامزاده رفسنجانی . زنده باد جنبش مردمی سبز
یکشنبه 24 آبان 1388

mohammad55 - انگلیس - لیورپول
درود به شرفتا
یکشنبه 24 آبان 1388

aria-aria-nl - هلند - روتردام
ارش عزیز اصلا نگران نباش ملت ایران حامی توست و ما همه تو را ساپورت میکنیم تو کاری را کردی که هر ایرانی ازاده میکرد امیدوارم در زندگی ات موفق سربلند باشی و نگران هیج چیز نباش .
یکشنبه 24 آبان 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
آرش عزیز تو را در این مبارزه تنها نخواهیم گذاشت ٫ اگر کسی در مورد چگونگی تماس با آقای حجازی اطلاعی دارد لطفا اطلاع دهد.
دوشنبه 25 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
bavar88 - هلند - امستردام . ایشون (مغظوب) هستن یا تو مغضوب!!!! فرهنگ لغت ان لاینی که استفاده میکنی 2 زار نمی ارزه عوضش کن:-)). بینوایان - ایران - تهران. دقت کردم وقتی خیلی از دوستان ازت پرسیدن (شهادت ندا کار ارش بود پس ترانه ها و سهرابها چه؟؟؟؟) یهو ناپدید میشی و فرار میکنی!!!؟؟؟ چـــــــرا؟؟؟؟ (چون خودتم میدونی داری مزخرف مینویسی)
دوشنبه 25 آبان 1388

bij - المان - المان
بینوایان - ایران - تهران، پزشک «رامین پوراندرجانی» که میخواست همین حرفهای تو را بر ملا بکند باز توسط «آرش حجازی» ترور شد!!! دکتر رامین پوراندرجانی هم مثل بینوایان به این نتیجه رسیده بود که خواهر بسیجی ندا بدست اجنبی شهید شده :-) مشکل بزرگ اینست که چطور سازمان مخوف رژیم ضد بسیجی باز دوباره این اجنبی را به ایران راه داده تا شاهد بزرگ جنایات اجنبیان در کهریزک را بر علیه بسیجیان از میان ببرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
دوشنبه 25 آبان 1388

soltan969 - انگلستان - لندن
bavar88-هلند-امستردام وبینوایان-ایران-تهران واقعا که حق و حساب این رژیم خیلی خوب واستون میرسه خون ندا اقا سلطان یک روزی دامنتون رو میگیره مردی و مردونگی واسه بسیجیهایی مثل شما چیز نا اشنایی است واقعا که ارش حجازی خیلی مرد بزرگی است.
دوشنبه 25 آبان 1388

بینوایان - ایران - تهران
parang - سوید - سوندسوال // خوب اول خوشحالم که قبول کردین که کشتن ندا کار آرش و سرویس اطلاعاتی انگلیس بوده. حالا در مورد بقیه کشته ها یه سوال ازت دارم ، میدونستی اکثر افرادی که تو درگیریها کشته شدند از پشت تیر خوردن؟ اجسادشون رو دیدی؟ ببین من نمیخوام خون تمام کشته ها رو بندازم گردن خارجی ها (که البته برای نیروهای امنیتی ایران اثبات شده که بسیاری از این حدود 30 نفر که در درگیریها کشته شدند کار سرویسهای اطلاعاتی غرب بوده مثل ندا) ، ولی قبول کن کنترل همچنین آشوبهایی در این سطح وسیع واقعا کار مشکلی بود و این درگیریها در هر کشور دیگه ای اتفاق میوفتاد تعداد کشته ها بسیار بیشتر از اینی بود که در ایران اتفاق افتاد.
دوشنبه 25 آبان 1388

mohsen- - انگلستان - لیدز
gol222 - سوپد - هلسینگبوری. فکر کنم دایی جان ناپلون زیاد خوندی. درود بر دکتر حجازی
دوشنبه 25 آبان 1388

kaweh2009 - کانادا - تورنتو
بینوایان - ایران - تهران. ادم خیلی باهوشی هستی . اما حیف که چهار ... داری.
دوشنبه 25 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
پهلوانی از پنبه برای عوام الناس ومشتی رجاله آواره.بابقلی بنکدار کلیدر دولت آبادی!!!حاجی آقای صادق هدایت!!!کاش راجع به ورودت یک روز قبل از قتل مرحوم ندا به ایران وخروج فوری فوتی در اسرع وقتت از کشور و حضور ناگهانیت وتصادفیت در محل حادثه( که با دوربینها وموبایل های آماده وتنظیم شده از قبل-شاید-ازچند جهت مختلف به تصویر کشیده شد)بیشتر توضیح می دادی برای این جماعت(فرزندان)عکس«آقا»تووماه بین!
دوشنبه 25 آبان 1388

neda110 - انگلستان - منچستر
من عضو جدید هستم
دوشنبه 25 آبان 1388

ادیب - ایران - تهران
پدر ایشان استاد دانشگاه است و در یکی از برنامه های چهره های ماندگار از ایشان تقدیر شده است . من دورادور ایشان را می شناسم واقعا یک مرد متشخص و دانشمند است.
دوشنبه 25 آبان 1388

مهرتابان - ایران - تهران
بینوایان - ایران - تهران . -دوست عزیز برای بالا بردن اطلاعات شما بگم اتفاقا از عباس کارگر جاوید قاتل ندا با موبایل فیلم گرفته شده و این فیلم در حالی گرفته شده که مردم دستگیرش کردن منتها چون این مردم روش مبارزه بدون خشونت رو در پیش گرفتند این آقا تا روز محاکمه خوش باشند اما در مورد شما و سایر هموطنان مواجب بگیر حکومت که حق را منکرید اگر به خدا اعتقاد دارید او روزی رسان است باور کن نمی ارزد برای دو روز دنیا مزدوری بکنی و آخرتتو خراب کنی راههای زیادی برای امرار معاش هست هرچند درک میکنم که فشار اقتصادی این روزها خیلی زیاد شده پس هرچند کم ولی به روزی حلال قناعت کن و آزاده باش مثل آرش حجازی- دوست خوبم اینها رو نه از سر دشمنی که از روی صدق به شما گفتم ببخشید که حقیقت تلخه.
دوشنبه 25 آبان 1388

khorzookhan - ایران - تهران
MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف چرا این اسم را برای خودت انتخاب کردی صاحب این اسم از قماش خاینی مثل تو نبود.اینهم شعری از میرزاده عشقی و اعتراضش به مدرس اسمت را بگذار مدرس بیشتر برازندته. بعد از این بر وطن و بوم و برش باید ر...د ......... به چنین مجلس و بر کر و فرش باید ر...د. به حقیقت در عدل گر در این بام و در است ......... به چنین عدل و به دیوار و درش باید ر...د. آنکه بگرفته ازو تا کمر ایران گ.. ......... به مکافات الا تا کمرش بایدر...د. پدر ملت ایران اگر این بی پدر است ......... به چنین ملت و روح پدرش باید ر...د. به مدرس نتوان کرد جسارت اما ......... آنقدر هست که بر ریش خرش باید ر...د .
دوشنبه 25 آبان 1388

erfan1352 - ایران - تهران
زنده باشی و پایدار. تمام سبز اندیشان، در پشت سر شما دوستان، بسوی آینده ای دموکراتیک و صلح آمیز پیش میرویم و هیچ نیروی مقاومی در روبروی ما تاب تحمل نخواهد داشت.
دوشنبه 25 آبان 1388

Kavkaz - ایران - تهران
بینوایان - ایران - تهران -بله آنهایی که در صحنه حضور داشتند و شهادت دادند و کسی هم با آنها کاری نداشت.چون آنچیزی را اعتراف کردند که پلیس میخواست بگویند.اگر آنها هم نمی ترسیدند و حقیقت را اعلام میکردند حالا یا در گوشه دخمه های اوین بودند یا جنازه سوخته و غیر قابل شناسایشان در بیابانها پیدا میشد.اگر از ندا بگذریم کشته های دیگر را چگونه توجیه میکنید؟تجاوزها و شکنجه ها چطور؟اگر واقعا ندا بدست عوامل بیگانه کشته شد چرا اینقدر در این مورد حساسیت به خرج میدهند؟چرا خانواده اش مورد آزار و تهدید قرار میگیرند؟چرا از برگزاری مراسم بر مزارش جلوگیری کردند؟چرا سنگ قبرش را شکستند؟اصلا چرا خود دولت برایش مراسم عزاداری برگزار نکرد و او را شهید اعلام نکرد؟پس معلوم میشود که ریگ در کفش دارند.جانبداری کورکورانه تو و این باور ..حال آدم را به هم میزند.
دوشنبه 25 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
بینوایان - ایران - تهران. شاید تو کامنت قبلیم نتونستم مفهوم رو خوب برسونم!ولی اینکه تصور میکنی قبول دارم ارش قاتل نداست اشتباهه. کسایی که از پشت تیر خوردن هم به نظر من در حین فرار بوده! اجسادی رو که از کهریزک در اومدن چی؟؟؟ فکر نمیکنی بهتره از توهمات دربیای و واقعیات اطرافتو ببینی؟؟؟؟ این همه ویدئو تو اینترنت بسیجی ها و لباس شخصی ها رو در حال کتک زدن مردم نشون میده!! باز میگین دروغه!!!!!!!!!!!!!!!! نیروهای امنیتی ایران که شما میفرمایین که همون قاتلهای بی وجدانن..کدوم قاتل بی وجدان قتل رو گردن میگیره؟؟؟؟ ...ادامه دار
دوشنبه 25 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
بینوایان - ایران - تهران . شما شدی کسیکه تو روز روشن راه میره و میگه به به چه ستاره های قشنگی تو دل اسمونه!!!!؟؟؟؟ در مورد انگلیس هم که درسته! عامل سر کار اومدن حکومت فعلی رو کسی فراموش نکرده.. اینو بدون هیچ منظور بدی می گم!برو تو یه کشوریکه دموکراسی واقعی هست زندگی کن؛ اونوقت می بینی که تقلبی پیش نمیاد که بخواد اشوب و بلوا بشه.اگر هم مسئله ای پیش بیاد پلیس حافظ جان مردمه نه دشمن متجاوز به مردم:
دوشنبه 25 آبان 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
بیچاره ارش حجازی برای یک سفر ده روزه به ایران امده بود و در دفتر انتشاراتی خود در کارگر بود که سروصدا را شنید و امد بیرون و چند لحظه بعد ندا تیر خورد. پائولو کوئیلو فیلم تیر خوردن ندا را که خیلی سریع پخش شده بود دید و حجازی را شناخت. یک ایمیل برایش زد که اگه اون چیزی که دیدم درسته فقط به من ایمیل بزن که حالت خوبه. حجازی جواب داد درسته ٬ اگه تا 48 ساعت نیامدم فقط مواظب خانواده ام باش چون کسی را ندارند. شانس اورد هنوز از روی فیلم شناسایی نشده بود و توانست ظرف 48 ساعت سوار هواپیما شود. به هر حال زندگی خودش و خانواده اش با این اتفاق ناخواسته نابود شد.
دوشنبه 25 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - آلمان - دوسلدورف
خورزوخان!!!!چرا مغلطه وسفسطه می کنی.در عالم دموکراسی( تو وامثال مدافع شید وازش دم می زنید)در این جامعه مجازی به من حق انتخاب اسم مجازی هم نمیدید؟اگه قدرت داشته باشید که همون کارهای بسیجی«نما»ها رو می کنید.ضمنا مرحوم میرزاده که وصف توست (وچون توئی که دوست دارید چشماتون به واقعیات ببندید)....کاملا درست ودقیق گفته.شما جماعت عشق پهلوون پنبه.
دوشنبه 25 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.