اعتراض موسوی و کروبی به برخورد با زنان در ۱۳ آبان

اعتراض موسوی و کروبی به برخورد با زنان در ۱۳ آبان

مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو رهبر اصلی جنبش اعتراضی ایران محسوب می شوند

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت در ایران، به برخوردهایی که روز ۱۳ آبان با تظاهرکنندگان معترض، به ویژه زنان صورت گرفت اعتراض کردند.

آقای موسوی که عصر روز جمعه ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) برای ملاقات با آقای کروبی به منزل او رفته بود، گفت: "شرکت در تظاهرات ۱۳ آبان چه ایرادی داشت؟ مردم می آمدند و آرام شعارهایشان را هم می دادند، اما پخش فیلم های رفتارهای خشونت آمیز، حمله به مردم و باتوم زدن به سر و پای خانم ها، عاقبت خوشی نخواهد داشت".

اشاره آقای موسوی به فیلم هایی است که روز ۱۳ آبان در اینترنت منتشر شد و برخورد خشونت آمیز مأموران حکومتی را با زنان نشان می داد.

آقای موسوی این برخورد ها را "اوج شکستن سنت های مرسوم جامعه" دانست.

آقای کروبی هم در این دیدار گفت که حتی در "زمان پهلوی" احترام خانم ها در جامعه حفظ می شد، "اما حالا در جمهوری اسلامی با زنان به قدری با خشونت رفتار می شود که اخبار متواتری از زدن بانوان با باتوم به اطلاع می رسد".

‘شعارهای نامتعارف’

فیلم‌‌هایی از برخوردهای روز ۱۳ آبان در اینترنت منتشر شده است

آقای کروبی و آقای موسوی، هر دو با اشاره به آنچه مطرح شدن "شعارهای نامتعارف" در تجمعات اخیر معترضان می خواندند، برخوردهای مأموران حکومتی را عامل سر داده شدن این شعارها دانستند.

آقای کروبی گفت که "کتک زدن مردم" آنها را به دادن شعارهای افراطی تحریک می کند.

آقای موسوی هم گفت: "شعارهای ساختارشکنانه، اغلب متأثر از خشونت نیروهای امنیتی است که با ناجوانمردی به پیر و جوان و زن و مرد حمله می کنند".

او تأکید کرد که جنبش اعتراضی ایران از "ارزش های بنیادین" دفاع می کند و مخالف "دروغ" و "تقلب" است، بنابراین با ارعاب و سرکوب نمی توان جلوی آن را گرفت.

جنبش اعتراضی، شورش نیست

برخورد تند مأموران با زنان و دختران معترض، در رسانه‌ها انعکاس زیادی پیدا کرد

آقای موسوی گفت: "سرکوب شورش را از بین می برد، اما آنچه ما در کشور شاهد آن هستیم شورش نیست، بلکه درخواست حقوق قانونی است".

او تأکید کرد که جنبش اعتراضی موسوم به "راه سبز" به خشونت دست نخواهد زد و افزود: "سلاح ما، شعارهای مسالمت آمیز و عقلانی ما است".

به نظر می رسد تأکیدهای مکرر و درخواست های پی در پی رهبران جنبش اعتراضی ایران برای حفظ ماهیت مسالمت آمیز حرکت های اعتراضی و خودداری معترضان از مطرح کردن شعارهای تند، نشان دهنده نگرانی آنها از گرایش این جنبش به خشونت در اثر برخوردهای تند مأموران حکومتی است.

آقای موسوی در دیدار روز جمعه خود با آقای کروبی همچنین روایت خود را از آنچه در روز ۱۳ آبان باعث عدم حضور او در تظاهرات شده بود، شرح داد.

روایت موسوی از ۱۳ آبان

او گفت که از صبح آن روز "موتورسواران لباس شخصی" بیرون فرهنگستان هنر جمع شده و راه های خروجی فرهنگستان را مسدود کرده بودند.

آقای موسوی گفت: "آنها کاری کردند که من سعادت نداشته باشم به جمع مردم بپیوندم و در این اجر معنوی شریک بشوم".

پیش تر خبرگزاری رسمی دولت ایران مصاحبه ای را به حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی نسبت داده بود که در آن علت عدم حضور آقای موسوی در تظاهرات، عدم شجاعت کافی عنوان می شد.

حسین کروبی انجام "مصاحبه" با ایرنا را رد کرد و توضیح داد که بخش هایی از مکالمه دوستانه او با یک خبرنگار به صورت "تحریف شده" منتشر شده است.

برخی رسانه های نزدیک به اصولگرایان حامی دولت در ایران، گزارش هایی از به وجود آمدن نوعی کدورت میان آقای موسوی و آقای کروبی منتشر کرده بودند.

به نظر می رسد یکی از دلایل دیدار آقای موسوی و آقای کروبی، خنثی کردن این ابهامات بوده است.

mr. fair - انگلستان - منچستر
جناب موسوی اون زنه از تو مرد تر بود در حقیقت اون باید بیانیه بده و تو رو زن خطاب کنه به قول شاهین نجفی خانوم ما مرد نیستیم تو رومون خط بکش / پرچمو بگیر خودت بشو رئیس جنبش
یکشنبه 24 آبان 1388

jakjak - آمریکا - ماساچوست
هموطنان عزیز . این دزد ناموس ایران و ایرانی کروبی مکار و موسوی بزدل تمامی این بلوا و سرو صدا را فقط به خاطر منافع خود در ایران ایجاد کردند مطمئن باشید اگر یکی از این مزدوران بیشترین رای را می آورد و رئیس جمهور می شد آن وقت می گفت که ما پیرو رهبر و علی گدا هستیم حالا که رئیس جمهور نشدند با ایجاد شلوغی و سروصدا باعث کشته شدن و ریختن خونهای ناحق جوانان عزیز ایرانی شدند ولی خود هنگام درگیری ها خودشنان را کنار می کشیدند . ببیند عزیزان این روباه مکار چگونه در قصر خود به استقبال موسوی می رود درخانه مجللی که حتی سیاستمداران و خانواده های آمریکائی چنین خانه هایی ندارند . ما چگونه انتظار داریم این افراد حامی مردم ایران و نجات دهنده کشور باشند بیائید به حرفهای این مزدوران گوش نکنیم و خودمان ایران را از دست ملا ها و ولایت نکنت بار فقیه نجات دهیم نه به امید حمایت و کمک این افراد باشیم که همیشه در سخنانشان دم از خط خمینی دجال می زنند بدانید اگر اینها راس کار قرار گیرند بد از از احمدی نژاد می کنند . به امید آزادی ایران و ایرانی
یکشنبه 24 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
قانون اساسی ایران در کنار خوبی‌هایی که داره مملو از نقض حقوق زنان است و دین اسلاممان نیز دست کمی ندارد. همین می‌شود که این روزها سیر زن ستیزی و آزار زنان و دختران وطنم اینچنین برایشان راحت و آسان شده.
یکشنبه 24 آبان 1388

کلاب - ایران - تهران
ایران همیشه سبز
یکشنبه 24 آبان 1388

forugh1041347 - فرانسه - پاریس
جناب mr. fair - انگلستان - منچستر . . در اینکه زنان ایران دلاور و شیرزن هستند شکی نیست ولی با این حرفت چی رو خواستی ثابت کنی؟ خودت و آن دوستانت توی انگلیس چکار می کنید؟ مگر در انگلستان حامیان احمدی نژاد نبودند که تظاهرات برپا کردند؟ در کدام کشور اروپایی جز انگلیس آنها به خودشان اجازه دادند تظاهرات کنند؟ آیا جز نشان از مردانگی ناقص شما دارد که آنجا برای خودتان بازی می کنید؟
یکشنبه 24 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
اسلام برای حفظ خود به هیچ قانونی پایبند نبوده و نخواهد بود و فقط نابودی اسلام رهائی مردم را بدنبال خواهد داشت .
یکشنبه 24 آبان 1388

mr. fair - انگلستان - منچستر
. forugh1041347 - فرانسه - پاریس برادر من انگلیس یه کشور آزاده انتظار داشتی برم چیکار کنم بعدم این انگلستان مزدور زیاد داره دیگه فیلم خبرنگار پرس تی وی رو که دیدی ولی من منظورم این بود که این جنبش جنبش زنای ایرانه همون طور که نمادش ندای عزیز و تاریخ این جنبش رو به اسم زنای دلاور ایرانی ثبت خواهد کرد نه این مرتیکه موسوی پاینده باشی
یکشنبه 24 آبان 1388

siamakk - استرالیا - سیدنی
درود بر کروبی قهرمان !
یکشنبه 24 آبان 1388

gagoosh - ایران - تهران
جفت این مزدوران خاپن به وطن و ناموس مردم هستند
یکشنبه 24 آبان 1388

بابک - ایران - سبزوار
اقای mr. fair - انگلستان - منچستر و jakjak - آمریکا - ماساچوست. این جوری که شما فکر می کنید نیست من در ایران زندگی می کنم 35 میلیون انسان به اقای موسوی و کروبی رای داده اند شما اینجوری صحبت می کنید در افکار پوچ خود دوباره نظری بیفکنید و گر نه شما در صف مقابل نداها و اشکان ها و ....ایستاده اید و روسیاه تاریخ خواهید شد توبه کنید و به صف مردم ایران در جنبش سبز بپیوندید تا دیر نشده است
دوشنبه 25 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.