تحول در طیف حامیان احمدی‌نژاد در صد روز پس از تحلیف

تحول در طیف حامیان احمدی‌نژاد در صد روز پس از تحلیف

مجموعه حامیان آقای احمدی نژاد در صد روزی که از مراسم تحلیف او می گذرد تغییر کرده است

در روز ۱۴ مرداد ۱۳۸۸در حالی که معترضان شوک زده از نتیجه اعلام شده انتخابات هنوز در خیابان های اطراف بهارستان بودند، محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهوری ایران در برابر مجلس حاضر شد.

در آن روز این تصور هنوز وجود داشت که ممکن است با مرور زمان از شدت اعتراضات کاسته شود و آقای احمدی نژاد و متحدان و حامیانش بتوانند بر اوضاع مسلط شوند، اما شرایط به گونه ای دیگر رخ نمود.

به نظر می رسد در صد روز گذشته آقای احمدی نژاد نه تنها توفیقی در کاستن از اعتراضات نداشته است، بلکه حتی حامیان سیاسی خود را هم دچار دو دستگی کرده است.

جناح های معتدل تری از اصول گرایان که در یکی دو ماه اول می کوشیدند با پادرمیانی اوضاع را آرام کنند به تدریج به حاشیه رفته اند و به تعبیر منتقدانی مانند سراج الدین میردامادی روزنامه نگار در پاریس، آقای احمدی نژاد تلاشی برای جلب رضایت جناح های معتدل اصولگرا از خود نشان نداده است.

به باور آقای میردامادی، دولت در عمل ترجیح داده است تا تنها بر اقشار و طیف هایی تکیه کند که وابستگی نزدیکی به دولت دارند.

به گفته او، آقای احمدی نژاد در دولت جدید خود عمدتا بر نیروهایی تکیه دارد که در دوره قبلی آن ها را از نیروهای مسلح و بسیج جدا و به بدنه اداری کشور منتقل کرد و در دوره جدید این نیروها در بخش های اداری ارتقای مقام یافته اند.

همچنین گروهی از ناظران معتقدند که افزایش حمایت آشکار آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از دولت، سبب شده است که طیف هایی از کسانی که در انتخابات از متحدان آقای احمدی نژاد بودند، راه سکوت را در پیش بگیرند.

به نظر می‌رسد که دولت آقای احمدی‌نژاد روز به روز بیشتر به حمایت آیت‌الله خامنه‌ای متکی می‌شود

به گفته آقای احمد سلامتیان، تحلیل گر سیاسی در پاریس، اصول گراها هم دورنمای خوبی برای مسیر دولت نمی بینند، اما به دلیل حمایت آشکار رهبر جمهوری اسلامی از بیان دیدگاه های انتقادی خود پرهیز می کنند.

برخی از ناظران عقیده دارند که رهبران عمده روحانیت سنتی و حامیان سیاسی اصولگرای دولت از رفتار دولت راضی نیستند، اما شتاب گرفتن جریان اعتراضات باعث شده است که به تعبیر حسن شریعتمداری، تحلیل گر مسایل ایران در آلمان، در انتظار سیر تحولات بنشینند.

البته در میان حامیان انتخاباتی دولت دهم کسانی هم بوده اند که اکنون از اوضاع راضی هستند و آقای شریعتمداری معتقد است که سپاه پاسداران بیشترین بهره را از اوضاع کنونی برای به دست گرفتن موقعیت های مهم سیاسی و اقتصادی برده است.

همچنین در شرایطی که میزان نارضایتی متحدان سیاسی دولت هم در حال افزایش است، به نظر ناظرانی مانند آقای سلامتیان، ادامه حیات دولت به قیمت افزایش بار مسولیت رهبر ایران ممکن شده است.

به باور آقای سلامتیان، با قرار گرفتن همه مسوولیت ها بر دوش رهبر ایران، عملا در حالتی شبیه به سال های پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ تداوم نظام جمهوری اسلامی در عمل در همه زمینه ها متکی به ادامه حیات و عملکرد و توانایی ذهنی و فکری یک فرد، یعنی آیت الله علی خامنه ای است.

صد روز پس از آغاز به کار دولت دهم در ایران، به نظر می رسد در شرایط انزوای دولت، اتکای آن به رهبر جمهوری اسلامی روز به روز بیشتر شده است و این شرایطی که حفظ ثبات سیاسی را برای کل حاکمیت جمهوری اسلامی با دشواری بیشتری روبرو می کند.

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
اینقدر از این تحلیلهای آبکی اراپه دهید که جونتان در بیاد. تکیه دولت نه بر جناحها که بر اقشار متوسط و فقیر جامعه است که بیش از 70 درصد کل جمعیت را تشکیل می دهند. حتی عده زیادی از طرفداران موسوی هم بعد از انتخابات و مشاهده اغتشاشات خیابانی عده ای اوباش و عدم براءت موسوی از ایشان رویگردان شده و به صف حامیان دولت پیوسته اند
شنبه 23 آبان 1388

نیک پندار - ایران زمین - شیراز
پیامبر(ص) : زمان اقوامى به حکومت مى رسند که اگـر مردم سخن بگویند آنها را مى کشند، و اگر سکوت کنند همه چـیزشان را مباح در آن زمان به تزیین مساجد مى پردازند، قرآنها را مى آرایند بى آنکه به محتواى آن عمل کنند مناره هاى مساجد طولانى ، و صفوف نمازگزاران فراوان ، اما دلها نسبت به یکدیگر دشمن و زبانها مختلف است اقوامى روى کار مى آیند که براى غیر خدا علم دین فرا مى گیرند،ترجمه تفسیر المیزان ج 5 ص 649
شنبه 23 آبان 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
. نیک پندار - ایران زمین - شیراز تشکر از شما همشهری عزیز.
شنبه 23 آبان 1388

fargam - اسکاتلند - گلاسگو
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . نیک پندار - ایران زمین - شیراز . مسلمان ایرانی - ایران - شیراز. بسه بابا..این قدر واسه هم نوشابه باز کنید ..تا بترکید..اخه بنده های خدا.شماها اگه به اندازه همین نخودی که به اسم مغز دارید..وجدان داشتید..همین الان خود کشیم میکردید..ضمن اینکه بعید نمیدونم شماها با یک ای دی میاین..ولی به قول فردوسی پور. چه میکنه این جنبش سبز..
شنبه 23 آبان 1388

mahnadi - هلند - هارلم
خواب دیدی خیره جناب پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . عینک خوش بینی ودلارهای خونین رو پس بدید ببینیم بازم کرکری میتونی بخونی یک مشت کوروکرکه شستشوی مغزی شدن مثل ب...زاخوش هرچی میگن سرتکون میدیدانقدر دروغ بافتید خودتون هم باورش کردید. اما مردم شریف ایران میدانند چه میخواهند
شنبه 23 آبان 1388

masih - ایران - تهران
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران: دوست عزیز این اسم رو عوض کن بزار پسر بسیجی تو با این اسم اسم هر چی کرد با غیرت وباشرف خراب کردی .
شنبه 23 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
پسرک کرد ایران زمین - ایران - تهران- در یکی از برنامه های تلویزیونی معرفی سرداران جنگ شمعخانی به عربهای ناراضی در خوزستان میگفت شما روزی صدبار باید به جمهوری اسلامی(من ) دعا کنید.شمایی که با گل به استقبال صدام رفتیدکه اگر ما نبودیم ایرانیها نسل شما را میکندند.حالا بمب منفجر میکنید.حالا تو وهمپالکیهایت اقا پسر!!واقعا یا دل شیر داری یا مغز ...این اصلاح طلب ها اخرین امیدهای شما هستند .بخدا قسم اگر بدست ما ایرانیها بیفتید چنان نسلی از شما بر اندازیم که اولین ننگ تاریخ ایران باشد و حتی در خارج از ایران صدها گروه شکار براه میافتد که تاریخ بخود ندیده باشد.وقتی از خدا طلب مرگ کردی این را بخاطر بیاور.چون شماها انچه در توان داشتید نشان دادید حال نوبت مردم است
یکشنبه 24 آبان 1388

dokhtar_ahwazi...alman - المان - مونستر
قیافشو نگاه تو روخدا ادم اسهال می گیره
یکشنبه 24 آبان 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
نیک پندار - ایران زمین - شیراز// قال محسن_ر فی السایت ایرانیان: «زمانی میرسد که ملت به تنگ امده از این دین ویرانگر، به تخریب مساجد می پردازند، مناره های مساجد را در...ولی فقیه و دار و دسته اش می کنند و دین و کتاب ، پیامبر وامامانش را برای همیشه به زباله دان تاریخ می فرستد، پس انگاه همه این ملت دربدر از اقوام وزبانهای مختلف زیر یک پرچم واحد به صلح ودوستی زندگی خواهند کرد»
یکشنبه 24 آبان 1388

ali_esf - ایران - اصفهون
مرگ بر علی گدا و انتری نزاد
یکشنبه 24 آبان 1388

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. همه میدونیم که به ازائ هر کامنت یا تلفنی که به سایتها و رادیو ها میکنید مبلغ 50000 تومان میگیرید. تو هم کرد نیستی پسر .هستی که ممر در امدت بجز سیم کشی اینه دیگه برو حالا پولت بگیر و شیشه ات را بزن تا فردا خدا بزرگه.
یکشنبه 24 آبان 1388

shnasahand - دوبی - الاهلی
جناب پسر کرد ایران زمین روزهای اول پس از انتخابات به اوباش اجیر شده روزی دویست تا سیصد تومن مزد میدادند قابیل هموطناشون باشند 13ابان شد 400000تومن خوب بگو ببینم با این پولایی که تو این دو روز گرفتی چکار کردی یارانه ها هدفمند بشن نداری بخوریا هرروزم که هابیلیها نمیریزن تو خیابون تو یکی مزد مزدوری واوباشی بگیری به فکرباش گشنه نمونی از ما گفتن بود نگی نگفتی
یکشنبه 24 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . زرررررررررررررررررشک همین بسته برات زبون آدم که حالیت نمیشه
یکشنبه 24 آبان 1388

farshid15391 - ایران - تهران
پسرکردخف
یکشنبه 24 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.