امام جمعه موقت اهل سنت زاهدان بازداشت شد

امام جمعه موقت اهل سنت زاهدان بازداشت شد

گفته می‌شود بازداشت‌های اخیر به طرح ساماندهی حوزه‌های علمیه اهل سنت مربوط است

مولوی عبدالغنی شه بخش، امام جمعه موقت اهل سنت زاهدان و یکی از استادان حوزه علمیه اهل سنت این شهر در حالی توسط دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت شده است که امام جمعه اهل سنت شهر خاش نیز هم اکنون در بازداشت به سر می برد.

مولوی عبدالمجید مرادزهی، استاد حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان به بی بی سی فارسی گفت که آقای شه بخش دو هفته پیش هم به دادگاه ویژه روحانیت احضار و با قید وثیقه آزاد شده بود، اما روز پنجشنبه ۲۱ آبان در مشهد بازداشت شد.

به گفته آقای مرادزهی، بازداشت آقای شه بخش و فشار علیه عده دیگری از علمای اهل سنت به دلیل مقاومت آنها در برابر اجرای طرح موسوم به "ساماندهی حوزه های علمیه اهل سنت" بوده است.

آقای مرادزهی می گوید که این طرح یک سال پیش توسط نمایندگان ولی فقیه در مناطق اهل سنت، به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد و در این شورا تصویب شد.

به گفته او این طرح در واقع "به تصرف در آوردن حوزه های علمیه اهل سنت" است و استقلال و آزادی عمل این حوزه ها را از میان می برد.

آقای مرادزهی گفت که ائمه جمعه و مدیران مدارس دینی اهل سنت در مناطق مختلف ایران با این طرح مخالفت کرده و از دولت خواسته بودند که آن را ملغی کند، اما اجرای این طرح عملا فقط در دوره انتخابات ریاست جمهوری متوقف شد و پس از آن، از حدود یک ماه پیش به جریان افتاد.

مخالفان این طرح آن را مغایر اصل ۱۲ قانون اساسی ایران می دانند که آزادی تعلیم و تربیت مذهبی اهل سنت را تضمین کرده است.

آقای مرادزهی می گوید که در یک ماه گذشته حدود ۱۲ تن از مدیران حوزه های علمیه، ائمه جمعه و علمای اهل سنت به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده اند که دو تن از آنها بازداشت شده اند و دو تن دیگر با وثیقه آزاد هستند.

به گفته او، علاوه بر مولوی عبدالغنی شه بخش، مولوی محمد عثمان قلندرزهی، امام جمعه اهل سنت و مدیر حوزه علمیه شهر خاش هم در بازداشت به سر می برد.

آقای مرادزهی معتقد است که این بازداشت ها ارتباط مستقیمی با حوادث اخیر در استان سیستان و بلوچستان که به کشته شدن عده ای از فرماندهان سپاه انجامید ندارد، اما می گوید ممکن است گروهی از مسئولان استان بخواهند با استفاده از جو ایجاد شده، فشار علیه مدارس اهل سنت را افزایش دهند.

در پی این بازداشت ها، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان و رئیس شورای هماهنگی حوزه های علمیه اهل سنت ایران به همراه گروه دیگری از علما و ائمه جمعه سنی مذهب این کشور به تهران رفته است تا با مقامات حکومتی دیدار کند.

این گروه از جمله خواستار ملاقات با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران شده اند.

آقای اسماعیل زهی و گروه همراهانش تاکنون موفق به دیدار با مرتضی مقتدایی، مدیر حوزه علمیه قم، آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع شیعه این شهر و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شده اند.

گویا - ایران - تهران
اه اه سهمیه تیغشو قطع کردن ؟
شنبه 23 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
هر چی از این کارها بیشتر بکنند تیشه رو محکمتر به ریشه خودشون میزنند. زنده باد جمهوری اسلامی که با همه دنیا دشمنه..
شنبه 23 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
روحانیان عزیز شیعه و سنی دامت استفراقه ! شما نمایندگان خدا در زمین و دارندگان کلید بهشتید. اگر سنی هستید این روحانیان رافضی را بکشید تا کلیدتان درب بهشت را باز کند و اگر شیعه هستید این روحانیهای عمری و عثمونی ها را بدیار نیستی بفرستید تا خدا شما را با شهدای کربلا محشور نماید .ولی این ایرانیان بیچاره را بگذارید در این دنیای پر از بدی باشند و هیچگاه طعم جویهای عسل و حوریان باکره بهشتی را نچشندو هرکس زودتر رفت حامیانش را که در این سایت مطلب مینویسند با خود ببرد.ما را باش از اخوندهای شیعه برای ترسوندن بچه استفاده میکردیم این مولوی ها هم به همان خوش تیپی هستند.
شنبه 23 آبان 1388

piruzi - نروژ - فردریکستاد
طالبان شیعه در مقابل طلبان وهابی !!! هاها ....
شنبه 23 آبان 1388

بابک - ایران - سبزوار
با این وضع سنی ها هر کاری انجام دهند حقشان است
شنبه 23 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
آتیش به گورت خمینی.
شنبه 23 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
از سر چشمه ی اسلام خون جاریست مهم نیست کدام شاخه ..رنگ سرخ خون در سنی شیعه و هر کوفت و زهرمار منشعب از این دین.
شنبه 23 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
نابودی هر دو طرف بنفع بشریت است .
شنبه 23 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو . سلام به مسولین سایت...انتیمس نسخه برابرانتری نژاد توبازدهانت رابازکردی ومزخرف گفتی؟؟؟افکارتوغیرازاین نمی تابد!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 23 آبان 1388

ghasemi110 - ایران - شیراز
ولی به هر حال به عنوان یک نظر بیطرف زمانی که ایران تا قبل از صفوی دست سنی ها بود اوضاع ایران بهتر بود.
یکشنبه 24 آبان 1388

habib59 - کانادا - ونکور
شیعه و سنی همه از یک قماشن .دین افیون توده هاست .شیعه/سنی /وهردین دیگر به امید روزی که دیگر ملتها درگیر این چرندیات در زندگی خود نباشند .وبه زندگی بطور واقعی نگاه کنند ونه باافکار قرون وسطایی و1400سال پیش . ندگی باید بوی نو بودن بدهد ونه بوی 1400سال پیش. ..... هیچ حیوانی به حیوانی نمیدارد روا انچه این نامردمان با جان انسان می کنند..مرگ ونیستی بر این اراذل
یکشنبه 24 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
همین آقایه اهل سنت اگه در راس کار بود همین رفتار رو با امام جمعه شیعی میکرد مشکل از جایه دیگه است مشکل از حکومتایه ایده ایه چون حکومت ایده ایی تحمل ایده هایه دیگر رو نداره
یکشنبه 24 آبان 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
nasim irani - اتریش - وین . نمی دانم عزیز دل برادر هستی یا ابجی زینب در هر دو صورت ضد ایرانی چون قاتلین اجداد ایرانی را بها می دهی که ناشی از بی هویتی و بی سوادیست هر چه می خواهد دل تنگت بگو که نوشته بر باد است.عاقلان دانند من چه می گویم و تو چه!!!!!نسیم جزیره العرب لایق توست.
یکشنبه 24 آبان 1388

nasim irani - اتریش - وین
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو . سلام به مسولین سایت...انتیمس خودت فهمیدی چی گفتی؟؟؟اومدی حرف بزنی مثلا؟؟؟که مفت گفتی. چندین ملیون ایرانی به خداوکتاب مقدس اش ایمان دارندحالاتوبیسوادیاداین افتادی که چرندبافی کنی؟؟؟می گم که تووانتری نژاد ازیک قماش هستید.بیمارروانی!!
دوشنبه 25 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.