اعلام طرح افزایش حقوق اقلیت کرد توسط دولت ترکیه

اعلام طرح افزایش حقوق اقلیت کرد توسط دولت ترکیه

رجب طیب اردوغان که حزبش در پارلمان ترکیه از اکثریت برخوردار است توانست طرح خود را به تصویب برساند

دولت ترکیه طرح هایی را اعلام کرده است که بر اساس آن حقوق اقلیت کرد این کشور که دهها سال است از تبعیض شکایت دارند افزایش خواهد یافت.

دولت ترکیه پیشنهاد کرده است که محدودیت هایی که در مورد زبان کردی اعمال می شود لغو گردد و کمیسیونی برای رسیدگی به اتهامات شکنجه در مورد کردها دایر شود.

خبرنگاران می گویند این امیدواری وجود دارد که تدابیری که اتخاذ می شود به مناقشه 25 ساله دولت ترکیه با شورشیان کرد پایان دهد.

ولی بصیر آتالای، وزیر کشور ترکیه گفته است که دولت ترکیه می خواهد از این هم فراتر رفته و با ترمیم قانون اساسی آزادی سیاسی تمام شهروندان این کشور را تامین کند.

وزیر کشور ترکیه احزاب مخالف را ترغیب کرد که از این ایده حمایت کنند.

گروه های ملی گرای ترکیه می گویند این تغییرات وحدت کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

قرار بود بحث مجلس ترکیه در باره افزایش حقوق کردها دو روز قبل آغاز شود ولی مخالفت ملی گراها سبب شد که این بحث به امروز جمعه 13 نوامبر موکول شود.

دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دارای اکثریت پارلمانی است و به همین جهت موفق شد برنامه اصلاحات در باره حقوق کردها را در مجلس به تصویب برساند.

طبق طرح های جدید نظارت بر رعایت حقوق بشر در مناطق کرد نشین جنوب شرق ترکیه افزایش خواهد یافت و پست های نظامی کمتری در این منطقه دایر خواهد شد.

دولت ترکیه همچنین به بازگشت هزاران کردی که در جریان مناقشه 25 ساله بی خانمان شده اند کمک خواهد کرد تا به روستاهایشان بازگردند.

ولی هنوز در باره نحوه برخورد با فرماندهان بلند پایه حزب کارگران کردستان ترکیه پ ک ک، تصمیمی اتخاذ نشده است و ارتش عفو عمومی را منتفی دانسته است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید مقامات ترکیه اکنون سرگرم بحث در باره امکان اعزام دویست تا سیصد جنگجوی ارشد پ ک ک، از پایگاه کنونی شان در مناطق کوهستانی مجاور مرز ایران و عراق به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هستند.

sara-j - سوید - استگهلم
جناب اردوغان امیدوارم این حیله ای‌‌ نباشد برای اینکه فقط بخواهید وارد اتحادیه اروپا شوید.امیدوارم به حق و حقوق ۲۵ میلیون کرد ترکیه رسیدگی کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(نمیدانم چرا اعتماد کردن به این حرفها و اخبار برایم سخت شده)
شنبه 23 آبان 1388

seda-iran - برزیل - ریوذزانیرو
باسلام.کردها در ترکیه همچین اقلیت نیستند 12 استان ترکیه کرد است که از امدن اسلام وتقسیم کردن ایران به چند منطقه این استانها به دست عثمانی افتاد که این کردها از تمدن بزرگ اریا از جمله ماد ها که اولین حکومت قوی ایران را قبل از هخامنشی ها به وجود اوردند و .....عموما بی خبر هسند و ظلم ترک عثمای به انها بیشتر از صدام بود اما چون امریکاوقدرتهای بزرگ با ترکیه بودند مانع نشدند اما صدام را که تا دیروز نوکرشان بود چون تاریخ خدمتش تمام شده بود را به خاطر کرد عراق محاکمه کردند به دموکراسی غربی ها توجه کنید که همسان عدالت گستر هستندریودژانیروریص
شنبه 23 آبان 1388

guevara - سویس - زوریخ
تا نباشد چوب تر، فرمان نبرد گاو و خر.این نتیجه نبرد مسلحانه ملت کورد در شمال کوردستان است.پ ک ک 25 سال جنگید و هنوز هم میجنگد تا گوشه ای از خواسته های ما به حقیقت بپیوندد.اما هدف اصلی ما کوردها که فدرالی در این مناطق است راه درازتری دارد،چون هضم این کلمه برای دوستان ما در ایران و ترکیه بسیار مشکل است.
شنبه 23 آبان 1388

ارسلان افشارآجین - ایران - همدان
اصلاحات دمکراتیک باعث پیشرفت این کشور خواهد شد به امید شناخته شدن حقوق زبانی اقوام مختلف در ایران
شنبه 23 آبان 1388

iran-irani - انکلیس - ولورهامتون
این کار اتراک کردارو به سوی اسقلال طلبی سوق میده.اونارو 1 گام دیگه به اون ارزوی نجشون نزدیکتر میکنه.متاسفانه اوناروز به روز گستاختر میشن.مراسماشمنو نمی بینین که با پرچمای ساختشون میریزن تو خیابونا.امروز بیش از هر زمان دیگری اتحاد ایران عراق ترکیه و سوریه لازم است.
شنبه 23 آبان 1388

parvin ariya - ایران - اصفهان
iran-irani - انکلیس - ولورهامتون/ ایران عراق ترکیه و سوریه متحدشوند که کوردها را سرکوب کنند!!! واقعا برای تو و افرادی مثل تو متاسفم. احسنت به سیاست اخیر تورکیه.
شنبه 23 آبان 1388

parvin ariya - ایران - اصفهان
seda-iran - برزیل - ریوذزانیرو تو باجهالت حرف میزنی..شرق تورکیه فعلی را تورکان سلجوقی از بیزانس در جنگ ملازگرد فتح کردند کوردها کوچکتر از ان بودند که بیزانس را شکست دهند.برو تاریخ فتح شرق تورکیه را بخوان. همان شهرهائی که کردستان مینامی توسط ا تورکان سلجوقی از بیزانس در جنگ فتح شدند.
شنبه 23 آبان 1388

kawahkurd - سوید - یوتبوری
سارا - ج - سوید - استگهلم / سویس - زوریخ / سلام دوستان عزیز امیدوارم بتونید وضعیت کردها و مسائل در این رابطه رو بیشتر و بیشتر توضیح دهید و افرادی رو که نسبت به کردها و جنبش چندین ساله ی کردستان که هنوزم ادامه دارد ذهنیت بد دارند روشن کنید.متاسفانه من زیاد وقت ندارم وگرنه منم همکاری میکردم شما رو در این رابطه.(هه ر بژین) کارکنان سایت لطفا به خاطر این کلمه ی اخر مطلب من رو حذف نکنید چیز بدی ننوشتم. برای این دو دوست کرد عزیزم نوشتم.
شنبه 23 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
iran-irani - انکلیس - ولورهامتون . من توصیه می‌کنم سکوت کنی‌ بهتره.
شنبه 23 آبان 1388

zagros_FINLAND - فنلاند - هلسینکی
iran-irani - انکلیس - ولورهامتون. تو ایرانی‌ نیستی‌ انسا نیت را هم نمیفهمی، از اداره بسیج آخوندی و چاه جمکران مینویسی، کردها خواهان آزادی و دموکراسی هستند، این حق آنهاست و تا بدست آوردن دست بردار نیستند ، دیکتاتورها هم مثل صدام ،... به درک واصل میشوند.خودت هم میدونی‌ که این حق کوردهست اگر حتا یک روز فکر کنی‌ و مغزت کار کنه. اما ادمهای بی‌ مغزی مثل تو فقط بلدن سرکوب کنند ، اعدام کنند و بکشند .
شنبه 23 آبان 1388

seda-iran - برزیل - ریوذزانیرو
parvin ariya - ایران - اصفهان خانم محترم که بسیار میداند شا از سلجوقی چند صد سال بعد از امدن اسلام حرف میزنید قبل از امدن اسلام برای چند هزار سال تمام این نواحی متعلق به ایران بوده است .و به عرض تان برسانم همین کردها بودند که تاج و تخت مدیا و ساسا نی را شکل دادند وبیزانس ذا عد حساب نمیکردند. من از قبل اسلام میگویم و شما از بعد اسلام. ترکیه 25 میلیون کرد دارد.و نه بیزانسی هستند نه ترک سلجوقی . ریشه انهااز منو تو فارس یا ترک ایران تر است
شنبه 23 آبان 1388

guevara - سویس - زوریخ
iran-irani - انکلیس - ولورهامتون. کاش دستم بهت میرسید،معلومه کورد یه بلایی سرت اورده، بد جوری درد میکنه،نه؟
یکشنبه 24 آبان 1388

parang - سوید - سوندسوال
iran-irani - انکلیس - ولورهامتون. خوشحالم کردها خوب حالتو جا اوردن:-))))))))))))))))))))))
یکشنبه 24 آبان 1388

diyarim - اذربایجان - باکو
ترکیه این نقشه راه رو عملی نکنه استقلالش به خطر میفته.بهتره بگیم که همه دنیا فهمیدن ازادی هیچ خطری نداره بلکه دلیله مسللمه پیشرفته ولی سیاستمدارهایه ایران هنوز اندر غم یک کوچن اونم بنبست:(((
دوشنبه 25 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.