قاچاقچی محکوم به اعدام در برابر اتهام قتل قرار گرفت

قاچاقچی محکوم به اعدام در برابر اتهام قتل قرار گرفت

مردی که یک بار به اتهام قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده است، بار دیگر پای میز محاکمه خواهد نشست تا در برابر اتهام قتل عمد از خود دفاع کند. این مرد 9 سال قبل به دنبال اختلاف با یکی از دوستانش او را به قتل رساند اما خودش را از دید پلیس پنهان کرد تا اینکه سرانجام در زندان شناسایی شد.

آغاز ماجرا

روز 15 تیر ماه سال 79 ماموران پلیس آگاهی تهران به خیابان خلیج فارس رفتند تا درباره نزاع خونینی که در آنجا رخ داده بود، تحقیق کنند. دقایقی قبل از حضور پلیس جوان 28 ساله یی به نام بهمن مقابل خانه پدری اش توسط چهار نفر از دوستانش با ضربات چاقو از پا در آمده بود. برادر مقتول که صحنه درگیری را دیده بود به ماموران گفت؛ چهار نفری که برادرم را کشتند از دوستان او بودند. آنها همیشه دنبال بهمن می آمدند و با هم بیرون می رفتند. روز حادثه نیز طبق معمول دنبال برادرم آمدند اما همین که بهمن از خانه بیرون رفت، با او درگیر شدند و با چاقو به جانش افتادند. تا خواستم به کمک برادرم بروم، آنها با چاقو چند ضربه به بهمن زدند و او را غرق در خون کردند. وقتی من جلوی در رسیدم دوستان بهمن به طرف خیابان اصلی رفتند و سوار بر موتورسیکلت فرار کردند. پس از آنکه جسد به پزشکی قانونی منتقل شد متخصصان این سازمان اعلام کردند ضربات متعددی به بدن مقتول وارد اما ضربه یی که به قفسه سینه بهمن زده شده جان او را گرفته است. با مشخص شدن این موضوع برادر و مادر مقتول به عنوان شاهدان حادثه شهادت دادند یکی از مهاجمان به نام بابانازار ضربه مهلک را زده است. بنابراین تجسس ها ادامه یافت اما هیچ ردی از چهار متهم یافت نشد و ماموران نتوانستند هیچ یک از آنان را به دام بیندازند. در شرایطی که یک سال از این حادثه گذشته بود ماموران به اطلاعاتی در مورد دو نفر از شرکت کنندگان در نزاع مرگبار دست یافتند و با دنبال کردن این سرنخ ها آنها را به نام های رحیم و علی بازداشت کردند. هنگامی که این دو متهم در پلیس آگاهی تحت بازجویی قرار گرفتند اتهام شرکت در درگیری را پذیرفتند اما گفتند ضربه مرگبار را بابانازار زده است. پس از بازجویی های اولیه قاضی پرونده دستور داد متهمان به زندان قزل حصار منتقل شوند اما در شرایطی که رحیم و علی تحت الحفظ در راه زندان بودند، توانستند از دست ماموران بگریزند. پس از این حادثه پلیس تحقیقات زیادی را برای دستگیری مجدد متهمان انجام داد اما تلاش ها بی نتیجه ماند تا اینکه مدتی بعد ماموران دریافتند رحیم فوت شده است. از آنجا که هیچ ردی از دیگر متهمان در دست نبود، حجت الاسلام کوه کمره یی قاضی وقت شعبه 1601 پرونده را به علت به نتیجه نرسیدن تحقیقات راکد اعلام کرد. به این ترتیب پرونده به بایگانی پلیس آگاهی سپرده شد.

شناسایی متهم اصلی

9 سال پس از قتل بهمن خانواده او که طی این مدت همچنان در کنار تحقیقات پلیس، خود نیز به دنبال دستگیری قاتل بودند اطلاعاتی را در اختیار کارآگاهان آگاهی قرار دادند که باعث شد پرونده مجدداً به جریان بیفتد. طبق گفته خانواده مقتول بابانازار مدتی قبل به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر و در گناباد زندانی شده بود. مکاتبه با زندان گناباد این ادعا را تایید کرد و باعث شد بابانازار با صدور نیابت قضایی به تهران منتقل شود. خانواده بهمن پس از رو در رو شدن با بابانازار او را به عنوان قاتل شناسایی کردند. مادر مقتول به ماموران گفت؛ روز حادثه وقتی صدای داد و فریاد شنیدم از پنجره بیرون را نگاه کردم و دیدم دوستان پسرم به جان او افتاده اند. وقتی کار بالا گرفت بابانازار با چاقو ضربه یی به قفسه سینه پسرم زد. برادر بهمن نیز گفت؛ بابانازار برادرم را کشت. وقتی برای کمک به بهمن از خانه بیرون رفتم دیدم چاقو دست او است. حتی با وی درگیر شدم اما او ضربه یی به دستم زد و من را مجروح کرد. به این ترتیب پرونده به شعبه 1156 مجتمع قضایی بعثت ارسال شد و در نوبت رسیدگی قرار گرفت. قاضی محمدرضا گیوکی در مورد این ماجرا به خبرنگار ما گفت؛ 9 سال از گشوده شدن این پرونده گذشته و متاسفانه در بدو امر تحقیقات مناسبی انجام نشده و به همین دلیل رسیدگی به این پرونده طولانی شده است. وی در مورد چگونگی رسیدگی مجدد به این ماجرا و اثبات جرم بابانازار گفت؛ تحقیقات اولیه ناقص است اما متهم در بازجویی هایی که اخیراً صورت گرفته به قتل اقرار کرده است. از سویی چند نفر نیز در مورد قاتل بودن متهم شهادت داده اند که اگر لازم باشد آنها به دادگاه احضار خواهند شد. قاضی گیوکی همچنین به اتهام دیگر متهم اشاره کرد و گفت؛ طبق آنچه مقامات دادگستری گناباد گفته اند اتهام بابانازار قاچاق مقدار زیادی مواد مخدر است و او به این اتهام به اعدام محکوم شده است.بر پایه این گزارش، قرار است به زودی بابانازار پای میز محاکمه برود و در شرایطی که یک بار به خاطر قاچاق مواد مخدر به مرگ محکوم شده در برابر اتهام قتل از خود دفاع کند.

arash sadri - انگلستان - لندن
من نمئ دونم ئکنفر . انسان چقدرجنائت متونه بکونهاا
جمعه 22 آبان 1388

bij - المان - المان
قربانی اعدام سیاسی «شهید» نامیده می شود و قربانی اعدام عادی اما نامی ندارد و مایه ننگ خانواده است و خانواده ی او در میان دوستان و آشنایان نمی توانند سربلند کنند. در فرهنگ ما معمولا شخصیت یک فرد گاه تنها با یک کنش او تعریف می شود: اگر کسی یک کار مثبت انجام دهد تبدیل به نیکوکار می شود و آدم بسیار خوبیست، و اگر شخصی یک کار ناشایست انجام دهد، همه ی شخصیت او مورد قضاوت قرار می گیرد و او تبدیل به آدم بدی می شود. اتفاقی بودن یا نقشه داشتن، شرایط تصمیم گیری نادرست لحظه ای، هیجانات غیرعادی، و تاثیر عوامل دیگر درنظر گرفته نمی شود. و همان کنش ناشایست چه بسا کافیست که مهر «بد» روی همه ابعاد شخصیت فرد بخورد تا آنجا که حق زندگی او زیر سوال برده شده و شخص اعدام شود. آیا کسانی که به خاطر داشتن یک جامعه ی ایده آل، همه ی قاتل ها و جنایتکاران را به قتل می رسانند، واقعا دیگر قاتل و جنایتکار در میان خود نخواهند داشت؟ شرم اعدام بر دوش حکومتی بگذاریم که اعدام می کند، و به وجدان مردمی که در سکوت تماشا می کنند تلنگری بزنیم که باری از این شرم را بر دوش خود حس کرده و به مخالفت با اعدام برخیزند!
شنبه 23 آبان 1388

ادیب - ایران - تهران
خاک بر سر این پلیسها کنند . نه می تونن قاتل پیدا کنن نه اونهایی رو که پیذا می کنن می تونن نگه داردن .
شنبه 23 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.