فیروزآبادی: چرا روسیه موشکهای اس ۳۰۰ را تحویل نمی دهد

فیروزآبادی: چرا روسیه موشکهای اس 300 را تحویل نمی دهد

آقای فیروزآبادی می گوید که ایران از مبادله سوخت زیان نخواهد کرد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتقاد از روسیه به خاطر تاخیر شش ماهه در ارسال موشکهای اس 300، از پیشنهاد غرب برای تبادل سوخت حمایت کرده است.

سرلشگر بسیجی حسن فیروزآبادی در سخنانی از روسیه پرسیده که چرا "اهمیت ژئوپولتیک ایران را در امنیت روسیه" در نظر نمی گیرد و "موشکی های دفاعی اس 300 که با تفاهم دو دولت برای اقدامات دفاع از ایران مورد توافق قرار گرفته است، مجوز ارسال دریافت نمی کند."

به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران بیشتر از شش ماه از موعد تحویل این موشکها به ایران گذشته ولی "امیدواریم این یادآوری، دوستان روسی را به تسریع در تحویل مورد قرارداد تشویق کند."

طبق گزارش ها، قرارداد فروش موشک های اس 300 در سال 2005 میان ایران و روسیه امضا شده است اما به دلیل مخالفت های برخی کشورها نظیر آمریکا، روسیه از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده است.

موشکهای اس-300 یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است. این موشک می تواند 100 هدف را در آسمان ردیابی کند.

جدیدترین نوع این موشکها بین 300 تا 195 کیلومتر برد دارند و می توانند هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله 10 متر تا 27 کیلومتری از زمین هدف قرار دهند.

گزارش ها خاطرنشان می کنند که ایران قصد دارد با خرید این موشکها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای اش ایجاد کند.

گفته می شود لغو طرح استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا باعث نزدیک تر شدن آمریکا و روسیه شده و تردید هایی درباره اراده روسیه در حمایت از ایران به هر قیمت، ایجاد کرده است.

روسیه به همراه چین از اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند و گفته می شود که از مهمترین عوامل ممانعت از صدور قطعنامه جدید و وضع تحریم های بیشتر علیه ایران بوده اند.

موشکهای اس-300 یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است

با این حال هفته گذشته دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، در گفتگو با مجله آلمانی اشپیگل گفته بود که اگر ایران در قبال گفتگوهای بین المللی درباره برنامه هسته ای این کشور موضعی سازنده اتخاذ نکند، دولت روسیه احتمالا از تصمیم تحریم ایران حمایت خواهد کرد.

آقای مدودف با تاکید بر این که اگر از تحریم اجتناب شود بهتر است گفت "اگر پیشرفتی در گفتگوها حاصل نشود هیچکس چنین سناریویی را رد نخواهد کرد."

روابط روسیه با ایران در سالهای اخیر رو به گسترش بوده ولی در هفته های اخیر انتقاداتی از سوی مقامات ایرانی علیه آن کشور مطرح شده است.

پنج روز پیش علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران، روسیه را به دلیل تحویل ندادن سیستم موشکی اس 300 به ایران "بد قول" خوانده و گفته بود: "بحث هایی که در رابطه با اس 300 مطرح می شود اگر موضع رسمی روسیه باشد نشاندهنده فصل جدیدی از بدقولی آنهاست."

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، این موضوع را "ماجرای کهنه ای" توصیف کرده و گفته بود: "اگر (روسها) به پیمانشان عمل نکنند و مذاکرات به نتیجه نرسد این مسئله نقطه ای منفی در روابط دو کشور خواهد بود."

در حال حاضر پرونده هسته ای ایران در مرحله حساسی قرار گرفته و روسیه به همراه کشورهای غربی از طرح ارسال اورانیوم تولیدی ایران با غلظت پائین به خارج برای دریافت اورانیوم با غلظت بالاتر به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران حمایت می کند.

ایران هنوز پاسخ رسمی به پیشنهاد مبادله سوخت نداده است اما آقای فیروزآبادی از این پیشنهاد دفاع کرده و گفته است: از تبادل سوخت زیان نخواهیم کرد.

به گفته آقای فیروزآبادی، ایران با به دست آوردن سوخت با غلظت 20 درصد مورد نیاز راکتور تحقیقاتی، هم "حقانیت خو درا در فعالیت هسته ای صلح آمیز" به کرسی می نشاند و هم یک میلیون نفر از مردم از امکانات ناشی از آن استفاده خواهند کرد.

به ایران پیشنهاد شده که حدود 1200 کیلوگرم از ذخیره 1500 کیلوگرمی اورانیوم با خلوص پایین این کشور به روسیه جهت غنی سازی بیشتر و سپس فرانسه جهت تبدیل به میله سوخت برای استفاده در رآکتور تهران انتقال داده شود.

در ایران انتقاداتی نسبت به مبادله سوخت مطرح شده ولی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران می گوید که "شبهه افکنان" از "روی بی اطلاعی و یا وابستگی" حرفهایی می زنند و "نباید "به این حرفها" گوش فرار داد چرا که ذخیره سوخت نیروگاهی آسیبی نمی بیند و خللی در امر ادامه غنی سازی وارد نمی کند."

shanul - المان - هامبورگ
این فیروزآبادی وزنش 500کیلو هست معروف به قوچ علی است مردک گوریل با این هیکل چاق رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم هست حالا شما حساب کنید جنگ بشود این اقا چه جوری می خواهد عمل دویدن را انجام بدهد یا چه جوری می خواهد از تپه بالا برود؟؟ همه جای دنیا فرماندهان نظامی هیکلی لاغر دارند که بتوانند خوب فرماندهی کنند.
جمعه 22 آبان 1388

forugh1041347 - فرانسه - پاریس
این خرس گنده که اینطور مردم بی دفاع را مورد تهدید و تجاوز و قلع و قمع قرار می دهد باید هم جلوی روسیه اینطور خوار و ناتوان باشد و التماس کند. لعنت بر شما که فقط بلدید با انواع سلاحها جلوی مردم بی دفاع و دست خال عربده کشی کنید.
جمعه 22 آبان 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
این فیروزابادی اگر بترکه انفجارش از صدتا موشک اس 300 قوی تره
جمعه 22 آبان 1388

bahram55 - نروژ - ریوان
قیافه این دو نفر توی عکس بالا شبیه کیست.نفر پشت شکل خانم رئیس های شهر نو سابق است ونفر جلو دربون دروازه قدیم شهر نو .هر دو نفر از بسکه مفت خوردن مثل کرگدن شدن.
جمعه 22 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
ایران با زمامداری پاسداران اسلام ضد بشر استقلال خود ار دست داده است و عملا مستعمره تحت سلطه چین و روسیه است در تمام زمینه های اقتصادی و نظامی ایران مستشاران روسی و چینی نظارت کامل دارند
جمعه 22 آبان 1388

kiyawashsasani - کانادا - تورنتو
احتیاج به موشک ندارین . با یک هلیکوپترهم ترا از ارتفاع بزمین پرت کنند دنیا از ترکیدن بمب فاضلاب بگند کشیده خواهند شد .
جمعه 22 آبان 1388

abiabi - انگلستان - لندن
باز این بشکه حرف زد . البته بیشتر به زر زدن عادت کرده
جمعه 22 آبان 1388

rino - ایران - قزوین
تو مواظب خودت باش یه موقع نترکی، موشک که خوردنی نیست!!..
جمعه 22 آبان 1388

juvel - نروژ - اسلو
اخ که یکی از همین اس 300 ها بخوره وسطه فرقه سره تو بشکه و اون رهبره چلاقت .
جمعه 22 آبان 1388

kamia1 - المان - کلن
aspiran - ایتالیا - میلان ! هههههههههه ایول کلئ خندیدم
جمعه 22 آبان 1388

sabzehGhabaa - کانادا - تورنتو
فیرورز آبادی دامپزشکی خونده و بهتره بره غاز بچرونه.
جمعه 22 آبان 1388

punisher - ایران - شیراز
برو درت رو بذار گنده بککککککککککککک
جمعه 22 آبان 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
موشک دوست داری ها ؟ ای ناقص سوزمانی موشک روسی هم دوست داری ..بیا پیش خودوم موشکت بدوم دیگه .. تودیگه خیلی چاقالوئی شبا موشکت هوا نمیره دیگه -اون زنیگه بیچاره پشت سرت چه زجری میکشه -بیا بیا خجالت نکش دیگه دیگر اسلامه و برادری باید حتما کمکت کونوم موشکت بدوم.
جمعه 22 آبان 1388

arsene lupin - ایران - برزخ
همونطور که نیروگاه بوشهر رو اماده تحویل دادن این موشک ها رو هم تحویل میدن. بشین که بدن.. میدن..
شنبه 23 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
علت زمین لرزه اخیر در تهران نظامی بود. خبر گزاری فارس: علت زمین لرزه اخیر در تهران ترکیدن سرلشکر فیروزآبادی اعلام شد.همسر سید حسن فیروزآبادی افزود: حسن شبش املت خورده بود با پیاز و کوکا. من خیلی هشدار دادم به حسن که حسن خطرناکه نخور، چون همیشه املت می خوره نفخ می کنه ولی گوش نکرد.قابل ذکر است که کارگران شریف شهرداری به مدت 48 ساعت بی وقفه تا شعاع 1 کیلومتر ان از سطح شهر جمع آوری می کردند.
شنبه 23 آبان 1388

jef - هلند - امستردام
بیچاره بخاطر خودت نمی دهند اخه میترکی کجات میخوای جا بدی..مگر یه جاااااااااااااا
شنبه 23 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.