ورود محرمانه مجلس ایران به ماجرای یک تجاوز جنسی در روز ۱۳ آبان

ورود محرمانه مجلس ایران به ماجرای یک تجاوز جنسی در روز 13 آبان

رادیو دویچه وله :  ماجرای تجاوز ۶ مرد به یک زن در روز ۱۳ آبان ابهام و تردید در باره‌ی کارکرد دستگاه‌های انتظامی و امنیتی را تشدید کرده است. در شرایطی که آمار تجاوز جنسی رو به افزایش است، این ابهام‌ و تردید ابعاد تازه‌ای یافته‌ است.

ماجرای تجاوز جنسی ۶ مرد به یک زن در قیامدشت (در اطراف پاکدشت و ورامین) به لحاظ امنیتی و کیفیت کارکرد دستگاه‌های انتظامی ایران ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. به نوشته روزنامه اعتماد ( پنجشنبه، ۲۱ آبان) قرار است هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسه آتی خود ماجرای تجاوز قیامدشت را با فرمانده نیروی انتظامی و مسوولان امنیتی کشور بررسی کند. در همین حال، اصرار نمایندگان بر ضرورت پاسخگویی مسئولان مربوطه سبب شده که علی لاریجانی، رئیس مجلس، به فرهاد بشیری نماینده پاکدشت ماموریت دهد با تهیه گزارشی مجلس را در جریان چگونگی و علل حادثه فوق قرار دهد.

جزئیات ماجرای قیامدشت

خبرگزاری ایسنا روز ۱۶ آبان خبر داد که سه روز پیش، گشت انتظامی قیامدشت حین گشت‌زنی در منطقه ‌استحفاظی خود، به سه خودرو که در کنار جاده توقف کرده بودند مظنون شد و با ورود ماموران به صحنه مشخص شد که شش نفر در حال تجاوز به یک زن در داخل خودرو هستند.

شاکی پرونده که زنی ۳۲ ساله و خانه‌دار است به قاضی تحقیق گفته است: ساعت ۷ شب در حال رفتن به سمت خانه بودم که در حوالی خیابان خاوران، راننده‌ی یک خودروی پراید برایم ایجاد مزاحمت کرد. به او توجه نکردم اما در یک لحظه راننده از خودرو پیاده شد و با تهدید چاقو مرا سوار کرد. پس از طی مسیری، یک جوان دیگر نیز سوار خودرو شد و مرا به نقطه‌ای متروکه در حوالی قیامدشت بردند. در آن‌جا نیز دو نفر دیگر به آنها ملحق شدند و در کنار جاده خاکی در داخل ماشین اقدام به تجاوز کردند.

وی ادامه داد: در همین حین رانندگان دو ماشین نیز که در حال عبور از جاده بودند متوقف شدند و با معرفی خود به عنوان مامور قصد داشتند از چهار جوان اخاذی کنند که بعد از چند دقیقه آنان نیز به چهار نفر دیگر پیوستند و مرا مورد تجاوز قرار دادند.

ابهام در خبر

گرچه ربودن زنان و تجاوز جنسی به آنها در ایران پدیده‌ی نادری نیست، ولی آنچه که ماجرای دهشتناک قیامدشت را حائز اهمیت کرده و حساسیت مجلس را به دنبال آورده، وقوع آن در روز ۱۳ آبان است. عصر همان‌روزی که نیروهای انتظامی در این روز بخش اصلی نیرو و فعالیت خود را برای مقابله با تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان به انتخابات ریاست جمهوری به کار گرفته بودند و حضور چشمگیری در سطح خیابان‌ها و معابر عمومی داشتند، در روز روشن در یکی از خیابان‌‌های نسبتاَ پررفت و آمد تهران زنی ربوده می‌شود و مورد تجاوز قرار می‌گیرد.

یک جنبه‌ی مبهم خبر نیز، به هویت واقعی چهار نفری برمی‌گردد که بعداَ به عنوان مأمور در محل تجاوز حاضر می‌شوند و خود نیز به جمع تجاوزگران به زن می‌پیوندند. این خبر بار دیگر یادآور تردید و بدبینی‌‌هایی است که پس از افشای رابطه‌ی سردار زارعی، فرمانده نیروی انتظامی استان تهران با چند زن در مورد سلامت اخلاقی اعضای نیروی انتظامی بر ذهن و زبان‌ها نشست. بنا به گزارش‌ها سردار زارعی بهار سال گذشته به همراه شش زن در یک خانه بازداشت شد. پرونده زارعی هیچگاه به صورت علنی گشوده نشد، که علت آن را برخی محافل خبری به ارتباط تنگاتنگ وی با قاضی مرتضوی، دادستان پیشین تهران مربوط می‌دانستند. ماجرای تجاوزها در بازداشتگاه کهریزک و موارد مشابه سوال‌ها و تردیدها را شدت بیشتری بخشیده‌اند.

ربودن یک زن در خیابان خاوران در همان روزی صورت گرفت که نیروی انتظامی برای مقابله با تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان حضوری سنگین در خیابان‌ها داشت

انرژی و توانی که به هدر می‌رود

از نظر کارشناسان مهار پدیده‌ی تجاوز امری صرفاَ انتظامی و قضایی نیست و با نوع فرهنگ و نگاه جامعه و حاکمان به آزادی و حقوق و حرمت زنان هم پیوند محکمی دارد. با این همه، همزمانی واقعه‌ی قیامدشت با روز ۱۳ آبان و صرف‌شدن بخش عمده‌ای از توان و انرژی نیروهای امنیتی و انتظامی در شناسایی و محدودکردن منتقدان و مخالفان یا واداشتن زنان و جوانان به رعایت مقررات سخت‌گیرانه در زمینه پوشش و رفتار، بار دیگر این سؤال را دامن زده است که تا چه حد این نیروها به وظایف اصلی خود، یعنی ایجاد و حفظ امنیت فردی و اجتماعی و روانی در جامعه بها می‌دهند و آیا اختصاص نیرو و توجه به این مسائل در حدی کافی و وافی است؟

حسن سبحانی نیا نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ارتباط با حادثه قیامدشت به خبرنگار روزنامه اعتماد گفته است که «مسائلی از این دست در گذشته هم وجود داشت و ممکن است در آینده نیز رخ دهد اما آنچه در این میان حائز اهمیت است اینکه تدابیری اتخاذ کنیم که وقوع این وقایع به حداقل برسد.» اما کارنامه نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی کشور به گواه اظهارات مسئولان این نهادها به سختی حاکی از کارنامه‌ی مثبت آنها در این راستاست. سال گذشته اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران با امتناع از آمار واقعی تجاوز به زنان، دلیل آورد که: «اگر آمار تجاوزات جنسی را بدهیم ذهن جامعه مشوش می‌شود.»

مشکلی که فقط راه حل انتظامی و قضایی ندارد

شاید همین افزایش تجاوزها و بی‌اعتمادی مردم در توان و صلاحیت نهادها در برخورد با آنهاست که روز ۱۲ آبان، یعنی یک روز پیش از واقعه قیامدشت، آیت‌الله محسنی گرگانی، رئیس دیوان عالی کشور را به گفتن این سخنان سوق داد که «پرونده کسانیکه آرامش و امنیت جامعه را مورد تهدید قرار داده‌اند خصوصاَ تجاوز به عنف و آدم‌ربایی و شرارت، باید خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد و رسانه‌های گروهی نتیجه را سریع و قاطع اعلام نمایند.»

به رغم اظهارات این مقام قضایی، تجربه و نگاه کارشناسی تایید نمی‌کند که بدون تغییر اساسی در نگاه‌ها و رویکردها نسبت به حقوق و حرمت زنان و نوع رابطه‌ی آنان با مردان و بدون آموزش و سمت و سو دادن نیروی انتظامی به سوی حوزه‌های اصلی فعالیت و وظایف خودش، یعنی تامین امنیت فردی و اجتماعی شهروندان، و صرفاَ با تشدید مجازات‌ها و تسریع در اعمال آنها بتوان از تکرار حادثه قیامدشت یا تجاوزهای کوچک و بزرگی که سال‌های گذشته در اکثر شهرهای بزرگ کشور روی داده‌اند به میزان محسوسی کاست.


ورود محرمانه مجلس به حادثه وحشیانه تجاوز در قیامدشت در روز 13 آبان

روزنامه اعتماد : مجلس به صورت محرمانه حادثه قیامدشت را بررسی می کند. در حالی که هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی در نظر دارد در جلسه آتی اش با فرمانده نیروی انتظامی و مسوولان امنیتی کشور، حادثه وحشیانه تجاوز شش نفر به زن جوانی در قیامدشت را بررسی کند، اصرار نمایندگان بر ضرورت پاسخگویی مسوولان مربوطه در این باره به مجلس سبب شد علی لاریجانی به فرهاد بشیری نماینده پاکدشت ماموریت دهد با تهیه گزارشی مجلس را در جریان چگونگی و علل حادثه فوق قرار دهد. ساعت 19 سیزدهم آبان ماه جاری گشت انتظامی قیامدشت حین گشت زنی در منطقه استحفاظی شان به سه خودرو که در کنار جاده توقف کرده بودند، مظنون شدند. با ورود ماموران به محوطه مشخص شد شش متهم در حال تجاوز به زن جوانی در داخل خودرو هستند. به دنبال بازداشت هر شش متهم پرونده یی در دادسرای امور جنایی تهران تشکیل و در بررسی ها مشخص شد قربانی حادثه که زنی 32 ساله و متاهل است ساعت هفت شب در حال رفتن به منزلش در خاوران بوده که از سوی چهار جوان ربوده شده و به نقطه متروکه یی در حوالی قیامدشت منتقل می شود و در آنجا نیز دو نفر دیگر به آدم رباها ملحق شده و در کنار جاده خاکی در داخل ماشین به زن جوان تجاوز می کنند. اگرچه هر شش متهم پرونده هم اکنون به اتهامات آدم ربایی، اختفا و تجاوز به عنف در بازداشت به سر می برند اما آنچه سبب شده به رغم دیگر پرونده های مشابه، مجلس به این حادثه وارد شود، روی دادن این حادثه در روزی است که نیروهای انتظامی و امنیتی به منظور تامین امنیت راهپیمایی 13 آبان حضور چشمگیری داشتند لذا تجاوز گروهی به زنی اهمیت دوچندان می یابد.

مجلس از مسوولان امنیتی توضیح می خواهد

در همین راستا جمشید انصاری نماینده زنجان با اعتقاد به این امر به «اعتماد» گفت؛ با توجه به ابعاد حادثه، حساس شدن مجلس و نمایندگان نسبت به این اتفاق ناخوشایند و پرحاشیه که امنیت زندگی شهروندان را تهدید می کند، طبیعی است و راه چاره جدی و کارشناسانه یی می طلبد. وی افزود؛ حساسیت نمایندگان نسبت به این حادثه به اندازه یی است که نمایندگان مکرراً با مراجعه به بشیری نماینده پاکدشت علل و چگونگی ماجرا را جویا می شوند. این عضو فراکسیون اقلیت گفت؛ هرچند دادستان تهران اخیراً توضیحاتی در این باره به رسانه ها ارائه کرده است اما از آنجا که حوزه قیامدشت تحت نظارت و مسوولیت دادستان قیامدشت است، نمایندگان منتظر گزارش دادستانی قیامدشت در این باره هستند. وی افزود؛ مراجعات مکرر نمایندگان به هیات رئیسه و ابراز نگرانی آنها از این حادثه سبب شده علی لاریجانی رئیس مجلس رسماً از نماینده پاکدشت بخواهد جزییات این حادثه را به صورت غیررسمی مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن را به صورت محرمانه به نمایندگان ارائه کند.

انصاری گفت؛ پس از روشن شدن ابعاد حادثه مجلس به طور قطع از مسوولان امنیتی و انتظامی و در راس آن وزیر کشور توضیح می خواهد.

بررسی حادثه قیامدشت در دستور کار کمیسیون امنیت ملی

حسن سبحانی نیا نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز ضمن ابراز تاسف از وقوع این حادثه گفت؛ باید توجه داشته باشیم که مسائلی از این دست در گذشته هم وجود داشت و ممکن است در آینده نیز رخ دهد اما آنچه در این میان حائز اهمیت است اینکه تدابیری اتخاذ کنیم که وقوع این وقایع به حداقل برسد. نماینده نیشابور با بیان اینکه مجلس به صورت جدی به دنبال راه چاره یی برای کاهش این دست حوادث است، گفت؛ کمیسیون امنیت ملی در نظر دارد در جلسه آتی اش با فرمانده نیروی انتظامی و مسوولان امنیتی که به منظور بررسی حوادث اخیر کشور تشکیل می شود، این حادثه را نیز مورد بررسی قرار دهد.

ehsan_14 - اتریش - وین
لطفا این لینک ببینید و به همه بگید.https://www.youtube.com/watch?v=v9RRIU8cuys
جمعه 22 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
یک تجاوز محرز و نامحرمانه را ؛ مجلس میخواهد چادر بر سر و محرمانه حل کند و به گفتگو بنشیند!!! من اکثر خبرهایی را که از ایران میخوانم؛ مثل گربه ایی که سبیلش را از دست داده؛ تا چند روز تلوتلو میخورم! ما در میدانهای عمومی و در روز روشن اعدام میکنیم. مردم با شور و حرارت بدور مراسم اعدام و سنگسار گردهم میایند و گاها از دیدن صحنه جان دادن انسانی دیگر ذوق زده شده و تکبیر هم میگویند. روی سخن این است که چرا ورود به این ضایعات و تراژدیها باید محرمانه باشد؛ اما اعدام و سنگسار علنی؟ این قبیل مسائل همچون خشونت و تجاوز باید بطور بسیار گسترده مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد. هر کس باید از خودش شروع کند. عدم ارامش؛ و خشونت من و شما را؛ هیچ کس و هیچ دارویی یا هیچ باوری نمیتواند معالجه کند. شاد باشید.
جمعه 22 آبان 1388

bahram55 - نروژ - ریوان
عکس بالا را خوب نگاه کنیدکه مامور سرکوب دختر بیچاره را محکم گرفته .مگر توی اسلام این حرکت گناه کبیره نیست که یک نامحرم دختر مردم را در ملع عام این چنین بگیرد .رهبر بی غیرت امامه ات رو بذار بالا تر .ننگ بر این اسلام وطرفدارانش.اون بیت رهبری باید مستراح عمومی شود البته بعد از دفن رهبر ویارانش در محراب ان .
جمعه 22 آبان 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
خاک بر سر پلیس و بسیجی و نیروهای انتظامی. وقتی خود رییس ها مشغول تجاوزند وای به حال ارازل و اوباش!!
جمعه 22 آبان 1388

dreamcatcher - ترکیه - استانبول
دقیقا روزی که نیروی انتظامی سپاه و بسیج داشتن زنان رو در خیابون کتک می زدند در قیامدشت مردانی با استفاده از این که مساله تجاوز کلا از نظر نظامیان ما مساله ای بی اهمیت است به زنی تجاوز می کردند
جمعه 22 آبان 1388

naslesookhteh - ایران - تهران
کاملا طبیعیه. وقتی مردم همه راههای پاسخ به نیازهای اولیه مردم رو میبندند فشار از جای دیگه میزنه بالا. بعد این فجایع اتفاق می افته. مثل اینکه یه دیگ زودپز رو پر اب کنی سوراخ سوپاپش رو هم ببندی بعد بزاری رو اتیش. حالا اگه جرات داری کنارش وایسا.
جمعه 22 آبان 1388

tabasom59 - امریگا - سن حوزه
وای لعنت بر هر چه ادم بی ناموس و لاشخور صفتی چون اینان.تنم لرزید...خدا از هیچ ظالمی نگذره.لابد بعدا می خوان بگن اینها دسیسه های دشمن برای مخدوش کردن نظام کثافت ظالم پروراسلامیشونه...واقعا خدا کجاست؟چرا انسان ظالم هم میافریند؟ مگه زندگی سالم و شاد بدون ناراحتی چی از خدا کم میکرد؟؟؟؟؟؟؟؟ الان تکلیف زندگی این زن با شوهرش و جامعه بد فکرو روحیه اسیب دیده چه می شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جمعه 22 آبان 1388

بابک - ایران - سبزوار
کجایی جعفری بی شرف کجایی رادان بی ناموس عوض اینکه مردم را در خیابان سرکوب می کنید به داد مردم بی دفاع برسید واقعا ایران شده سومالی دوم
جمعه 22 آبان 1388

DADA-S - هلند - آمستردام
خوب این مامور نیرو انتزاعمی‌ صیغه موگهت خونده این که حلال و سالمه دستشو ببین کجاست خدا نسلتون رو از رو زمین پاک کنه.
جمعه 22 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
bahram55 - نروژ - ریوان ...مخلصم بهرام خان ...ملاعام نه ملع عام...دختر که نیست پیرزنه ودر اسلام اگه مامور سرکوب پیرزنی را محکم بگیرد گناه صغیره محسوب میشوداگه دختر باشه میشه کبیره...خدایا یعنی میشه یه روز ذلت وفلاکت اخوند دوهزاری رو با چشام ببینم؟؟؟؟؟؟؟؟//
جمعه 22 آبان 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرگ
شاید این زن بیچاره از تظاهرکننده های جنبش سبز بوده خاک بر سر این دولت و مجلس و رئیس جمهور بی کفایت
جمعه 22 آبان 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
معلوم نیس تو اون خراب شده چه خبره!
جمعه 22 آبان 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
عده ای از اوباش ها به همین دلیل پاسدار و لباس شخصی شدند که مجانی و با مجوز دولتی دلی از عضا در آورند- ماشین های دولتی و ماشین های پلیس هر کسی را که بخواهند سوار می کنند و می برند و تحت عنوان بازجوئی در اطراف تهران مورد تجاوز قرار میدهند وخیلی از زنان و دختران از ترس بی آبروئی اصلا این مطلب را در خانه به کسی نمی گویند و اگر هم بگویند نمی توانند از کسی شکایت کنند-برای ترساندن زنان و دختران از شرکت در تضاهرات دولتی ها شیوه جدیدتری هم اختراع کرده اند - تجاوزات خیابانی مستقیما از تحریکات زنان تازی ها به مردان تازی بسیجی برعلیه زنان مبارز ومدرن است
جمعه 22 آبان 1388

baas - هلند - روتردام
کار کار خود سپاه و بسیج بی همه چیزه.
جمعه 22 آبان 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
همین اوباش هاى لباس شخصى که مثل سگ هاى افسار دریده به مردم حمله مى کنند همانند هم پالگى هاى روسى شان ( پلیس هاى روسی که در خارج از کار به مغازه ها رفته و سرقت مسلحانه انجام مى دهند ) بدون هیچ باکى دست به انواع جنایت مى زنند چرا که بیمه شده جمهورى ننگ اسلامى هستند
شنبه 23 آبان 1388

XMAN2 - ونزوئلا - کاراکاس
بیکفایتی وبی عرضه گی نیروهای باجگیر انتظامی باعث این مسائل میشه . نیروی انتظامی سرش با اراذل و اوباش توی یه آخوره . نه به بسیج ربط داره . نه به سپاه .
شنبه 23 آبان 1388

سکوت - ایران - تهران
دوستانی که در ایران هستند اگه شرافتمندانه به حافظه‌هاشون یکم فشار بیارن و یادشون بیاد که تو کامپیوتراشون بخصوص آقایون جوان و یکم پا به سن گذاشته و همینطور تو موبایلاشون تصاویر بسیار مستجن و ویدیوها و بلوتوث‌های بسیار از نوع ایرانی بخصوص در مورد سکس به فور یافت میشه حتی سکس با دخترکان خردسال چند سالی هست که من بخاطر نوع شغلم و نوع حساسیتی که نسبت به مساپل اینچنینی دارم پیگیر این رفتار و تمایلات در جوانان و جامعه شدم و هستم از این دست اتفاقات هم افتاده و حالا حالاها خواهد افتاد انقدر به این مسایل عادت کردیم که این نوع بلوتوث‌ها واسه خیلی هامون شده یسری تصاویر عادی بعد چه توقعی داریم که جامعه به سوی قهقرای لجن‌بار این مساپل سوق داده نشه شده قضیه همین حق خوری و دیکتاتوری این دولت و حکومت فاسد انقدر به بیخیالی زدیم که باید الان ثانیه به ثانیه خون جگر بخوریم که چها به سر ناموس و برادر و خواهرامون تو زندان‌هاو خیابان‌ها نمیارن وچطور سرمایه مملکت رو دارن به فاصلاب تاریخ می‌فرستن. هیییییییییی از این همه سکوت بی معنا . یا حق
شنبه 23 آبان 1388

atena10 - ایران - تهران
bahram55 - نروژ - ریوان . اون سپرشه دستش نیست. ehsan_2nd_time - یوکی - لندن . خراب شده اونجایی که تو داری زندگی می کنی برای اینکه اونا گند زدن به مملکت خمینی رو کی اورد. بد هم آدم به مملکتش نمی گه خراب شده
شنبه 23 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
این خامنه ای را باید بدهیم به دست شهر رضایها تا ادمش کنند.البته اینها در تاریکخانه های فیصیه مورد عنایت و دوره ورود قرار گرفته اند. از حکومت اسهالی بیشتر انتظار دارید.
شنبه 23 آبان 1388

capochin0o - امارات - شارجه
واسه این خبر که چند تا حیوون یا حالا بسیجی به زن تنها تجاوز می کنند که خیلی ناراحت شدیم ...خدا کنه خبره مجازاتشون هم بشنویم تا یه کم خوشحال بشیم اقلان
یکشنبه 24 آبان 1388

ArasH.Smirnov - روسیه - مسکو
با سلام. جناب amir-amir از کانادا - تورنتو. بنده روس-ایرانی هستم و الان هم روسیه هستم، تا حالا همچین چیزی رو نه دیدم و نه شنیدم. طبق کدوم منبع این حرف رو میزنید ؟. مرسی و موفق باشید.
سه‌شنبه 26 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.