صمد مرفاوی: تماشاگران دوست امیر هم نبودند؛ قلعه نویی هم در ورزشگاه آزادی تخریب شده است

صمد مرفاوی: تماشاگران دوست امیر هم نبودند
قلعه نویی هم در ورزشگاه آزادی تخریب شده است

صمد مرفاوی با امیدواری خاصی به آینده نگاه می کند. تعبیر او در باره آینده تیمش این است که با وجود مشکلات بسیار اما می تواند در نیم فصل دوم 4 امتیاز عقب ماندگی اش را جبران کند.

به نوشته قدس؛ صمد آن روزها را به خاطر می آورد که همراه با استقلال در فصل ششم روزگار بسیار بدی را پشت سر می گذاشت. آن روزها که تیم او به لحاظ داشتن بازیکنان تأثیرگذار بسیار در مضیقه بود. او وقتی به گذشته خود رجوع می کند به روزهای پیش رو امیدوارتر می شود. آیا می توان به این تعابیر مرفاوی امید بست و به واسطه اراده ای که درون او شکل گرفته به آینده استقلال خوشبین بود؟ مرفاوی به این پرسشها پاسخ مثبت می دهد...


* پس از بازی با راه آهن صدایی از روی سکوها شنیده شد که چندان برای شما خوشایند نبود. این اعتراض ها چه احساسی را برای شما به دنبال داشت؟
** (قدری مکث می کند) خب، من که نمی توانم برای تیم گل بزنم. بازیکنان باید تلاش کنند که این کار را هم انجام دادند. اما همان طور که خودتان دیدید موقعیتهای ما به گل تبدیل نشد ما خیلی در آن بازی بدشانس بودیم. با این حال عده ای نمی خواستند این موضوع را بپذیرند. من گمان می کنم خیلی زود تصمیم گرفتند و البته مثل همیشه یکسری آدمهای نادان در صدد تضعیف روحیه تیم بودند.

* یعنی در گذشته هم این جریانها وجود داشته است؟
** بله، از گذشته تاکنون. این ماجرا مال امروز و دیروز نیست. از دیرباز این مسایل وجود داشته است. حتی برای خود قلعه نویی هم این مسایل وجود داشت. به همین دلیل از دیدگاه من اتفاق تازه ای نیست.

* وقتی شنیدی امیر قلعه نویی در ورزشگاه تشویق می شود ناراحت نشدید؟
** باور کنید ناراحت نشدم. چون امیر را دوست دارم و می دانم اینها که امیر را تشویق کردند از روی غرض بوده است. آنها امیر را برای خودش تشویق نکردند. آنها برای آنکه تیم را به حاشیه ببرند امیر را تشویق کردند. من می خواهم یک مثال ساده بزنم. مگر در همین دوران امیر دیگر مربیان تشویق نمی شدند؟ اینها چیزهایی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت. امیر هم تخریب می شد، البته به همین شیوه که من می شوم.

* مشکل استقلال چیست؛ شاید یک سؤال کلی باشد، اما می خواستیم بدانیم از دیدگاه شما چه مسایلی باعث افت نسبی استقلال در هفته های اخیر شده است؟
** من بدشانسی را عامل اصلی می دانم. معتقدم اینها جزئی از فوتبال است. خودتان اگر بار دیگر بازی ما را مقابل راه آهن و ذوب آهن نگاه کنید با من هم عقیده می شوید. تنها بازی که ما بد بازی کردیم و حق مان هم باخت بود به همان بازی کذایی مقابل استقلال اهواز مربوط می شود. همه مشکلات ما از آنجا شروع شد. اما اجازه بدهید یک بحث دیگر را هم دوباره مطرح کنم.ما خیلی مصدوم و محروم داشتیم.

* باز هم به این موضوع اشاره کردید. تصور نمی کنید خیلی کهنه باشد؟
** نه از نظر من این بحث کهنه نمی شود. باید از خودم دفاع کنم و باید همه بدانند استقلال چرا در هفته های اخیر به مشکل خورد. ما یک تیم بیرون از میدان داشتیم که همگی مصدوم و محروم بودند. این شرایط خیلی به تیم ما لطمه زد. تیم من در برخی بازیها ناقص بود، اما هر وقت این حرف را می زنم بعضی ها ناراحت می شوند. شاید از دیدگاه خیلی ها غیبت آرش برهانی، فرهاد مجیدی و مصدومیت جباری، روانخواه، سید صالحی، بیک زاده و در نهایت کوشکی چیزی نباشد، اما من می گویم هست و خواهد بود.

* گمان نمی کنید این شرایط برای همه تیمها یکسان باشد؟
** نه! اوضاع ما خیلی حادتر بود. هیچ تیمی شرایط ما را نداشت و من می خواهم از همین جا اعلام کنم استقلال بدشانس ترین تیم نیم فصل اول بود.

* آقای مرفاوی! به آینده چگونه می نگرید، آیا امیدوار هستید. می خواهیم بدانیم استقلال می تواند بار دیگر قهرمانی را تکرار کند یا نه؟
** 4 امتیاز فاصله ما با صدر جدول مهم نیست.به نظر من این 4 امتیاز هرگز عدد بزرگی نیست. ما می توانیم عقب ماندگی مان را جبران کنیم و دوباره به صدر جدول نزدیک شویم. ما ابتدای فصل هم در صدر نبودیم، اما آرام آرام به صدر نزدیک شدیم.

* شما جایی گفته بودید غیبت ملی پوشان تان باعث برهم خوردن نظم درون تیمی تان می شود آیا این موضوع واقعیت است؟
** من معتقدم آقای قطبی وقتی 6 بازیکن ما را به تیم ملی دعوت می کند باید از همه آنها استفاده کند. من توقع دارم قطبی از همه سرمایه های ما بهره بگیرد. وقتی بازیکنان ما را به تیم ملی دعوت می کند پس باید از آنها بازی بگیرد، چون این طوری حق ما ضایع می شود.

* پس از اعلام اسامی تیم ملی اما گفتید باید بازیکنان بیشتری به تیم ملی دعوت شوند. این حرف با گفته های شما در تضاد است.
** بله، اکنون هم می گویم! باید بازیکنان بیشتری از استقلال به تیم ملی دعوت شوند، اما به شرط آنکه بازی کنند. حرف من این است که چرا لیگ را هر وقت می خواهیم تعطیل می کنیم و هر وقت می خواهیم شروع می کنیم. باید قوانین باشگاهی در جهان هم اینجا رعایت شود. همین تیم اوساسونا هر وقت دوست دارد بازیکنان ایرانی اش را آزاد می کند. هیچ وقت نمی توان به آنها ایراد گرفت، چون آنها بر اساس قوانین فیفا عمل می کنند. اینجا اما یک هفته مانده به بازی تیم ملی اردو تعطیل می شود و باشگاه ها حق اعتراض ندارند. من نمی دانم چرا ما از قوانین فیفا پیروی نمی کنیم.

* خیلی ها تصور می کنند مرفاوی به پایان خط نمی رسد؟!
** این تصور بسیار غلطی است، چون من با اراده بسیار قوی تر از پیش در حال حرکت هستم. تیم من سوم جدول است و بسیاری از مدعیان همین تیم سپاهان را می گویم، با 3 باخت دارند ادامه می دهند. باید واقع بین بود. استقلال مدعی قهرمانی است و در نیم فصل دوم که همه بازیکنان ما به شرایط بازی می رسند ما می توانیم به قهرمانی امیدوار باشیم.

* تنها اراده شما کافی نیست. بازیکنان هم باید بخواهند؟
** من با هیچ کس تعارف ندارم. هر کس آماده باشد به میدان می رود.این من هستم که ترکیب تیم را تعیین می کنم. اکنون خیلی ها می گویند چرا اکبرپور بازی نمی کند من در پاسخ آنها باید بگویم این من هستم که می گویم اکبرپور چه زمان باید بازی کند. با هیچ کس تعارف ندارم و ترکیب را خودم مشخص می کنم.

* شاید پرسشی که این روزها شکل جدی به خود بگیرد اتحاد درون تیمی باشد. شما با این موضوع مشکلی ندارید؟
** تیم من از داخل بسیار منسجم است، چون ما نظم داریم و بر اساس یکسری اصول حرکت می کنیم. باشگاهی که نظم و انضباط داشته باشد و مدیر بالای سرش باشد رشد می کند. البته قبول دارم نقاط ضعف هم داریم که باید در فرصت موجود تا آغاز نیم فصل دوم این ضعفها بر طرف شود.

* نظرتان درباره حرفهای امیر قلعه نویی در برنامه 90 چیست؟
** این حرفها نشان می دهد که ما با یکدیگر هیچ مشکلی نداریم.ما با هم رفیق هستیم و رفیق خواهیم ماند. من به دنبال یک رقابت سالم هستم.

invincible - آمریکا - مینستا
در یک رویداد بىسابقه در تاریخ فوتبال ایران، شب گذشته، مردم و جوانان ایران، به‌طور یکپارچه مسابقه فوتبال تیمهاى ایران و ایسلند را تحریم نموده و از حضور در ورزشگاه آزادى خوددارى نمودند. درحالى‌که سردمداران رژیم آخوندى از چند روز قبل تلاش بسیارى کرده بودند تا بتوانند جوانان و مردم ایران را براى تماشاى مسابقه ایران در مقابل ایسلند به‌ورزشگاه آزادى بکشانند، عصر روز سه‌شنبه، هیچ‌ تماشاگرى از مردم و جوانان ایرانى به ‌ورزشگاه نیامد و تنها تعداد 100تن از مأموران رژیم در میان سکوهاى خالى حضور پیدا کردند. به‌گزارش سایت شبکه ایران (متعلق به‌رژیم) در روز 19آبان، «به‌رغم تلاش افشین قطبى براى حضور تماشاگران در ورزشگاه، فقط 100نفر براى تماشاى بازى تیم ملى به ورزشگاه آزادى رفتند». این درحالى است که ماه گذشته بیش از یک صد هزار تن از جوانان دلیر و مردم غیور و ورزش دوستان آزاده ایرانى در ورزشگاه آزادى حضور یافته و فریاد «مرگ بر دیکتاتور» و «تا احمدىنژاده، هر روز همین بساطه» سرداده بودند.
جمعه 22 آبان 1388

daniall - فرانسه - نانت
ژوزه مورینیو هم تشویق بشه صمد عزیز باید بمونه و تیمو قهرمان کنه.به حرف 4 تا تماشاگر نمای بی غیرت و جوگیر نیستش که.اونا هم میتونن برن سپاهانو تشویق کنن.عشق ما تاجه صمد.
جمعه 22 آبان 1388

kili_patilaki - قطر - دوحه
nvincible - آمریکا - مینستا. نه بابا..اینجوری هم که تو میگی نیس.خیلی دلت خوشه ها. لول. ایسلند تیمی نبود که تماشگران زیادی بیان ورزشگاه.همین.استفاده سیاسی از این موضوع کار احمقانه ایه!
جمعه 22 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
هر چند که یه پرسپولیسیه 2 اتیشم ودلم میخواد استفراغی ها روز خوش نبینند اما به نظر من عبدالصمد برای تیمی مثه استقلال خیلی کوچیکه..تیمهای بزرگ وپر طرفدار باید مربیان بزرگ داشته باشندبهتره عبدالصمد بره مربی مس رفسنجان بشه..خدا روخوش نمیاد روته مولرپا لبه گور 80 ساله بشه مربی واقاصمدی که خورخوتک والم قیرتک بازی در میاره بشه سرمربی...یکی از یزرگترین علامت سوالهایی که تو ذهن منه اینه که اخه مگه میشه ادم به رنگ ابی دل ببنده استدلالشونم همیشه اینه اسمون ابیه اخه اسمون که رنگ نداره...
جمعه 22 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
صمد جان سرت تو کار خودت باشه سعی کن با این همه بازیکن خوب نتیجه بگیری اطمینان داشته باش اگه خوب نتیجه بگیری کسی باهات دشمنی نداره که بر علیه تو شعار بده مساله اینجاست که با این همه بازیکن تو تهران 3تا میخوری توقعم داری که کسی از گل نازکتر بهت نگه. daniall - فرانسه - نانت . تعصب پیش ماست که هر باخت تیممون باعث میشه شب راحت خوابمون نبره تعصب پیش ماست که صمد و میشناسیم و تحمل نداریم تو تیم ما کسب تجربه کنه تعصب پیش ماست چون ناراحتیم که 4نفر حکومتی تیممون رو خراب کردن و ژنرال و ورداشتن جاش کسی رو گذاشتن که حتی مصاحبه کردنم بلد نیست تعصب پیش ماست شما هم متعصبی ولی اشتباه فکر میکنی میبینیم
شنبه 23 آبان 1388

daniall - فرانسه - نانت
$persian$ - ایران - تهران . پرشین جان فکر میکنی من دوست داشتم قلعه نویی بره صمد بیاد به جاش؟اینایی که گفتی کاملا درسته و من ذره ای به درستی حرفات شک ندارم ولی عزیز من الان مربی صمد هستش قلعه نوعی راه برگشت نداره حالا هر بازی بشینید تشویقش کنید.طرفدار فقط واسه این نیست که بعد از گل هورا بکشه اتفاقا اینجور مواقع باید به تیم روحیه بدن که افت نکنه.قبول داشته باش اصلا کار جالبی نمیکنید.ببین الان چه میشه کرد اول فصل و ژنرال رو دیگه بیخیال شو.
شنبه 23 آبان 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منچستر
 دنننننننننیای ابی و عشششششقه استقلالی و زننننننننندگی تاجی؛ همین و بس؛ بقیش کشکه
یکشنبه 24 آبان 1388

$persian$ - ایران - تهران
daniall - فرانسه - نانت . ما الانشم به فکر ژنرال نیستیم چون می دونیم لااقل تا فصل بعد خبری ازش نیست ما با تشویق ژنرال چندتا هدف داریم اولیش اینه که به واعظ و دار و دسته اش نشون بدیم که ما پشت گوشمون مخملی نیست می دونیم که شما دارید تیم رو خراب میکنید می خوایم بهشون بگیم که چقدر کارشون اشتباه بوده و دیگه تو استقلال جایی ندارن دوم اینکه صمد و قبول نداریم بابا قبولش نداریم دیگه چه گناهی کردیم مگه 3تا نیم فصل تو استقلال بوده چیکار کرده جز از بین بردن ابهت استقلال ابهتی که ژنرال با زحمت بدستش آورد دنی خدا کنه من اشتباه کنم و تو درست بگی و نیم فصل دوم وضعیت تیم عوض بشه ما که مشکلی با آدما نداریم ما تیممون رو می خوایم هرکیم خوب نتیجه بگیره باهاشیم همین امیر قلعه نوعی از اولش که انقدر محبوب نبود چشم و ابروش که مشکی نیست نتیجه گرفت که شد ژنرال
یکشنبه 24 آبان 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منچستر
ابی دلان؛ استقلال تهران مربی بچه تهران میخواد تا کسی نتونه واسش شاخ بشه؛ راحتم میتونه حاشیه های تیم و جم کنه/ صمد واسه استقلال اهواز خوبه/ به هر حال فعلا باید از صمد حمایت کنیم تا ببینیم چی پیش میاد
یکشنبه 24 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.