دروغ پردازی ترک ها برای کاسبی میلیاردی از ایران

دروغ پردازی ترک ها برای کاسبی میلیاردی از ایران

کشور ترکیه با توجه به روی کار بودن عبدالله گل و رجب طیب اردوغان روابط حسنه تری نسبت به دولت های پیشین نظام لائیک آتاتورکی با ایران دارد اما به نظر می رسد مسئولان ترک از گره خوردن پرونده هسته ای ایران در مجامع بین المللی و نیز تمایل ایران برای برقراری ارتباط مناسب با کشورهای عرب و غیر عرب خاورمیانه کمی سوء استفاده کرده و منافع خود را چند برابر منافع و مصالح دوستانه میان دو کشور مد نظر قرار داده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پرچم: خبر پیشنهاد انتقال اورانیوم با غنای پائین ایران به ترکیه و نیز توافق گازی ایران وترکیه که در سفر نخست وزیر این کشور به ایران نهایی شد دو رخداد بسیار مهمی هستند که مهم ترین پرونده های حال حاضر دیپلماسی ایران را تشکیل می دهند.

هر چند مقامات ایرانی با ارسال اورانیوم به ترکیه موافقت نکرده اند اما در این میان خبر توافق گازی ایران و حواشی به وجود آمده و برخواسته از ابهامات و تناقض گویی های رسانه سبب آن گردیده تا بوی نوعی سوء استفاده و فرصت طلبی ترکیه از اعتماد جمهوری اسلامی به مشام برسد.

بنا بر این گزارش؛ پس از ابهاماتی که درباره قرار داد بازاریابی 50 درصد گار استخراجی از ایران توسط ترکیه به چشم می خورد نخست وزیر این کشور با بیان اینکه آنکارا حق بازاریابی بیش از 50 درصد گاز استخراج شده در ایران را خواهد داشت بر این ابهامات پایان داده و از فعالیت قریب الوقوع شرکت سهامی نفت ترکیه در این باره و در پروژه های اکتشاف و ذخیره سازی گاز ایران خبر داد.

اما در همین حال وزارت نفت با صدور بیانیه ای به طور کلی موضوع
بازاریابی ترکیه برای گاز ایران را رد کرده و اعلام کرد که " : براساس قرارداد امضا شده میان وزرای نفت ایران و ترکیه 50 درصد گاز تولید شده در فاز‌های پارس جنوبی که ترکیه در آن سرمایه‌گذاری کرده است، برای مصارف داخلــی آن کـشـور اخـتـصـاص مـی‌یـابـد".
همچنین، هنگامی که آنریولدیز وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد؛ ایران حق بازاریابی 50 درصد از گاز در قرارداد را به ترکیه داده است، وزارت نفت در جوابیه‌ای آورده است که : متاسفانه چنین ادعا شده است که ایران حق بازاریابی 50 درصد گاز را به ترکیه واگذار کرده است که به هیچ عنوان صحت ندارد؛ در این سند تفاهم شده است که این گاز قابل صدور از ترکیه به هیـچ جای دیگر نیست.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نیز در این باره نوشت : "وزرای نفت ایران و انرژی ترکیه، توافق کردند به شرکت سام پترول مجوز ترانزیت گاز ایران به کشورهای اروپایی به ویژه سوئیس اعطا کـنـنـد."

بر همین اساس، هر چند اصل بازاریابی ترکیه برای گاز جمهوری اسلامی مورد ایراد نمی باشد اما اظهارات متناقض مقامات وزارت نفت کشورمان و نیز مواضع دو پهلوی مقامات ترک نشان از آن دارد که طرف ترک قصد دارد با توجه به فضای تفاهمی موجود، بیشترین استفاده را برای موقعیت اقتصادی و سیاسی خود به خصوص برای تسریع در پیوستنش به اتحادیه اروپا پدید آورد.

چرا که این کشور ترکیه در زمان دولت اصلاحات قراردادی 25 ساله با ایران منعقد کرد که براساس آن سالانه میزان معینی از گاز ایران را دریافت کند اما شواهد نشـان مـی‌دهـد کـه تـرکیه در حال حاضر نتوانسته به قرارداد خود عمل کند تا جایی که مجبور شده است بابت عدم دریافت گاز صادره توسط ایران مبلغ 700 میلیون دلار جریمه متحمل شود و این نشان می‌دهد که ترکیه در حال حاضر همین مقدار گاز که دریافت می‌کند را نیز نمی‌تواند به مصرف داخلی برساند، یعنی اگر ترکیه در فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی هم سرمایه‌گذاری کند و بخواهد 50 درصد آن را بخرد، به طور قطع نخواهد توانست آن را به مصرف برساند و سوال اینجاست که ترکیه گاز اضافی را برای چه منظوری دریافت می‌کند و آیا غیر از این است که برای ترانزیت به اروپا از آن استفاده خواهد کرد؟

گفتنی است که بنا بر اطلاعات به دست آمده توسط این خبرنگار، برخی نهادهای مسئول در کشور در حال تنظیم گزارشی در این باره و ارائه فوری آن به مقامات ارشد دولت هستند تا جلوی سوء استفاده ترکیه از رویکرد مثبت سیاسی و اقتصادی مقامات ایران و مسئولان دولت دهم گرفته شود.

شایان ذکر است در صورت اثبات دروغ پردازی ترک ها و نیز نیت آنان در سوء استفاده از حسن نیت طرف ایرانی این امر می تواند تاثیر سوئی در روابط آینده و مسائلی چون ایجاد منطقه آزاد تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه داشته باشد.

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
جواب سوال اینه: ترکیه با توجه به درایت و هوش دولت محمود بی مخ ، گاز ایارن رو ارزون می خره و چند برابر میفروشه به کشور مسلمان همسایه : ترکمنستان . حالا هم مثل اینکه سودش به مزاجش ساخته می خواد بیشتر هم بخره که به اروپا ترانزیت کنه . حال می کنی درایت محمود جون رو؟
جمعه 22 آبان 1388

RAYMON - نروژ - ارندال
ایول یوکی جون گل گفتی خاک بر سر محمود بیمخ و هر کسی که از او طرفداری میکنه
جمعه 22 آبان 1388

abbasssamimi - ایران - تهران
اگه ما هم به جای اونا باشیم از غفلت بزرگان مملکت استفاده می کنیم. مهم اینه که سران ایران به این کارها راضی نشن وگرنه تو این دنیا هر کی دنبال منفعت کشورش میگرده .البته به نظرم به جز ایران.
جمعه 22 آبان 1388

diyarim - اذربایجان - باکو
سواستفاده گر تر از این ترکیه ای هامن ندیدم وارد جایی که بشن بی خیاله درومدن میشن. ما چرا باید محتاجه یه همچین کشورهایه تازه به دوران رسیدهای بشیم تا کی اخه؟. چرا باید با پوله مردمون که هرروز شاهده گرونیه گازو وسیاهایه اولیه زندگی دیگران به اسایش برسن چرا؟؟؟؟؟
جمعه 22 آبان 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
مرگ برترکیه جنایتکار.دراین سی سال ترکیه بیشترین ظلم را برایرانیان پناه اورده رواداشتن.همین هفته پیش مامورین ترک مزدور ایران خانه به خانه دنبال هموطنان ما گشته وعده زیادی رادستگیر وتحویل رژیم دیکتاتوروکودتا چی دادند.درودبه همه جانباختگان راه ازادی ....
جمعه 22 آبان 1388

shiva_v - ایران - شیراز
همه کشور های آزاد به فکر منافع ملی خود هستند و در همین راستا به منظور به دست آوردن منافع بیشتر از کشور های غیر دموکراتیک و دیکتاتور در ظاهر حمایت میکنند تا بتوانند امتیازات بیشتری از آنها بگیرند.
جمعه 22 آبان 1388

parvin ariya - ایران - اصفهان
gol222 - سوپد - هلسینگبوری مرگ بر خود تو. diyarim - اذربایجان - باکو . البته که از احمقها سوئ استفاده میکنند.
جمعه 22 آبان 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
من اخرش نفهمیدم اتراک چه جور ادمهایی هستند..یه عده ای اینجا تو قطر ارایشگرند یا هم رستوران دارند برخورداشون سرده ویه جورایی هم دماغشونو بالا میگیرن ومغرورندولی 2 چیزشون منو کشته یکی تیپ وقیافه هاشون دومی هم اهنگهای ترکی
جمعه 22 آبان 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
ایران-اصفهان.فکرمیکنم سوئ تفاهم شده.من به سیاستها ورفتار غیرانسانی دولت ترکیه اعتراض داشته ودارم .مردم ترک زبان برای من محترمن.امیدوارم قانع شده باشید.درود به همه جانباختگان راه ازادی.
جمعه 22 آبان 1388

ارسلان افشارآجین - ایران - همدان
بازاریابی گاز ایران برای ایران هم خوب است برای صادرات گاز چاره ای نیست جز ترانزیت آن از طریق ترکیه الان که کشور ما تحریم است لااقل این ترکیه است که با ما روابط خوبی دارد و البته منطقی هم اینست که انها به فکر منافع خود باشند نه منافع ایران این دولتمردان ایران هستند که باید به فکر منافع مملکت باشند
شنبه 23 آبان 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
gol222 - سوپد - هلسینگبوری . همیشه همبنطور بوده.ترکیه انداره یک تف هم نمی اززد.یادم هست هر ایرانی را به 700 دلار به ایران می فروخت کسانی که جواب قبولی سازمان ملل را داشتند. parvin ariya - ایران - اصفهان . شما چرا .سنگ سینه ترکیه را می زنید.
شنبه 23 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.