پیشنهاد شیرین عبادی به خانواده احسان فتاحیان : پزشک بی طرف جنازه فتاحیان را معاینه کند

پیشنهاد شیرین عبادی به خانواده احسان فتاحیان :
پزشک بی طرف جنازه فتاحیان را معاینه کند

روز آنلاین : شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر وبرنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ در مصاحبه با روز ضمن اظهار تاسف از اجرای اعدام احسان فتاحیان فعال کرد،به خانواده وی پیشنهادکرد خواستارمعاینه جسد احسان قبل از دفن شوند. وی در عین حال افزود: من فقط به عنوان یک مادر سوال می کنم آیا رییس دادگاهی که چنین حکم غیرعادلانه و غیرقانونی را صادر کرد شب می تواند با وجدانی راحت در کنار فرزندانش به سر ببرد؟

این گفت وگو را می خوانید.


ارزیابی شما ازاعدام احسان فتاحیان به عنوان زندانی سیاسی عقیدتی با شرایطی که درپرونده وی وجودداشت، آن هم با اصرار مقامات قضایی چیست؟

صدور واجرای حکم اعدام، آن هم برای یک زندانی سیاسی بدترین نوع نقض حقوق بشر است. در ضوابط بین المللی حقوق بشر که دولت ایران قبلا آن را پذیرفته و متعهد اجرای آن شده است، حکم اعدام ممنوع است و فقط برای بدترین جنایات، یعنی قتل عمد با سبق تصمیم می توانند آن را اجرا کنند. در این مورد هم توصیه می شود آن را تبدیل به مجازات های دیگری از جمله حبس ابد نمایند. برهمین اساس است که اصولا کشورهای زیادی درجهان مخالف حکم اعدام و معتقد هستند جان را خدا داده وخدا باید بگیرد. هیچ دادگاهی نمی تواند به هیچ علتی، حتی جنایت حکم اعدام صادر کند. متاسفانه دولت ایران، طبق گزارش های بین المللی بعد از چین بیشترین تعداد اعدام را درسالهای گذشته داشته و این موضوع باعث تاسف است. از همه بدتر اینکه حکم اعدام در مورد زندانیان سیاسی و همچنین افرادی که هنگام وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن دارند صادر واجرا می شود که این درحقیقت بسیار باعث تاسف وشرمساری است. من شخصا به خانواده شادروان احسان فتاحیان تسلیت گفته و متاسفم از اینکه تمام تلاش های من وسایر مدافعان حقوق بشر و وکیل محترم وی بدون نتیجه ماند و ما شاهد اعدام یک جوان، صرفا به جرم سیاسی بودیم. بایستی توجه داشت که او هرگز دست به خشونت نزد و بر مبنای اعتقاد خود سمپات یک حزب سیاسی بود. دولت به هیچ وجه نمی تواند ادعا کند چون این حزب را به رسمیت نمی شناسد، براین اساس حق دارد اعضا و سمپات های ان حزب را به مجازات برساند. ضمن اینکه آزادی احزاب در قانون اساسی تضمین شده و هیچ حزبی برای فعالیت نیازمند کسب موافقت از دولت نیست. بنابراین تا زمانی که فردی دست به خشونت نزده و تحت عقاید سیاسی مرتکب جنایت نشده نمی بایستی صرفا به خاطر داشتن یک عقیده مجازات شود چه برسد به انکه به اشد مجازات، یعنی اعدام محکوم شود. درمورد شادروان فتاحیان حکم او در مرحله اول ده سال حبس بود ولیکن بدون آنکه پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شود دردادگاه تجدیدنظر استان حکم او از ده سال حبس به اعدام تشدید واجرا شد. من فقط به عنوان یک مادر سوال می کنم آیا رییس دادگاهی که چنین حکم غیرعادلانه و غیرقانونی را صادر کرد شب می تواند با وجدانی راحت در کنار فرزندانش به سر ببرد؟


خانواده شادروان فتاحیان نتوانسته اند قبل از اعدام وی را ببینند. این موضوع از نظر حقوقی چه وضعیتی دارد؟

طبق موازین اسلامی و طبق اصول انسانی هرفرد قبل از اعدام می بایستی با خانواده خود ملاقات کند و وصایای خود را انجام دهد. بسیار متاسفم که یک انسان بیگناه به صرف داشتن عقیده اعدام شده وحتی در آخرین لحظات نتوانست خانواده خود را ملاقات کند. من به خانواده شادروان فتاحیان توصیه می کنم که قبل از دفن وی جسد او را به وسیله پزشک مورد اعتماد خود مورد معاینه قرار دهند مبادا که او در زندان تحت شرایط نامساعد قبلا فوت کرده باشد و برای مخفی نگهداشتن مرگ او ترتیب محاکمه ای به این صورت را داده باشند. این فرضی است که هر چند احتمال آن ضعیف است اما بهتر است که از نظر دور نگه داشته نشود. توصیه من این است که قبل از دفن، طبیب مورد اعتماد خانواده او را معاینه کند.


آیا چنین اعدامی ادامه روندی نیست که طی چندسال گذشته در خصوص اعدام زندانیان عقیدتی، با نفوذ محافل سیاسی وامنیتی روی پرونده های قضایی شدت گرفته است؟

اعدام شادروان فتاحیان نشان از بی عدالتی در دستگاه قضایی دارد و متاسفانه نشان از عدم استقلال قضات دارد. من مایل هستم به نمونه دیگری اشاره کنم. یکی از همکاران محترم من خانم نسرین ستوده که وکیل شناخته شده مدافع حقوق بشر و از وکلای همکار کانون مدافعان حقوق بشر هستند چند روز قبل به عنوان متهم به دادگاه انقلاب احضار می شوند. ایشان به بازپرسی نمی روند چرا که احضاریه برخلاف قانون تنظیم شده بود وچنین احضاریه ای مورد توجه یک وکیل نباید قراربگیرد. اما از آنجاییکه وی خود را مقید به مقررات و موازین قضایی می دانستند وکیل خود خانم جعفری را نزد بازپرس مربوطه می فرستند تا ببینند موضوع اتهام چیست. در آنجا در کمال تعجب بازپرس مربوطه به وکیل ایشان می گوید که به خانم ستوده بگویید که به دایره ویژه امنیت در وزارت اطلاعات مراجعه کنند و در آنجا از ایشان بازجویی خواهد شد. سوال من این است که چگونه یک قاضی استقلال قضایی خود را از دست می دهد که چنین صراحتا اعلام می کند که من حاضر به بازجویی نیستم و وزارت اطلاعات باید بازجویی کند. متاسفانه در برخی از پرونده های سیاسی هم به همین شکل عمل می شود. یعنی تصمیمی که دادگاه می گیرد بر اساس گفته های وزارت اطلاعات است. وزارت اطلاعات می بایستی برای حفظ امنیت کشور فعالیت کند وحق ندارد در مراحل قضایی دخالت کند.  قضات ما نمی بایستی بدون چون وچرا از نظریات وزارت اطلاعات اطاعت کنند تا حدی که بازپرس اعلام کند که برای بازجویی بایستی به وزارت اطلاعات مراجعه کنید. امیدوارم که این شیوه تغییر پیدا کند، قضات استقلال بیشتری داشته باشند و قانون را رعایت کنند واحکامی را که تحت نفوذ وزارت اطلاعات صادر شده، لغو کنند.


آیا ممکن است چنین احکامی مانند سالهای اول انقلاب آغاز یک روند خطرناک اعدام باشد؟

وضعیت با ان زمان کاملا تفاوت کرده است. ما در عصر اطلاعات رسانی هستیم. سی سال پیش اینترنت و تلفن های همراه دردسترس نبود. هر اتفاقی که در هر گوشه جهان رخ می دهد همه مردم جهان مطلع می شوند. اعدام هایی که در سالهای اول انقلاب رخ داد دیگر نمی تواند تکرار شود. چرا که جهان به آنچه که درهر کشوری رخ می دهد حساس است وعصر اطلاع رسانی در کوچکترین فاصله خبر را به همه جا می رساند.

azadi2000 - فرانسه - پاریس
فتاحیان اعدام شد.کردستان بیدار شد
جمعه 22 آبان 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
مرگ بردیکتاتوروهمه عوامل قضائی وتک تک مزدوران رژیم.خانم عبادی مطمئن باشید اجازه نخواهنددادوجنازه رادفن کردن تاحالا.مثل اینکه شما اصلا توایران زندگی نمیکنیدورژیم خون اشام وقرون وسطائی رانمیشناسید.درودبه همه جانباختگان راه ازادی.
جمعه 22 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
تصحیح یک خبر از سوی خانواده احسان !. احسان را مخفیانه در کرمانشاه و بدون حضور ما دفن کردند! . بدنبال پخش خبر تحویل گرفتن پیکراحسان توسط خانواده وی و دفن او در کرمانشاه٬ خبر موجود از سوی خانواده او تصحیح شد. احسان را مخفیانه به کرمانشاه برده و از ترس تجمع اعتراضی مردم او را٬ مخفیانه و بی سر و صدا در کرمانشاه به خاک سپردند. نگاه کنید وحشت حکومت اسلامی از نیروی خشم و اعتراض مردم را. . خانواده فتاحیان میگویند٬ فرزندشان٬ مخفیانه توسط مامورین حکومت اسلامی به کرمانشاه منتقل و در نقطه دور افتاده ای در باغ فردوس کرمانشاه به خاک سپرده شده و سپس به آنها خبر داده اند که به این محل بروند.
جمعه 22 آبان 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
متاسفم که جایزه صلح نوبل را اشتباهی به خانم شیرین عبادی دادند ایشون لیافت دارا بودن چنین جایزه ای را ندارند - خانم عبادی چرا قبل از اعدام فتاحیان دست به افشاگری نزده و حداقل میتوانست از طریق مجامع بین الملل اعتراض بکند- گفته های ایشون در مصاحبه بالا فقط ذهنیت فکری ایشون است مگر در ایران میتوان به دکتر بی طرف آن هم در این شرایط دسترسی داشت پاسداران اسلام ضد بشر چنین اجازه ای را نمیدهد از زمانی که خانم عبادی جایزه صلح نوبل را گرفته 7 سال میگذرد ایشون میتوانسست در این 7 سال با افشاگری و مصاحبه و تماس با مجامع بین الملل آخوندهای شیطان صفت را وادار به قبول توقف اعدام در ایران بکند نه اینکه طوری باشد خودفروخته شهربانی به خود اجازه دهد و در روزنامه ها بگوید که شهربانی دست سارقین را قطع کندو...
جمعه 22 آبان 1388

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
خیلی دردناک و تاسف اور بود. در اندوه این جوان کرد میتوان سالها گفت, نوشت, گریست..... روحش شاد و راهش گرامی باد.
جمعه 22 آبان 1388

m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور
بهتر است خبر را یک طرفه ننویسید!. گروه کومله یک حزب نیست بلکه یک گروه تندرو است که می خواهد کردستان را از ایران جدا نماید و بیش از 50 سال است( چه در زمان شاه و چه در زمان انقلاب) هزاران انسان کرد وغیر کرد را به خاک و خون کشیده!. و خانم عبادی که دم از حقوق بشر میزنند چرا هیچوقت از قربانیانی که توسط این گروه کشته شده اند دفاع نمی کنند؟. شیرین عبادی = حافظ منافع بیگانگانُ- تروریستها و ...
جمعه 22 آبان 1388

esta - اتریش - سالزبورگ
خانم شیرین عبادی شما تا حالا کجا بودید نوشدارو بعد از مرگ سهراب.ا حسان رفت اما هزاران مبارزه دیگر رو زنده کرد .روحت شاد
جمعه 22 آبان 1388

Anti Antar - سوئد - استکهلم
m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور::: شما فقط روز عید قربان نظر بده اونم با گفتن بع بع...
جمعه 22 آبان 1388

freydun - ایران - شیراز
esta - اتریش - سالزبورگ -انسان زمانی انتقاد میکند که خود به ان عمل کرده باشد.تو در روز 12 ابان کجا بودی و چرا به تظاهرات اعتراضی در وین نرفتی؟؟حرف زدن راحت است
جمعه 22 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور . 2)گر هم میگویی کومله تروریست است لطف کن و چند عملیات انتحاری که توسط حزب کومله در چند سال اخیر را نام ببر که باعث کشته شدن مردم بیگناه شده است؟؟؟ تا تروریست برای من معنی‌ شود!!!
جمعه 22 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور . دوست عزیز خوبه خودتان میگوید این حزب در زمان شاه و انقلاب فعالیت داشته است.نمیدانم به مناطق غرب کشور سفر کرده‌اید یا نه؟اگر سفر کرده باشید متوجه میشوید نه در زمان شاه و نه در زمان انقلاب هیچ تحول مثبتی از نظر اقتصادی و فرهنگی‌ (حتی اثر باستانی) صورت نگرفته است.وقتی‌ که جوانی در کرمانشاه یا کوردستان می‌بیند نه تنها هیچ امکاناتی در شهرش نیست بلکه میخواهند هویتش را هم ازش بگیرند به نظر شما باید چکار کند؟بر هیچ کس پوشیده نیست این رژیم سفاک اسلامی هیچ وقت به کردها رحم نکرده و باعث بد نام شدن آنها هم شده است.طوری موضع گیری می‌کنید که انگار حزب کومله تمام ایران را به خاک و خون کشیده است.بهتر نیست نام تروریست را به کومله ای‌‌ که فقط برای دموکراسی میجنگد نچسبانی و به رژیمی‌ تروریست بگویید که در خیابان‌های پایتخت قلب جوان‌های ایرانی‌ را نشانه میگیرند؟؟؟؟؟؟؟ اعدام احسان و احسان‌ها اعدام انسانیت است چون ما قبل از هر چیزی انسان هستیم و در هیچ کتاب قانونی نیامده که طرفداری از یک حزب خاص مجزاتش اعدام است!!!!ا
جمعه 22 آبان 1388

bahram366 - ایران - تهران
sara-jمن هم بانظر تو موافقم احسان فتاحیان قبل از اینکه یک کرد یا یک طرفدار حزب کوموله باشه یکانسان ایرانی بود که به شکل نا جوانمردانه ای به شهادت رسید در مورد کردها هم باید بگم باوجودیکه اونها در طی سالیان گذشته مورد بیشترین ازارواذیت از طرف حکومت ایران قرار گرفتند اما در جریان اعتراضات مردم ایران بیشترین حمایت رو از جنبش مردم ایران داشتند
جمعه 22 آبان 1388

ziwax - ایران - شیراز
Anti Antar - سوئد - استکهلم . نمیری پسر که از خنده پکیدیم
جمعه 22 آبان 1388

m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور
آقا یا خانم Anti Antar - سوئد - استکهلم . امثالی مثل شما چه در اروپا و چه در آمریکا و چه در افغانستان زندگی کنند هیچ فرقی ندارد چون با منطقشان فقط آبروی ایران وایرانی را می برند. بد نیست که افکار و شخصیت خانوادگی خود را به کسی نسبت ندهید!. و اما دیگر دوستان:. از نظر من هر گروهی که بدنبال تجزیه ایران عزیز است مخالف وطن دوستی و وطن پرستی است. و یکی از دلایلی که هیچ سرمایه گزاری دوست ندارد در کردستان سرمایه گزاری نماید می تواند بی امنیتی باشد که امثال این گروهها ایجاد کرده بوده ویاشاید باشند.
جمعه 22 آبان 1388

sara-j - سوید - استگهلم
m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور . ابتدا توصیه می‌کنم معنای فدرالیسم را با تجزیه طلبی قاطی‌ نکنید.همان طور که در کامنت اولم اشاره کردم جمهوری اسلامی ما کردها را بد نام کرد با الفاظی که سر چشمه از افکار ضد بشری خودشان دارد(برای نمونه احزاب تروریستی کرد) .کردها دیگر نیاز به افراد سرمایه دار برای سرمایه گذاری ندارند چون احسان و احسان‌ها برای ما سرمایه هستند .وقتی‌ دلت برای ایران عزیزت می‌‌تپد سعی‌ کن نسبت به تمام نقاط ایران این چنین حسی داشته باشی‌ چون خلج فارسمان را دارند خلیج عربی‌ میکنند دریای خزر هم که خودتان جریانش را بهتر میدانید.هر گاه خواستی‌ لغت تجزیه طلبی را برای هر قوم به زبان بیاوری اول فکر کن این واژه از کجا نشأت گرفته و دلیل استفاده از آن چیست؟؟.امیدوارم جوابت را بیابی‌.
جمعه 22 آبان 1388

dokhtare koorosh - امارات - دوبی
m_morteza1111 - مالزی - کوالالامپور باز با یه اسم جدید اومدی دری وری بگی
جمعه 22 آبان 1388

negin135 - اسراپیل - تل اویو
باید پدر مادرش با همه دردناکی احسان از قبر در بیارن و به و از یه پزشک بخوان که احسان رو جلوی دوربین فیلم برداری کالبد شکافی کنن فکر نکنم که اصلا اعدامش کرده باشن فکر میکنم اجزاای درون بدنشو دزدیدن وو اینکه گفتن خودش چارپایه روو با پاش کنار زد واسه ردگم کردنه.. من احساسم هرگز بهم دروغ نگفته .. کاش صدام به گوششون برسها
جمعه 22 آبان 1388

esta - اتریش - سالزبورگ
reydun - ایران - شیراز. من همون جایی بودم که باید می بودم آقای محترم و فکر کنم مسئله شخصی خودمه که کجا باشم یا نباشم
شنبه 23 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.