عاطفه نبوی به اتهام محاربه محاکمه شد

عاطفه نبوی به اتهام محاربه محاکمه شد

رویداد نیوز : دادگاه رسیدگی به اتهامات عاطفه نبوی که قرار بود 14 آذرماه در شعبه 12 دادگاه انقلاب برگزار شود، دیروز در این شعبه برگزار شد.

در این دادگاه که به مدت 3 ساعت به طول انجامید، نبوی با اتهام " محاربه از طریق ارتباط با سازمان مجاهدین" مورد محاکمه قرار گرفت.


عاطفه نبوی در مورد دادگاه خود می‌گوید:" به نظر می‌آمد، قاضی که می‌بایست اصل بی‌طرفی را در دادگاه رعایت کند، کاملا با موضع‌گیری به پرونده من نگاه می کرد. او چند بار در دادگاه اشاره کرد که بازجوی پرونده برای تو از 5 سال حبس تا اعدام را تقاضا کرده است. اما بعد با تمسخر می گفت که حالا ما اعدامت نمی کنیم!"

نبوی ادامه می‌دهد:" من به قاضی گفتم، نمی توانم به نتیجه این دادگاه خوشبین باشم وقتی شما این‌گونه در برابر من موضع‌گیری می‌کنید. با این‌حال، او از من پرسید که در برابر تهدیدش به صدور حکم اعدام، ترسیده ام یا نه؟. من هم در جواب گفتم که واضح است که می‌ترسم اما دیگر به این خشونت‌های کلامی شما و بازجویان، عادت کرده‌ام. که قاضی در جواب من گفت:" شوخی کردم، اعدامت نمی‌کنیم".و من از او سوال کردم:" آقای قاضی، آیا کسی تابحال در مورد حکم اعدام با شما شوخی کرده است؟

عاطفه نبوی می‌گوید:" دادگاه درحالی مرا به اتهام محاربه محاکمه می‌کرد که هیچ مدرکی دال بر اثبات این اتهام در پرونده من وجود ندارد، اما قاضی می‌گفت: جرم تو به دلیل سوابق فامیلی‌ات محرز است و ما به مدارک پرونده حکم نمی‌دهیم، بلکه نیات شما را می‌شناسیم و به نیت تو حکم می‌دهیم!

نسرین ستوده: درخواست صدور حکم برائت برای موکلم را دارم

نسرین ستوده که امروز جهت دفاع از موکلش در دادگاه انقلاب حضور داشت و پیش از این نیز بارها با مراجعه به دادگاه، تقاضای تبدیل قرار موکلش را کرده بود، در مورد روند برگزاری دادگاه می‌گوید:" من دفاعیاتم را در 10 صفحه نوشتم که به همراه لایحه روز شنبه تسلیم دادگاه خواهم کرد.

ستوده می‌گوید:" در پرونده عاطفه نبوی، نکته مشخص این است که تمام بازجویی‌های وی و اساسا اتهامی که به او وارد شده، به دلیل نسبت‌های فامیلی‌اش بوده است. یعنی بیشتر سوالهای بازجویی در مورد فعالیت های عموی عاطفه در خارج از کشور بوده، ضمن اینکه عاطفه هیچ اعترافی در پرونده نداشته است."

این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد:" محاکمه فرد و نسبت دادن اتهامی به او تنها بر مبنای نسبت‌های فامیلی، با اصل" شخصی بودن جرم و مجازات که در قوانین تمام کشورهای دنیا وجود دارد، در تناقض است."

به گفته نسرین ستوده، قاضی پرونده به بازداشت قبلی عاطفه نبوی اشاره کرده و اتهام سابق وی را دلیلی بر محرز بودن اتهام کنونی او دانسته، درحالی که نبوی، در مورد بازداشت گذشته‌اش، مورد محکومیت قرار گرفته است. و نمی‌توان او را به سبب فعالیت های گذشته‌اش، مجددا محکوم کرد.

نسرین ستوده می‌گوید:" تنها مورد اتهامی در پرونده موکلم که دادگاه می‌تواند آن را مبنای صدور حکم قرار دهد، شرکت در راهپیمایی 25 خرداد است که در آن راهپیمایی حدود چهارمیلیون نفر شرکت کرده‌اند، ضمن اینکه طبق اصل 27 قانون اساسی این راهپیمایی غیرقانونی نبوده است."

ستوده معتقد است که بازداشت عاطفه نبوی مصداق یک بازداشت غیرقانونی است، چرا که وی به مدت حدود 5 ماه است که در زندان نگهداری می‌شود درحالی که برای وی قرار بازداشت صادر نشده و هم‌اکنون نیز با آزادی او به قید وثیقه جلوگیری می‌شود.

نسرین ستوده می‌گوید:" اعتراضی را در مورد بازداشت غیرقانونی موکلم به دادگاه تسلیم کرده‌ام که امیدوارم مورد رسیدگی قرار گیرد و قاضی پرونده نیز با رعایت موازین قانونی، حکم برائت این دختر جوان را صادر کند"

عاطفه نبوی 27 ساله، شب 25 خرداد ماه به همراه پسر عموی خود، ضیاءالدین نبوی از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل و دانشجوی ستاره دار، و 6 تن از دوستانش بازداشت شد. وی به مدت 95 روز در بند 209 زندان اوین نگهداری شد و هم‌اکنون در بند عمومی این زندان به سر می‌برد.
کلاب - ایران - تهران
احسان رو که اعدام کردند .خدا به داد این برسه
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
متاسفانه فشار روی دانشجوها بسیار شدیدتر شده است و اتهامهای الکی هم زیاد شده که هیچ سندیتی هم ندارند.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

hana-shiraz - ایران - شیراز
خدایا به دادشون برس. امیدوارم احمدی نژاد و خامنه ای جنازه بچه هاشون رو جلو چشمشون ببینند که جوونهای مردم رو به ناحق می کشند.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیزم:. این حکمها فقط ترس رژیم رو نشون میده،الان فقط بخاطر ساختن بمب اتم هست که نمی‌تونن برن با ایران روابط برقرار کنن وگرنه همین اوباما لجن و بی‌ سواد هم میرفت ایران،واگن آمریکا انقدر سودجو هست که می‌بینه در نماز جمعه همیشه اینها مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل میگن ولیکن اینها انقدر پول براشون مهم که ایران رو هنوز بایکوت نمیکنن،پس واگن خاک بر سر اوباما!! خونه بچه‌های ایران اینجوری میریزه و اینها ککشن هم نمیگزه،چند روز پیش هم آمریکا یکی‌ از گروگانها سفارت آمریکا که در ایران بود به سمت مشاوره ارشد مسائل ایران سر کار گذشت،که نیاک(نشنال ایرانیان آمریکن کنسیل) دعوتش کرد.مثل این میمونه که هر کاری آمریکا می‌کنه برای محکم کردن پای آخوندها هست و بر علیه مردم ایران،ولیکن مردم ایران به دنیا نشون دادن که با غیرت‌ترین و آزاد‌ترین مردم هستن،پس درود به تمامی مردم،و مرگ و نفرین به رژیم ایران و همکاران کثیفش از اوباما گرفته تا اون شیراک لجن!! موفق باشید،
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
invincible - آمریکا - مینستا دوست عزیز حرفات کاملا درسته
جمعه 22 آبان 1388

masih - ایران - تهران
انقدر دستوپاشونو گم کردن که کم مونده اشتباهی جنتی ننه مرده رو اعدام کنند.
یکشنبه 24 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.