خودکشی روبرت انکه , دروازه بان تیم ملی آلمان

خودکشی روبرت انکه , دروازه بان تیم ملی آلمان

در کشورهای شمال اروپا از جمله آلمان به ندرت شاهد زمین لرزه هستیم اما روز سه شنبه یک پیشامد ناگوار ساختمان فدراسیون فوتبال آلمان را حسابی تکان داد. روبرت انکه دروازه بان هانوفر و تیم ملی آلمان در نزدیکی محل زندگی خود که در چند کیلومتری هانوفر قرار دارد، دست به خودکشی زد.

روبرت انکه روز سه شنبه این هفته خود را جلوی یک قطار که با سرعت 160 کیلومتر حرکت می کرد، انداخت. اما چرا؟ او در زندگی پرفراز و نشیب خود خیلی دردها را تحمل می کرد. او سه سال پیش دختر خود را که فقط دو سال داشت و از زمان تولد از ناراحتی قلبی رنج می برد، از دست داد. ظاهراً این داغ، انکه را به فکر خودکشی انداخت. انکه در تاریخ بیست و هفتم آگوست 1977 در شهر ینا واقع در آلمان شرقی سابق به دنیا آمد. نکته جالب اینکه او نخستین بازی خود را در دسته دوم بوندس لیگا در سال 1995 همراه کارل ساینس ینا برابر هانوفر انجام داد. روبرت انکه روز یکشنبه این هفته برای آخرین بار در زمین هانوفر مقابل هامبورگ به میدان رفت و بازی با نتیجه 2-2 پایان یافت. انکه تابستان 1996 به تیم بوروسیامونشن گلادباخ پیوست و در دو فصل اول بیشتر وقت خود را روی نیمکت سپری کرد تا اینکه در شروع فصل 1999-1998 فریدل رائوش او را به عنوان سنگربان اول تیم انتخاب کرد. روبرت هرچند بازی های خیلی خوبی انجام داد اما نتوانست مانع سقوط تیم خود به دسته دوم بوندس لیگا شود. سنگربان آلمانی تابستان همان سال به بنفیکا لیسبون پیوست که در آن زمان تحت نظر یوپ هاینکس آلمانی هدایت می شد. نمایش های مطلوب انکه را به کاپیتان سرخ ها تبدیل کرد. انکه تا تابستان 2002 در پرتغال ماند. اما غیر از یک مقام سومی در سال 2001 موفقیت دیگری به دست نیاورد. روبرت فکر می کرد در صورت پیوستن به بارسلونا آینده خیلی بهتری خواهد داشت اما حساب های او کاملاً اشتباه از آب درآمد، چون در طول دو فصل نزد کاتالان ها فقط یک بار در جام حذفی اسپانیا، دو بار در لیگ قهرمانان و یک بار در لالیگا 90 دقیقه تمام به میدان رفت. روبرت در زمستان 2003 در فنرباغچه دوران قرضی فاجعه باری را پشت سر گذاشت. پس از شکست فنرباغچه هواداران بطری و اشیای دیگر به طرف روبرت انکه پرتاب کردند و او مجبور شد به بارسلونا برگردد ولی اصلاً بازی نکرد. قرارداد داشت. روبرت انکه از ژانویه تا تابستان 2004 در تیم دسته دومی تنریف تا حدودی به دوران خوب گذشته بازگشت و تابستان همان سال در هانوفر زیر نظر ایوالد لینن به عنوان بهترین دروازه بان فصل انتخاب شد. لازم به ذکر است روبرت انکه از تابستان 2007 به عنوان کاپیتان تیم خود به میدان می رفت. عملکرد او در تیم هانوفر آن گونه خوب بود که از طرف یواخیم لو به تیم ملی آلمان دعوت شد و مارس همان سال در یک بازی دوستانه برابر دانمارک نخستین بار برای تیم ملی کشورش به میدان رفت. او که پیش از مرگ هشت بازی ملی انجام داده بود به نظر خیلی از کارشناسان کاندیدای شماره یک سنگربانی آلمان در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی به حساب می آمد. او پس از اینکه ماه آگوست در جریان بازی های مقدماتی جام جهانی برابر آذربایجان برای آخرین بار لباس تیم ملی را پوشید، دچار عفونت روده شد و بیش از دو ماه از میدان به دور ماند. یواخیم لو مجبور شد برای بازی حساس برابر روسیه رنه آدلر را دعوت کند. نکته جالب این است که در بازی رفت این دو تیم در پاییز 2008 روبرت انکه به خاطر مصدومیت جای خود را به رنه آدلر داد و در هر دو بازی دروازه بان لورکوزن با نمایش عالی خود پیروزی آلمان را به ارمغان آورد.

نظر دیگران پس از درگذشت روبرت انکه

فرانتس بکن باوئر؛ «من خیلی اندوهگین هستم. زمانی که انسان اینچنین خبری را دریافت می کند، مشکلات خود را از یاد می برد.»

سپ بلاتر؛ «ما یک عضو خانواده را از دست داده ایم.»

مارتین کیند رئیس هانوفر؛ «من هنوز آنقدر بهت زده هستم که نمی دانم چه بگویم. او انسان خیلی حساس و آسیب پذیری بود و بار زندگی را یک تنه به دوش می کشید.»

رئیس باشگاه هانوفر آلمان اعلام کرد :زمانی که از نشست لیگ فوتبال آلمان برمی‌گشت این خبر را در فرودگاه دریافت کرد. وی گفت: "این خیلی وحشتناک است. انسان به همه چیز فکر می‌کند، الا این اتفاقات. او بازیکنی متزلزل بود، اما آن را پنهان می‌کرد".

سخنگوی پلیس هانوفر نیز در این باره گفت: "او با یک قطار برخورد کرده است. " او ادامه داد که به نظر می‌رسد این سانحه یک خودکشی باشد. وی گفت: "انکه اتومبیلش را 10 متر دورتر از خط آهن پارک کرده و کیف پولش را بدون این که در ماشین را قفل کند، بر روی صندلی گذاشته است. سپس قبل از این که با قطاری که از برمن می‌آمده برخورد کند، حدود 100 متر در طول راه‌آهن راه رفته است.

آنتی اسلام - ایران - اهواز
ما که توی مملکت خودمون اینقدر بدبختی داریم که این خبرها برامون خیلی عادی و روزمره است.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

ermia 2_de - المان - مانهایم
یعنی میشه انتر,,,ی نژادم از این شجاعتا بخرج بده ?
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

کلاب - ایران - تهران
هواپیمای محقر و ناچیز مموتی کی سقوط میکنه
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
چه پدری.تحمل دوری از دخترش رونداشت.توو آلمان همه شوکه وعزا دارن.روح خودش ودختر 2 ساله ش که از بدو تولد نارسائی قلبی داشت شاد.حالا میتوونه بدون ترس واسترس لارا کوچولوش رو بغل کنه.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.