کشف بقایای اجساد ۲۵۰۰ ساله سربازان ایرانی در صحرای مصر , سربازانی که هرگز به خانه بازنگشتند

کشف بقایای اجساد 2500 ساله سربازان ایرانی در صحرای مصر 
سربازانی که هرگز به خانه بازنگشتند

سایت تابناک : در حالی که شاهد پیشنهاد‌های تأسف باری مبنی بر حذف تاریخ نیاکانمان و سلسله‌های پادشاهی ایران زمین از کتاب‌های تاریخی هستیم، گروهی از پژوهشگران بین‌المللی، با یکی از بزرگترین کشفیات تاریخی خود، سند دیگری بر حقانیت تاریخی و واقعیت هژمونی قدرت تمدن باستانی ایران بزرگ بر سرزمین‌های وسیعی از جهان قدیم صحه گذاردند.

به گزارش خبرنگار «تابناک» و به نقل از سایت «ام.اس.ان.بی.سی»، در این اکتشاف، در کنار بقایای اجساد سربازان تنومند، حجم بزرگی از تجهیزات نظامی از جمله سلاح‌های برنزی، دستبند‌های نقره‌ای، گوشواره‌ها به همراه صدها استخوان در یک منطقه عظیم بیابانی در منطقه صحرایی دور افتاده غرب مصر کشف شده که بر پایه  استنادات تاریخی، بقایای سربازان ایرانی کامبیز دوم، پادشاه هخامنشی ایران باستان ـ که اعراب نام او را به کمبوجیه تغییر داده‌اند ـ است. این سربازان در 525 سال پیش از میلاد مسیح بر اثر گرفتار شدن در یک توفان شن، زنده در زیر لایه‌های شن صحرا مدفون شده بودند.


در این باره، «داریو دل بوفالو»، عضو تحقیقات دانشگاه «لچه» ایتالیا به کانل دیسکاوری آمریکا گفته است: نخستین نشانه برای این موضوع را می‌توان در یادداشت‌های تاریخدان یونانی آقای هرودت دید.

این کشف، یکی از معماهای تاریخی را که توسط هرودوت مورخ یونانی گزارش شده حل کرده است. هرودوت ـ 484-425 پیش از میلاد ـ در کتاب تاریخ خود آورده است، کامبیز، فرزند کوروش، پنجاه هزار سرباز را از منطقه «تبس» به «سیوا» فرستاد تا با طرفداران ـ بت‌پرست ـ معبد آمون در مصر که یکی از ساتراپ‌ها یا استان‌های ایران به شمار می‌رفت ـ که سر به شورش برداشته بودند ـ مقابله کند.


این سربازان پس از هفت روز راهپیمایی در بیابان به منطقه‌ای می‌رسند که هم‌اکنون با نام «الخرقه» شناخته می‌شود و پس از آن بود که سربازان ایرانی ناپدید شدند و هیچ کس اثری از آنها نیافت.

هرودوت در تاریخ خود به باد‌های شدیدی اشاره می‌کند که همزمان با حضور ایرانیان از سمت جنوب وزیدن گرفت و گردباد‌ها و توفان‌های شن عظیم حاصل از آن سربازان ایرانی را در بر گرفت.

این گزارش می‌افزاید: داستان گم شدن ارتش کامبیز ـ کمبوجیه ـ در یادها ناپدید شد و هیچ ردپایی از سربازن ایرانی به دست نیامد تا اغلب دانشگاهیان آن را داستانی خیالی بپندارند.


اما اکنون دو دانشمند باستان‌شناس ایتالیایی ادعا می‌کنند که شواهد برجسته‌ای یافته‌اند که ارتش ایران در توفان شن‌ها دفن شده است. دو برادر ایتالیایی به نام‌‌ها «آنجلو» و «الفردو» کستیگلیونی که به خاطر کشف مشهور خود در بیست سال پیش در شهر تاریخی مصر، «شهر طلا»، معروفیت جهانی پیدا کرده بودند، ادعای جدیدی را مطرح کرده‌اند.

فیلم باستان‌شناسی که در فستیوال «روورتو» نشان داده شده، بیانگر تحقیق سه ساله و همچنین پنج سال اعزام هیأت باستان‌شناسی به این منطقه است. آنها در سال 1996 شروع به این فعالیت کردند که البته آنها آهن‌آلاتی را در نزدیکی «سیوا» پیدا کردند و در حالی که آنها روی منطقه کار می‌کردند، اجساد و استخوان‌های انسان‌های را در یک گودال یافتند که آنها این گودال را یک پناهگاه طبیعی در نظر گرفتند؛ آن یک صخره به طول 114.8 فوت و 5.9 فوت عرض و 9.8 فوت عمق یافتند. از این پناهگاه‌های طبیعی زیاد در صحرا یافت می‌شود، اما این یکی در آن منطقه تنها پناهگاه بوده است و اندازه آن برای پناه بردن و در امان ماندن از توفان شن مناسب است؛ اما فلزیاب‌های یک باستان شناس مصری، تعدادی خنجر برنزی و چندین کمان پیدا کرد.


هرچند آنها ابزارآلات کمی پیدا کردند، این ابزارآلات بسیار مهم بودند، چراکه آنها ابزار آلات ابتدای هخامنشیان بوده و عصر آنها به زمان کامبیز ـ کمبوجیه ـ برمی‌گردد که در یک منطقه نزدیک سیوا در زیر ماسه‌ها به دست آمده‌اند.

همچنین حدود یک‌چهارم مایل دورتر از پناهگاه تیم باستان‌شناسی نیز یک بازوبند نقره‌ای پیدا شده و همچنین گوش‌آویز و چندین حلقه که شبیه تکه‌های گردنبند بودند. تجزیه و تحلیل گوشوارها ـ البته بنا بر عکس‌های به دست آمده ـ نشان می‌دهد که آنها مطمئنا به دوران هخامنشیان تعلق داشته‌اند. حلقه‌های کروی که از نقره ساخته شده‌اند و یک آویز کوچک از نقره که در پنج قرن پیش از میلاد مسیح در ترکیه به دست آمده است، مشابه همین آویز است. آنها همچنین گورهای دست جمعی با هزاران استخوان سفید پیدا کرده‌اند و می‌گویند که بقایای لشکر کامبیز ـ کمبوجیه ـ نیز باید در این منطقه باشد.با این اوصاف جا دارد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه باستان شناسان ایرانی با تحقیقات و همکاری تنگاتنگ با دانشگاه «لچه» بتوانند به نحو احسن از این کشفیات جدید برای بها گذاشتن به فرهنگ و تاریخ کشور، کارهای لازم را برای همکاری دانشگاهی و فرستادن باستان شناسان ایرانی به کشور مصر انجام دهند. 

نقشه قلمرو ایران در دوره هخامنشیان ـ 500 سال پیش از میلاد

اما در پایان، لازم به یادآوری است که چند پیامد بی‌اطلاعی عمدی و سهوی عامه مردم ایران و بسیاری از دست‌اندر کاران فرهنگی کشور نسبت به فرهنگ، تاریخ و تمدن کهن ایران زمین را که سبب شده حتی مسئولان متولی حفظ میراث فرهنگی از پاسداشت میراث گرانبار نیاکانمان غافل بمانند، برشماریم:

1- از وجود خانه و زادگاه نظامی گنجوی در روستای «تا» در تفرش، حتی بسیاری از مسئولان میراث فرهنگی و مردم منطقه آگاهی ندارند. این گونه است که مسئولانی که در هفته گذشته، قول بازسازی آثار تاریخی دولت باکو در گنجه و دیگر نقاط آن سامان را (که مدعی هستند نظامی گنجوی شاعر ملی آنها و نه ایرانیان است!) به آنان داده‌اند، خانه نظامی در ایران را به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی که به ویرانه‌ای تبدیل شده، به حال خود رها کرده‌اند...

2- فراموش نکرده‌ایم که کوتاه زمانی پس از کشف لوح سنگی حکاکی شده در جزیره خارک که به عنوان سندی تاریخی از نام خلیج فارس و حاکمیت تاریخی ایرانیان بر این منطقه به شمار می‌رفت، دست‌های ناپاک ضد ایرانی شبانه با پتک و تیشه به جان این میراث ارزشمند و سند تاریخی افتادند و آن را نابود کردند...
 
3- ایرانیان میهن دوست فراموش نکرده‌اند که مسئولان میراث فرهنگی با تأکید بر این که چون اشیای تاریخی ارزشمندی در غارهای تاریخی تنگه بلاغی نزدیک پاسارگاد پیدا نکرده‌اند(!) پس این غارهای هخامنشی (به زعم آنان) ارزشی نداشته و این گونه بود که مجوز ایجاد سد سیوند صادر شد که علاوه بر زیر آب بردن و نابود کردن غارهای تاریخی تنگه بلاغی با آبگیری کامل سد ، در دراز مدت سبب آسیب تدریجی به پاسارگاد، مقبره کوروش، هم خواهد شد.

4- بنا بر گزارش‌ها و عکس‌های ارسالی در هنگام بازسازی (!) مقبره کوروش در سال گذشته که با صدمه به این بنای ارزشمند همراه بود، استخوان‌های کشف شده در سقف بنا ـ که به احتمال قوی بخش‌هایی از جسد کوروش بوده است ـ گفته می‌شود به وسیله مسئولان و کارگران مرمت کار در سطل زباله دور ریخته شده است!

نظرات کاربران سایت تابناک :

نظرات بینندگان:
خبر غرور آفرینی برای هر ایرانی بود .
ای کاش از دوران کورش کبیر - از عدالت این پادشاه که پیامبر اکرم نیز از او به نیکی و این نام ( پادشاه عادل) یاد کرده اطلاعاتی در این سایت درج نمایید . ای کاش فیلمی شایسته از آن دوران ساخته شود ( که البته بعید است) .کوروش قطعا دارای ویژگیهای خاص یک انسان و یک حاکم و پادشاه بوده که به آن رتبه و قدرت رسیده است . با تشکر سایت پر طرفدار تابناک
من از سرزمین مادها با شما صحبت میکنم.از جایی که مردمان آن هنوز بعد از 2500 سال به زبان پارسی آذری(آذری پهلوی) که هم اکنون تاتی میخوانندش با شما سخن میگویم.دریغ از توجه و اطلاع رسانی میراث حفظ شده توسط قوم ماچه رسد به این استخوانهای بی جان در غربت...
آزمایش dna بگیرند تاخانواده هایشان پیدا شود......................
درود بر ایران به آن بزرگی و شکوه و عظمتش ... خیلی خوشحال شدم از این خبر بزودی فیلم شو خودم درست می کنم
درود بر ایرانی و تاریخ گهربار ایران ، ای کاش بتوانیم تاریخ این کشور و ملت کهن را به فرزندانمون بیاموزیم ، راستی چه کسانی با تاریخ گذشته ما مشکل دارند و چرا؟؟
با آرزوی ایجاد دوباره ایران بزرگ از چین تا مصر
چقدر هیجان انگیز...انشالله که در ایران باقی بماند
بزارین همون جا بمونن. جاشون خیلی بهتره.
این دوران مربوط می شه به زمانی که اعراب دختران خود رو زنده به گور می کردند . جالبه حالا برای ما صحبت از سه جزیره می کنند
ایران باید از دولت مصر درخواست کند که استخوانهای سربازان ایرانی را به کشور ایران تحویل دهد تا با احترام در مکانی در میهن خود دفن شوند .
ای آقا وقتی حتی تاریخ پادشاهان ایران از کتب درسی حذف میشه دیگه چه انتظاری میتونیم داشته باشیم که این اثار تاریخی هم حفظ بشه
Ah az nahadam barkhast
من وقتی چهارده سالم بود برای تحویل کمکهای مردمی قدم به منطقه جنگی جنوب گذاشتم قبل از آن اصلاً برایم قابل درک نبود که چگونه مردم از نقاط مختلف می روند جبهه وشهید می شوند ولی به محض اینکه به ویرانیهای خرمشهر رسیدم تازه فهمیدم خاک وطن از جان هم عزیزتر است و کشورم چه قدر مظلوم شده. ممنون از این اطلاع رسانی غرور انگیز
متن بسیار عالی نوشته شده تنها نظرم این است که لطفا سریعا جوری آن را اصلاح بفرمایید و از فونتی استفاده کنید که حرف ی که الان به صورت ی با دو نقطه در زیر آن یعنی شکل عربی استفاده شده از ی فارسی استفاده شود.
آقا بی خیال
بگیم اینا مال کی بودن؟سلسله های پادشاهی رو که از کتابا حذف کردن .بگیم مال انسانهای ما قبل تاریخ بودن؟بذارید بره همونجایی که برای این چیزا ارزش قائل میشن.ما برای تخت جمشید و شهر سوخته و شوش و جیرفت و ... که تو مملکت خودمونن چی کار کردیم که حالا بریم اون سر دنیا طلبکار بشیم؟
khoda rahmateshan konad
زنده باد ایران بزرگ
فونت خبرتان مشکل دارد هرچند ازرش این خبر آنقدر زیاد است که نمی‌توان با این مشکلات بسیار کوچک لطمه بییند ولی ظاهری زییبا می تواند مخاطبان بیشتری جذب کند.
خدا را شکر
اجساد و بقایای تجهیزات یافت شده بخشی از میراث عظیم پارسیان و اجداد ماست.لازم است تا با احترام و تشریفات به وطن بازگرداند.
درود بر شما که پیگیر بزرگی‌ وشکوه ایرانزمین هستید. و ایران دوستان را به یاده گذشته پرشکوه میهن در بند مسلمانان می‌‌اندزید. پایند ایران
اگه استخوان های کوروش بزرگ به سطل آشغال منتقل شده ، لطفا استخوان های بزرگمردان دوران هخامنشی رو بذاریم در مصر باستانی برای ابد جاودان بمونه ، مردن در کنار تمدن باستانی مصر پر افتخار تره.
درودبر روان پدران ومادران ما از بنیانگذاران ایران زمین کوروش کبیر.کامبیز وداریوش.خشایار شاه وآرتیمس نخستین بانوی دریاسالار تا آخرین سلحشوران آریوبرزن وخواهرش یوتاب از فروسی.نظامی.مولانا.ابوریحان بیرونی.خیام تااخوان ثالث.نیما.سهراب سپهری.دکترحسابی ودکترشریعتی درود برسرزمین اهورایی که ازشمال دریای کاسپین وازجنوب خلیج همیشه پارس درودبرجانباختگان وطن از آریوبرزن ها تا جهان آرا.باکری.فلاحی.فکوری و... چوایران نباشد تن من مباد
من احساسه غرور میکنم از این همه پشتوانه تاریخی
تابناک ؟ تا حالا فکر می کردیم که شما تو استدلال و رعایت انصاف، با وجدان هستین حتی با حذف پاراگراف آخر هم فکر می کردیم که صلاح رو بر این دونستید که اون پاراگراف حذف بشه ولی وقتی دیدم که نظر کاربرانی از جمله نظر من رو نیاوردین متوجه شدم که شما هم .... وگرنه لااقل پیام مرا حذف نمی کردین !!!!!!
بنده که متن ناجوری ننوشته بودم !!! فقط گفته بودم چرا پاراگراف آخر رو حذف کردین همین !!! دیگه از حرف اون کاربر محترم عرب زبان ایران دوست که نوشته بود " ای تابناک گاهی اوقات به سلامت شما به لحاظ رعایت انصاف و اصول اخلاقی وحرفه ای شک میکنم" که دیگه بدتر نبود !!!!! میدونم که این پیام منو هم حذف می کنین ولی لا اقل انصاف داشته باشین و انتقاد بنده رو بپذیرید ! با تشکر.
hamash ye taraf, naghshey iran ye taraf.
باید از دولت مصر درخواست شود تا اجساد را طی تشریفات دیپلماتیک تحویل ایران دهد تا مثل قهرمانان در مکانی مناسب دفن شوند .
ملتی که گذشته خود را فراموش کند آینده ای نیز نخواهد داشت.
بعد از خواندن این موضوعات بر غربت و تنهایی ایران گریستم
نتیجه گیری مقاله شما این است که داشتن هژمونی نظامی برای ما بسیار مهم و افتخار محسوب میشود بنابراین کشورهایی مثل آمریکا وروسیه ازنظر شما باید هم اکنون درعین افتخاربه سر برند!زیرا نه درگذشته بلکه درحال حاضر دارای بزرگترین قدرت و هژمونی میباشند.
باسلام.
همانطورکه قبلا برای اینکه تاریخ شمسی مارا کوچک جلوه دهد تاریخ سلاسه را جایگزین کرده بودند.
در زمان فعلی هم برخی همان حرکات را به نوعی دیگر تکرار می کنند و تاریخ فرازو نشیب ملت فداکار و مظلوم تاریخساز ایران حذف میشود به هر بهانه ای میخواهند ملت ما تضعیف کنند. و عده ای با توجیهاتی از ظن خود تاریخی که خدای یگانه بی همتا فرموده بروید و ببینید و بخوانید گذشتگان چه کرده اند و تجربه ای برای آینده تان باشد باید ببینبم و زورمان به هیچکسی نمیرسد چون ..........
ولی ملت ایران همیشه پابرجا و قوی و پویا خواهد ماند و به کوری جاهلان ...
آمین یا رب العالمین .
امیدوارم بقایای این سربازان وطن به کشور ایران بازگرداننده وباافتخار و عظمت دفن شوند تا روح آنها آرام بگیرد حالا دولت مصر سایر مکشوفات ازجمله شمشیر و غیره را بعنوان غنائم از آن خود کند برای ما بقایای فرزندان امپراطوری ایران مهم است.
ای کاش برگردن به وطن ای کاش برگردن ای کاش
خبر خوبی بود اما حیف که متون اصلی بد ترجمه شده است خیلی بد .
آفرین بر شما
درود به روان پاک آن جان باختگان در راه میهن و درود بر نویسنده این متن....
دستتون درد نکنه.عجب خبر جالبی بود.راستی اون آقاهه (مرگ بر منافق) کجاست؟؟
اوردنش چه فایده ای داره مگه غیر از اینه که باز میدزدنش و میبرنشون توی خارج حراجش میکنن
تابناک دوستت دارم تو ایرانی هستی
هر احترامی به گذشتگان بگذارید آیندگان همان را بر شما روا خواهند داشت .هویت ایرانی اسلامی هم یعنی بزرگداشت همزمان دین و تاریخ. و تنها زمانی می توان درک کرد که هر بزرگی در تاریخ این مرز و بوم چه کار های ارزشمند و یا حتی خیانتی کرده است که بتوانیم آنها را از دریچه زمان خودشان ببینیم و این نمی شود مگر اینکه از تاریخ و گذشته دینی ملی خود اطلاع داشته باشیم. پس باید مطالعه کرد مطالعه کرد و مطالعه کرد.
زمانی که این سربازها کشته شدن اون منطقه جزو خاک ایران بوده پس اونا توی ایران دفن شدن
در سفری که به آتن داشتم دیدم گروهی بچه مدرسه ای از اتوبوس پیاده شدند و معلمشان داردد نقطه ای را آنطرف دریا روی تپه نشان میدهد . همراهمان گفت اینها درس تاریخ دارند آوردنشان اینجا محل به گل نشستن کشتی های امپراتوری ایران به فرماندهی خشایارشاه را نشان میدهند . آهی کشیدم و خجالت کشیدم بگویم تاریخ از درس مدارس ما میشود گفت که حذف شده و بچه های ما جومونگ را بشیتر از کورش کبیر و داریوش بزرگ میشناسند . شما هم در سایتتون لطفا کنتر یکی به میخ و یکی به نعل بزنید
نمی دونم چرا بعد از خوندن این خبر این شعر تو ذهنم اومد:
دل می‌رود ز دستم صاحب دلان خدا را دردا که راز پنهان خواهد شد آشکارا
کشتی شکستگانیم ای باد شرطه برخیز باشد که بازبینیم دیدار آشنا را
ده روزه مهر گردون افسانه است و افسون نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا
غرور ملی ایران بااین جانفشانیها بدست امده است که سابقه پنج هزار ساله دارد زنده باد ایران وایرانی
afarin bar to ariayi kash ghadri az in gheirate ariayi dar nazde.....bud
durud bar tabnak
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه باستان شناسان ایرانی کیلویی چنده برادر.شما به چه چیز هایی دل خوش کردین.
ای ایرانیها ما را جون به جونمون کنند بازم ایرانییم.
از نیاکانمان بد بگند یا تاریخ ما را تغییر دهند حذفش کنند آخرش ما بجای اجنبی میگوییم بیگانه.
آفرین بر غیرت و خون پاک ایرانیتان ای تابناکیان عزیز

شما چون سربازان جانبرکف ایرانی که هزاران کیلومتر دور از قلب ایران مرزبانی کرده و جان پاک خود را از دست داده اند در حفظ و انتشار تاریخ،فرهنگ و تمدن ایرانی می کوشید.خداوند ایران نگاهدارتان و خدای بزرگ این سربازان میهن را رحمت کند.
امیدوارم مسوولان کشور و به ویژه میراث فرهنگی از نابودی عمدی تاریخ کهن ما دست بردارند و در باز گرداندن اجساد پاک این سربازان ایرانی به میهن گام بردارند و با برگزاری مراسمی باشکوه یاد و نام این مرز داران را زنده نگاه دارند.

پاینده ایران و ایرانی
ای آقا حتی تلویزیون خودمون عارش میاد از دریوش و کوروش بگه حالا اینا که جای خود دارند
زنده باد ایران و درود برتابناک همچنین همه ایرانیان وطن پرست
تابناک دوستت دارم عجب خبر جالبی بود
ملتی که گذشته خود را فراموش کند آینده ای نیز نخواهد داشت.
روان این پاکرفتگان شاد باد
طوفان شن عذاب الهی بود که بر سر ستمگران کشورگشا نازل می شود چه مربوط به پادشاه ایرانی 2500 سال پیش باشد و چه مربوط به آمریکا در صحرای طبس. ناسیونالیزم مسلک شیطان است. از تابناک انتظار می رود ارزشهای دینی را ترویج دهند
آفرین بر شما تابناکی ها وطن دوست مرگ بر بی غیرت وطن فروش در هر زمانی و درهر مکانی .
من به ایرانی بودنم میبالم
زنده باد ایران فقط ایران
دوباره به ایرانی بودنمان افتخار کردیم! ممنون از خبر رسانی و نقد خوبتون! زنده باد ایران ...

عهد ما با تو نه عهدی که تغیر بپذیرد / بوستانی است که هرگز نزند باد خزانش
روان این پاکرفتگان شاد باد
دوباره به ایرانی بودنمان افتخار کردیم! ممنون از خبر رسانی و نقد خوبتون! زنده باد ایران ...

عهد ما با تو نه عهدی که تغیر بپذیرد / بوستانی است که هرگز نزند باد خزانش
شایسته است مسئولان میراث فرهنگی کمی به خودآیندوتمدن ایران زمین رابه مابرگردانند.تاکی دستهای نامهربان اثاروبقایای کهن مارابرتاراج خواهدداد.کم لطفی ماایرانیان به اسلاف خودتاکی؟اسامی کامیز،خشایار،داریوش،کوروش،فرهاد.......کو؟ ازماست که برماست.
زنده بادایران باتمامی تاریخ پرشکوهش وما بایستی این تاریخ ارزشمند رابرای همیشه خفظ کنیم
براستی اینان سربازان گمنامی هستند که باید با احترام به ایران ونه موزه های اروپا آورده شوند حتی اگر پولی هم بابتش بخواند دولت شماره حساب بده تا مردم هزینه برگشت این شهیدان ایرانی را پرداخت کنند . چراکه آنان برای مبارزه با کفر و بت پرستی مرده اند .
اون ... رو که پیشنهاد حذف نام پادشاهان ایرانی رو از کتاب درسی داده باید به چهار میخ بکشن (پادشاهان ایرانی و عظمتشون هرگز از یاد نخواهند رفت)
اشک در چشمانم حلقه زد و چه شور و شعفی در بدنم ایجا شد ولی برای تنهایی آن سربازان عزیز کشور دلم سوخت خدا کند بتوانند آن عزیزان را به کشور باز گردانند.
من این متن را چاپ و چندین بار خواهم خواند و به آن افتخار خواهم کرد روح سربازان وطن در طی کلیه اعصار شاد باشد و به امید روزی که اجساد آنان به میهنشان برگشته ودرکنار شهدای جنگ تحمیلی دفن شود.
مو به تنم سیخ شد ممنون
خیلی خوشحالم که هنوز رگه هایی از عرق ملی در وجود شما هست. خدا خیرتان بدهد.
فکر کنم این نظرات بینندگان کار خود تابناکی ها باشه! چون هرچی نظر میدم اینجا منعکس نمیشه!!!
آدم احساس غرور میکنه.
فقط یه همتی بشه که این منشور کوروش که قراره بیاد ایران جلوش گرفته بشه
چون معلوم نیست چه بلایی سرش میارن
(جون تو جلو خودمو گرفتمو خیلی مودبانه نوشتم درجش کن)
خواهش می کنم لینک انگلیسی این مطلب که در سایتهای متعددی هست را بگذارید که بعضی ها فکر نکنند چون ما ایرانی هستیم در طرح این مطلب مبالغه کرده ایم.
لعنت بر انهائی که میخواهند ما را با تاریخ کشورمان بیگانه نمایند
آفرین بر نویسنده با غیرت این خبر
این روزا کمتر خبرنگار با جراتی پیدا میشه که این جوری بنویسه
فیلم این خبر در آدرس زیر است :

https://news.discovery.com/videos/archaeology-ancient-lost-army-found.html
خدا کنه قاچاقچیا بقیه آثار تاریخیمونو قاچاق کنند چون خودمون واقعا بی عرضه ایم. بلکه بقیه نگه دارند.
بالاخره تابناک هم کمی رگ و رنگ ایرانی به خود گرفت آفرین.
دمت گرم تابناک عالی بود
با تشکر از اطلاع رسانی سایت تابناک در این مورد بخصوص، ضمن ادای احترام به ارواح همه سربازان ایران زمین از این سربازان شجاع هخامنشی گرفته تا دلاورمردانی که تا دیروز در جبهه های جنگ شهید شدند، می خواستم عرض کنم متاسفانه سازمان میراث فرهنگی ما بیشتر به یک سازمان هماهنگ کننده برای برگزاری موزه ها شبیه می ماند و مطمعن باشید که این سازمان کوچکترین قدمی در بازگرداندن بقایای سربازان ایرانی نخواهد کرد، زنده و جاوید باد تا ابد یاد همه سبازان کشته شده ایران
چو ایران نباشد تن من مباد
بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
درود بر فرزندان ایران زمین
دیگران به گذشته ما افتخار می کنند ولی ما از تاریخ خود چیزی نمی دانیم یا نمی خواهیم بدانیم واقعا" مایه تاسف است سازمان میراث فرهنگی در این مملکت چکاره است چرا در جهت شناخت و حفظ آثار ملی با جدیت کار نمی کند شاید به این علت باشد که دید حکومت نسبت به گذشته ایران زمین مثبت نیست
حیف از امپراطوری ایران
هر که دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش ...
تشکر از اطلاع رسانی تابناک امیدوارم که این اجساد و اشیا اگر به ایران تحویل گردند در ایران توسط ... نابود نگردند درود بر کوروش هخامنشی
تشکر از اطلاع رسانی تابناک امیدوارم که این اجساد و اشیا اگر به ایران تحویل گردند در ایران توسط ... نابود نگردند درود بر کوروش هخامنشی
ای وای از جهل ، ای وای از نادانی ، ای داد از کج اندیشی ، ای داد از بی فکری ، خدایا عاقبت همه مارو ختم به خیر کن
قلبم درد گرفت آقایون ففط یک لحظه فکر کنند بعد ها تاریخ در موردشون چه قضاوتی خواهد کرد؟!!
اگر به جای سازمان گردشگری و صنایع دستی سازمانی به نام سازمان مردمی و ملی فرهنگ و هنر تشکیل بشه، آنوقت می توان برای بازگرداندن این آثار اقدامی کرد. والا اصلا فایده ای نداره و شاید این آثار طعمه سطل زباله بشه.
درود بر ایرانیان واقعی و لازم است اشیا مکشوفه به سرزمین اصلی خود بازگردانده شوند
سرافرازی هرملتی افتخارات گذشته و حال آن ملت بستگی دارد. مسئولان نباید اجازه دهند این افتخارت پیشینه ایران و این سربازان جان برکف که الحق شهیدان این مرزوبوم محسبوب می شوند, کماکان درخارج از ایران بیارمند.
تاریخ این ایام را هر کس که خواهد خواند،
جز این سخن از ما نخواهد راند،
این نسل سردرگم،
بر توسن اندیشه هاشان لنگ،
فرسنگ در فرسنگ،
جز سوی ترکستان نمی رانند،
تاریخ پیش از خویش را باری نمی خوانند.
مگه اینکه میراث ایرانیان در خارج از کشور محفوظ بمونه .
اینها شناسنامه ایران است وهویت ایرانی را بیش از پیش در جهان تثبیت می کند.
دورود به همه جان باختگان میهن. از سربازان کامبیز گرفته تا همتها
زنده باد ایران و هر انکه قلبش برای این مرزبوم می تپد.
درود بر شرف ایرانیان و درود بر کوروش کبیر و آفرین بر تو ای تابناک همیشه از این خبرها بنویس
گیرم که در باورتان به خاک نشستم و ساقه های جوانم از ضربه های تبرهاتان زخم دار است با ریشه چه می کنید؟؟؟ پاینده ایران
چرا تاریخ هخامنشیان از کتب درسی حذف شد...
چرا بعضی ها احساسی نظراتشون را می نویسن، اگر هم ثابت بشه که استخوان ها متعلق به سربازان هخامنشی هست ، ابزاز های آنها باید در موزه های مصر نگهداری بشه. حالا فرض کنیم که اجساد سربازان اسکندر در ایران یافت شد آیا حاضرید بگید که باید به یونان تحویل داده بشه
نمیدونم چرا وقتی این خبررو خوندم گریه ام گرفت!پسر خیلی ایران عظمت داشته هااااااااااااا!مثل این فیلمهای امریکایی بوده.خیلی حال کردم.زنده باد ایران و ایرانی.زنده بااااااااااااااااااد!!
ایران جاوید می ماند
متاسفیم واقعا
زمانه باهمه سختی صبور است
دوای درد ما شاید مرور است
مروری بر که بودیم و که هستیم
مروری بر کجا بودیم و هستیم
اولا از اون آقا که گفت کامبیز اسم یونانی و کمبوجیه پارسیه میپرسم :دوست عزیز واقعا شما دانشجوی دکترای تاریخید یا شما هم مثل ..........
وقتی قضیه استخونها و کتیبه ی شاخاب پارس و سد سیوند و عرب زدگی هامونو که میگید جیگرم میسوزه به اون دوستی که کتاب شهید مطهری رو توصیه کردند پیشنهاد میکنم یه سر هم دو قرن سکوت دکتر زرین کوب رو بخونن.البته منظور من از عرب زدگی مخالفت با اسلام و هم مذهب های عرب نیست مخالفت با از خود بیگانگی فرهنگی ما ایرانیانه...به هر حال من که فکر میکنم این آثار اونجا باشه بهتره تا ماها با خرد ناقص خودمون تخریبش کنیم
یا علی
روح همه شهدای مفقودالاثرایران عزیزشادباد.وچه آنان که در2500سال پیش شهید شدهاند.
ما هرگز تاریخ باستانمان را فراموش نخواهیم کرد هرچند به مذاق بعضی ها خوش نیاد و سینه به سینه به ایندگانمان هم میرسانیم (خاک پدران است که دست دگران است) تابناک حتما حتما پخش کن
نمادهایی مدفون وغریب نمایه های عالی فرهنگ ایرانیان کهن است وبس.
آفرین بر ایران و ایران زمینی ها، امیدوارم که دولت ایران از دولت مصر برای باز پس گرفتن این سربازان دلیر میهن مان تلاش کنه، و در مکانی مناسب به خاک سپرده بشوند.
حتی زرتم المقابر
سخن دیروزآقای بقائی رئیس سازمان میراث در جمع نمایندگان مجلس
تا چند سال دیگر نفت تمام میشود و ما بایستی از طریق گردشگری درآمد ایجاد کنیم .
سئوال : آقای بقائی با کدام برنامه ؟
سازه های آبی شوشتر که مایه فخر و مباهات علمی ایرانیان در دنیاست و هر بیننده ای را شگفت زده میکند در سازمان یونسکو ثبت شد. یکسال است بر اثر تردد بی رویه قسمتی از تونل آن تخریب گردیده ، چند ماه پیش بر اثر گمانه زنی بی ملاحظه پیمانکار شما قسمتی از پل آن ریزش کرد . تنها کار شما انداختن تقصیر به گردن سازمانهای دیگر است . برنامه شما برای جذب گردشگر در این منطقه چیست ؟ چه امکاناتی بایستی ایجادشود . حتی به بهانه همین کمبودها میخواستید جشن آن را نیز در تهران برگزارکنید.
پیشنهاد : افرادی را بفرستید با دقت از اثر قبل از نابودی کامل فیلمبرداری کنند و جهت گردشگران داخلی و خارجی در تهران به نمایش بگذارند و دیگر نگران مرمت اثر و ساخت هتل و غیره نباشید.
جاوید باد ایران زمین
ببخشید ما در تاریخ همچین شاهی نداریم ؟ اشتباه شده است ؟!! پیگیری کنید لطفا؟!!
ممنون سایت وطن پرست و با فرهنگ تابناک. کارت خیلی درسته
زند باد ایران
داغ دل تازه شد کا ش کاش و کاش ها
هر کسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش
مابجای پاسداشت حرمت وشجاعت گذشتگانمان سعی داریم تاریخ انانرا به فراموشی بسپاریم.
قبر کورش که در ایران است توجهی بهش نمی شه.
سی و سه پل در خطر است اونوقت شما ناراحت این مورد هستید .
امکان ندارد به ایران بازگردانده شوید. باور ندارید نظر رو منتظر کنید تا سند باشه برای آینده
این سربازان را باید با احترام در خاک میهن دفن کرد
شادی ارواح رزمندگان اسلام و ایران قبل اسلام صلوات
ببخشید این کجاش افتخاره که پنجاه هزار سرباز ایرانی زیر شنهای روان مدفون شده اند!؟ این نشاندهنده اوج بی تدبیری یک فرمانده میتواند باشد، حتما در آن زمان گفته اند که به عذاب خدایان گرفتار شده اند...
به نظر من نباید به ایران تحویل داده بشه چون سازمان میراث فرهنگی نمیتونه مراقبت لازم از اونها رو بکنه.
آقا اینکه نام آن پادشاه "کامبیز" بوده و اعراب آن را به "کمبوجیه" تغییر داده اند را از کجا آوردید؟ نام آن پادشاه در کتیبه های موجود به زبان پارسی باستان، همان "کمبوجیه" است که در منابع بونانی به "کامبیز" تغییر داده شده و اکنون نیز در زبان های لاتین با همین نام خوانده می شود. خواهشمند است در مورد اینگونه اخبار با یک متخصص مشورت نمایید.
دانشجوی دکترا تاریخ ایران باستان
با سلام و عرض ادب و قدردانی از زحمات کسانی که برای تعالی فرهنگ قشنگ ما تلاش می نمایند.بنده باستانشناس هستم و مورخ هنر و در عین حال یک مرکز فرهنگی تجاری را بای اری حق تعالی در بوسنی ایجاد نموده ام.هر رزو بسیاری از مقامات و گردشگران کشور های مختلف به این مرکز می آیند و به هنر و تمدن مردم الهی ایران آفرین می گویند. هر روز چندین نفر با یددن دستبافته های ایران و صنایع دستی مردم الهی و عاشق ایران،شوریده می گردند.

در باره این کشف که شما زحمت کشیده و آن را به جا منتشر ساخته اید،باید عرض نمایم که چندی پیش با مطالعه متونی در رابطه باگم شدن سربازان ایرانی،مطیبی را می خواندم و درخیالم به صحرا رفتم و نشانه های از سربازان ایرانی را یافتم. و امروز این خبر را از شما خواند.
خداوند حکیم یار آنانی باد که برای گسترش فرهنگ سرزمین الهی و دوستی آفرین ما تلاش می نمایند.
سارایو .کشور بوسنی و هرزگوین
زنده باشید که این خبر را به این نحو زیبا گزارش کردید
چه فایده.اینا رو بیران تو موزه های خودمون بگن کی هستن! اخه یه بچه محصل بپرسه کامبیز کی بوده و چیکاره بوده کی میخواد جوابشو بده! بزراین همونجا بمونن
اسم شاهاشو حذف کنید!!!!!!!!!!!!!!!
هزار افسوس که این کاوش را ما که خود را ایرانی میدانیم انجام ندادیم این ها باید با مراسم نظامی به ایران باز گردد
درود بر قهرمانان و اجداد شجاع ملت شریف ایران .
این آنخماهو پس به ما ایرانی ها هم آزار می رسونده نامرد !
کشف بسیار جالبی بوده..تابناک جان از این خبرهای آگاه کننده ی میهنی بیشتر بزار..
تابناک آدم کش سراغ نداری بیاد منو بکشه راحت بشم.
دیگه تحمل اینقدر ظلم به تاریخمون رو ندارم.
درود بر تابناکیان با غیرت به خاطر درج این خبر داغ و غرور انگیز

اولا حجم بالای مراجعه ونیز نظرات کاربران که هر لحظه به آن اضافه می شود نشان دهنده علائق شدید میهن دوستانه و ملی گرایانه ایرانیان است.
دوما این سربازان جان برکف و مرز داران ایرانی باید چونان سربازان غیرتمند و ایثارگری که در جنگ تحمیلی برای حفظ خاک پاک ایران جان داده اند مورد توجه و احترام رسمی قرار گیرند.
چه فرقی بین سرباز ایرانی 25 سال پیش با 25 قرن پیش وجود دارد؟مگر نه این که هدف هر دو جانفشانی در راه میهن عزیزمان ایران بوده است؟
چه زیبا خواهد بود مسوولان ایرانی همت به خرج دهند و با بازگرداندن بقایای اجساد این فرزندان ایران بعد از قرن ها از غربت به میهن عملکرد غیر قابل دفاع خود را که در آخراین مقاله فقط به 4 بند آن اکتفا شده جبران نمایند.
آقای بقایی آقای مشایی، آقایان مسوولان محترم برای یک بار هم که شده بانی این اقدام ملی شوید تا نسل های آینده با نیکی از شما یاد کنند.
درود.مو به تنم سیخ شد با این خبر.
من از شما خواهش میکنم ای نوع اخبار را ننویسم...این اجساد ..جسد کورش کبیر ..از خن و نژاد و هویت و نسل و ابرو و شرافت ایرانی بودن ماست وقتی ادم میبینه چطور به اجداد ما بی احترامی می شود تمام وجود ادم به لرزه می افتد و احساس پوچی میکند..
توجه دوستان رابه این نکته جلب میکنم که محل گم شدن این لشکریان دران تاریخ جزئی از قلمروایران بزرگ بوده است بنابراین انهادرکشورخوددفن شده اند فقط بایدتلاش کردتابرای انهادرهمانجا بنای یادبودی شایسته تاریخ ایران ساخته شود
بخش انتهایی گزارش واقعا دردناک بود، امیدوارم مسؤلین این اخبارو مستندا تکذیب کنند.
آیا هیهات من الذله امام حسین (ع) غیر از این است.
گفتار نیک ، پندار نیک ، کردار نیک
اینان سربازان شرف و آزادی بودند که اولادشان والفجرها ، کربلاها و خیبر را آفریدند.
بیاید بدور از حب و بغض برای مام وطن تلاش کرده و اجساد پاسداران ایران را از جولانگاه صیهونیست پس بگیریم تا نامبارک ها با آنان آنچه را که نباید بکند ، نکند.
درود بر روان بزرگ همه سرداران وسربازان تاریخ ایران در همه عصرها و قرون. با خواندن این سطور اشک به چشمانم امده وحسرت گذشته پر از افتخار ایران را میخورم. باقیمانده اجساد این سربازان باید به ایران باز گردانده شود و با احترام تمتم در جایی که سزاوار روح بزرگشان است دفن شود. درود بر روانشان
بیاد ایران چکار؟ از بین بره
همونجا حداقل حفظ میشود
ایران باید از دولت مصر درخواست کند که استخوانهای سربازان ایرانی را به کشور ایران تحویل دهد تا با احترام در مکانی در میهن خود دفن شوند
درود بر تاریخ و تمدن با شکوه ایران زمین
با درود به روان آن سربازان ایرانی و همه شهیدان کنونی. دوستان زبان فارسی را دریابید که یادگار درحال مرگ این کشتگان است. دو زبان عربی و لاتین دارد زبان فارسی را از بین می برد. پارسی را دریابید.
بابا چرا نظرات ما رو نمیذارین؟ پارتی بازیه؟؟؟؟!!!!!!!!!
هر چند غربی ها چیزی از آثار تاریخی را که می برند پس نمی دهند ، لیکن از تابناک خواهشمندیم با توجه به خوانندگان بسیار چه در ایران و چه خارج از کشور در باب پس گرفتن این اجساد و آثار همراه آنها پی گیری نماید .شاید مثمر ثمر افتاد
ممنون و سپاسگذار از اطلاع رسانی خوبی که داشتید . رسانه به اصطلاح ملی که این چیزها براش مهم نیست و ملی تشخیص نمیده
ein naghsheh sarzamin medya yani maad ha irani ast nah hakhamaneshyan
mardin8 - انگلستان - لندن
https://news.discovery.com/videos/archaeology-ancient-lost-army-found.html-اصل خبر .درضمن لعنت بر نسل سوسمار خورها.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

dannni - سوئد - استکهلم
زنده و جاوید باد گارد جاویدان هخامنشی
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

zayanderood - نروژ - برگن
بله تاریخ هرگز نمی‌‌میره حتی اگه صد‌ها و هزاران سال در انبوهی از شن و ماسه یا دروغ با تردید و تحریف مخفی‌ شده باشه یه روزی بالاخره همه چی‌ برای آیندگان رو می‌شه. آقایونی که واسه چند سال بیشتر حکومت و دزدی از هیچ جنایتی رو گردان نیستید بدونید که اسمتون در تاریخ با لعن و نفرین همراهه.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

3.pehr - ایران - ایران
داغ شدم از کجا به کجا رسیدیم...
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

sima sangchi - سوئد - استکهلم
زنده باد ایران
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
حالا دلم می خواست فضولات اسب حبیب بن مظاهر را توی صحرای کالاهاری پیدا کرده بودند، خود مموتی می رفت اونا رو میذاشت رو تخم چشمهاش و می اورد ایران!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

mehro - هلند - روتردام
درود بر خاندان هخامنشی درود بر انهای که به مملکت خیانت نکردند .خداوندا این کشور را از دروغ دشمن و خشکسالی محفوظ دار. داریوش کبیر
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
mardin8 - انگلستان - لندن .. به نظر من اعراب یا سوسمار خورها به قول شما که تمدن ایران را با حمله ویران کردند، همان کاری را کردند که هخامنشی با تمدن مصر کرد. چرا حمله به تمدنهای دیگر از سوی ما ایرانیان افتخار محسوب میشود اما حمله های دیگران به ما وحشیگری است؟
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

rino - ایران - قزوین
همش با خودم فکر میکنم، چرا من باید تو این دوره از تاریخ ایران به دنیا بیام (بدترین دوران تاریخ ایران)؟؟؟!!.. واقعا چرا...
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

rezanl - هلند - امستردام
این تنها سایتی هست که تو ایران اخبار متنوع میده و غیروابسته عمل میکنه( نسبت به سایتهای دیگر تو ایران) البته به گرد پای سایت شما نمیرسه و تو کامنتاش از مخالفین جمهوری اسلامی خبری نیست!. در کل محسن رضائی بخاطر اقامت چندساله پسرش تو امریکا و ارتباط با دنیای ازاد کلاس فکریش طورائی دگرگون شده و نتیجش رو توی سبک خبررسانی سایتش میشه دید.من که شخصا روزی یکبار به سایتش سر میزنم.
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
زنده و مرده مون در خطر انقراضه..
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

last minute - امریکا - ل.ای
4- بنا بر گزارش‌ها و عکس‌های ارسالی در هنگام بازسازی (!) مقبره کوروش در سال گذشته که با صدمه به این بنای ارزشمند همراه بود، استخوان‌های کشف شده در سقف بنا ـ که به احتمال قوی بخش‌هایی از جسد کوروش بوده است ـ گفته می‌شود به وسیله مسئولان و کارگران مرمت کار در سطل زباله دور ریخته شده است!.....................واااای باورم نمیشه
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

langagri - ایران - ساری
,وقتی خامنه ای میره تخت جمشید ومیگه این کاخها نمادهای ظلم وستم ستم شاهان ایران میباشد ولی چند وقت بعد باستانشناسان در تخت جمشید لوحه هایی راکشف کردند که بیانگر مزد وحقوق کارگران میباشد وحتی زنان باردار قبل از وضع حمل تا بعد حمل از حقوق ومزایا برخوردار بودند دردولت اقا سید علی عادل مزد کارگراروکه نمیدن هیچ اگه اعتراض هم کنن مخالف خدا وپیامبر میشن واقعا مانمیدانیم به خامنه ای افتخار کنیم یا کورش وداریوش ؟؟؟؟؟خجالت اور نیست برای ملتی که کوروش وداریوش دارد خامنه ای واحمدی نژاد نماد ملت ایران باشند ؟خلایق هرچه لایق
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
خدا لعنت کنه هر چی آخوند. ساده تراز مردم ایران جایی پیدا نمی کنی.که چقدر سرش کلاه رفت!
چهار‌شنبه 20 آبان 1388

هریوا - انگلستان - شفیلد
کمبوجیه (Kambūjiya) اسم پارسی باستانی است و کامبیز یا کامبیزس (Cambyses) معادل یونانی آن است. اعراب نام او را تغییر نداده‌اند :)
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

Ali6529 - ایران - شیراز
خلیج فارس
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
امیدوارم دوباره بتونیم غرور ملی مون رو بدست بیاریم. همه با هم، کنار هم در ایرانی آباد.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

iran mihanam - سوئد مالمو - سوئد مالمو
سرزمینی که روزگاری سربازانش به دوردسترین سرزمینها رفته و گردنکشان را به زیر چکمه هایشان میگذاشتند اکنون اسیر گربههای مردنی خامنه ی و محمود روانی و طائب قاتل شده و مدت 30 ساله که....... سوئد مالمو
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
گر تو را پدر بود فاضل // از فضل پدر تو را چه حاصل // اکثر کشورهای تاریخی و قدیمی بد بخت تری کشورهای جهانند چون همش بر گذشته و تاریخ افتخار کردند بنا بر این عقب رفتند و عقب افتاده شدند
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
بسی جای تاسف است که به تاریخ کشور عزیزمان و سربازان دلاور پارسی ارج گذاشته نمی شود و بجایش در مدارس از امام زاده هایی که معلوم نبود کی بودند و از کدوم گوری به ایران اومده بودند توضیح داده میشود. من دوران تحصیلم را یادم می آید. از سال نخست ابتدایی تا پیش دانشگاهی شاید چند صفحه درباره ی کوروش و داریوش توضیح دادند آن هم بسیار بی طرفانه گویی که کاملن بیگانه هستند. اصلن یک دبیرستانی نمی داند منشور حقوق بشری هم داشته ایم چون تو رادیو و تلویزیون هم گفته نمی شود. بجایش همش درباره ی کربلا و نجف خوانده ایم.و جدال قدرت عربها بر سر خلافت و قدرت. نمیدونم چی بگم. حتا حوصله ی فحش دادن هم ندارم. فقط امیدوارم یک روزی آخوندک های مفتخور از دمبشون آویزون بشوند.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
Hoja Verde - ایران - تهران ...با وجود تزریق افکار نادرست، حس وطن پرستی‌ شما فوق العاده قابل تقدیر هست.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

shayaan - المان - کلن
چه جالب! ما به عربها تازئ میگفتیم نگو خودمون قبلش یپا تازی بودیم . واقعا که یک بام و دو هوا که میگن همینه!
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

armin007 - استرالیا - سیدنی
دنیایه بیرحمیه
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
aydak - سوئد - سوئد. منظورت اینکه ایرانیها هم مثل عرب‌ها تمدن مصر را از بین بردن , هزاران ‌نفر را کشتند ، زنان و کودکان را به کنیزی و بردگی بردند کتابخانه ها رو آتیش زدند , دینشون را به اونها تحمیل کردن و ... مطمئن باش که اگر چنین بود الان عرب‌ها هزار بار تو بوق و کرنا میکردن و فیلمها ازش ساخته شده بود. بهت توصیه می‌کنم یه کم تاریخ کشورتو بیشتر مطالعه کنی‌ و خصوصاً منشور حقوق بشر کورش کبیر(سر سلسله هخامنشیان) که سر در سازمان ملل نصب شده رو فراموش نکنی‌.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

نیک پندار - ایران زمین - شیراز
هریوا - انگلستان - شفیلد ممنون عزیزم از دقت شما. بعد از مدت ها یه کامنت خوندم که به دردم بخوره.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

کلاب - ایران - تهران
پاینده ایران سبز ایران
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

naslesookhteh - ایران - تهران
aydak - سوئد - سوئد. پرسیده بودی که "- انگلستان - لندن . به نظر من اعراب یا سوسمار خورها به قول شما که تمدن ایران را با حمله ویران کردند، همان کاری را کردند که هخامنشی با تمدن مصر کرد. چرا حمله به تمدنهای دیگر از سوی ما ایرانیان افتخار محسوب میشود اما حمله های دیگران به ما وحشیگری است؟ ". من این جواب رو برای سوالت دارم: . حمله اعراب به ایران اصلا قابل مقایسه با حمله ایران به مصر یا جاهای دیگه نیست. ایرانیان سعی می کردند با کمترین تقابل فیزیکی و خونریزی جنگ رو تموم کنن. ولی اعراب با وحشیگری به ایران حمله کردند. ایرانیان برای جان انسانها ارزش قایل بودند ولی اعراب در ایران نسل کش به راه انداختند. (ادامه دارد .... ا
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

naslesookhteh - ایران - تهران
ادامه . یرانیان به فرهنگ و تمدن و عقاید دیگران احترام می گذاشتند. هیچوقت معابد و کاخها و شهرها را ویران نکردند (نمونش فتح بابل توسط کورش کبیر و مجسمه داریوش در مصر که تا سالها توسط مصریها پرستیده می شد) ولی اعراب ایران عزیزمون رو ویران کردند. (حتما به آتش کشیدن ایوان مداین و کتابخانه های ایران رو شنیدی. اون وحشی ها می گفتن هر چیز که نیاز بشر باشه در قران هست و اگر چیزی در قران نباشه پس بدرد بخور نیست و کتابهای پر ارزش ایران رو اتش زدند). ایرانیان هر جا رو که فتح می کردند به مردم آزادی اندیشه و دین می دادند (باز هم ماجرای فتح بابل توسط کورش و احترام کورش به عقاید ان مردمان) ولی اعراب به زور سرنیزه و شمشیر ایرانیان را بین مرگ و قبول اسلام قرار دادند. ایرانیان با فتح شهرها بردگان را آزاد می کردند (آزادسازی یهودیان بابل توسط کورش کبیر که هنوز هم یهودیان در روزی از اسفند ماه به سمت ایران و مقبره کورش تعظیم و ادای احترام می کنند) در حالیکه اعراب پس از کشتار فراوان در ایران جوانان زنان و دختران ایرانی را به عنوان برده به سرزمینهای عربی فرستادند.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
mashady - انگلیس - منچستر ... تو اول برو پیدا کن ..، بعد بیا برای ما ایرانیان اصیل شعر پدر بخون...و به جای فتوا دادن در مورد گذشته و تاریخ پر افتخار ایران برو کشکت رو بساب...برو به اینکه عرب وطنت رو تسخیر کرد افتخار کن، بلکه جلو بیفتی...از خوندن مهملات ..مثل تو حالت تهوع به آدم دست میده.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

جزیره - نروژ - اسلو
aydak - سوئد - سوئد. دقیقا با نظرتون موافقم.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

iran mihanam - سوئد مالمو - سوئد مالمو
aydak - سوئد - سوئد . دلیلش اینه که هر جای که ایرانیها تصرف کردن نه تنها ویران نکردن بلکه به ملتها ازادی عقیده هدیه میکردند و برده داری و ظلم به اقلیتها را برمی انداختند. تاریخ بابل را بخوانید که کوروش بزرگ ان را ازاد کرد . اما عربها هر جا می رفتند مردم شهرها را می کشتند ویا به اسارت و بردگی می گرفتند و هر چیزی که شبیهه صحرای عربستان نبود ویران میکردند خلاصه چنگیزخان مغول کارای محمد و دارو ستشو کپی می کرد
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

kamran23 - المان - وپسبادن
خدایا با ماچه کردن که ما اینقدر از فرهنگ و تا ریخ خود فاصله گرفتیم .و حالاکشورهای با قدمت یک یا دو قرن بر ما فخر میفرشند و ادعای فرهنگ وتاریخ دارند .خداوندا ایران وایرانی را در پناه خود نگه دار
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

123 - ایران - تهران
ایا کوروش مانند احمد نژاد به قدرت رسید مانند او دروغ مئ گفت مانند او برضعیفان وبی کسان ظلم می کرد ایا ثروت ایران را چپاول میکرد.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
خوشبختانه درمیان کامنتگذاران و دوستانمان در این سایت؛ کلی کالبد شکاف تاریخ؛ و مفتش قبرهای قبرستان بقیع و تاریخ رجزخوانیهای بیسروته و صدمن یک قازی داریم. تشخیص با این کارشناسان است که ببینند ایا میشود با باقیمانده این اجساد؛ چندگونی فحش جدید بسازیم و به افتخار دوستی به همدیگر و باورهایمان حواله کنیم؟!! این کار در این سایت حسابی رونق دارد و از بازار گرمی برخوردار است. در واقع دوستان تصمیم دارند تا براندازی نهایی جمهوری اسلامی و ازادی ایران؛ دموکراسی و ازادی را با کامنتهای پر از فحش و تهمت در بین خود تمرین و تقویت کنند. تا پس از سقوط احمدی نژاد اول؛ مستقیم و بلافاصله به دامن احمدی نژاد دوم بپریم! ماشالله هموطنان در این امر (جابجایی دیکتاتورها در چند صد سال اخیر) خبره و مجرب هستند و سنگ تمام میگذارند. به کامنتها نگاه کنید؛ نسیم دموکراسی در گوشتان وزیدن میگیرد!!! شادباشید.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

sasan4 - ایران - تهران
بله ایران آن بوده و این شده ، حالا ما در دست اعراب خرافی اسیریم.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
mashadyaraby - انگلیس - منچستر . چرا امثال تو از هویت ایرانیان در هراسند؟؟؟ خون ایرانی اگر در رگت بود این حرفها را نمی زدی شما بهتره بری همون رهبر از خدا بی خبر خرافاتیت را بپرستی و سخن کم کنی.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا سلام عزیزم خیلی وقته بامن دعوا نکردی دلم برات تنگ شده بود راستی توهنوز طرفدار مرده هایی بابا زنده باش زندگی کن پهلوی رو ولش
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

new-idea - نروژ - اسلو
زنده و جاوید باد هفت هزار سال قدمت میترای آریایی و نابود باد عقیده ای که میخواهد آن را نادیده بگیرد و از بین ببرد.ایران ای مرز پر گوهر دوستت دارم.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
پاینده ایران - ژاپن - اساکا...naslesookhteh - ایران - تهران ...iran mihanam - سوئد مالمو - سوئد مالمو .. دوستان عزیز انتقاد از خود کمی سخت است و پذیرفتن ایرادهای گذشتگان به خصوص در شرایط کنونی که یه دنبال احیای غرور پایمال شده مان هستیم سخت تر. اما بهتر است واقعیت ها را بپذیریم که حداقل این بار در شناختن هدف مبارزه بزرگی که داریم اشتباه نکنیم. اگر دائماً بخواهیم به گذشته ای موهوم و پر تناقض افتخار کنیم که در همان حسرت گذشته مدفون میشویم.. جنگ بدون خونریزی امکان ندارد. هر جا جنگ صورت گرفته قطعاً وحشیگری هم به همراه داشته . برای من بسیار دشوار است باور کنم کسانی که نصف دنیا را با جنگ و قطعاً کشتار(همراه همیشگی جنگ)، جزو قلمرو خود می کنند واقعاً منشور حقوق بشر را هم مینویسند همان طور که باور نمی کنم در همین زمان حاضر، آمریکا واقعاً به قصد دموکراسی به عراق و افغانستان حمله می کند یا اسلام به قصد برابری و آزادی انسانها می آید.
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
ادامه کامنت... جنگ و کشتار باید محکوم شود چه من باشم چه دیگری.. اصلاً دلیل شروع جنگ چه بوده؟ آیا غیر از کشورگشایی بوده؟ چطور میشود باور کرد اعرابی به قول بعضی بیابانگرد و بی تمدن و سوسمارخور ، تمدن بسیار با شکوه ایران با جنگاورانی بی همتا(که همه جا آزادی و دموکراسی به ارمغان میبرده ) را شکست دادند؟ مردمی متمدن و خوشبخت و آزاد و دارای حقوق فردی هم مقاومت نکردند!!.. آیا می تواند دلیلی غیر از نارضایتی آن زمان مردم ایران از شاهانشان داشته باشد؟ که بیچاره ها از شدت فشاری که از جانب شاهان و موبدان زرتشتی به ستوهشان آورده بود بدون دوراندیشی فریب وعده های برابری و آزادی اعراب را خوردند. فکر میکنم چشمان زیادی در انتظار بازگشت همین سربازان 2500 سال پیش تا زمان مرگ اشک ریخته اند. نمیتوانم از دیدن این استخوانهایی که دوره ای غم انگیز در میان آن شن ها گذرانده اند و حالا به موزه پیوسته اند خوشحال باشم .
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
جزیره - نروژ - اسلو . ...متشکرم دوست عزیز
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

vezveznazi - ایران - ایران
زنده باد ایران تاریخ پر شکوه ایران مایه سر بلندیست
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
ازخصوصیات بارز ایرانی بودن:ایرانی ها به خوبی به یاد می اورند که 2500 سال پیش چه بوده اند و چه داشته اند ولی اصلا نمیدانند یا نمی خواهند بدانند همین دیروز(30سال پیش!) چه از دست داده اند! برگرفته از کتاب اخرین بهار نوشته ابراهیم نبوی.از قدیم گفتن داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است.ایران جمعیت خائن به همنوعش بیشتر از جمعیت خدمتگزارش هست.پس زیاد هم افتخار نکنیم کمی هم حیا!
پنج‌شنبه 21 آبان 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
aydak - سوئد - سوئد. *اگر دائماً بخواهیم به گذشته ای موهوم و پر تناقض افتخار کنیم* چنین اظهار نظری شایسته یک ایرانی‌ نیست. در حالی‌ که عربها دائماً اصرار بر تحریف تاریخ و تعویض نام خلیج فارس دارند. در حالیکه در همین قرآن و انجیل از کورش به عنوانه پادشاهی عادل نام برده شده و یهودی‌ها او را منجی خود میداننند و منشور حقوق بشر او با اجماع و توافق کشورهای دنیا بر سازمان ملل نصب شده (که البته شما آن را با کمال روشنفکری و وطنپرستی قبول ندارید)، در حالیکه مردم در گیر مبارزه با رژیمی ضد ایرانی‌ هستند که می‌خواهد تمام آثار حکومتهای باستانی ایران که هویت و اصالت ملت ماست رو حذف کنه و از بین ببره و.. این گونه اظهار نظرها باعث وهن و سرخوردگی مردم میشود.ادامه دارد..
جمعه 22 آبان 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
aydak - سوئد - سوئد هی دوست عزیز شما که اینقدر از جنگ و خونریزی بیزاری کاری کن که رییس جمهور فعلیت بمب اتم نسازه.. ما داریم اینجا در مورد 2500 سال پیش صحبت میکنیم نه قرن 21 ام که هر بچه دو ساله ای میدونه جنگ کار بدیه. اون زمان بقای ملتها به جنگ بسته بود. اگر نمیجنگیدی به جنگت می اومدند. مهم اینه که این جنگها با چه کیفیتی انجام شد. برو بشین روزی هزار مرتبه خدا رو شکر کن که از تباری میای که خوشنام ترین ملل باستان بودند و جنگ کردند اما غارت نکردند.
جمعه 22 آبان 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
aydak - سوئد - سوئد. جنگ و کشتار امری محکوم است ولی‌ در شرایط آن زمان و برای مقابله با امپراتوری یونان و بعد از آن رم، ایرانیها چاره‌ای جز تقویت توان خود نداشتند. بهترین مثال در عصر حاضر حملهٔ صدام به ایران با حمایت کامل کشورهای عربی‌ درست در اوایل انقلاب ننگین ۵۷ و بعد از نابود شدن ارتش. شاهنشاهی است.در صورتیکه شاه استقلال بحرین را به رفراندوم گذاشت. در رابطه با علت شکست ایران از اعراب چند نظریه وجود دارد ولی‌ بر فرض هم که مردم از دست شاه یا موبدان به سطوح آمده بوده باشند یا بقول بعضیها با آغوش باز از اسلام استقبال کرده باشند چرا باید توسط اعراب قتل و غارت و اسیر و آواره شوند و اصولا وحشیگری اعراب به هیچ عنوان منطقی‌ و توجیه پذیر نیست (درست همان بالایی‌ که آخوندهای تازی زاده پس از پیروزی انقلاب به نام اسلام به سر مردم ایران آوردند و میاورند). در مقابل امپرطوریهای ایران با کشورهایی که به تصرف در میامدند به عدل و انصاف برخورد میکرد. . https://www.iranianuk.com/article.php?id=43508.
جمعه 22 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
ایداک عزیز از سوئد: بزرگوار از نگاه نافذ و سئوالهایی که مطرح کرده اید متشکر و سپاسگزارم. متاسفانه ذهن و فکر محصول گذشته هستند. اینطور نیست؟ انسانها مرتبا در گذشته و خاطراتی که در مغز ظبط کرده اند زندگی میکنند. ذهنی که با نگاه انتقادی به خودش مینگرد؛ در دقت و هوشیاری کامل بسر میبرد. این ذهن ممکن نیست به دام دسته و جریان و شعار یا گروه بیافتد. این ذهن در کمال ارامش ناظر و مراقب است. در امنیت کاذبی که اساس داستانی؛ تاریخی و یا ایدئولوژیکی دارد بهیچوجه لم نداده و اتراق نمیکند. این ذهن در لحظه لحظه زندگی جریان دارد و شناور است. این ذهن ترس نمیشناسد؛ چرا که نه خاطره ایی انبار کرده و نه با معنی و مفهوم اینده اشناست؛ این ذهن ترس را نمیشناسد چون قضاوت و ارزیابی نمیکند؛ و در باور؛ توهم و ایدئولوژی گیر نکرده و سرگردان نیست. چنین ذهنی در تمامیت زندگی جاری است. این ذهن...
جمعه 22 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
...این ذهن از انشقاق؛ جدایی؛ ملیت؛ قومیت؛ پرچم؛مذهب؛ گروه؛ دسته و هر انچه باعث و موجب جدایی در میان انسانهاست گریزان است و به درد میاید. در یک بعد وسیع و دامنه ناتمام و لایتناهی بسر میبرد. این ذهن در عمق عشق و شقاوت و دوستی زندگی را تجربه میکند. این ذهن ناتمام است. شاد باشید.
جمعه 22 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
1.سلام دوستان٫ در ابتدا عرض می کنم که در اینکه امپراطوری پارس قوی و با شکوه بوده٫ تردیدی نیست و اگر نظری میدهم ابدا انتقاد نیست بلکه بیان حقیقت هست. با نظر دوست عزیز aydak - سوئد - سوئد موافقم. البته به نظر من همه حقایق نسبیست مثلا من از اینکه اقای بوش عراق را ازاد کرد خوشحالم ولی خب بعضی هموطنان با من مخالفند. این مساله شاید به یک نحوی با فتح بابل قابل مقایسه باشد(با احترام کامل به بزرگان کهنتان). مساله دیگر اینکه مردم بین النهرین و شام که همان عراق و سوریه امروزی هستند٫ به اضافه مصر هم٫ توسط اعراب اسیب دیدند اما ان نگرش منفی شما را به اعراب ندارند. در واقع بغداد بعد از حمله اعراب به پایتخت علم تبدیل شد و غربیها ان عصر را عصر شکوفایی شرق میدانند یعنی فکر نمی کنم به ان شدتی که دوستان می فرمایند با دانش دشمن بوده اند(با عرض پوزش). میدانم بعضی از دوستان خواهند فرمود که از دانش ایرانیها استفاده کردند شکی در ان نیست٫ اما باز این هم ثابت میشود که دوستدار علم بوده اند٫ همانطور که کوروش کبیر دوستدار علم بود و از دانش بابلیان برای به جای گذاشتن اثری از خود (منشور) استفاده کرد.
جمعه 22 آبان 1388

huria - دانمارک - کپنهاگ
2.در ضمن همه اقوام کهن٫ جنگجو نبوده اند مثلا سومریان مردمی بسیار صلح جو بودند که فقط به دانش و اختراعات٫ خود را مشغول می کردند که البته به دلیل جنگجو نبودن حتی نتوانستند از زبان خود محافظت کنند و قبلا هم عرض کردم قومی در یمن کهن به نام اوسان زندگی می کردند که به دلیل صلحجویی بسیار٫ سعادتمند نامیده می شدند که البته زود هم نابود شدند و حتما مثالهای دیگری هست که متاسفانه به یاد ندارم. در پایان امیدوارم کسی را از خودم نرنجانده باشم و اصلا قصد بحث و جدال لفظی ندارم(وقتش را هم ندارم) فقط خواستم نظرم را گفته باشم. چون مطمئن هستم همانطور که من جنایات صدام و همدستان بعثیش را با وجود عراقی بودنشان محکوم می کنم(باز هم قصدم به جز قیاس مع الفارق هست) ٫ شما عزیزان ایرانی هم انسانیت را به ملیت ترجیح می دهید. با تشکر از شما به خاطر توجهتان و خواندن نظرم. موفقیت و پیروزیتان را ارزومندم. بدرود
جمعه 22 آبان 1388

alisam - ایران - تهران
گهی پشت زین و گهی زین به پشت
جمعه 22 آبان 1388

maryo - انگلستان - نیوکاسل
i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش شما که صاحب تشخیص نگاههای نافذ جناب آیداک هستید با کدام باور و اعتقاد یک ذهن نافذ به این نتیجه رسیدید که ایشان درست گفته و تاریخ و تمدن ایران بر اساس نگاه نافذشان توهم و موهومات می باشد. چرا هر وقت صحبت از تاریخ و تمدن بزرگ ایران می شود گروهی به عمد یا غیر عمد قصد مخدوش کردن واقعیتها را دارند. یکی از فواید شناختن تاریخ رو کردن دست تمام کسانی ست که قصد نشر و رواج یک سری دروغ را علیه ملت ایران دارند. نمونه بارز آن تحریف اسم خلیج فارس است. موزه های معروف دنیا معرف آثار ایران باستان هستند. کسانی مثل شما که فکر می کنند اینها توهم است و باعث تخریب ذهن انسان می شود ذهنشون تار عنکبوت بسته .
جمعه 22 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
.am.the.world - لوگزامبورگ - اش . متشکرم دوست عزیز . و امیدوارم که ذهن ما هم در لحظات زندگی شناور باشد. از توضیحات جالب شما ممنونم. شما هم شاد و سعادتمند باشید
جمعه 22 آبان 1388

Sepher - استرالیا - سیدنی
چرا یک روز را به نام سربازان دلاورئ که در راه سرزمین جان باخته اند نام گذاری نکنیم. گرامی باد خاطره سربازان جنگ . ما شما را فراموش نکردیم.
شنبه 23 آبان 1388

Sepher - استرالیا - سیدنی
. mashady - انگلیس - منچستر. گر تو را پدر بود فاضل // از فضل پدر تو را چه حاصل // اکثر کشورهای تاریخی و قدیمی بد بخت تری کشورهای جهانند چون همش بر گذشته و تاریخ افتخار کردند بنا بر این عقب رفتند و عقب افتاده شدند . شما مثل همه فکر می کنی که تاریخ به درد نمی خوره. اصلا مهم نیست که برادر شما چه کرده و کجا دفن شده.اما تاریخ یک علم هست. اگر مردم تاریخ می دانستند یک هندی بی اصل و نصب را رهبر نمی کردن.تاریخ چراغ اینده است اگر حقیقتش را بدانی نه دروغهای کتاب مدارس را.
شنبه 23 آبان 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
huria - دانمارک - کپنهاگ . دوست عزیز من هم کاملا با شما موافق هستم و دلیل اعتراض من به تندرو های مخالف هم دقیقا به این خاطر هست چون مسلمانان با همین اعتقادات هم زمانی جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا بودند و از نظر علمی در دنیا پیشرو بودند و بالاترین مفاهیم حقوق بشر در کتابهای دانشمندان اسلامی هست ...به نظر من عامل اصلی عقب ماندگی مسلمانها حکومتهای دیکتاتور و بی اطلاعی مردم هست و توهین به اعتقادات صدها میلیون مسلمان به جز ناراحتی و دشمنی فایده ای ندارد و بیشتر باعث عقب ماندگی مسلمانها خواهد شد چون اتحاد را میان آنها از بین مبیرد...من هم مانند شما معتقد هستم که جرج بوش باعث شد که حکومت عراق از یک دیکتاتوری نجات پیدا کند و بسیار امیدوار هستم که عراق با یک حکومت دموکراسی بتواند با برطرف کردن مشکلات به سوی پیشرفت حرکت کند .....
شنبه 23 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
ماریو جان از نیوکاسل: با درود و سلام. سئوال اول شما ساخته برداشت جهتدار شما نیست؟ سئوالهای مطرح شده توسط ایداک جای تامل ندارد؟ عزیزم وقتی از مخدوش کردن واقعیت صحبت میکنید؛ از چه چیز حرف میزنید؟ منظورتان چند کتاب و روایت تاریخی است؟ واقعیت تاریخ اصلا یعنی چه و به درد چه کس مرهم و علاج است؟ اگر منظورتان چند کتاب و روایت مخدوش و لرزان است که همه ملتها از این واقعیتها دارند. اسلام هم از این دست واقعیتها فراوان دارد. غیر از این است؟ یکی از روستائیان کوسووو به بنده میگفت:ما کتاب داریم که قدیمیترین و ریشه دارترین قوم و ملت جهان هستیم. خوب شما میخواهید با ایشان گلاویز شوید؟! خلخالی روانی هم یک کتاب منتشر کرد که در ان معتقد بود کورش یک مخنث بوده. خوب من و شما هم کتابی مینویسیم و در ان درج میکنیم کورش چشم و چراغ عالم بوده. خوب که چی؟! عمرمان زیادی است و حوصله اش را نداریم؟!! ...
شنبه 23 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
...این بسرو کله هم پریدن برای لاهوت و ناسوت یک روایت تاریخی که هیچ گره و مشکلی از زندگی سراسر مشکل و مغشوش من حل نمیکند یعنی چی؟! عزیزم کسی که این سئوالها را میکند و ارزش وصحت بلغورهای بیسروته یک سری کتاب را مورد شک قرار میدهد در توهم است؟ انکس که پشت یکسری مرده؛ و کاسه کوزه؛ و روایت و اسم و شعار صف کشیده در واقعیت نفس میکشد؟ در همین موزه های معروف دنیا که حتما بازدید کرده اید؛ دو برابر بیش از اثار ایران باستان؛ اثارباستانی مصر وجود دارد. مگر نه؟ پای کلی ملت دیگر هم در میان است. انکار نمیفرمائید که؟ خوب که چه؟ کسی که ارزش تاریخ را به سئوال میگیرد و از امنیت کاذبی که در ملیت و قومیت وجود دارد فاصله میگیرد؛ ذهنش تارعنکبوت بسته؛ و انکس که مشغول کالبد شکافی و نبش قبر تاریخ است ذهنش شکوفه زده و گل کرده است؟ نگارنده فقط این مطالب را به سئوال میگذارد. شاد باشید.
شنبه 23 آبان 1388

maryo - انگلستان - نیوکاسل
i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش برداشت جهت دار؟ خیر هم مکاتبه ای عزیز. سوالهای ایداک برای قرن حاضر معنا داره نه برای بیست و پنج قرن پیش که تمام اقوام در حال جنگ و کشور گشایی به سر می بردند. همونطور که سایر دوستان گفتند امروز هر کودکی می دونه که جنگ نباید اتفاق بیفته، اما هنور هم جنگ در بعضی نقاط حرف اول رو می زنه . امروز هم هنوز دولتهای دموکرات احتمال وقوع جنگها را کاملا رد نمی کنند یعنی وقتی پای منافع ملی و میهنی در میون باشه مطمئن باشید که این کلمات زیبای شما به درد ملتی که هویت و زندگی خودش را در خطر می بینه نخواهد خورد. . در اینکه ایران تنها تمدن باستان نبوده شکی نیست و من هم خلاف این رو نگفتم. تمدنهای بزرگ دیگری هم بودند و هستند که از توضیح اینجا خارج است. اما چرا هر بار صحبت از حقوق بشر و هخامنشیها می شه بعضیها عمدا دقیقا مثل شما و ایداک از توهم و موهومات در کتابها حرف می زنند؟ مگر خلخالی یا اون روستا نشین باستان شناس و مورخ بودند؟.
شنبه 23 آبان 1388

maryo - انگلستان - نیوکاسل
...من انتظار بیشتری از شما داشتم که متاسفانه متوجه شدم که شما جز دردها و الام ذهن شناورخودتان به هیچ چیزی اعتقاد ندارید. بجث با کسانی مثل شما که علم تاریخ و باستان شناسی را در حد (بلغور های بی سر وته) می شمارند و جز سخنان خود به چیزی اعتقاد ندارند را بی فایده می دانم. ذهنی که به گذشته و آینده تعلقی نداره فرقش با یک سیب زمینی نباتی چیه؟؟؟؟ با احترام.
شنبه 23 آبان 1388

mashady - انگلیس - منچستر
Sepher - استرالیا - سیدنی این دبیر گیج و کوردل تاریخ تا دفترش را گاه گه میخواست با پریشان سرگذشتی از نیاکانم بیالاید رعشه می افتادش اندر دست در بنان در فشانش چلک شیرین سلک میلرزید حبرش اندر محور پر لیقه چون سنگ سیه میبست زانکه فریاد امیر عادلی چون رعد بر میخواست هان کجایی ای عموی مهربان بنویس ماه نو را دوش ما با چاکران در نیمه شب دیدیم........لیک هیچت غم مباد از این پوستینی کهنه دارم من که میگوید برایم داستان تاریییییییییییخ
یکشنبه 24 آبان 1388

aydak - سوئد - سوئد
حکایتی از عبید زاکانی : خواب دیدم قیامت شده است . هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ی ایرانیان. خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟» گفت:«می‌دانند که ما به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.» خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...» نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!
یکشنبه 24 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
ماریوی عزیز از نیوکاسل: بزرگوار سلامت و شاددلیت را ارزو میکنم. تاریخ و علم باستان شناسی و هویت یا ملیت تا زمانی که در ان مملکت پسری مادرش را برای چهارهزارتومن میکشد و ماده کشنده کراک جان و جهان جوانان را میسوزاند بهیچ درد من و شما نمیخورد. نه با منشور کورش و نه با هزاران کتیبه ما نمیتوانیم جان درهم ریخته و ویران جوانانی را که در کهریزک بوده اند را طراوت و نشاط دوباره بدهیم. امیدوارم در خلیج فارس دسته دسته جوانانی که برای رفتن به کشورهای عربی غرق میشوند بتوانند با ارامش وشادی در کنار خانواده خود زندگی کنند؛ عوضش اسم خلیج را هر چه که میخواهید بگذارید. وقتی اسم و تاریخ و قبر و مجسمه مهم میشود؛ شعار و خیال ذهن را به کوری و نادیده گرفتن انجه که هست سوق میدهد. عزیزم زندگی با تاریخ و هویت فقط یک احساس امنیت کاذب به مغز میدهد. اینطور نیست؟ ذهنی که به...
یکشنبه 24 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
...ذهنی که در گذشته زندگی میکند یک ذهن مرده و قبرستانیست. این ذهن مدفون است و با زندگی مرتبط نیست. ذهنی که در اینده بسر میبرد کاملا در خیالپردازی است و تصور سازی. زندگی در تصویر ازادی در اینده؛ یعنی ازادی؟ زندگی با عظمت وشکوه گذشته یعنی شکوه؟ میبینید بزرگوار؟ وقتی زندگی کردن در گذشته مهمتر از حال و انچه که هست میشود؛ما به بیراهه نمیافتیم؟ ذهنی که نه در گذشته بدور خودش میچرخد و نه در سراب اینده حیران است؛ در اکنون بسر میبرد و بسیار چابک و حساس است. اینطور نیست؟ برای شما احترام بسیار دارم. در مورد شخص من مطلبی نوشته اید که واقعا حرفی برای زدن ندارم؛ چراکه من هیچ تصویری از خودم ندارم. در اینصورت تصویر شما از من میتواند کاملا درست باشد. شادباشید.
یکشنبه 24 آبان 1388

i.am.the.world - لوگزامبورگ - اش
بزرگواران: ملیت و قوم گرایی عامل جنگ؛ نزاع؛ تفرقه و اختلاف نیست؟ در زیر یک تکه پارچه رنگین خبردار ایستادن و برای بهره جوییها و قدرت طلبیهای سیاسیون و مذهبیها تفنگ بر دست گرفتن و انسان دیگری را در خون کشیدن نهایت بیخردی و توحش است. اگر زندگی شهری نمونه برتر و ارزشمندتر زندگی روستائیست؛ و اگر زندگی روستایی نمونه ای تکامل یافته تر از زندگی قبیله ایی بوده؛ پس طبعا جهان وطنی عالیترین مرحله شعور و درک زندگی انسانیست. به وضوح میتوان دید که در هویتمند کردن خود؛ یک نوع امنیت کاذب وجود دارد. ذهن با متعلق دانستن خود به یک جغرافیای خاص به نام وطن؛ به یک باور یا گروه خاص به نام مذهب یا ایدئولوژی؛ احساس امنیت و وجود میکند. این احساس امنیت را اگر عمیقا نگاه کنید؛ بسیار موهوم و بی اساس میبینید. هر کس میتواند فقط در خودش به وضوح این مهم را ببیند و از ان خلاص شود. شادباشید.
یکشنبه 24 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.